Рішення
від 19.05.2025 по справі 924/482/24
ДЕРАЖНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новинка

ШІ аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

м. Хмельницький

"19" травня 2025 р. Справа № 924/482/24

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., при секретарі судового засідання Висоцькій А.Ю., розглянувши матеріали справи

за позовом Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" м. Чернівці

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Хмельницької обласної військової (державної) адміністрації м. Хмельницький

до:

1. Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький

2. Ізяславської міської ради м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області

3. Державної установи "Замкова виправна колонія (№58) м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області

про:

- визнання незаконною та скасування державної реєстрації права власності за ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га (номер відомостей про речове право 29697136 від 21.12.2018) та припинення права власності ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га;

- визнання незаконною та скасування державної реєстрації права власності за ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га (номер відомостей про речове право 29692251 від 21.12.2018) та припинення права власності ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73 га;

- визнання незаконною та скасування державної реєстрації права постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" в Державному реєстрі речових прав на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га з цільовим призначенням 01.04 "для ведення підсобного сільського господарства";

- визнання незаконною та скасування державної реєстрації права постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" в Державному реєстрі речових прав на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га з цільовим призначенням 01.04 "для ведення підсобного сільського господарства";

- визнання незаконною та скасування державної реєстрації від 13.02.2018 земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га з цільовим призначенням 01.04 "для ведення підсобного сільського господарства" в Державному земельному кадастрі;

- визнання незаконною та скасування державної реєстрації від 13.02.2018 земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га з цільовим призначенням 01.04 "для ведення підсобного сільського господарства" в Державному земельному кадастрі;

За участю:

від позивача: Нагнибіда В.І. згідно Ордера серія ВХ№1093258 від 01.04.2025

від відповідача 1: Коруняк Л.В. згідно Витягу з ЄДРЮФГФ

від відповідача 2: не з`явився

від відповідача 3: не з`явився

від третьої особи: не з`явився

З оголошенням перерви в судовому засіданні 15.05.2025.

19.05.2025 в судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини рішення відповідно до ст. 240 ГПК України.

ВСТАНОВИВ:

16.05.2024 до Господарського суду Хмельницької області через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява Державного спеціалізованого підприємства "Ліси України" в особі філії "Ізяславське лісове господарство" м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький; Ізяславської міської ради м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області; Державної установи "Замкова виправна колонія (№58) м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області про:

- визнання незаконною та скасування державної реєстрації від 13.02.2018 земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га з цільовим призначенням 01.04 "для ведення підсобного сільського господарства" в Державному земельному кадастрі;

- припинення права власності Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га (номер запису про інше речове право 29697201 від 21.12.2018) та скасування державної реєстрації права власності ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га;

- припинення права постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" на земельну ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га (номер запису про інше речове право 29697201 від 21.12.2018) та скасування державної реєстрації права постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га;

- визнання незаконною та скасування державної реєстрації від 13.02.2018 земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га з цільовим призначенням 01.04" для ведення підсобного сільського господарства" в Державному земельному кадастрі;

- припинення права власності Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73 га (номер запису про інше речове право 29692415 від 21.12.2018) та скасування державної реєстрації права власності ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га;

- припинення права постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га (номер запису про інше речове право 29692415 від 21.12.2018) та скасування державної реєстрації права постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га.

В обгрунтування позовних вимог зазначає про те, що реєстрація речових прав на спірні земельні ділянки, як об`єктів цивільних прав, було безпідставно здійснено відповідачем 1 за рахунок земель лісогосподарського призначення, які мають особливий статус і категорію земель, за відсутності згоди (а так само дозволу на вилучення) Хмельницької обласної державної адміністрації як належного власника таких земель та позивача як постійного користувача вказаної земельної ділянки.

В позовній заяві, позивач також просив суд залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Хмельницьку обласну військову (державну) адміністрацію (код ЄДРПОУ 22985083). В обгрунтування необхідності залучення третьої особи зазначає про те, що розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 21.09.2010 №487/2010-р затверджено Технічну документацію 2006 року; надано в постійне користування позивача спірні земельні ділянки лісогосподарського призначення для ведення лісового господарства на території сільських рад Ізяславського району згідно з додатком, зокрема, 2170,7133га на території Білотинської сільської ради; територіальний підрозділ правопопередника відповідача 1 зобов`язано внести необхідні зміни у земельно-кадастрову документацію.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.05.2024 позовну заяву передано для розгляду судді Кочергіній В.О.

Ухвалою суду від 20.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/482/24 за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на боці позивача - Хмельницьку обласну військову (державну) адміністрацію (код ЄДРПОУ 22985083), а також призначено підготовче засідання у справі на 12:00год. 17.06.2024.

31.05.2024 до суду через систему "Електронний суд" від третьої особи надійшли додаткові пояснення у справі (вх.№05-22/3941/24) з зазначенням про те, що зважаючи на норми законодавства, повноваження правопопередника відповідача 2 та відповідача 1 щодо надання дозволу на затвердження технічної документації із землеустрою на земельні ділянки лісогосподарського призначення відсутні. Таким чином, право затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки 1 у користування позивача мала виключно Хмельницька обласна державна адміністрація. Станом на дату подання пояснень розпорядження № 487/2010-р від 21.09.2010, яким надано в постійне користування позивача земельні ділянки лісогосподарського призначення для ведення лісового господарства на території сільських рад Ізяславського району згідно з додатком, зокрема, 2170,7133 га на території Білотинської сільської ради, не скасовувалось та не визнавалось незаконним, відповідно, є таким, що прийняте з дотриманням вимог частини 2 статті 19 Конституції України, інших нормативно-правових актів та відповідає змісту повноважень обласних державних адміністрацій щодо розпорядження державними землями, визначених земельним законодавством.

Враховуючи вищенаведене, землі лісогосподарського значення, у тому числі земельна ділянка 1, офіційно з 2006 року (час розроблення Технічної документації із землеустрою даної ділянки і формування земельної ділянки 1) належали на праві державної власності Хмельницькій обласній державній адміністрації та перебували в постійному користуванні позивача. З урахуванням статті 149 ЗК України, відповідачі не мали повноважень вилучати у постійного користувача земельної ділянки 1 частину її території для здійснення формування земельних ділянок 2, 3. При цьому, згоди на вилучення частини території земельної ділянки 1 позивач також не надавав, а судове рішення з цього приводу не приймалось. Водночас, частина земельної ділянки 1 хоча і залишилась у власності держави, проте при реєстрації земельних ділянок 2, 3 змінила власника з Хмельницької ОДА на Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, що суперечить вимогам земельного законодавства. При цьому, після офіційного затвердження Технічної документації 2006 року Хмельницькою ОДА розпорядженням від 21.09.2010 № 487/2010-р було підтверджено відповідне речове право позивача на земельну ділянку 1 у визначеній цією документацією конфігурації, а рішень щодо припинення права постійного користування позивача на неї після вказаного розпорядження не приймалось. Рішень про вилучення з користування позивача земельної ділянки 1 органами виконавчої влади, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, не приймалось. Зі змісту витягів з ЄДР та Державного земельного кадастру вбачається, що відповідач 1, за відсутності підстав та встановлених законодавством повноважень, 21.12.2018 зареєстрував за собою право державної власності на земельні ділянки 2 та 3, причому в конфігурації, за якою вказані земельні ділянки частково накладались на земельну ділянку 1 - тобто в частині території земельних ділянок, що накладались на земельну ділянку 1 замінив належного власника (Хмельницьку ОДА) на себе, а також належного постійного користувача в особі ДСГП "Ліси України" на Державну установу "Замкова виправна колонія (№ 58)". Того ж дня за Державною установою "Замкова виправна колонія (№ 58)" було зареєстровано право постійного користування на земельні ділянки 2 та 3. Отже, формування земельних ділянок 2 та 3 здійснено частково за рахунок земель лісогосподарського призначення, що підтверджується згаданою технічною документацію. В чому позивач та Хмельницька ОДА вбачають порушення своїх прав. При цьому, саме планово-картографічні матеріали є належними правовстановлюючими документами на право постійного користування та основою для організації ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів позивачем. В поясненнях, третя особа звертає увагу на те, що матеріали лісовпорядкування в обґрунтування його речового права на земельну ділянку 1 датовані 2012 роком, в той час, коли земельні ділянки 2, 3 за рахунок земель лісового фонду були сформовані у лютому 2018 року з оформлення речових прав на них у грудні 2018 року. Таким чином, з урахуванням наведених норм та судової практики земельна ділянка 1 відноситься до земель державної власності лісогосподарського значення та знаходиться в постійному користуванні позивача на підставі, окрім Державного акта, чинних матеріалів лісовпорядкування, затверджених раніше формування земельних ділянок 2, 3 як об`єктів цивільних прав. Зі змісту державного акта серії ХМ № 40 1995 року, згідно якого в подальшому були оформлені речові права відповідача 3 на земельні ділянки 2, 3, не можливо встановити точні межі таких земельних ділянок, які під час формування вже накладались на межі існуючої у Державному земельному кадастрі земельної ділянки 1. Відтак, з урахуванням вимог земельного законодавства, такі межі можливо встановити лише згідно технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки. Водночас, відповідна документація, на підставі якої були сформовані земельні ділянки 2, 3, була розроблена пізніше формування і оформлення речових прав позивача на земельну ділянку 1, а отже - формування земельних ділянок 2, 3 на підставі державного акта серії ХМ № 40 від 1995 року відбулось з порушенням вимог земельного законодавства. При цьому, вищезазначені обставини формування первинної по відношенню до земельних ділянок 2, 3 земельної ділянки 1 підтверджують неможливість оформлення за відповідачем 1 права державної власності на земельні ділянки 2, 3 за рахунок земель лісогосподарського призначення на підставі вимог Закону № 5245-VI, а так само речових прав на них відповідача 3. Тому частина території земельної ділянки 1 вибула з власності Хмельницької ОДА та постійного користування позивача незаконно, а сам правочин щодо оформлення речових прав відповідача 1 та відповідача 3 є недійсним за змістом. Водночас, існування речових прав відповідача 1 та відповідача 3 на земельні ділянки 2, 3, що були сформовані частково за рахунок земельної ділянки 1, є юридичною перешкодою для Хмельницької ОДА та позивача щодо використання речових прав на земельну ділянку 1, оскільки за відсутності судового рішення відповідач 1 і відповідач 3 можуть знову пред`являти вимоги про реєстрацію речових прав на означені земельні ділянки та оспорювати статус і межі земельної ділянки 1. На підставі наведеного, третя особа у своїх поясненнях вважає дії відповідачів незаконними.

04.06.2024 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача 2 Ізяславської міської ради надійшов відзив на позов (вх.№05-22/4010/24) із запереченнями. У відзиві, відповідач 2 вважає, що позов пред`явлено до неналежного відповідача - Ізяславської міської ради, позивачем обрано неефективний спосіб захисту, який не забезпечить відновлення права, яке позивач вважає порушеним, оскільки скасування державної реєстрації прав є похідною вимогою від скасування документа, на підставі якого таке речове право виникло.

05.06.2024 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача 1 ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області надійшов відзив на позов (вх.№05-22/4046/24) із запереченнями. У відзиві на позов, представник відповідача 1 зазначає про те, що згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 від 13.02.2018, долученого до позовної заяви, вказана земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.07.2016, виготовленої ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000". Державна реєстрація згаданої земельної ділянки була здійснена 13.02.2018 Державним кадастровим реєстратором Відділу в Ізяславському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 від 13.02.2018, долученого до позовної заяви, вказана земельна 05.06.2024 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача 1 ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області надійшов відзив на позов (вх.№05-22/4046/24) із запереченнями. У відзиві на позов, представник відповідача 1 зазначає про те, що згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 від 13.02.2018, долученого до позовної заяви, вказана земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.07.2016, виготовленої ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000". Державна реєстрація згаданої земельної ділянки була здійснена 13.02.2018 Державним кадастровим реєстратором Відділу в Ізяславському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 від 13.02.2018, долученого до позовної заяви, вказана земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.07.2016, виготовленої ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000". Державна реєстрація згаданої земельної ділянки була здійснена 13.02.2018 Державним кадастровим реєстратором Відділу в Ізяславському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.07.2016, виготовлена ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000", а саме сертифікованим інженером-землевпорядником Скопіч О.В. (кваліфікований сертифікат інженера-землевпорядника №010454 від 16.05.2016). Вищезазначена Технічна документація виготовлялася на замовлення Державної установи "Замкова виправна колонія (№58)". Згідно завдання на складання технічної документації із землеустрою від 20.07.2017 (які є складовою Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.07.2016, виготовлена ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000", яка долучена до позовної заяви, підставою для виконання робіт були: заява керівника Державної установи "Замкова виправна колонія (№58)" Новосядлова О.В.; рішення Ізяславської районної ради народних депутатів від 23.05.1991 №65; Державний акт на право постійного користування землею серія ХМ №40, зареєстрований 12.01.1995 №1; договір на виконання робіт № Г-171 від 07.07.2017. До Технічної документації долучений Державний акт на право постійного користування землею серія ХМ №40, зареєстрований 12.01.1995 №1, виданий Установі МХ-324/58 м. Ізяслав, вул. Гагаріна, 1, Білотинською сільською Радою народних депутатів Ізяславського району Хмельницької області у тому, що зазначеному землекористувачу надається у постійне користування 888,39га землі в межах згідно з планом землекористування. Землю надано у постійне користування для ведення підсобного сільського господарства відповідно до рішення Ізяславської районної ради народних депутатів від 23.05.1991 №65. Згідно опису меж, який міститься в Державному акті, від точки А до точки Б знаходиться Славутський держлісгосп, від В до Г; Д до Е; Ж до А; І до З; Л до К - Ізяславський держлісгосп. Згідно кадастрового плану земельної ділянки №10, площею 73,0800 га (стор. 65 Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.07.2016, виготовленої ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000") від точки В до точки А знаходяться землі ДП Ізяславське лісове господарство (6822181000:05:018:0001). На сторінці 76 Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.07.2016, виготовленої ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000" міститься Акт погодження зовнішніх меж земельної ділянки №10, площею 73,0800 га (6822181000:05:019:0005) з суміжними власниками та землекористувачами. В Акті зазначено, що суміжними землевласниками (землекористувачами) ніяких претензій при (встановленні) відновленні меж земельної ділянки не заявлено. Межі погодженні і не викликають заперечень. Даний Акт погодження зовнішніх меж земельної ділянки №10 з суміжними власниками та землекористувачами погоджений керівником ДП Ізяславське лісове господарство з проставленням його особистого підпису. На сторінці 109 Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.07.2016, виготовленої ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000" міститься Акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання земельної ділянки №10, площею 73,0800 га (6822181000:05:019:0005), який був складений в присутності суміжних землевласників, в тому числі - ДП Ізяславське лісове господарство. В Акті зазначено, що суміжними землевласниками (землекористувачами) ніяких претензій до існуючих меж земельної ділянки не заявлено. Межі погодженні і не викликають заперечень. Даний Акт прийомки-передачі межових знаків на зберігання земельної ділянки №10 з суміжними власниками та землекористувачами погоджений керівником ДП Ізяславське лісове господарство з проставленням його особистого підпису. Для реєстрації земельної ділянки кадастровому реєстратору надається документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки. Сертифікований інженер-землевпорядник, як особа з відповідною землевпорядною освітою, що дозволяє проводити проектування землевпорядної документації, повинен досліджувати та аналізувати наявні документи для розробки проекту землеустрою.

Звертає увагу суду, що згідно витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки з кадастровими номерами 6822181000:05:019:0026, 6822181000:05:019:0005 від 13.02.2018 р., вказані земельні ділянки зареєстровані в Державному земельному кадастрі на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.07.2016, виготовленої ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000", сертифікованим інженером- землевпорядником Скопіч О.В. (кваліфікований сертифікат інженера - землевпорядника №010454 від 16.05.2016). Звертає увагу суду, що при державній реєстрації спірних земельних ділянок державний кадастровий реєстратор діяв виключно в межах повноважень, визначених законом. Державний кадастровий реєстратор при державній реєстрації спірних земельних ділянок покладався на законність землевпорядної документації, за правильність складання якої відповідає сертифікований інженер-землевпорядник.

Щодо правомірності державної реєстрації державної власності на земельні ділянки зазначає, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на земельні ділянки з кадастровими номерами: 6822181000:05:019:0026, 6822181000:05:019:0005 зареєстроване право державної власності 21.12.2018 року, одночасно із реєстрацією права постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№58)" на вказані земельні ділянки на підставі Державного акту на право постійного користування землею серія ХМ №40, зареєстрований 12.01.1995 №1. Державна реєстрація права державної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами: 6822181000:05:019:0026, 6822181000:05:019:0005 здійснена на підставі ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VI від 06.09.2012. Згідно п. 7 розділу ІІ ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VI, в редакції від 16.06.2017, чинній на момент здійснення державної реєстрації речового права, з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Відповідно до пп. г, п. 4. розділу ІІ ЗУ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" №5245-VI, в редакції від 16.06.2017, у державній власності залишаються усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу. Підсумовуючи вищевикладене, в позовній заяві не наведено достатніх та допустимих доказів, які доводять той факт, що спірні земельні ділянки розташовані в межах земельної ділянки лісогосподарського призначення. Разом з тим, спірні земельні ділянки сформовані як об`єкти цивільних прав та зареєстровані в Державному земельному кадастрі як земельні ділянки сільськогосподарського призначення ще 13.02.2018. На підставі наведеного, відповідач 1 просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

07.06.2024 до суду через службу діловодства від відповідача 3 надійшов відзив на позов (вх.№05-22/4085/25) із запереченнями. У відзиві на позов, відповідач 3 зазначає про те, що згідно Державного акту на право постiйного користування земельною ділянкою від 12.01.1995 cepiя ХМ №40 установі МХ-324/58 для ведення підсобного сільського господарства на території Білотинського сільської ради Ізяславського району Хмельницької області передано в постійне користування 888,39 га земель. Установа МХ-324/58 на даний час перейменована у державну установу "Замкова виправна колонія (№58)", що підтверджується копіями документів наявними в матеріалах справи. Державна установа "Замкова виправна колонія (№58)" 20.07.2017 звернулась із заявою до ТОВ "Геоленд 2000" щодо виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), загальною площею 888,39 га. На підставі даної заяви, рішення Ізяславської районної ради народних депутатів від 23.05.1991 №65 та Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою cepiї ХМ №40 від 12.01.1995 ТОВ "Геоленд 2000" було розроблено технічну документацію з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) земельних ділянок за цільовим призначенням для ведення підсобного сільського господарства, загальною площею 888,39 га для виконання poбіт з Державної реєстрації земельних ділянок. Окрім того, як вбачається з матеріалів справи, а саме в Технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розробленої ТОВ "Геоленд 2000" (2017 рік), під час формування спірних земельних ділянок, позивачем (землекористувачем) - на той час Державним підприємством "Ізяславське лісове господарство", було погоджено межі суміжних земельних ділянок, про що свідчать підписи в актах погодження зовнішніх меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами. Заперечення або претензії з приводу суміжних меж земельних ділянок (часткове накладення меж) не надходили, що i в свою чергу, не оскаржувалось. Після виготовлення відповідної документації та відповідно до вимог чинного законодавства державною установою "Замкова виправна колонія (№58)" в Державному peєстрі речових прав зареєстровано право постійного користування, зокрема i на земельні ділянки з цільовим призначенням "для ведення підсобного сільського господарства" за кадастровими номерами 6822181000:05:019:0005, площею 73,08га (витяг з Державного земельного кадастру НВ-6806089242018 від 13.02.2018; Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №151407379 від 28.12.2018) та 6822181000:05:019:0026, площею 22,73га (витяг з Державного земельного кадастру НВ-6806089582018 від 13.02.2018; Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №151373756 від 27.12.2018). Власником спірних земельних ділянок є Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Таким чином, на думку відповідача 3, державною установою "Замкова виправна колонія (№58)" в межах чинного законодавства було правомірно набуто речових прав на спірні земельні ділянки.

11.06.2024 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання (вх.№05-08/2056/24) про витребування у ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області оригіналів окремих документів.

11.06.2024 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшла відповідь на відзиви відповідачів (вх.№05-22/4155/24). У відповіді на відзиви, позивач зазначає про те, що "земельна ділянка № 10 площею 73,08га" згідно кадастрового плану до Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.07.2016 (Технічна документація 2016), виготовленої ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000" ( Земельна ділянка № 10) - територія, на якій було сформовано як об`єкт цивільних прав земельну ділянку 2 відповідно до конфігурації і площі, вказаній у Технічній документації 2016 року; "земельна ділянка № 11 площею 22,73 га" згідно кадастрового плану до Технічної документації 2016 року (далі - Земельна ділянка № 11) - територія, на якій було сформовано як об`єкт цивільних прав земельну ділянку 3 відповідно до конфігурації і площі, вказаній у Технічній документації 2016 року. Крім того, земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412га, сформована як об`єкт цивільних прав 05.08.2010 згідно Технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками (для ведення лісового господарства) Державного підприємства "Ізяславське лісове господарство" від грудня 2006 року (далі - Технічна документація 2006 року), яка перебувала у власності Хмельницької обласної державної адміністрації та постійному користуванні правопопередника позивача на підставі державного акту серії ЯЯ № 338668 від 22.11.2010, в подальшому за текстом буде зазначена як "Земельна ділянка 1", встановлення обставин припинення якої відповідачем 1 як об`єкта цивільних прав, її дійсних меж, а також обставин формування за рахунок територій земельної ділянки 1 земельних ділянок 2 та 3 відноситься до предмету спору у даній справі. Також надалі відомості з Публічної кадастрової карти (ПКК) щодо розташування вищевказаних земельних ділянок будуть використані станом до 24.02.2022, доступ до якої було закрито у зв`язку із введенням воєнного стану на території України. При цьому, враховуючи законодавство про воєнний стан, вважається аксіомою, що відомості у ПКК та Державному земельному кадастрі, пов`язані із земельними ділянками 1, 2 та 3, після 24.02.2022 не змінювались.

Щодо відзиву Відповідача 1 позивач зазначає, що твердження відповідача 1 в обґрунтування власної правової позиції щодо предмету спору у даній справі не стосуються оспорюваної земельної ділянки 1 та є неспроможними з огляду на заявлені у справі позовні вимоги. Відповідно до Схеми накладки земельних ділянок від 2023 року (Схема), що міститься в матеріалах позову у даній справі, земельну ділянку 2 було сформовано за рахунок території земельної ділянки 1 на захід та північний захід від земельної ділянки 1. Відтак, під час розроблення Технічної документації 2016 року відповідач 2 (з використанням кадастрових планів земельної ділянки №10 та Технічної документації 2006 року) мав би погоджувати межі із правопопередником позивача у кутових точках "9" та "48" по лінії між ними, "10" та "26" по лінії між ними, а також "27" та "31" по лінії між ними згідно відомостей Технічної документації 2016 року. Крім того, згідно Схеми, земельну ділянку 3 було сформовано за рахунок території земельної ділянки 1 на схід від земельної ділянки 1. А отже, під час розроблення Технічної документації 2016 року відповідач 2 (з використанням кадастрових планів земельної ділянки № 11 та Технічної документації 2006 року) мав би погоджувати межі із правопопередником позивача у кутових точках "1" та "11" по лінії між ними, "11" та "10" по лінії між ними, "10" та "9" по лінії між ними, а також "9" та "8" по лінії між ними згідно відомостей Технічної документації 2016 року. Тобто, схематично на ПКК Земельна ділянка 1 має бути розташована якраз між земельною ділянкою 2 від себе на захід та північний захід і земельною ділянкою 3 від себе на схід. Вказані відомості у сукупності з даними Схеми також підтверджуються кадастровим планом та схемами розташування земельної ділянки 1 в Технічній документації 2006 року щодо межування із ще несформованими як об`єктами цивільних прав землями відповідача 2 як суміжника у кутових точках від "Б" до "В" (для майбутньої земельної ділянки 2) та від "Г" до "Д" (для майбутньої земельної ділянки3). Як зазначалось позивачем раніше, у невстановлений час до формування земельних ділянок 2 та 3 як об`єктів Державного земельного кадастру та об`єктів цивільних прав, за невідомих обставин та причин відомості про земельну ділянку 1 в її конфігурації згідно Технічної документації 2006 року (тобто із площею 73,0412 га та в межах, погоджених представником відповідача 2) були безпідставно вилучені відповідачем 1 з Державного земельного кадастру та переміщені до архівного шару даних геоінформаційної системи, що і дозволило останньому затвердити формування земельних ділянок 2 та 3 як об`єктів цивільних прав. Вказане твердження підтверджується відомостями з ПКК, на якій між земельною ділянкою 2 на південний схід та земельною ділянкою 3 на захід розташована територія, не визначена як об`єкт цивільних прав в контексті статті 79-1 ЗК України. Вказана територія згідно Схеми частково якраз і є земельною ділянкою 1 (яка станом на сьогодні відсутня на ПКК), обрізаною на захід і північний захід сформованою земельною ділянкою 2 та на схід земельною ділянкою 3. Встановленим є факт того, що земельна ділянка 1 була сформована 05.08.2010 згідно Технічної документації 2006 року. Зауважує, що норми розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3613-VI беззаперечно свідчать, що всі відомості щодо земельної ділянки 1 мали бути в обов`язковому порядку внесені відповідачем 1 до 01.01.2013 до Державного земельного кадастру.

Позивач звертає увагу суду на те, що з моменту формування земельної ділянки 1 як об`єкта цивільних права до подання дійсного позову, жодних судових рішень щодо вказаної земельної ділянки, зокрема, про скасування запису в Поземельній книзі щодо неї, не приймалось. А відтак, підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки 1 з моменту її формування були відсутні. З отриманої відповіді відповідача 1 від 20.05.2024 № 2089/281-24 було встановлено наступне: 1. Земельна ділянка 1 згідно даних відповідача 1 має площу 0,0549 га та цільове призначення "для ведення товарного сільськогосподарського виробництва", що явно не відповідає Технічній документації 2006 року, за якою дана ділянка була сформована; 2. Земельну ділянку 1 як об`єкт цивільних прав перенесено до архівного шару Державного земельного кадастру, але причин для цього та обставин переведення до архівного шару відповідачем 1 не наведено; 3. Поземельна книга на земельну ділянку 1 не відкривалась, оскільки станом на 01.01.2013 дана ділянка у власність, оренду або користування не передавалась. Як висновок, відповідач 1 зазначив про неможливість надання завіреної копії Поземельної книги на земельну ділянку 1. Територія, на якій в подальшому була сформована, зокрема, земельна ділянка 1, щонайменше з 01.01.2007 перебувала в постійному користуванні правопопередника позивача, про що свідчить відповідь територіального підрозділу правопопередника відповідача 1 від 05.06.2007, яка міститься в матеріалах Технічної документації 2006 року. Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 21.09.2010 №487/2010-р вказане речове право правопопередника позивача було підтверджено вже щодо сформованої як об`єкт цивільних прав земельної ділянки 1. Відтак, земельна ділянка 1 була передана у постійне користування правопопередника позивача ще до 01.01.2013, про що відповідачу 1 було достовірно відомо. При цьому, позивач звертає увагу Суду на те, що відповідачем 1 не спростовано існування Технічної документації 2006 року, на підставі якої була сформована земельна ділянка 1, яка зберігається в системі електронного документообігу Держгеокадастру, чого відповідач 1 не заперечує. Щодо правомірності державної реєстрації державної власності на земельні ділянки. Таким чином, помилковим є застосування відповідачем 1 до спірних правовідносин в обґрунтування власної правової позиції Закону № 5245-VI в редакції від 16.06.2017, оскільки за даними Офіційного порталу Верховної Ради України такої редакції Закону № 5245-VI не існувало взагалі, а підпункт "г" пункту 4 та пункт 7 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 5245-VI в момент виникнення спірних правовідносин існували виключно в первинній редакції даного Закону, чинної з 01.01.2013. Відтак, станом на 01.01.2013 землі, на яких 13.02.2018 були сформовані земельні ділянки 2 та 3, вже перебували у державній власності та належали державі в особі Хмельницької обласної державної адміністрації. Підтвердженням цьому виступає те, що Хмельницька обласна державна адміністрація як власник розпорядилась вказаними землями і згідно розпорядження від 21.09.2010 передала їх у постійне користування правопопереднику позивача. Станом на 01.01.2013 земельна ділянка 1 вже була сформована як об`єкт цивільних прав і передана в постійне користування правопопереднику позивача.

Щодо відзиву відповідача 2 позивач зазначає, що враховуючи те, що відповідач 1 набув відповідного речового права поза межами своїх повноважень та з порушенням вимог земельного і лісового законодавства, похідне речове право відповідача 2 (хоча і зареєстроване з формальним дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації речових прав) також підлягає скасуванню в судовому порядку.

12.06.2024 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача 1 надійшли додаткові пояснення у справі (вх.№05-22/4206/24). В поясненнях відповідач 1 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 зазначає наступне. Позивач у позовній заяві зазначає, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області вилучило із Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 682218100:05:019:0001. Дане твердження позивача є помилковим, оскільки відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 682218100:05:019:0001, площею 73,0412 га не були перенесені в автоматизованому порядку до Державного земельного кадастру із Державного реєстру земель (старої системи). В Державному земельному кадастрі міститься інформація про земельну ділянку з кадастровим номером 682218100:05:019:0001, яка перенесена до архівного шару. Під вказаним кадастровим номером знаходилась земельна ділянка площею 0,0549 га із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право власності на яку за Білотинською сільською радою зареєстроване не було, відсутні відомості у Книзі записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, державні акти не друкувались. Поземельна книга на вказану земельну ділянку не відкривалась., державний акт або договір оренди на земельну ділянку до 01.01.2013 не реєструвався, у зв`язку із чим, відомості про дану земельну ділянку були перенесені до архівного шару з Державного земельного кадастру. Відомості про земельну ділянку, на яку був виданий Державному підприємству "Ізяславське лісове господарство" Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №338668, площею 73,0412 га, кадастровий номер 682218100:05:019:0001, зареєстрований за №031075400012 22.11.2010 в Національну кадастрову систему не переносились із старої системи - Державного реєстру земель. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №338668, площею 73,0412 га, кадастровий номер 682218100:05:019:0001, зареєстрований за №031075400012 22.11.2010. На той час земельні правовідносини регулювалися Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №174 від 02.07.2003 (Порядок № 174), яким визначався порядок внесення відомостей про земельну ділянку, Ведення Поземельної книги земельної ділянки, внесення записів до книги реєстрації. Так, згідно з пунктом 1.2 Порядку № 174 Адміністратором державного реєстру земель є Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах (Центр ДЗК), що забезпечує створення та функціонування державного реєстру земель, відповідає за достовірність і збереження даних, захист від несанкціонованого доступу та руйнування бази даних АС ДЗК, має повний прямий доступ до бази даних АС ДЗК. Операторами державного реєстру земель є структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК. В свою чергу, реєстраторами державного реєстру земель (реєстратори) є структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації. Відповідно до пункту 2.1. Порядку № 174 виконавець робіт (суб`єкт господарювання, який має ліцензію на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт) формує та надає реєстратору обмінний файл разом з технічною документацією. Обмінний файл надається реєстратору на гнучкому магнітному носії або компакт-диску (цифровому носії). Цифрові носії повинні бути марковані. Маркування має відображати таку інформацію: кадастровий номер кварталу, до якого належить земельна ділянка (ділянки); порядковий номер носія та загальну кількість носіїв у комплекті; назву виконавця робіт, прізвище, ім`я та по батькові представника виконавця робіт; дату запису інформації на цифровий носій. Згідно пункту 2.2. Порядку №174 реєстратор здійснює процедуру перевірки та приймання обмінного файла, у тому числі порівняння з технічною документацією. У разі відповідності обмінного файла відомостям, які наведено в технічній документації, та вимогам до структури, змісту та формату обміну даними, за результатами перевірки та приймання реєстратором робиться відмітка на титульному аркуші технічної документації про приймання обмінного файла, після чого заповнюється реєстраційна картка. Відповідний Порядок №174 втратив чинність на підставі наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 408 від 20.08.2012. Таким чином, до вступу 01.01.2013 в дію Закону України "Про державний земельний кадастр" обов`язок ведення Державного реєстру земель покладався виключно на Державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" та його територіальні органи шляхом внесення записів до бази даних Державного реєстру земель та вчинення записів у відповідних книгах реєстрації. З набранням чинності 01.01.2013 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" від 17.10.2012 №1051, постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 №1021 втратила чинність. Починаючи з 01.01.2013 року вищевказані Порядки, на підставі яких здійснювалась державна реєстрація земельних ділянок, державна реєстрація та видача державних актів на право власності на земельні ділянки, втратили свою чинність відповідно до положень частини 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру". Відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 682218100:05:019:0001 повинні бути перенесені з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками (користувачами), однак відомості про вказану земельну ділянку в Національну кадастрову систему не переносились із старої системи - Державного реєстру земель. У зв`язку із даними обставинами, відбулося "дублювання" кадастрового номера, та кадастровий номер 682218100:05:019:0001 був присвоєний іншій земельній ділянці, площею 0,0549 га, відомості про яку перенесені до архівного шару в Державному земельному кадастрі.

12.06.2024 до суду через службу діловодства від відповідача 3 надійшла заява (вх.№05-22/4191/24), в якій просить суд здійснювати розгляд даної справи без участі його представника, за наявними в матеріалах справи доказами.

13.06.2024 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі (вх.№05-22/4249/24). В поясненнях зазначає про те, що Державний реєстр земель, адміністратором якого до 01.01.2013 було Державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" (Центр ДЗК), є лише складовою частиною автоматизованої системи Державного земельного кадастру. В Порядку № 174 не йдеться про виключний обов`язок ведення Центром ДЗК Державного реєстру земель, оскільки він виконує функції адміністрування даного реєстру як складової частини Державного земельного кадастру, обов`язок щодо ведення якого покладено на всі територіальні органи Держгеокадастру. Всі документи щодо земельної ділянки (у тому числі правовстановлюючі), які потрапляли до Державного реєстру земель, попередньо реєструвались та проходили через правопопередника відповідача, який надав їх в подальшому до Центру ДЗК. Означені документи у тому числі до 01.01.2013 "оцифровувались" та зберігались у відповідних базах даних правопопередником відповідача, зокрема, надходили від нього до інформаційної системи Державного земельного кадастру. Організація і ведення Державного земельного кадастру станом на момент формування земельної ділянки і донині були віднесені до завдань саме відповідача та його правопопередників. Поземельна книга на земельну ділянку не відкривалась в електронному вигляді Центром ДЗК, не позбавляє відповідача обов`язку її відкриття і ведення в паперовому вигляді, з відповідними наслідками щодо внесення всіх відомостей про зміни для земельної ділянки (у тому числі такі як закриття Поземельної книги чи скасування державної реєстрації земельної ділянки); відтак, обов`язок щодо перенесення відомостей про земельну ділянку в Національну кадастрову систему з Державного земельного кадастру покладено саме на відповідача як володільця та розпорядника таких відомостей ДЗК, що імперативно було передбачено для нього вимогами Порядку № 174, Положення № 200 та Порядку № 1021.

Позивач звертає увагу суду на те, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державне підприємство "Центр Державного земельного кадастру" (код ЄДРПОУ 21616582), так само як і відповідач, з урахуванням змісту Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, відносяться до сфери управління і контролю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру. При цьому, Держгеокадастр, як забезпечує створення, функціонування та розвиток національної інфраструктури геопросторових даних, зокрема національного геопорталу, так і виконує функції держателя національного геопорталу, що свідчить про однаковий доступ до інформаційної системи Державного земельного кадастру і Центром ДЗК, і відповідачем.

Зазначає, що ч.1 статті 92 ЗК України встановлює, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Зі змісту статті 141 ЗК України вбачається, що такої підстави припинення права постійного користування як "неперенесення відомостей про земельну ділянку в автоматизованому порядку" земельне законодавство не містить. Таким чином, право постійного користування позивача, яке виникло на підставі розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 21.09.2010 №487/2010-р та підтверджується державним актом від 22.11.2010 серії ЯЯ№338668, не може припинятись внаслідок недотримання правопопередниками відповідача вимог статті 19 Конституції України щодо безпідставного вилучення відомостей з Державного земельного кадастру про Земельну ділянку, сформованої як об`єкт цивільних прав відповідно до вимог земельного законодавства, чинного на момент її формування. З урахуванням наведеного, висновок відповідача про те, що "відомості про земельну ділянку повинні бути перенесені з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, однак відомості про вказану земельну ділянку в Національну кадастрову систему не переносились із старої системи - Державного реєстру земель", є абсолютно неспроможним з урахуванням вимог частини 2 статті 19 Конституції України для Відповідача, та свідчить про його намагання перекласти на інший державний орган відповідальність за безпідставне вилучення відомостей про земельну ділянку з Державного земельного кадастру.

14.06.2024 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача 2 надійшла заява (вх.№05-22/4261/24) про розгляд справи без його представника.

17.06.2024 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 10:30год. 01.07.2024, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

18.06.2024 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача 1 надійшла заява (вх.№05-22/4344/24) про проведення підготовчого засідання без його представника.

25.06.2024 до суду через службу діловодства від відповідача 3 надійшла заява (вх.№05-22/4513/24), в якій просить суд здійснювати розгляд даної справи без участі його представника, за наявними в матеріалах справи доказами.

01.07.2024 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання (вх.№05-08/2271/24) про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів.

01.07.2024 в підготовчому засіданні судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів за заявою представника позивача, а також оголошено перерву до 10:30год. 08.07.2024, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

05.07.2024 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання (вх.№05-08/2316/24), в якому просить суд поновити строк для подання доказів та долучити до матеріалів справи додаткові докази по справі.

У зв`язку із оголошенням повітряної тривоги у м. Хмельницькому в час, на який було призначено підготовче засідання (10:30год. 08.07.2024), засідання суду у справі №924/482/24 не відбулося.

Ухвалою суду від 09.07.2024 призначено підготовче засідання на 10:30год. 30.07.2024.

29.07.2024 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання (вх.№05-22/5292/24), в якому просить суд долучити до матеріалів справи додаткові докази по справі.

29.07.2024 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання (вх.№05-08/2526/24) про призначення судової земельно-технічної експертизи у даній справі.

Ухвалою суду від 30.07.2024, окрім іншого: - клопотання представника позивача про призначення судової земельно-технічної експертизи у даній справі задоволено; - призначено у справі судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Хмельницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (29013, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109); - винесено на вирішення експертизи наступне питання: чи накладаються земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005, площею 73,08 га, реєстрація якої здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, 15.07.2016 (ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000", ОСОБА_1 ) та земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026, площею 22,73 га, реєстрація якої здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, 15.07.2016 (ТОВ "ГЕОЛЕНД 2000", ОСОБА_1 ) на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001, площею 73,0412 га, яка сформована відповідно до технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками (для ведення лісового господарства), Державне підприємство "Ізяславське лісове господарство" (ДП "ЗАКАРПАТГЕОДЕЗЦЕНТР", м. Мукачево) відповідно до вказаних технічних документацій, правовстановлюючих документів, наявних у матеріалах справи каталогів координат та вимог нормативно-правових актів?; - зупинено провадження у справі на час проведення експертизи і отримання Господарським судом Хмельницької області висновку експертизи; - матеріали справи надіслано Хмельницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (29013, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109).

26.03.2025 до суду повернулись матеріали справи №924/482/24 із висновком експерта за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи №789/24-26 від 25.03.2025.

Ухвалою суду від 31.03.2025 поновлено провадження у даній справі та призначено підготовче засідання на 10:20год. 09.04.2025.

01.04.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" надійшло клопотання (вх.№05-08/945/25) про заміну позивача у даній справі його правонаступником.

09.04.2025 в підготовчому засіданні судом оголошено перерву до 10:30год. 11.04.2025, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

Ухвалою суду від 11.04.2025 замінено позивача у даній справі Державне спеціалізоване підприємство "Ліси України" в особі філії "Ізяславське лісове господарство" (м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ ВП 45076221) його правонаступником Державним спеціалізованим господарським підприємством "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" (58009, Чернівецька область, Чернівецький район, м. Чернівці, вул. Руська, буд. 203А, код ЄДРПОУ ВП 45495765). Цією ж ухвалою закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у загальному позовному провадженні на 10:40год. 21.04.2025.

15.04.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання (вх.№05-22/2890/25) про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв`язку із перебуванням у відрядженні.

Ухвалою суду від 21.04.2025 відкладено судове засідання у справі на 11:00год. 15.05.2025.

06.05.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача 1 надійшла заява (вх.№05-22/3517/25) про проведення судового засідання без участі представника, у зв`язку із зайнятістю в інших судових засіданнях.

15.05.2025 в судовому засіданні судом оголошено перерву до 14:00год. 19.05.2025, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

19.05.2025 до суду через систему "Електронний суд" від представника позивача надійшло клопотання (вх.№05-22/3850/25) про проведення судового засідання без його участі.

Представник позивача в судовому засіданні 19.05.2025 позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача 1 в судовому засіданні 19.05.2025 проти позову заперечувала, просила відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Представники відповідача 2, відповідача 3 та третьої особи в судове засідання 19.05.2025 не з`явились.

Учасники справи були належним чином повідомлені про розгляд справи, ухвалу суду від 15.05.2025 було доставлено до їх електронних кабінетів та на електронну пошту, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронного листа.

Дослідивши наявні в справі матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтуються позовні вимоги суд встановив наступне.

1. Згідно з наказом Державного агентства лісових ресурсів України "Про припинення Державного підприємства "Ізяславське лісове господарство та затвердження складу Комісії з припинення" №885 від 28 жовтня 2022 року припинено ДП "Ізяславське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 00993308) шляхом реорганізації, а саме приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (код ЄДРПОУ 44768034).

Відповідно до наказу Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" "Про закріплення майна за філією "Ізяславське лісове господарство" № 256 від 10 січня 2023 року закріплено за філією "Ізяславське лісове господарство" ДСГП "Ліси України" (код ЄДРПОУ 45076221) майно, права та обов`язки, які передані за передавальним актом, затвердженим наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 10 січня 2023 року №78 "Про затвердження передавального акту державного підприємства "Ізяславське лісове господарство".

Матеріали справи містять передавальний Акт Державного підприємства "Ізяславське лісове господарство" від 10.01.2023.

Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 02 жовтня 2024 року проведена державна реєстрація філії "Подільський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

Відповідно до наказу Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" №1700 від 03.10.2024 затверджено Положення про філію "Подільський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

Згідно з наказом Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" №1893 від 18.10.2024 припинено філію "Ізяславське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" шляхом її закриття. Визначено директору філії "Ізяславське лісове господарство", зокрема забезпечити оформлення передавального балансу майна та передавального акта до філії "Подільський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" станом на 31.12.2024, а також забезпечити передачу активів та пасивів до філії "Подільський лісовий офіс" згідно із затвердженим передавальним актом.

Наказом Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" №2325 від 31.12.2024 затверджено передавальний акт активів та пасивів на балансових та позабалансових рахунках, матеріалів лісовпорядкування та документів, які підтверджують речові права на земельні ділянки, нерухоме майно та інше по філіях, що координуються Подільським лісовим офісом, зокрема і філії "Ізяславське лісове господарство" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України".

Відповідно до правового висновку, викладеного в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 30.03.2021 у справі №922/2712/19, момент переходу майна та відповідних прав і обов`язків до нових підприємств визначається днем підписання передавального або розподільного акту чи балансу, а тому не може співпадати у часі з моментом здійснення реорганізації підприємства, тобто включенням запису про припинення юридичної особи до державного реєстру, та моментом початку роботи юридичної особи, яка створюється в процесі реорганізації.

2. Згідно з розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 21 вересня 2010 року № 487/2010-р "Про надання в постійне користування земельних ділянок лісогосподарського призначення ДП "Ізяславське лісове господарство" затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ДП "Ізяславське лісове господарство" в адміністративних границях Ізяславського району Хмельницької області. Надано в постійне користування ДП "Ізяславське лісове господарство" земельні ділянки лісогосподарського призначення для ведення лісового господарства на території сільських рад Ізяславського району згідно з додатком. Ізяславській райдержадміністрації забезпечити видачу ДП "Ізяславське лісове господарство" державних актів на право постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення згідно з додатком до цього розпорядження. Додатком до розпорядження зазначено площі земельних ділянок лісогосподарського призначення, які надаються в постійне користування ДП "Ізяславське лісове господарство", в тому числі Ізяславська міська рада 384,2001га.

На підставі вказаного розпорядження, Державному підприємству "Ізяславське лісове господарство" видано Державний акт серія ЯЯ № 338668 від 22 листопада 2010 року на право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412га, яка розташована на території колишньої Білотинської сільської ради (за межами населеного пункту) Ізяславського району Хмельницької області, з цільовим призначенням "для ведення лісового господарства".

В матеріалах справи наявна Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками (для ведення лісового господарства) ДП "Ізяславське лісове господарство" Хмельницька область Ізяславський район Білотинська сільська рада, в тому числі щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412 (рік виготовлення 2007).

Технічна документація містить, окрім іншого, Проект організації та розвитку лісового господарства Ізяславського держлісгоспу Хмельницького обласного управління лісового господарства та лісозаготовок 1972 року, де зазначено про те, що з моменту організації (1936року) і по сьогоднішній день (1972рік) значних змін в межах лісгоспзагу не відбулося. Поділ території лісгоспзагу по лісництвах, а також існуюча квартальна мережа повністю збережена за виключенням передачі у склад Лютарського лісництва одного квартала (№33) з Михельського лісництва. Нумерація кварталів в розрізі лісництв залишена також без змін, за виключенням Михельського лісництва.

Технічна документація містить також Проект організації та розвитку лісового господарства Ізяславського держлісгоспу Хмельницької області 1981 року.

Матеріали справи містять кадастровий план земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412га, з планом меж.

В матеріалах справи наявний Витяг з картографічної бази даних матеріалів лісовпорядкування з нанесеними межами кварталів 48, 49 Клиновецького та 65, 66, 67 Плужнянського лісництв і межами їх таксаційних виділів ДП "Ізяславський лісгосп" відповідно до матеріалів лісовпорядкування 2019 року та межами земельних ділянок, що нанесені згідно з наданим обмінного файлу Державного земельного кадастру в системі координат СК-63. Планово-картографічні та інші матеріали лісовпорядкування попередніх проектних періодів (1981, 1991, 2000 та 2011 року), де відображена інформація про межі ДП "Ізяславське лісове господарство" надані лісокористувачу для їх подальшого затвердження відповідно до ст. 48 Лісового Кодексу України.

3. Рішенням виконавчого комітету Ізяславської районної ради народних депутатів Хмельницької області №65 від 23.05.1991 "Про реорганізацію і передачу Білотинського підсобного підприємства установі МХ-324/58" затверджено рішення зборів працівників і представників учасників Білотинського кооперативного підсобного підприємства про його реорганізацію і передачу земель із усіма засобами виробництва установі МХ-324/58.

В матеріалах справи наявна Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Державної установи "Замкова виправна колонія (№58)" земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 та з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 (розроблена 20.07.2017).

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6806089242018 від 13.02.2018, земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га з цільовим призначенням "для ведення підсобного сільського господарства" сформована як об`єкт Державного земельного кадастру 13 лютого 2018 року на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15 липня 2016 року, розробленої ТОВ "Геоленд 2000", та перебуває у державній власності. Право державної власності на вказану земельну ділянку зареєстровано 21.12.2018. Речове право постійного користування земельною ділянкою зареєстровано 21.12.2018 за Державною установою "Замкова виправна колонія (№58)" на підставі державного акту від 12 січня 1995 року серія ХМ № 40, згідно рішення органу місцевого самоврядування Білотинська сільська рада від 23.05.1991 №65. Додатком до Витягу є кадастровий план земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005.

Згідно експлікації земельних угідь, площа земельної ділянки 73,0800га складається з: земельні лісові ділянки, не вкриті лісовою рослинністю 35,7132га; ліси та інші лісовкриті землі 10,7581га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 10,3672га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 4,9010га; ліси та інші лісовкриті землі 3,4420га; ліси та інші лісовкриті землі 2,5699га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 1,9455га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 1,3151га.

Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-6806089582018 від 13.02.2018, земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,7300га з цільовим призначенням "для ведення підсобного сільського господарства" сформована як об`єкт Державного земельного кадастру 13 лютого 2018 року на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15 липня 2016 року, розробленої ТОВ "Геоленд 2000", та перебуває у державній власності. Право державної власності на вказану земельну ділянку зареєстровано 21.12.2018. Речове право постійного користування земельною ділянкою зареєстровано 21.12.2018 за Державною установою "Замкова виправна колонія (№58)" на підставі державного акту від 12 січня 1995 року серія ХМ № 40, згідно рішення органу місцевого самоврядування Білотинська сільська рада від 23.05.1991 №65. Додатком до Витягу є кадастровий план земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026.

Згідно експлікації земельних угідь, площа земельної ділянки 22,7300га складається з: ліси та інші лісовкриті землі 19,6852га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 1,9951га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 0,6383га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 0,4114га.

Матеріали справи містять Поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 та Поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005, відкриті 13.02.2018.

Згідно експлікації земельних угідь, яка міститься в Поземельній книзі на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005, площа земельної ділянки 73,0800га складається з: земельні лісові ділянки, не вкриті лісовою рослинністю 35,7132га; ліси та інші лісовкриті землі 10,7581га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 10,3672га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 4,9010га; ліси та інші лісовкриті землі 3,4420га; ліси та інші лісовкриті землі 2,5699га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 1,9455га; земельні лісові ділянки, не вкритті лісовою рослинністю 1,3151га.

4. Відповідно до наявного в матеріалах справи листа ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області №4360/281-23 від 19.10.2023, технічна документація із землеустрою на підставі якої МХ-324/58 видавався Державний акт на право постійного користування землею серія ХМ40 від 12.01.1995, площею 888,39га на території Білотинської сільської ради Ізяславського району у відділу відсутня.

В листі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області №2089/281-24 від 20.05.2024 управління повідомляє, що на земельну з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,0549га, яку було перенесено до архівного шару Державного земельного кадастру, в Національно-кадастровій системі Державного земельного кадастру Поземельна книга не відкривалась, оскільки в користування, власність або оренду станом на 01.01.2013 земельна ділянка з вищезазначеною площею та цільовим призначенням не передавалась. Тому, надати належним чином завірену копію Поземельної книги земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 відділ немає можливості.

Відповідно до інформації, яка міститься у листі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області №2725/281-24 від 11.07.2024 відомості про перенесення обмінного файлу на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 та площею 73,0412 до Національної кадастрової системи Державного земельного кадастру в автоматизованого порядку відсутні, відповідно до архівного шару не переносився. Обмінний файл на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 та площею 0,0549га перенесено до архівного шару Державного земельного кадастру 12.07.2017, у зв`язку з відсутністю даних про реєстрацію договору оренди від 28.11.2011 між Білотинською сільською радою та ОСОБА_2 , відповідно Поземельна книга на неї в Національній кадастровій системі Державного земельного кадастру не відкривалась. Будь-які заяви щодо вчинення дій, крім заяви створеної державним кадастровим реєстратором на перенесення до архіву Державного земельного кадастру, не реєструвалися.

Відповідно до інформації, яка міститься у листі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області №2726/281-24 від 11.07.2024 обмінний файл на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 та площею 73,0412 до Національної кадастрової системи Державного земельного кадастру відсутній, відповідно поземельна книга в Національній кадастровій системі Державного земельного кадастру не відкривалась. Обмінний файл на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 та площею 0,0549га перенесено до архівного шару Державного земельного кадастру 12.07.2017, у зв`язку з відсутністю даних про реєстрацію договору оренди від 28.11.2011 між Білотинською сільською радою та ОСОБА_2 , Поземельна книга на неї в Національній кадастровій системі Державного земельного кадастру, до перенесення до архівного шару, не відкривалась.

5. В матеріалах справи наявний Висновок експерта за результатами проведення земельно-технічної експертизи №789/24-26 від 25.03.2025.

У висновку експертом зроблено наступні висновки:

1. Земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005, площею 73,08га, реєстрація якої здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, 15.07.2016 (ТОВ "Геоленд 2000" ОСОБА_1 ) накладається (нашаровується) із земельною ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001, площею 73,0412 га, яка сформована відповідно до технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками (для ведення лісового господарства), Державне підприємство "Ізяславське лісове господарство" (ДП "Закарпатгеодезцентр, м. Мукачево") відповідно до вказаних технічних документацій, правовстановлюючих документів, наявних у матеріалах каталогів координат площею 37,7629 га.

Земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026, площею 22,73 га, реєстрація якої здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, 15.07.2016 (ТОВ "Геоленд 2000" ОСОБА_1 ) накладається (нашаровується) із земельною ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001, площею 73,0412 га, яка сформована відповідно до технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками (для ведення лісового господарства), Державне підприємство "Ізяславське лісове господарство" (ДП "Закарпатгеодезцентр, м. Мукачево") відповідно до вказаних технічних документацій, правовстановлюючих документів, наявних у матеріалах каталогів координат, площею 5,4379га.

Враховуючи вищевикладене, повно, всебічно і об`єктивно дослідивши матеріали та обставини справи, оцінивши надані стороною докази по суті спору, їх належність, допустимість, достовірність кожного окремо, судом береться до уваги таке.

Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку.

Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Під порушенням слід розуміти такий стан суб`єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб`єктивне право особи зменшилося або зникло як таке, порушення права пов`язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.

В розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з ч.1 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Водночас зазначені норми не означають, що кожний позов, поданий до суду, має бути задоволений. Якщо позивач не довів порушення його права чи безпосереднього інтересу, в позові слід відмовити. Близький за змістом правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.09.2021 у справі №761/45721/16-ц.

Реалізуючи передбачене ст. 55 Конституції України, ст. 4 ГПК України право на судовий захист, позивач, звертаючись до суду з позовом, самостійно визначає у ній, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.

Оцінка предмета заявленого позову, а відтак наявності підстав для захисту порушеного права та/або інтересу позивача, про яке ним зазначається в позовній заяві, здійснюється судом, на розгляд якого передано спір, крізь призму оцінки спірних правовідносин та обставин (юридичних фактів), якими позивач обґрунтовує заявлені вимоги (такий правовий висновок Верховного Суду викладений у постановах від 22.09.2022 у справі № 924/1146/21, від 06.10.2022 у справі № 922/2013/21, від 17.11.2022 у справі №904/7841/21).

У даній справі позивач звернувся до суду із позовними вимогами про скасування державної реєстрації спірних земельних ділянок та зареєстрованих на них речових прав. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що земельні ділянки кадастровий номер 6822181000:05:019:0026, площею 22,73 га та кадастровий номер 6822181000:05:019:0005, площею 73,08га, сформовані з порушенням цільового призначення та частково накладаються на земельну ділянку лісогосподарського призначення з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001, площею 73,0412 га, яка сформована 05.08.2010р. відповідно до технічної документації із землеустрою щодо складання документів, правовстановлюючим документом на яку є Державний акт на право серії ЯЯ №338668 від 22.11.2010р. Встановленими обставинами порушуються права позивача, як постійного користувача земельної ділянки номером 6822181000:05:019:0001, площею 73,0412. Відповідачами у справі позивач визначив Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький, як особу, за якою зареєстроване право власності на спірні земельні ділянки, Державну установу "Замкова виправна колонія (№58) м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області, як особу, за якою зареєстроване право постійного користування спірними земельними ділянками та Ізяславську міську раду м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави (стаття 14 Конституції України).

Згідно ст. 55 Земельного кодексу України, до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

До земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.

В статті 5 Лісового кодексу України зазначено, що до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги.

Згідно ч.1 ст.57 Земельного кодексу України, земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Статтями 7,8 Лісового кодексу України визначено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

У державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності.

Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

За статтями 45, 47, 48, 54 Лісового кодексу України, облік лісів включає збір та узагальнення відомостей, які характеризують кожну лісову ділянку за площею, кількісними та якісними показниками. Основою ведення обліку лісів є матеріали лісовпорядкування.

Лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.

Лісовпорядкування є обов`язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.

Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 N 174 було затверджено Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель, який 20.08.2012 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства N408 від 07.07.2012.

Відповідно до Тимчасового порядку:

- Оператори державного реєстру земель (далі - оператори) - структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.

- Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (далі - книга реєстрації) - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.

Як стверджується матеріалами справи, технічна документація із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право постійного користування земельними ділянками, в т.ч. кадастровий номер 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412 га містить відмітку оператора з позначкою перевірено 05.08.2010року.

За змістом п.2.3 Тимчасового порядку, реєстраційна картка заповнюється реєстратором та містить підпис з зазначенням прізвища, ініціалів керівника виконавця робіт та печатку. Заповнена реєстраційна картка разом з технічною документацією передаються виконавцем робіт до територіального органу земельних ресурсів для проведення державної землевпорядної експертизи.

Виконання державної землевпорядної експертизи технічної документації територіальним органом земельних ресурсів можливо тільки за наявності відмітки про приймання обмінного файла на титульному аркуші технічної документації. Після проведення державної землевпорядної експертизи технічна документація разом з реєстраційною карткою (картками) та висновком державної землевпорядної експертизи передаються до територіального органу земельних ресурсів для підготовки відповідних рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо надання або передачі земельної ділянки у власність або користування.

Пунктом 2.8 Тимчасового порядку визначено, що Оператор (реєстратор) здійснює видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та видачу договорів оренди (суборенди) землі. Видача державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договору оренди (суборенди) землі супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації. При цьому оператор (реєстратор) відображає дані державної реєстрації на всіх примірниках державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди (суборенди) землі.

До реєстраційної картки оператором (реєстратором) вносяться відомості про державну реєстрацію згідно з пунктом 3.4 цього Порядку. Після внесення відомостей про державну реєстрацію до реєстраційної картки вона засвідчується підписом керівника з зазначенням прізвища та ініціалів і печаткою оператора (реєстратора). Другий примірник державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, примірники договору оренди (суборенди) землі оператор (реєстратор) передає до територіальних органів земельних ресурсів за актом приймання-передавання.

Як стверджується з Державного акту серії ЯЯ № 338668 від 22 листопада 2010 року на право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412га, яка розташована на території колишньої Білотинської сільської ради (за межами населеного пункту) Ізяславського району Хмельницької області, з цільовим призначенням "для ведення лісового господарства", останній містить відмітку про реєстрацію у книзі записів реєстрації за №031075400012, підпис начальника Управління Держкомзему у Ізяславському районі та підпис керівника Ізяславської РДА.

Зважаючи на викладене, суд доходить висновку, що державний акт на право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412га, яка розташована на території колишньої Білотинської сільської ради (за межами населеного пункту) Ізяславського району Хмельницької області, з цільовим призначенням "для ведення лісового господарства" видано відповідно до процедури, визначеної Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель у період його дії.

Відповідно до ч.1 ст. 79 ЗК України (в редакції станом на 22.11.2010р.) земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

За змістом ст.202 Земельного кодексу України (в редакції станом на 22.11.2010р.) державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Таким чином, наявними у справі доказами в сукупності підтверджується, що земельна ділянка кадастровий номер 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412га була сформована, однак відсутні відомості щодо перенесення відомостей про означену земельну ділянку із системи - Державного реєстру земель до Національної кадастрової системи.

Судом враховано, що до вступу 01.01.2013року в дію Закону України "Про державний земельний кадастр" обов`язок ведення Державного реєстру земель покладався на Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" та його територіальні органи шляхом внесення записів до бази даних Державного реєстру земель та вчинення записів у відповідних книгах реєстрації.

У зв`язку з втратою чинності 20.08.2012 року Тимчасового порядку №174 та вступом в дію з 01.01.2013р. Закону України "Про державний земельний кадастр", затвердженням Порядку ведення Державного земельного кадастру ( постанова КМУ від 17.10.2012 року №1051) відомості про земельну ділянку кадастровий номер 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412га повинні були перенесені з Державного реєстру земель в Національну кадастрову систему в автоматизованому порядку, однак відомості про вказану земельну ділянку в Національну кадастрову систему не перенесено із старої системи - Державного реєстру земель, що відображено в поясненнях представника ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області (вх.№05-22/4206/24 від 12.06.2024).

За результатами призначеної судом та проведеної земельно-технічної експертизи складено висновок №789/24-26 від 25.03.2025 у якому експерт виснував:

1. Земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005, площею 73,08га, реєстрація якої здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, 15.07.2016 (ТОВ "Геоленд 2000" Скопіч О.В.) накладається (нашаровується) із земельною ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001, площею 73,0412 га, яка сформована відповідно до технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками (для ведення лісового господарства), Державне підприємство "Ізяславське лісове господарство" (ДП "Закарпатгеодезцентр, м. Мукачево") відповідно до вказаних технічних документацій, правовстановлюючих документів, наявних у матеріалах каталогів координат площею 37,7629 га.

Земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026, площею 22,73 га, реєстрація якої здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості, 15.07.2016 (ТОВ "Геоленд 2000" Скопіч О.В.) накладається (нашаровується) із земельною ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0001, площею 73,0412 га, яка сформована відповідно до технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками (для ведення лісового господарства), Державне підприємство "Ізяславське лісове господарство" (ДП "Закарпатгеодезцентр, м. Мукачево") відповідно до вказаних технічних документацій, правовстановлюючих документів, наявних у матеріалах каталогів координат, площею 5,4379га.

Враховуючи наведене та зважаючи на те, що згідно Витягів з Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га з цільовим призначенням "для ведення підсобного сільського господарства" та земельна ділянка з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,7300га з цільовим призначенням "для ведення підсобного сільського господарства" сформовані як об`єкти Державного земельного кадастру 13 лютого 2018 року, тобто хронологічно пізніше в часі, ніж земельна ділянка кадастровий номер 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412га, суд доходить висновку, що під час формування земельних ділянок з кадастровими номерами 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га та 6822181000:05:019:0026 площею 22,7300га не було враховано межі та координати сформованої раніше земельної ділянки кадастровий номер 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412га, а тому доводи позивача щодо порушення його прав як постійного користувача земельної ділянки 6822181000:05:019:0001 площею 73,0412га знайшли підтвердження під час розгляду справи.

Щодо скасування державної реєстрації спірних земельних ділянок суд зазначає про таке.

Відповідно до частини 10 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Таким чином, єдиною підставою для скасування в Державному земельному кадастрі незаконної державної реєстрації земельної ділянки є судове рішення про скасування такої державної реєстрації.

У зв`язку з встановленими судом обставинами цієї справи, а саме часткового накладення спірних земельних ділянок на земельну ділянку лісогосподарського призначення (площа перетину з земельною ділянкою кадастровий номер 6822181000:05:019:0026 становить 5,4379га, площа перетину з земельною ділянкою кадастровий номер 6822181000:05:019:0005 становить 37,7629 га), яка перебуває в постійному користуванні позивача, скасування державної реєстрації спірних земельних ділянок в Державному земельному кадастрі поновить права постійного користувача.

Щодо позовних вимог про скасування державних реєстрацій права власності та права постійного користування спірними земельними ділянками в державному реєстрі речових прав судом враховується.

Відповідно до абзаців 2, 3 частини 3 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (у редакції, чинній на час звернення з позовом) у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини 7 статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини 7 статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію зміни, припинення речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження повертаються у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, шляхом державної реєстрації змін чи набуття таких речових прав, обтяжень речових прав, що здійснюється державним реєстратором або, у випадку скасування рішення Міністерства юстиції України, прийнятого відповідно до пункту 1 частини 7 статті 37 цього Закону, посадовою особою Міністерства юстиції України.

Таким чином, зазначеною нормою закону допускаються такі окремі способи судового захисту порушених прав та інтересів особи, які не є негаторним позовом, а саме: 1) скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав; 2) визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; 3) скасування державної реєстрації прав, тоді як правовими наслідками застосування таких способів захисту є припинення речового права, зареєстрованого за останнім набувачем на підставі скасованого судом незаконного рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, та подальше повернення відповідних речових прав у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, скасованої в судовому порядку, тобто на користь попереднього набувача речового права, якщо останній звісно раніше реєстрував за собою відповідне речове право.

Суд зауважує, що положення абзаців 2, 3 частини 3 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (у редакції, чинній з 22.07.2023) послідовно узгоджуються з нормами пунктів 4, 5 частини 1 статті 14 цього Закону (в цій же редакції), відповідно до яких розділ Державного реєстру прав та реєстраційна справа закриваються в разі: скасування державної реєстрації земельної ділянки; набрання законної сили судовим рішенням, яким скасовується рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, на підставі якого відкрито відповідний розділ.

Отже, виходячи з системного аналізу змісту зазначених норм Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (у редакції, чинній з 22.07.2023), правовим наслідком набрання законної сили судовим рішенням, яким скасовуються рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та державна реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, є закриття державним реєстратором відповідного розділу в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, яке (закриття розділу) відбувається в разі неможливості повернення відповідних речових прав у стан, що існував до відповідної державної реєстрації, скасованої в судовому порядку, а саме на користь попереднього набувача речового права, якщо існує запис про право такого набувача. Подібні правові висновки наведені у постановах Верховного Суду від 21.01.2025 у справі № 904/6886/23, від 22.05.2024 у справі №916/1750/22.

Таким чином суд доходить висновку, що у разі скасування в державному земельному кадастрі державних реєстрацій спірних земельних ділянок та скасування державних реєстрацій речових прав на спірні земельні ділянки права позивача будуть відновлені, що свідчить про ефективність та належність обраного ним способу захисту порушеного права.

Також судом враховується, що скасування державних реєстрацій спірних земельних ділянок із припиненням щодо них усіх речових прав не позбавляє державу права власності на землю, оскільки такі землі належать до державної власності в силу закону.

Зважаючи на наведене, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" м. Чернівці до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький та до Державної установи "Замкова виправна колонія (№58) м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області про скасування в державному земельному кадастрі державних реєстрацій земельної ділянки кадастровий номер 6822181000:05:019:0026, земельної ділянки кадастровий номер 6822181000:05:019:0005 та скасування державних реєстрацій речових прав на означені земельні ділянки.

Під час розгляду даної справи, судом було встановлено, що позовних вимог до Ізяславської міської ради м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області позивачем не пред`явлено.

На підставі зазначеного, у позові Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" м. Чернівці до Ізяславської міської ради м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області належить відмовити.

Як стверджується матеріалами справи, ухвалою суду від 30.07.2024, окрім іншого, клопотання представника позивача про призначення судової земельно-технічної експертизи у даній справі задоволено; призначено судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Хмельницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (29013, м. Хмельницький, вул. Володимирська, 109); витрати на проведення експертизи покладено на позивача.

Позивачем понесено витрати на проведення судової земельно-технічної експертизи, що підтверджується наявними в матеріалах справи Рахунком-фактурою №3989 від 09.09.2024 на суму 22718,41грн (який виставлявся експертною установою позивачу) та Платіжною інструкцією №4935 від 20.09.2024 на суму 22718,40грн (призначення платежу: згідно рахунку-фактури №3989 від 09.09.2024, експертиза).

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 123 ГПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.

Згідно з ч. 9 ст. 129 ГПК України у випадку, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

У зв`язку із зазначеним, понесені позивачем витрати на проведення експертизи належить покласти на Державну установу "Замкова виправна колонія (№ 58)" та Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області пропорційно.

Крім цього, під час розгляду справи, судом було встановлено, що 4 позовних вимоги стосуються неправомірних дій Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" та 2 позовні вимоги стосуються неправомірних дій Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у зв`язку із чим, витрати по оплаті судового збору за 4 вимоги немайнового характеру покладаються на відповідача 3 та за 2 вимоги немайнового характеру на відповідача 1 відповідно до ч. 4 ст. 129 ГПК України.

Позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 12112,00грн згідно наявної в матеріалах справи платіжної інструкції №3486 від 07.05.2024.

При цьому, позивачем заявлено 6 вимог немайнового характеру, таким чином належна до сплати сума судового збору становить 14534,40грн (з урахуванням коефіцієнту 0,8% за подання позовної заяви через "Електронний суд").

Враховуючи вище викладене, суд вважає за необхідне стягнути з позивача в дохід Державного бюджету України 2422,40грн судового збору.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 20, 24, 73, 74, 75, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" м. Чернівці, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Хмельницької обласної військової (державної) адміністрації м. Хмельницький до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький та до Державної установи "Замкова виправна колонія (№58) м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області, задовольнити.

Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію від 13.02.2018 земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га з цільовим призначенням 01.04 "для ведення підсобного сільського господарства" в Державному земельному кадастрі;

Припинити право власності Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га (номер запису про інше речове право 29697201 від 21.12.2018) та скасувати державну реєстрацію права власності ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га;

Припинити право постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" на земельну ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га (номер запису про інше речове право 29697201 від 21.12.2018) та скасувати державну реєстрацію права постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0005 площею 73,08га;

Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію від 13.02.2018 земельної ділянки з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га з цільовим призначенням 01.04 "для ведення підсобного сільського господарства" в Державному земельному кадастрі;

Припинити право власності Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73 га (номер запису про інше речове право 29692415 від 21.12.2018) та скасувати державну реєстрацію права власності ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на земельну ділянкою з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га;

Припинити право постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га (номер запису про інше речове право 29692415 від 21.12.2018) та скасувати державну реєстрацію права постійного користування Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" на земельну ділянку з кадастровим номером 6822181000:05:019:0026 площею 22,73га.

Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" м. Чернівці (Чернівецька область, Чернівецький район, м. Чернівці, вул. Руська, буд. 203А, код ЄДРПОУ ВП 45495765) в дохід Державного бюджету України 2422,40грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок) судового збору.

Видати наказ.

Стягнути з Державної установи "Замкова виправна колонія (№ 58)" (м. Ізяслав, вул. Патріотів, 2 Шепетівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 08564771) на користь Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" м. Чернівці (Чернівецька область, Чернівецький район, м. Чернівці, вул. Руська, буд. 203А, код ЄДРПОУ ВП 45495765) 9689,60грн (дев`ять тисяч шістсот вісімдесят дев`ять гривень 60 копійок) витрат по оплаті судового збору, 11359,20грн (одинадцять тисяч триста п`ятдесят дев`ять гривень 20 копійок) витрат на проведення експертизи.

Видати наказ.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479) на користь Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" м. Чернівці (Чернівецька область, Чернівецький район, м. Чернівці, вул. Руська, буд. 203А, код ЄДРПОУ ВП 45495765) 4844,80грн (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні 80 копійок) витрат по оплаті судового збору, 11359,20грн (одинадцять тисяч триста п`ятдесят дев`ять гривень 20 копійок) витрат на проведення експертизи.

Видати наказ.

У позові Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" м. Чернівці, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Хмельницької обласної військової (державної) адміністрації м. Хмельницький до Ізяславської міської ради м. Ізяслав Шепетівського району Хмельницької області відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст складено та підписано протягом 10 робочих днів - 02.06.2025.

Суддя В.О. Кочергіна

Виготовлено 7 примірників:

1-до справи (в паперовому екз.),

2-позивачу ДСГП "Ліси України" в особі філії "Подільський лісовий офіс" (на електронну пошту Podilskyi.lo@eforest.gov.ua ),

3-адвокату позивача Нагнибіда В.І. (до електронного кабінету),

4- відповідачу 1 ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області (до електронного кабінету),

5-відповідачу 2 Ізяславська міська рада (до електронного кабінету),

6- відповідачу 3 Державна установа "Замкова виправна колонія (№58) (до електронного кабінету),

7-третій особі Хмельницька обласна військова (державна) адміністрація (на електронну пошту regadm@adm-km.gov.ua).

СудДеражнянський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення19.05.2025
Оприлюднено04.06.2025
Номер документу127825217
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права власності на земельну ділянку