Господарський суд київської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" квітня 2025 р. Справа № 911/2096/23
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., за участю секретаря судового засідання Литовки А.С., розглянув матеріали справи
за позовом заступника керівника Броварської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі:
1) Державної екологічної інспекції України;
2) Згурівської селищної ради
до Комунального підприємства «Згурівський комбінат комунальних підприємств»
про відшкодування 1490227,50 грн шкоди,
за участю представників
прокуратури: Набок Ю.В. посвідчення № 069103 від 01.03.2023;
позивачів: не з`явились;
відповідача: Івченко О.С. довіреність від 01.01.2025 № 24.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заступник керівника Броварської окружної прокуратури Київської області (далі прокурор) звернувся в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції України (далі Держекоінспекція) та Згурівської селищної ради до суду із позовною заявою від 07.07.2023 № 52-5857вих23 до Комунального підприємства «Згурівський комбінат комунальних підприємств» (далі відповідач, КП «Згурівський ККП») про стягнення збитків у розмірі 1490227,50 грн за засмічення земельної ділянки побутовими відходами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення вимог природоохоронного законодавства в період з 10.10.2019 до 18.01.2023 засмічено частину земельної ділянки шляхом розміщення захоронення побутових, будівельних, медичних та інших відходів, що зафіксовано Держекоінспекцією в акті, складеному за результатами проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства (далі Акт перевірки), внаслідок чого завдано державі збитки.
Господарський суд Київської області ухвалою від 17.07.2023 відкрив провадження у справі та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання.
Заперечуючи проти позову, відповідач у відзиві № 124 від 07.08.2023 звертає увагу на те, що в Акті перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства не встановлено обставин і доказів безпосередньої та реальної загрози життю і здоров`ю населення, а також негативного впливу на навколишнє середовище.
Відповідач зазначає, що всупереч вимогам розділу 3 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, Держекоінспекція не надала доказів вимірювання при проведенні позапланової перевірки товщини (розмірної величини, яка має враховуватися при здійсненні математичного розрахунку об`єму та є обов`язковою для його визначення) шару відходів, а зазначила лише, що інформацію про площу і об`єм взято з листа ГУ СБУ у м. Києві та Київській області від 26.01.2021 № 51/12-634. Жодних доказів відбору проб до матеріалів справи позивач не надав.
Крім того відповідач зауважує, що в Акті перевірки лише зафіксовано факт розміщення твердих побутових відходів на земельній ділянці, якою користується підприємство на праві постійного користування. На думку відповідача, факт наявності відходів не є достатнім для того, щоб вважати землю засміченою і, як наслідок, виникнення обов`язку з відшкодування шкоди.
Як зазначено у відзиві, КП «Згурівський ККП» постійно проводить моніторинг та обстеження повітря, ґрунту та підземних вод, відповідно до укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКО» договору на здійснення лабораторного контролю та якістю атмосферного повітря, дослідження якості води та забруднення ґрунтів. Згідно з проведеними дослідженнями перевищення норм шкідливих речовин у ґрунті та у повітрі відсутні, що, на думку відповідача, підтверджується долученими до відзиву актами відбору проб.
Також відповідач вважає, що розрахунок розміру шкоди, зумовленої засміченням земельної ділянки відходами, здійснено позивачем із порушенням вимог чинного законодавства; позивач не надав доказів, які б підтверджували нормативну грошову оцінку саме тієї земельної ділянки, яка належала відповідачу на момент проведення перевірки.
Господарський суд Київської області рішенням від 15.02.2024, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 04.07.2024, у позові відмовив повністю.
Верховний Суд постановою від 17.12.2024 рішення Господарського суду Київської області від 15.02.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 04.07.2024 у справі № 911/2096/23 скасував, справу № 911/2096/23 передав на новий розгляд до Господарського суду Київської області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.01.2025 справу № 911/2096/23 передано на розгляд судді Щоткіну О.В.
Ухвалою від 20.01.2025 суд прийняв справу № 911/2096/23 до провадження, призначив підготовче засідання на 03.02.2025 та запропонував учасникам справи подати до суду письмові пояснення з урахуванням вказівок, викладених у постанові Верховного Суду від 17.12.2024 у справі № 911/2096/23.
Через канцелярію суду 17.02.2025 від КП «Згурівський ККП» із супровідним листом № 23 від 12.02.2025 надійшли пояснення на виконання ухвали суду від 20.01.2025.
Через підсистему «Електронний суд» 17.02.2025 від Броварської окружної прокуратури надійшли пояснення на виконання ухвали суду від 20.01.2025. Аналог цих пояснень надійшов до суду в паперовій формі 17.03.2025.
Через канцелярію суду 25.02.2025 від КП «Згурівський ККП» надійшло клопотання № 27 від 20.02.2025 про долучення доказів до матеріалів справи, у якому відповідач просив суд поновити строк для подання додаткових доказів та долучити до матеріалів справи протоколи відбору та дослідження проб грунту.
Необхідність долучити докази проб відбору та дослідження проб ґрунту відповідач обґрунтовує тим, що наявність твердих побутових відходів на земельній ділянці, якою користується КП «Згурівський ККП» не є достатнім, щоб вважати землю засміченою.
У запереченнях (документ сформований в системі «Електронний суд» 28.02.2025) на клопотання КП «Згурівський ККП» № 27 від 20.02.2025 про долучення доказів до матеріалів справи прокурор зазначила, що факт забруднення та псування земель відходами, шкідливими для довкілля, що створило небезпеку для довкілля, підтверджується зібраними в своїй сукупності доказами, які містяться в матеріалах справ, які набрали законної сили, у т.ч. № 320/2195/19, яка залишена без змін постановою Верховного Суду від 20.04.2022. За таких обставин, на думку прокурора, наявність протоколів відбору та дослідження проб ґрунту не спростовують факту порушень природоохоронного законодавства, допущених КП «Згурівський ККП» під час експлуатації полігону твердих побутових відходів.
У відповідь на вказані заперечення прокуратури КП «Згурівський ККП» подало до суду свої заперечення (документ сформований в системі «Електронний суд» 06.03.2025).
Розглянувши у підготовчому засіданні 10.03.2025 клопотання КП «Згурівський ККП» № 27 від 20.02.2025 про долучення доказів до матеріалів справи і заперечення прокуратури на вказане клопотання, заслухавши усні пояснення прокурора і представника відповідача, суд вирішив задовольнити клопотання, виходячи із такого.
За приписами статті 80 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), відповідач повинен подати суду докази разом з поданням відзиву. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Разом із тим, суд, керуючись принципами змагальності та диспозитивності сторін у процесі, а також принципами всебічного, повного та об`єктивного розгляду справи (стаття 13, частина третя статті 2 ГПК України), вважає за необхідне врахувати, що додаткові докази, подані відповідачем, не є новими за змістом у більшій своїй частині, а майже повністю дублюють вже наявні у матеріалах справи копії протоколів відбору та дослідження проб ґрунту, подані відповідачем разом із відзивом. Водночас один із поданих протоколів (від 30.10.2018 № 41-3/18) є новим, і раніше не подавався до суду.
З метою уникнення надмірного формалізму у процесі, а також з урахуванням того, що подані відповідачем додаткові докази можуть мати значення для правильного вирішення спору по суті, суд вважав за можливе прийняти їх до розгляду та долучити до матеріалів справи.
Таким чином, суд задовольнив клопотання КП «Згурівський ККП» № 27 від 20.02.2025 про долучення доказів до матеріалів справи.
З метою вирішення питань, визначених статтею 182 ГПК України, суд неодноразово оголошував перерву в підготовчому засіданні.
Ухвалою від 10.03.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 31.03.2025.
Через підсистему «Електронний суд» 17.03.2025 від Броварської окружної прокуратури надійшов аналог заперечень на клопотання КП «Згурівський ККП» про долучення доказів до матеріалів справи № 27 від 20.02.2025 в паперовій формі.
У судовому засіданні 31.03.2025 суд розпочав розгляд справи по суті та заслухав вступні слова прокурора і представника відповідача щодо вимог заявленого позову, а також стосовно змісту та підстав заперечень проти позову, після чого оголосив перерву в судовому засіданні до 28.04.2025.
У судовому засіданні 28.04.2025, після закінчення з`ясування обставин справи та перевірки їх доказами, прокурор і представник відповідача виступили із заключними словами, посилаючись на обставини і докази, досліджені в судовому засіданні.
Після судових дебатів суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення, оголосив перерву в судовому засіданні та час проголошення рішення в судовому засіданні 28.04.2025.
Після перерви, 28.04.2025 суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Згурівська селищна Рада народних депутатів Згурівського району Київської області видала 17.07.2000 Згурівському комбінату комунальних підприємств державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 000760, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 3; зазначеному землекористувачу надано у постійне користування 14,4561 га землі для існуючих виробничих територій.
Рішенням виконавчого комітету Згурівської селищної ради Київської області від 05.01.2005 № 2 визначено Згурівський комбінат комунальних підприємств виконавцем робіт з надання населенню та організаціям в смт Згурівка житлово-комунальних послуг, зокрема, вивезення та утилізації твердих побутових відходів, відкачки рідких нечистот.
Рішенням зборів трудового колективу Згурівського комбінату комунальних підприємств, оформленим протоколом № 1 від 05.09.2012, та рішенням VI сесії Згурівської районної ради № 139-20-VI від 18.09.2012 затверджено статут КП «Згурівський ККП» (нова редакція) (далі Статут), відповідно до пункту 1.2 якого КП «Згурівський ККП» є правонаступником всіх прав та обов`язків Згурівського комбінату комунальних підприємств.
Основними напрямками діяльності КП «Згурівський ККП» є, зокрема, вивезення побутових відходів, нечистот від підприємств, установ, організацій і населення селища (пункт 4.2 Статуту).
Відповідно до Паспорту місця видалення відходів (МВВ) з реєстраційним номером 10-3-2 від 08.01.2002, який складений КП «Згурівський ККП» та затверджений головою місцевої Державної адміністрації, а також погоджений начальником Держуправління екології та природних ресурсів в Київській області, начальником відділу з охорони праці, начальником ППЧЗО і начальником Комплексної гідрогеологічної партії, КП «Згурівський ККП» є власником МВВ, яке знаходиться на відстані 1,0 км на південь від смт Згурівка; рік початку експлуатації 1996 рік; розрахунковий термін експлуатації до заповнення існуючих карт; площа зайнята МВВ/проектна площа 3,68 га.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру від 22.08.2014 № НВ-3203211222014 Відділ Держземагентства у Згурівському районі здійснив державну реєстрацію земельної ділянки комунальної форми власності з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 площею 10,8418 га, яка розташована за адресою: Київська обл., Згурівський район, Згурівська селищна рада; цільове призначення: 11.04 Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; вид використання земельної ділянки: виробничі території. Право постійного користування земельною ділянкою зареєстровано за КП «Згурівський ККП» на підставі державного акту серії ІІ-КВ № 000760 від 17.07.2000.
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 12.12.2019 у справі № 320/2195/19 застосував до КП «Згурівський ККП» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення побутових відходів на полігоні КП «Згурівський ККП», що розташований за адресою: вул. Боженка, 2-А, смт Згурівка, Київська область, до забезпечення оброблення (перероблення) відходів шляхом промислового сортування вторинної сировини, небезпечних відходів, органічної складової та складової побутових відходів, що не підлягає утилізації, до місць чи об`єктів утилізації, знешкодження або захоронення, відповідно до вимог чинного законодавства про відходи та санітарного законодавства. Обов`язок щодо забезпечення виконання даної постанови покладено на Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області.
Згурівська селищна рада (замовник) і КП «Згурівський ККП» (виконавець) уклали 23.10.2020 договір № 75 про закупівлю послуг, відповідно до пункту 1.1 якого виконавець зобов`язався надати замовнику послуги з «Перевезення твердих побутових відходів та збирання сміття у смт Згурівка Київської області» (Код за ДК 021:2015:90510000- 5 Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям), визначених цим договором (надалі послуг), а замовник прийняти і оплатити вартість наданих послуг у порядку та на умовах, передбачених цим договором. Строк надання послуг: жовтень-грудень 2020 року (пункт 2.1 договору від 23.10.2020 № 75 про закупівлю послуг).
На підставі, зокрема, звернень громадянина Скринника Д.Ю. від 12.01.2021 та громадянки Крицької Є.О. від 14.01.2021 Держекоінспекція видала 15.01.2021 наказ № 10 «Про проведення позапланової перевірки», відповідно до якого утворено комісію з проведення у період з 18 по 29 січня 2021 року позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства полігону твердих побутових відходів КП «Згурівський ККП» за адресою: Київська область, смт Згурівка, вул. Боженка, 2а.
У період з 18 по 28 січня 2021 року комісія у складі начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) за поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами Управління державного екологічного нагляду (контролю) промислового забруднення старшого державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища Держекоінспекції Акберова А.Е., головного спеціаліста відділу державного екологічного нагляду (контролю) земельних ресурсів Управління державного екологічного нагляду (контролю) природних ресурсів державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища Держекоінспекції Соловйова Д.О., заступника начальника відділу старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Столичного округу відділу державного екологічного нагляду (контролю) водних ресурсів України державного екологічного нагляду (контролю) земельних ресурсів, надр, водних ресурсів, атмосферного повітря та за поводженням з відходами Держекоінспекції Столичного округу Чаплінського А.М., в присутності начальника КП «Згурівський ККП» Пітайчук Т.П., провела позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів КП «Згурівський ККП».
За результатами проведення перевірки складено акт від 28.01.2021 № 4.2-19/1, у якому зафіксовано порушення вимог природоохоронного законодавства, які допущені КП «Згурівський ККП», зокрема:
- відсутній висновок з оцінки впливу на довкілля або висновок державної екологічної експертизи щодо діяльності з видалення, оброблення та захоронення побутових відходів КП «Згурівський ККП» на земельній ділянці площею 3,68 га, (кадастровий номер 3221955100:06:009:0001) на території Згурівської селищної ради, що є порушенням статті 3, частини третьої статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»;
- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від неорганізованого стаціонарного джерела, а саме місця видалення та захоронення відходів на земельній ділянці площею 3,68 га (кадастровий номер 3221955100:06:009:0001) на території Згурівської селищної ради, здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням частин п`ятої, шостої статті 11 «Про охорону атмосферного повітря»;
- здійснюється змішане захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів, будівельних та небезпечних медичних відходів, що є порушенням пунктів «ж», «ї» частини першої статті 17, пункту «і» частини першої статті 32 Закону України «Про відходи»;
- експлуатація об`єктів поводження з побутовими відходами здійснюється без сортування побутових відходів, без перероблення органічної складової, що є у складі побутових відходів, що є порушенням розділів ІV, V Правил експлуатації об`єктів поводження з побутовими відходами, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.05.2012 № 196;
- не забезпечується захист земель від забруднення, засмічення, а саме: КП «Згурівський ККП» здійснює захоронення змішаних побутових відходів, будівельних та небезпечних медичних відходів на земельній ділянці (кадастровий номер 3221955100:06:009:0001) на території Згурівської селищної ради за адресою: вул. Бажана, 2а, смт Згурівка. Відповідно до інформації, наданої листом ГУ СБУ у м. Києві та Київської області від 26.01.2021 №51/12-634 встановлено: площа сміттєзвалища в межах земельної ділянки за кадастровим номером 3221955100:06:009:0001, складає 1,8745 га, середньою висотою 1,5 метрів, об`ємом 28 050 м куб. (орієнтовно);
- не уживаються заходи щодо запобігання негативного і екологічно безпечного впливу на земельній ділянці та ліквідацію наслідків такого впливу, що є порушенням абзацу дванадцятого частини першої статті 35 Закону України «Про охорону земель».
У графі акта від 28.01.2021 № 4.2-19/1 «Пояснення, зауваження або заперечення» зроблено запис такого змісту: «Пояснення по даному акту будуть надані письмово до 05.02.2021».
Акт від 28.01.2021 № 4.2-19/1 підписаний трьома представниками Держекоінспекції та начальником КП «Згурівський ККП» Пітайчук Т.П.
Згідно із протоколом № ДЕІ 132* про адміністративне правопорушення, складеним 28.01.2021 старшим державним інспектором України з охорони навколишнього природного середовища Акберовим А.Є., начальник КП «Згурівський ККП» Пітайчук Т.П. здійснила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 52, а також статтями 82, 81-1, 82-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тим, що «о 12 год. 30 хв. в смт Згурівка по вул. Боженка, 2-А під час проведення перевірки КП «Згурівський ККП» користуючись земельною ділянкою з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 допущено засмічення частини цієї земельної ділянки на площі 1,87 га, шляхом розміщення, зхоронення побутових відходів середньою висотою 1,5 метрів, об`ємом 28 050 м. куб (орієнтовно), що є порушенням пункту «з» частини першої 17, частини четвертої статті 33 ЗУ «Про відходи», абзацу 11 статті 35 ЗУ «Про охорону земель», пункту «б» частини першої статті 40 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», пункту «в» частини першої статті 211 Земельного кодексу України».
Начальник КП «Згурівський ККП» Пітайчук Т.П. внесла до протоколу № ДЕІ 132* від 28.01.2021 пояснення такого змісту: «Порушення по даному акту виникло не з вини підприємства. Підприємство не одноразово зверталось до Згурівської селищної ради та державної адміністрації щодо вирішення даного питання, але відповіді не отримано, усно мотивуючи тим, що відсутні кошти».
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 28.01.2021 № 4.2-21/1, складеною старшим державним інспектором України з охорони навколишнього природного середовища Акберовим А.Є. за результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 28.01.2021 № ДЕІ 132, визнано гр. ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.
Копію постанови від 28.01.2021 № 4.2-21/1 ОСОБА_1 отримала під розписку особисто 28.01.2021, що засвідчено її особистим підписом у відповідній графі постанови.
Постанова про накладення адміністративного стягнення від 28.01.2021 № 4.2-21/1 виконана шляхом сплати ОСОБА_1 850,00 грн штрафу згідно із квитанцією № 12 від 28.01.2021.
Держекоінспекція звернулась до КП «Згурівський ККП» із претензією № 1147/4.2/7-21 від 10.02.2021 про відшкодування збитків у розмірі 1490227,50 грн, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання земельних ресурсів, в додаток до якої долучила Розрахунок розміру шкоди від засмічення земель побутовими виходами частини земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 КП «Згурівський ККП» Згурівської селищної ради Київської області.
У відповіді № 41 від 17.03.2021 на претензію КП «Згурівський ККП» зазначило, зокрема, що всупереч вимогам розділу 3 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 № 171, обсяг відходів під час проведення позапланової перевірки Держекоінспекцією не визначався, а зазначено, що інформацію про площу і об`єми взято з листа ГУ СБУ у м. Києві та Київської області від 26.01.2021 № 51/12-634. Також КП «Згурівський ККП» зауважило, що в акті перевірки лише зафіксовано факт розміщення твердих побутових відходів на земельній ділянці, якою користується підприємство на праві постійного користування. Факт наявності відходів не є достатнім для того, щоб вважати землю засміченою і, як наслідок, виникнення обов`язку відшкодувати шкоду.
КП «Згурівський ККП» звернуло увагу на відсутність відомостей, які б підтверджували висновок про розміщення таких відходів саме на відкритому ґрунті, а також, що таке розміщення призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров`я людини.
Таким чином, КП «Згурівський ККП» залишило претензію Держекоінспекції без задоволення.
Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області, у відповідь на запит Броварської окружної прокуратури № 52-1357вих.21 від 07.06.2021, листом № Вих-10-04.2/5684-21 від 24.06.2021 повідомило, що не приймало рішення відносно КП «Згурівський ККП» про відновлення робіт, надання послуг із видалення та захоронення побутових відходів на полігоні комунального підприємства, що розташований за адресою; вул. Боженка, 2а, смт Згурівка, Київська область.
Броварська окружна прокуратура звернулась до Держекоінспекції із листом від 27.08.2021 № 52-3102вих-21, у якому просила повідомити чи подавався та чи буде подаватися Держекоінспекцією до суду позов до КП «Згурівський ККП» про відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земельних ділянок побутовими та небезпечними відходами в розмірі 31294777,50 грн, з яких 1490227,50 грн збитків, зумовлених засміченням частини земельної ділянки площею 1,8745 га з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 побутовими відходами.
У відповідь на вказаний лист Держекоінспекція листом № 9663/4.2/16-21 від 30.08.2021 повідомила Броварську окружну прокуратуру, що у зв`язку з відсутністю коштів на сплату судового збору Держекоінспекція не подавала та не буде подавати позовну заяву до господарського суду щодо стягнення збитків, заподіяних державі. Держекоінспекція зазначила, що направила лист до Київської обласної прокуратури для здійснення представництва прокурором інтересів держави з метою судового врегулювання спору.
У листі від 05.01.2023 № 52-121Вих-23, адресованому Держекоінспекції, Броварська окружна прокуратура просила надати до окружної прокуратури відомості про те, чи відшкодована на теперішній час в добровільному порядку КП «Згурівський ККП» шкода, завдана навколишньому природному середовищу, внаслідок засмічення земельної ділянки побутовими та небезпечними відходами в розмірі 31294777,50 грн (з них 1490227,50 грн збитків, зумовлених засміченням частини земельної ділянки площею 1,8745 га з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 побутовими відходами).
Також Броварська окружна прокуратура просила зазначити, чи вживались Держекоінспекцією упродовж 2021 та 2022 років цивільно-правові заходи, спрямовані на стягнення з КП «Згурівський ККП» шкоди, завданої навколишньому природному середовищу в розмірі 31294777,50 грн.
Листом № 414/5.1/17-23 від 02.02.2023 Держекоінспекція повідомила Броварську окружну прокуратуру, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/2795/21 за позовом Держекоінспекції до КП «Згурівський ККП» та Згурівської селищної ради Київської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю). Одночасно Держекоінспекція повідомила, що не заперечує проти здійснення прокурором представництва в суді законних інтересів держави в особі Держекоінспекції щодо стягнення з КП «Згурівський ККП» шкоди, завданої навколишньому природному середовищу в розмірі 31294777,50 грн.
Броварська окружна прокуратура звернулась до Згурівської селищної ради із листом від 22.02.2023 № 52-1366вих-23, у якому, зокрема, просила повідомити, чи надходили в період з 2021 року та по теперішній час на рахунки Згурівської селищної ради кошти від КП «Згурівський ККП» в розмірі 1490227,50 грн в рахунок відшкодування шкоди, завданої засміченням земельної ділянки побутовими відходами. У разі невідшкодування КП «Згурівський ККП» в добровільному порядку завданої шкоди, Броварська окружна прокуратура зазначила, що на теперішній час є достатні підстави для вжиття Згурівською селищною радою цивільно-правових заходів, у тому числі в судовому порядку, спрямованих на відшкодування зазначеної шкоди. У разі наявності причин, що перешкоджають захисту порушених прав і законних інтересів держави, прокуратура просила селищну раду про них зазначити.
У відповідь на вказаний запит Броварської окружної прокуратури Згурівська селищна рада у листі від 09.03.2023 № 07-07/594/540 повідомила, що на даний час у Згурівській селищній раді відсутні будь-які судові справи з питань відшкодування шкоди, завданої засміченням земельної ділянки побутовими та небезпечними відходами КП «Згурівський ККП», де б стороною процесу виступала Згурівська селищна рада, тому представляти її інтереси в суді немає необхідності. Згурівська селищна рада також зауважила, що вона як представницький орган Згурівської селищної територіальної громади має всі законні підстави та можливості самостійно представляти свої інтереси, захищати права в усіх судах самостійно, а тому не вбачає підстав для представництва інтересів держави в особі Згурівської селищної територіальної громади або її представницьких органів прокуратурою.
Між тим, Товариство з обмеженою відповідальністю «Проектно-інженерна компанія НОВА ЗЕМЛЯ», у відповідь на запит Броварської окружної прокуратури № 52-1604вих-23 від 01.03.2023, у листі № 4 від 20.03.2023 повідомило, що на підставі запиту старшого слідчого в ОВС слідчого управління ГУ СБ України у м. Києві та Київської області за № 51/12-335 від 15.01.2021, ТОВ «Проектно-інженерна компанія НОВА ЗЕМЛЯ» в період з 18.01.2021 по 25.01.2021 надало свого спеціаліста інженера-землевпорядника Бєсогонова Ю.Ю. для проведення землевпорядних робіт, а саме заміри меж земельної ділянки з кадастровим номером: 3221955100:06:009:0001, розташованої на території Згурівської селищної ради Згурівського району Київської області. За результатами проведених робіт складено план-схему сміттєзвалища з прив`язкою до меж земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 в масштабі 1:2000 із зазначенням відповідних площ.
У зв`язку із незазначенням у листі від 09.03.2023 № 07-07/594/540 відомостей про те, чи будуть Згурівською селищною радою вживатись самостійно заходи, спрямовані на відшкодування КП «Згурівський ККП» шкоди внаслідок засмічення земельної ділянки побутовими відходами, Броварська окружна прокуратура повторно звернулась до Згурівської селищної ради із відповідним запитом від 10.04.2023 № 52-2899вих-23, у відповідь на який остання листом від 14.04.2023 № 07-06/1224/883 вдруге зазначила про відсутність, на думку селищної ради, підстав для представництва інтересів держави в особі Згурівської селищної ради.
Броварська окружна прокуратура звернулась до Держекоінспекції із листом від 25.04.2023 № 52-3366вих-23, у якому просила повідомити, чи зверталася Згурівська селищна рада до Держекоінспекції з приводу надання їй матеріалів перевірки, які складені екологічною інспекцією за результатами проведеної в період з 18 по 28 січня 2021 року позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів КП «Згурівський ККП», а також здійснених на їх підставі розрахунків шкоди.
Листом № 1781/2.5/17-23 від 28.04.2023 Держекоінспекція повідомила Броварську окружну прокуратуру, що станом на 28.04.2023 в Держекоінспекції відсутня інформація про звернення Згурівської селищної ради з приводу надання вказаних вище матеріалів позапланового заходу державного нагляду (контролю).
Крім того Держекоінспекція звернула увагу на те, що Київський окружний адміністративний суд рішенням від 24.02.2023 у справі № 320/2795/21 зупинив виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення відходів до усунення порушень, виявлених в акті перевірки від 28.01.2021 № 4.2-19 до моменту отримання Держекоінспекцією повідомлення від комунального підприємства Згурівський комбінат комунальних підприємств Згурівської селищної ради Київської області про усунення ним усіх встановлених судом порушень за підтвердженням згідно результатів здійснення заходу державного нагляду (контролю).
Звертаючись до суду із позовом в інтересах держави в особі Держекоінспекції та Згурівської селищної ради, прокурор посилається на те, що КП «Згурівський ККП» допустило порушення вимог природоохоронного законодавства при здійсненні діяльності у сфері поводження з відходами на земельній ділянці із кадастровим номером 3221955100:06:009:0001, внаслідок чого державі завдані збитки в розмірі 1490227,50 грн, які залишаються дотепер не відшкодованими.
Прокурор стверджує, що недодержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що призвело до засмічення земель комунальної власності, завдає суттєвої шкоди довкіллю і зачіпає суспільні інтереси багатьох людей.
Скасовуючи рішення судів попередніх інстанцій про відмову в позові та направляючи справу № 911/2096/23 на новий розгляд до суду першої інстанції, Верховний Суд у постанові від 17.12.2024 вказав, що у цій справі за доводами сторін і характером правовідносин вагомим і ключовим питанням є з`ясування обставин щодо підписання акта перевірки із зауваженнями чи без зауважень відповідача, встановлення факту забруднення та/або засмічення земельної ділянки і за наслідком встановленого з`ясування правильності/неправильності згідно з приписами Методики проведеного розрахунку шкоди.
Надаючи оцінку обставинам представництва прокурором інтересів держави в суді, суд виходить із такого.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України «Про прокуратуру». Ця стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та у порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (абзац перший частини третьої).
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень (абзаци перший-третій частини четвертої статті 23 Закону України «Про прокуратуру»).
Отже, відповідно до частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.
Перший «виключний випадок» передбачає наявність органу, який може здійснювати захист інтересів держави самостійно, а другий відсутність такого органу. Однак підстави представництва інтересів держави прокуратурою у цих двох випадках істотно відрізняються.
У першому випадку прокурор набуває право на представництво, якщо відповідний суб`єкт владних повноважень не здійснює захисту або здійснює неналежно.
«Нездійснення захисту» має прояв в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.
«Здійснення захисту неналежним чином» має прояв в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.
«Неналежність» захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який, серед іншого, включає досудове з`ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.
Захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб`єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 26.02.2019 у справі № 905/803/18).
Суд враховує, що прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.
При цьому прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (пункт 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).
Відповідно до приписів статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов`язком держави.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави (стаття 14 Конституції України).
Згідно зі статтею 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» об`єктами правової охорони навколишнього природного середовища, які підлягають державній охороні і регулюванню використання на території України є: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, які залучені в господарський обіг, так і невикористані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси. Державній охороні від негативного впливу несприятливої екологічної обстановки підлягають також здоров`я і життя людей.
Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини є невід`ємною умовою сталого економічного та соціального розвитку України.
Частиною першою статті 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, від творення і охорони природних ресурсів.
Згідно із пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 (далі Положення), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Положенням визначено, що основними завданнями Держекоінспекції є здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: стану навколишнього природного середовища; поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами (підпункт 2 пункту 3 Положення).
Також Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом; пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належить до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду із відповідними позовами (підпункти 7, 8 пункту 4 Положення).
Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення).
Таким чином, Держекоінспекція та її територіальні органи є уповноваженим органом щодо реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Як установив суд, Броварська окружна прокуратура 27.08.2021 звернулась з листом за № 52-3102вих21 до Держекоінспекції, в якому повідомила контролюючий орган про наявність достатніх підстав для вжиття ним самостійно цивільно-правових заходів в судовому порядку, спрямованих на відшкодування шкоди КП «Згурівський ККП», які завдані останнім навколишньому природному середовищу через засмічення земельної ділянки, факт якої встановлений за результатами проведеної перевірки.
Своїм листом від 30.08.2021 № 9663/4.2/16-21 Держекоінспекція повідомила, що через відсутність коштів на сплату судового збору нею не вживались та не вживатимуться заходи цивільно-правового характеру в судовому порядку.
Отже Держекоінспекцією цивільно-правові заходи, спрямовані на відшкодування шкоди КП «Згурівський ККП» не вжито, що також підтверджується листом контролюючого органу від 02.02.2023 № 414/5.1/17-23.
Таким чином, Держекоінспекція, усвідомлюючи наявність порушень інтересів держави, захист яких у спірних правовідносинах вона має здійснювати, належних заходів для їхнього захисту упродовж досить тривалого часу, а саме понад 2 роки з дня виявлення факту засмічення земельної ділянки відповідачем, не вжила, тим самим виявила бездіяльність.
Необхідно також зазначити, що за приписами частини третьої статті 142 Конституції України державною гарантією місцевого самоврядування є участь держави у формуванні доходної частини його бюджетів та компенсація у необхідних випадках витрат місцевого самоврядування.
Частиною другою статті 142 Конституції України та частиною третьою статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до частини першої статті 68 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування можуть утворювати цільові фонди, які є складовою спеціального фонду відповідного місцевого бюджету.
Згідно із приписами частини другої статті 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема: частини екологічного податку згідно із законом; частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
Кошти місцевих, Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватися тільки для фінансового забезпечення здійснення природоохоронних заходів, включаючи захист від шкідливої дії вод сільських населених пунктів та сільськогосподарських угідь, ресурсозберігаючих заходів, у тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об`єктів природно-заповідного фонду, лісорозведення на землях державної та комунальної форм власності, здійснення лісовпорядкування, викуп земельних ділянок приватної форми власності з метою ведення лісового господарства або створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження забруднення навколишнього природного середовища та дотримання екологічних нормативів і нормативів екологічної безпеки, для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров`я населення (частина шоста статті 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Згідно із пунктом 7 частини першої статті 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать цільові та добровільні внески підприємств, установ, організацій і громадян до республіканського Автономної Республіки Крим та місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища.
Таким чином, кошти в рахунок відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу зараховуються на цільовий фонд, який утворюється у складі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем вчинення екологічної шкоди та поповнюється за рахунок частини грошових стягнень, які стягнуті з винних осіб за заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища шкоду.
Відтак, уповноваженим державою органом у спірних правовідносинах є Згурівська селищна рада, на місцевий фонд якої, згідно зі статтею 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», надходить 50% від стягнутих грошових коштів за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища на території територіальної громади, а також яка відповідно до вимог статті 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» має повноваження звертатись до суду з метою реалізації повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Суд установив, що Броварська окружна прокуратура двічі зверталась до Згурівської селищної ради із листами від 22.02.2023 № 52-1366вих23 та від 10.04.2023 № 52-2899вих23 щодо наявності достатніх підстав для самостійного вжиття органом місцевого самоврядування цивільно-правових заходів в судовому порядку, спрямованих на стягнення з КП «Згурівський ККП» шкоди, завданої підприємством навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земельної ділянки, який розраховано Держекоінспекцією за результатами проведеної перевірки.
Розглянувши вказані запити прокуратури, Згурівська селищна рада надала відповіді від 09.03.2023 № 07-07/594/540 та від 14.04.2023 № 07-06/1224/883, в яких, обмежившись переліком загальних норм законодавства України, які визначають можливість самостійного вирішення органом місцевого самоврядування питань місцевого значення, свою позицію щодо порушених інтересів держави жодним чином не висловила, про наміри самостійно звернутися з позовом чи провести перевірку щодо виявлених Держекоінспекцією фактів не заявила.
Відповідно до викладених у позові обставин, які підтверджуються матеріалами справи, Згурівська селищна рада жодних заходів щодо звернення до суду не вжила, що свідчить про нездійснення захисту інтересів держави протягом розумного строку, після отримання повідомлення про наявність порушень інтересів держави, що є підставою для звернення прокурора до суду.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що підставою для представництва інтересів держави є об`єктивна обставина порушення інтересів держави у зв`язку з бездіяльністю позивачів, яка полягає у відсутності активних дій (підготовка проекту позову, сплата судового збору тощо), спрямованих на звернення до суду з позовом про відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земель.
У зв`язку з цим суд погоджується з доводами прокурора про те, що незвернення Держекоінспекцією та Згурівською селищною радою із позовом до суду про стягнення шкоди з КП «Згурівський ККП» свідчить про їхню пасивну поведінку, результатом чого є нездійснення останніми як суб`єктами владних повноважень захисту інтересів держави, а тому в розумінні статті 23 Закону України «Про прокуратуру» надає право прокурору здійснювати представництво інтересів держави в суді.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов`язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на території України визначені Законом України № 187/98-ВР від 05.03.1998 «Про відходи».
Відповідно до визначень, наведених у статті 1 Закону України «Про відходи» (тут і далі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин):
- відходи будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення;
- побутові відходи відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов`язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення;
- збирання відходів діяльність, пов`язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення;
- утилізація відходів використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів;
- послуги із захоронення побутових відходів послуги з остаточного розміщення побутових відходів після їх перероблення (оброблення) у спеціально відведених місцях чи на об`єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не перевищував установлених нормативів.
Суб`єктами у сфері поводження з відходами є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також підприємства, установи та організації усіх форм власності, діяльність яких пов`язана із поводженням з відходами (стаття 13 Закону України «Про відходи»).
Відповідно до частини третьої статті 17 Закону України «Про відходи» суб`єкти господарювання, які в установленому порядку визначені виконавцями послуг на вивезення побутових відходів на певній території, здійснюють їх роздільне збирання.
Згідно з пунктом «і» частини першої статті 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини забороняється з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.
Частиною третьою статті 33 Закону України «Про відходи» видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов`язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія (частина шоста статті 33 Закону України «Про відходи»).
Відповідно до статті 56 Закону України «Про охорону земель» юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
У статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність (частина перша). Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (частина четверта).
Економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (стаття 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).
Статтею 96 Земельного кодексу України на землекористувачів покладено обов`язок додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за заподіяння позадоговірної шкоди встановлені статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка, шкода, причинний зв`язок між протиправною поведінкою та шкодою, вина. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов`язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні шкоди. Аналогічні за змістом висновки викладені у постановах Верховного Суду від 17.03.2020 у справі № 912/823/18, від 03.11.2021 у справі № 922/1705/20, від 18.12.2020 у справі № 922/3414/19, від 02.06.2022 у справі № 920/821/18.
Згідно з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 04.02.2019 у справі № 807/242/14, лише дотримання умов та порядку прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок може бути підставою для визнання правомірними дій контролюючого органу щодо їх проведення. У свою чергу, порушення контролюючим органом будь-яких вимог щодо призначення та проведення перевірки призводить до відсутності правових наслідків такої.
Як установлено судом, у період з 18 по 28 січня 2021 року на підставі наказу Держекоінспекції від 15.01.2021 № 10 комісія у складі посадових осіб Державної екологічної інспекції України та Державної екологічної інспекції Столичного округу провела позапланову перевірку з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства на сміттєзвалищі твердих побутових відходів КП «Згурівський ККП» за адресою: Київська область, смт Згурівка, вул. Боженка, 2а.
За результатами проведення перевірки складено акт від 28.01.2021 № 4.2-19/1, у якому зафіксовано порушення вимог природоохоронного законодавства, які допущені КП «Згурівський ККП», зокрема, провадження господарської діяльності з видалення та захоронення відходів на земельній ділянці з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 без одержання документів дозвільного характеру, а саме за відсутності висновку з оцінки впливу на довкілля або висновку державної екологічної експертизи та дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря тощо (пункти 1, 2 опису виявлених порушень).
Також перевіркою встановлено, що КП «Згурівський ККП» здійснює захоронення змішаних побутових відходів, будівельних та небезпечних медичних відходів, чим допускає їх змішування, без їх оброблення; експлуатація об`єктів поводження з побутовими відходами здійснюється без сортування побутових відходів; без перероблення органічної складової, що є у складі побутових відходів (пункти 7, 22, 25, 26, 30 опису виявлених порушень).
Проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства полігону твердих побутових відходів КП «Згурівський ККП» за адресою: Київська область, смт Згурівка, вул. Боженка, 2а, проводилось за безпосередньої участі начальника комунального підприємства Пітайчук Т.П., про що зазначено в акті перевірки від 28.01.2021 № 4.2-19/1 та засвідчено її особистим підписом.
Площа земельної ділянки, яка зайнята сміттєзвалищем в межах земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001, визначена інженером-землевпорядником ТОВ «Пік НОВА ЗЕМЛЯ» Бєсогоновим Ю.Ю., який був залучений для замірів меж земельної ділянки за запитом ГУ СБУ у м. Києві та Київської області, що підтверджується листом ТОВ «Пік НОВА ЗЕМЛЯ» № 4 від 20.03.2023.
Результати здійсненого інженером-землевпорядником ТОВ «Пік НОВА ЗЕМЛЯ» Бєсогоновим Ю.Ю. вимірювання площі земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001, яка зайнята сміттєзвалищем, відображено на план-схемі.
Як зазначає прокурор та підтверджується наявними у справі доказами, здійснені в ході досудового розслідування вимірювання та зібрані матеріали скеровані листом ТУ СБУ у м. Києві та Київській області від 26.01.2021 № 51/12-634 до Держекоінспекції, які враховані останньою під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства полігону твердих побутових відходів КП «Згурівський ККП», про що зазначено в акті від 28.01.2021 № 4.2-19/1 у пункті 30 опису виявлених порушень.
28.01.2021 примірник акта від 28.01.2021 № 4.2-19/1 вручено під особистий підпис начальнику КП «Згурівський ККП» Пітайчук Т.П., відповідна інформація наявна на останньому аркуші акта.
Незважаючи на наявність у графі акту від 28.01.2021 № 4.2-19/1 «Пояснення, зауваження або заперечення» запису про те, що пояснення щодо акту будуть надані до 05.02.2021, у матеріалах справи відсутні докази надання КП «Згурівський ККП» на адресу Держекоінспекції будь-яких пояснень, зауважень чи заперечень щодо фактів, які зафіксовані в акті перевірки.
Крім того, як вже зазначалось, Київський окружний адміністративний суд рішенням від 24.02.2023 у справі № 320/2795/21 задовольнив позов Держекоінспекції до КП «Згурівський ККП» та зупинив виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення відходів до усунення порушень, виявлених в актів перевірки від 28.01.2021 № 4.2-19, до моменту отримання Держекоінспекцією повідомлення від КП «Згурівський ККП» про усунення ним усіх встановлених судом порушень за підтвердженням згідно результатів здійснення заходу державного нагляду (контролю).
Під час розгляду вказаної справи суд адміністративної юрисдикції дослідив акт перевірки Держекоінспекції від 28.01.2021 № 4.2-19/1 та встановив, зокрема, що КП «Згурівський ККП» не забезпечується захист земель від забруднень, засмічення, а саме: комунальне підприємство здійснює захоронення змішаних побутових, будівельних та небезпечних відходів. Так, суд вказав, що встановлені Держекоінспекцією порушення з боку КП «Згурівський ККП» щодо здійснення операцій у сфері поводження з відходами з порушенням вимог Закону України «Про відходи», Правил експлуатації полігонів твердих побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435, та Державних санітарних норм і правил утримання територій населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 17.03.2011 № 145, наявні та не спростовані.
Приймаючи до уваги саму лише можливість створення загрози життю та/або здоров`ю людей, з метою недопущення негативних наслідків для навколишнього природного середовища, суд під час вирішення спору у справі № 320/2795/21 дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини четвертої статті 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Варто також зауважити, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 у справі № 320/2195/19, яка залишена без змін постановою Верховного Суду від 20.04.2022, також застосовано до КП «Згурівський ККП» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) за заявою Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області у вигляді зупинення виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення побутових відходів на полігоні комунального підприємства, що розташований за адресою: вул. Боженка. 2а. смт Згурівка, Київська область до забезпечення оброблення (перероблення) відходів шляхом промислового сортування вторинної сировини, небезпечних відходів, органічної складової та складової побутових відходів, що не підлягає утилізації, до місць чи об`єктів утилізації, знешкодження або захоронення, відповідно до вимог чинного законодавства про відходи та санітарного законодавства.
У своєму рішенні у справі № 320/2195/19 суд дійшов висновку, що всупереч вимогам Закону України «Про відходи» та Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» КП «Згурівський ККП» не здійснює дій спрямованих на запобігання утворенню відходів, сортування, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження, нагляд за місцями видалення відходів, а тому не здійснює належного поводження з відходами. Недотримання КП «Згурівський ККП» санітарних норм порушує законні права громадян та безпеку для здоров`я і життя населення та може в подальшому завдати шкоду їх здоров`ю.
Відповідно до листа Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 24.06.2021 №10-04.2/5684-21, рішення про відновлення робіт КП «Згурівський ККП» із надання послуг із видалення та захоронення побутових відходів на полігоні комунального підприємства, що розташований за адресою: вул. Боженка, 2а, смт Згурівка, Київська область, не приймалось.
Натомість КП «Згурівський ККП», за наявності рішення суду про зупинення виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення побутових відходів на полігоні, продовжило свою діяльність, про що свідчить укладений між Згурівською селищною радою та КП «Згурівський ККП» договір від 23.10.2020 № 75 про закупівлю послуг, а також акт перевірки Держекоінспекції від 28.01.2021 № 4.2-19/1.
За приписами статті 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані, зокрема: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
Частиною першою статті 69 «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Для визначення порядку розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб`єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 № 171 затверджено Методику визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства (далі Методика).
Пунктом 3.2 Методики визначено, що землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель (пункт 3.3 Методики).
Суд зазначає, що факт засмічення відходами частини земельної ділянки з кадастровим номером 3220255100:06:009:0001 належним чином зафіксовано в акті позапланової перевірки від 28.01.2021 № 4.2-19/1 щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Акт містить всі дані, достатні для здійснення відповідного розрахунку збитків, в тому числі, щодо розміщення малонебезпечних відходів саме на відкритому ґрунті, що прямо заборонено природоохоронним законодавством, і сам факт такого розміщення відходів вказаного типу на відкритому ґрунті є достатнім для доведення обставини забруднення (засмічення) землі та застосування Методики для розрахунку збитків від такого засмічення.
На підставі Методики Держекоінспекція визначила розмір збитків, зумовлених засміченням КП «Згурівський ККП» частини земельної ділянки площею 1,8745 га з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 побутовими відходами у розмірі 1490227,50 грн.
Відповідно до наявного у матеріалах справи розрахунку розміру шкоди від засмічення земель побутовими виходами частини земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 КП «Згурівський ККП» Згурівської селищної ради Київської області, складеного державним інспектором України з охорони навколишнього природного середовища Д. Соловйовим та перевіреним старшим державним інспектором України з охорони навколишнього природного середовища А. Ремеслом, розмір шкоди визначено за формулою, наведеною у пункті 5.4 Методики.
З приводу твердження відповідача про невідібрання проб ґрунту під час проведення позапланової перевірки слід зазначити, що відібрання проб ґрунту проводиться при встановленні саме факту забруднення земель з метою визначення глибини просочування забруднюючої речовини в ґрунт, в той же час, для встановлення факту засмічення земель є достатнім виявлення на ній сторонніх предметів і матеріалів, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
З урахуванням того, що Держекоінспекція встановила саме факт засмічення КП «Згурівський ККП» частини земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 побутовими, будівельними та небезпечними медичними відходами, відповідно контролюючий орган визначив розмір шкоди згідно з формулою, наведеною у розділі 5 Методики «Визначення розмірів шкоди внаслідок засмічення земель», у зв`язку з цим необхідно зазначити, що доводи відповідача про нездійснення відібрання проб ґрунту є такими, що не заслуговують на увагу.
Згідно з пунктом 5.4 Методики, розмір шкоди внаслідок засмічення земель визначається за формулою (6): Ршз = А х Б х Гоз х Пдз х Кзз х Кег, де
Ршз розмір шкоди від засмічення земель, грн;
А питомі витрати на ліквідацію наслідків засмічення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5;
Б коефіцієнт перерахунку, що при засміченні земельної ділянки відходами дорівнює 15, а небезпечними відходами 300.
Гоз нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала засмічення, грн/кв. м;
Пдз площа засміченої земельної ділянки кв. м;
Кзз коефіцієнт засмічення земельної ділянки, що характеризує ступінь засмічення її відходами, який визначається за додатком 5;
Кег коефіцієнт еколого-господарського значення земель визначається за додатком 2.
Під час здійснення розрахунку збитків, Держекоінспекція використала такі вихідні дані:
1) Пдз 18745 кв. м (згідно з актом перевірки про засмічення земель та за матеріалами спеціальних вишукувань); 2) об`єм відходів 31866,5 куб. м; 3) А 0,5 (постійна величина); 4) Б 15 (перемінна величина); 5) Гоз 2,65 (Нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області); 6) Кзз 4 (додаток 5 до Методики); 7) Кег 1 (додаток 2 до Методики). За результатами розрахунку розмір шкоди (Ршз) становить 1490227,50 грн.
Розглядаючи обґрунтованість та правильність розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок засмічення земельної ділянки, суд перевірив вихідні дані, використані під час здійснення цього розрахунку Держекоінспекцією.
Відповідно до пункту 5.2 Методики основою розрахунків розміру шкоди від засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що засмічена.
Грошова оцінка земель, по яких не проведено її визначення, здійснюється за підпунктом 4.7.1 цієї Методики (підпункт 5.5.1 Методики).
Згідно з підпунктом 4.7.1 щодо земельних ділянок, грошова оцінка яких не проведена, застосовується нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Розрахована за підпунктом 4.7.1 цієї Методики грошова оцінка використовується в формулі (6) замість нормативної грошової оцінки земельної ділянки (Гоз) (підпункт 5.5.2 Методики).
Відповідно до листа Відділу Держгеокадастру у Згурівському районі Київської області від 04.02.2016 № 34-1020-99.3-299/2-16 та повідомлення державного кадастрового реєстратора Рибалки В.В. від 11.08.2021 нормативна грошова оцінка земель, які перебувають у постійному користуванні КП «Згурівський ККП», а також земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001, не проведена.
Таким чином, під час здійснення розрахунку шкоди від засмічення побутовими відходами частини земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 на площі 1,8745 га, Держекоінспекція цілком правомірно використала вартість 1 га ріллі по Київській області з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2021 в розмірі 26531,00 грн, шляхом множення вартості 1 га ріллі по області на площу засміченої земельної ділянки.
Зі свого боку відповідач будь-яких даних щодо проведеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001, на час проведення Держекоінспекцією перевірки та здійснення розрахунку шкоди, у відзиві не навів та відповідних письмових доказів не надав.
Також під час перевірки розрахунку суд установив, що у розрахунку шкоди як об`єм відходів зазначено 31866,5 куб. м. Однак згідно з пунктом 30 опису виявлених порушень акту від 28.01.2021 № 4.2-19/1 фактичний об`єм відходів, які призвели до засмічення земельної ділянки, становить 28050 куб. м (орієнтовно).
Зазначена різниця у значенні об`єму відходів сама по собі не змінює правомірності або точності проведеного розрахунку розміру шкоди. Відповідно до пункту 6 Додатку 5 до Методики коефіцієнт засмічення земельної ділянки (Кзз) приймається у розмірі 4,00, якщо ступінь засмічення перевищує 100 куб. м.
Оскільки як зазначений у розрахунку об`єм (31866,5 куб. м), так і фактично встановлений об`єм (28050 куб. м) значно перевищують встановлену Методикою межу в 100 куб. м, в обох випадках підлягає застосуванню однакове значення коефіцієнта Кзз 4,00.
Таким чином, суд дійшов висновку, що встановлена невідповідність у значенні об`єму відходів не має впливу на кінцевий результат розрахунку розміру шкоди, оскільки не призводить до зміни жодного з елементів формули розрахунку. Розмір шкоди у сумі 1490227,50 грн визначений правильно, із дотриманням вимог чинної Методики та на підставі належних і допустимих доказів.
Щодо тверджень відповідача про недолучення Держекоінспекцією до розрахунку розміру шкоди від засмічення земель побутовими відходами частини земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 первинних документів, які б вказували на спосіб та порядок визначення площі земельної ділянки та об`єм відходів на ній, необхідно зазначити, що здійсненню розрахунку розміру шкоди передувало складання акту від 28.01.2021 № 4.2-19/1, в якому зазначена інформація про встановлену площу засміченої земельної ділянки та об`єм відходів, примірник якого під особистий підпису вручено 28.01.2021 начальнику КП «Згурівський ККП» Пітайчук Т.П.
У пункті 5.1 Методики зазначено, що розмір шкоди обчислюється уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. Водночас Методикою не визначено обов`язку контролюючого органу додавати до здійсненого розрахунку розміру шкоди первинних документів, оскільки їх складання передує здійсненню відповідного розрахунку.
Суд також врахував висновок Верховного Суду у подібних правовідносинах, викладений у постанові від 05.04.2018 у справі № 905/2992/16, згідно з яким підписання відповідачем акта перевірки без зауважень є достатньою підставою для стягнення збитків, розрахованих на підставі затвердженої Методики.
Як вже було зазначено, зауважень до акта від 28.01.2021 № 4.2-19/1 КП «Згурівський ККП» не внесло (не надало), доказів протилежного матеріали не містять.
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність (стаття 76 ГПК України), допустимість (стаття 77 ГПК України), достовірність (стаття 78 ГПК України) кожного доказу окремо, а також вірогідність (стаття 79 ГПК України) і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Статтею 79 ГПК України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Верховний Суд неодноразово наголошував щодо необхідності застосування категорій стандартів доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.
Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц.
З урахуванням наведеного, оцінивши наявні у справі докази як кожен окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані прокурором докази є більш вірогідними в розумінні статті 79 ГПК України, які підтверджують факт засмічення частини земельної ділянки з кадастровим номером 3221955100:06:009:0001 на площі 1,8745 га змішаними побутовими, будівельними та небезпечними медичними відходами.
Відповідач не надав належних та допустимих доказів того, що об`єм відходів, що спричинили засмічення земельної ділянки, товщина шару відходів є іншими, ніж зазначено в акті перевірки від 28.01.2021 № 4.2-19/1.
Таким чином, суд установив, що в діях КП «Згурівський ККП» наявні всі елементи складу правопорушення, зокрема: протиправна поведінка відповідача, яка полягає в експлуатації сміттєзвалища з порушенням вимог законодавства; вина відповідача, яка підтверджена актом перевірки Держекоінспекції від 28.01.2021 № 4.2-19/1; наявність збитків, які розраховані відповідно до Методики; причинний зв`язок, що виражений у заподіянні зазначених збитків саме протиправною поведінкою відповідача.
Відповідно до приписів природоохоронного законодавства та виходячи із встановлених обставин, суд дійшов висновку, що наявні всі підстави для притягнення до відповідальності відповідача та відшкодування ним шкоди, спричиненої засміченням земельної ділянки, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню повністю.
При вирішенні питання розподілу судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору, суд керується статтею 129 ГПК України, згідно з приписами якої судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи висновок суду про задоволення позову у повному обсязі, сплачений прокуратурою судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 22353,41 грн покладається на відповідача повністю.
Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 86, 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити позов повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Згурівський комбінат комунальних підприємств» (07601, Київська обл., Броварський р-н, селище Згурівка, вул. Київська, буд. 12А; код ЄДРПОУ 05392074) в дохід держави шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в розмірі 1490227 (один мільйон чотириста дев`яносто тисяч двісті двадцять сім) грн 50 коп.
3. Стягнути з Комунального підприємства «Згурівський комбінат комунальних підприємств» (07601, Київська обл., Броварський р-н, селище Згурівка, вул. Київська, буд. 12А; код ЄДРПОУ 05392074) на користь Київської обласної прокуратури (01601, м. Київ, бульв. Лесі Українки, буд. 27/2; код ЄДРПОУ 02909996) 22353 (двадцять дві тисячі триста п`ятдесят три) грн 41 коп. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до статей 256-257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 06.06.2025.
Суддя О.В. Щоткін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2025 |
Оприлюднено | 09.06.2025 |
Номер документу | 127947029 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань, з них про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.