Хмельницький окружний адміністративний суд
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 560/1836/25
РІШЕННЯ
іменем України
09 червня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області , Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області , 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, в якому з урахуванням уточненої редакції позовної заяви, просить:
1. Визнати бездіяльність Головного управління ДСНС України у Донецькій області яка полягає у відмові в нарахуванні та виплаті позивачу винагороди, протиправною;
2. Зобов`язати Головне управління ДСНС України у Донецькій області вчинити певні дії, а саме, виплатити позивачу додаткову винагороду за виконання службових завдань за період дії воєнного стану в розмірі до 100000,00 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (з урахуванням фактично виплачених сум) за період з 07 серпня 2023 року по квітень 2024 року включно, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168;
3. Визнати протиправною бездіяльність ДСНС України у Донецькій області, що призвела до невиплати позивачу грошової допомоги, яка передбачена п.п 7 ч.2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
4. Зобов`язати Головне управління ДСНС України у Донецькій області вчинити певні дії, а саме, виплатити позивачу одноразову грошову допомогу.
5. Визнати бездіяльність Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області, яка полягає у відмові в нарахуванні та виплаті позивачу винагороди, протиправною;
6. Зобов`язати Головне управління ДСНС України у Хмельницькій області вчинити певні дії, а саме, виплатити позивачу додаткову винагороду за виконання службових завдань за період дії воєнного стану в розмірі до 100000,00 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (з урахуванням фактично виплачених сум) за період з 01 травня 2024 року по час прийняття рішення по справі включно, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що відповідно до наказу Головного управління ДСНА від 31.07.2023 року № 1284 Про залучення до виконання службових обов`язків з 04 серпня 2023 року до виконання службових обов`язків відповідно до займаної посади за місцем дислокації 9 Державного Пожежно-Рятувального Загону Головного управління (Донецька область м. Покровськ) було залучено ОСОБА_1 , сержанта служби цивільного захисту пожежного рятувальника у складі 13-ї державної пожежно-рятувальнї частини, 15 державного пожежно-рятувального загону Головного Управління ДСНС України у Донецькій області, який раніше розташовувався в м. Авдіївка Донецької області.
07 серпня 2023 року о 19-52 годині в місті Покровськ, Поковського р-ну Донецької області, ОСОБА_1 , сержант служби цивільного захисту виконував обов`язки пожежного рятувальника 13-ї державної пожежно-рятувальнї частини, 15 державного пожежно-рятувального загону Головного Управління ДСНС України в Донецькій області, разом з колегами прибув на виклик за адресою вул. Центральна б-149 в м. Покровськ Донецької області (готель «Дружба»), для виконання бойового завдання захисту цивільного населення, ліквідації пожежі, евакуації постраждалого населення, що спричинено ракетною атакою Російської Федерації проти України.
При виконанні бойового завдання при повторному ракетному обстрілі з боку Російської Федерації, стався вибух що спричинило загибель ряду службовців та цивільних, також ряд громадян отримали поранення. Від вибуху позивач отримав контузію головного мозку з цефалгією та вестибулопатією, травму хребта, травму лівої кісті, частково втратив слух та зір. Вищезазначені обставини підтверджуються Актом №-15, (арк-9 п.7-8) про нещасний випадок пов`язаний з виконанням службових обов`язків від 09.11.2023 року, Довідкою №-874 від 23.09.2024 року, Довідкою №-599 від 28.11.2024 року, а також медичними документами.
Після отримання контузії та травм позивач значний час знаходився на лікарняному. З часу знаходження на лікарняному позивач перевівся для подальшого несення служби до 1 Державна Пожежно-Рятувальна Частина 1 Державного Пожежно-Рятувального Загону Головного Управління ДСНС в Хмельницькій області. Всього на лікуванні позивач знаходився з 07.08.2023 року по 31.01.2025 року.
На підставі медичних документів 14.01.2025 року Експертною командою при Хмельницькій обласній лікарні було винесено рішення про встановлення позивачу 15% втрати професійної працездатності.
Позивач вважає, що має право на виплату додаткової винагороди за виконання службових завдань за період дії воєнного стану в розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць, а також одноразової грошової допомоги, яка передбачена п.п 7 ч.2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які відповідачі протиправно не виплачують. Враховуючи наведене, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою від 05.02.2025 суд залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 13.02.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 24.02.2025 суд частково задовольнив клопотання представника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про заміну неналежного відповідача у справі №560/1836/25. Залучив до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії співвідповідача - 1 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області. Витребував у 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області письмову інформацію щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди за виконання службових завдань за період дії воєнного стану в розмірі до 100000,00 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (з урахуванням фактично виплачених сум) за період з 01 травня 2024 року по січень 2025 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168.
Представник 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Головному управлінні ДСНС України в Хмельницькій області подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що позивач після переведення до 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, з 12.07.2024 по 06.02.2025 перебував на безперервному лікуванню, а на даний час перебуває в щорічній відпустці за 2025 рік.
Вказує, що однією з умов виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн згідно підпункту 1 пункту 5 Порядку №35 є перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я (у тому числі закордонних) - з дня отримання такого поранення (контузії, травми, каліцтва), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв`язку з отриманням тяжкого поранення, за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.
Так, позивач прослужив в 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області протягом періоду з 01.05.2024 по 11.07.2024 року, під час якого не отримував поранення. Також, позивач не надавав до місця проходження служби висновку (постанови) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії щодо потреби в лікуванні.
Тому, на цей час в 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Хмельницькій області відсутні підстави для нарахування додаткової грошової допомоги у розмірі 100000 грн, оскільки інформації щодо безпосередньої участі позивача у цей період у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та доказів на її підтвердження не надано. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Представник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що позивач 07.08.2023 не перебував у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки). Позивач був залучений до виконання службових обов`язків з 04.08.2023 до 9 ДПРЗ Головного управління (м. Покровськ) згідно з наказом Головного управління від 31.07.2023 № НС-1284/50 Про залучення до виконання службових обов`язків.
Крім того, згідно наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.09.2023 № 247 Про визначення районів ведення воєнних (бойових дій) за період з 01.08.2023 по 31.08.2023 місто Покровськ Покровського району Донецької області не визначено районом ведення воєнних (бойових дій), тому позивач 07.08.2023 не виконував згідно п. 4 наказу МВС № 35 заходи у районах ведення воєнних (бойових) дій, а виконував свої функціональні обов`язки за посадою. Надалі по день звільнення позивач також не був залучений до безпосередньої участі у заходах у районах ведення воєнних (бойових) згідно п. 4 наказу МВС № 35.
Вказує, що позивачу за період з 07.08.2023 по 30.04.2024 була виплачена додаткова винагорода за особливості проходження служби під час воєнного стану.
У період з 07.08.2023 по 30.04.2024 позивач перебував на лікарняному та у щорічній основній відпустці.
Таким чином, представник відповідача вважає, що 15 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління у повному обсязі виплатив Позивачу додаткову винагороду за особливості проходження служби під час воєнного стану та правомірно не виплачував її за період перебування позивача у відпустках та за період тимчасової непрацездатності.
Щодо нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги згідно з Законом України від 20.12.1991 № 2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей вказує, що дія зазначеного вище Закону України не розповсюджується на осіб рядового і начальницького складу ДСНС України. Гарантована державою виплата (одноразова грошова допомога) в разі інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності призначається та виплачується особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту згідно статей 118118-4 Кодексу Цивільного захисту України. У період проходження позивачем служби цивільного захисту в Головному управлінні та після звільнення його з посади пожежного-рятувальника 13 державної пожежно-рятувальної частини 15 ДПРЗ головного Управління від позивача не надходило жодних заяв про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із втратою 15 % працездатності.
Враховуючи вищевикладене, у Головного управління відсутні правові підстави для здійснення нарахування і виплати позивачу одноразової грошової допомоги згідно Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Також у відзиві представник відповідача заперечує щодо стягнення з Головного управління на користь позивача витрат на правничу допомогу у розмірі 20000,00 грн.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
В копії Акта про нещасний випадок, пов`язаний з виконанням службових обов`язків №15 від 09.11.2023 зазначено, що відповідно до наказу Головного управління від 31.07.2023 № 1284 "Про залучення до виконання службових обов`язків" з 04 серпня 2023 року до виконання службових обов`язків відповідно до займаної посади за місцем дислокації 9 ДПРЗ Головного управління (Донецька область, м. Покровськ) був залучений пожежний рятувальник 13 ДПРЧ 15 ДПРЗ Головного управління сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 (позивач).
Сьомого серпня 2023 року приблизно о 19 год. 12 хв. пролунав вибух у м. Покровськ Донецької області. Приблизно о 19 год. 16 хв. на лінію 101 надійшло повідомлення від цивільної особи, що стався ракетний обстріл п`ятиповерхового житлового будинку за адресою: м. Покровськ, вул. Центральна, 147, Приблизно о 19 год. 24 хв. на місце події прибув начальник 9 ДПРЗ Головного управління полковник служби цивільного захисту ОСОБА_2 для з`ясування місця влучання ракети. За вказівкою начальника Головного управління генерал-майора служби цивільного захисту Мігріна Олексія Сергійовича були направлені на місце події співробітники, які входили до складу МОГ №1 - полковник служби цивільного захисту ОСОБА_3 та полковник служби цивільного захисту ОСОБА_4 для пошукових, аварійно-рятувальних робіт та надання допомоги цивільному населенню.
Приблизно о 19 год. 26 хв. полковник служби цивільного захисту ОСОБА_2 через диспетчера 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління майстер-сержанга служби цивільного захисту ОСОБА_5 терміново дав вказівку направити спеціальну техніку на гасіння пожежі, яка виникла в результаті обстрілу, а саме: 1 автоцистерну (далі - АЦ) 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління, 1 спеціальну аварійно-рятувальну машину (далі - САРМ) - 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління (за місцем тимчасової дислокації у 52 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління), АЦ-3-60 VOLVO FL-10 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління (за місцем тимчасової дислокації у 83 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління), 1 автодрабину (далі - АД) - 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління, І АД - 52 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління.
По прибуттю, приблизно о 19 год. 34 хв. генерал-майора служби цивільного захисту ОСОБА_6 на місце події було з`ясовано, що пошкоджено п`ятиповерховий житловий будинок за адресою: м. Покровськ, вул. Центральна, 147, де на вулиці спостерігалося наявність постраждалого цивільного населення та вбитих осіб. В будинку були завалені сходові марші будівельними уламками з п`ятого по четвертий поверхи, зруйновані квартири та факт знаходження в будівлі цивільних осіб, які потребували допомоги та евакуації з місця події (7 осіб).
Приблизно о 19 год. 35 хв. на місце події прибув заступник начальника 9 ДПР3 Головного управління підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_7 , який одягнувшись у бойовий одяг та засоби бронезахисту, почав проводити розвідку в першому під`їзді будинку, за адресою: вул. Центральна, 147, де можливо перебували цивільні люди, яким необхідна була допомога. Приблизно в цей же час прибули одне відділення 51 ДПРЧ 9 ДПРЗ Головного управління у складі, зокрема пожежного-рятувальника 13 ДПРЧ 15 ДПРЗ Головного управління сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 під керівництвом помічника начальника чергової зміни з питань оперативного реагування (у Покровському районі) Оперативно-координаційного центру Головного управління.
Після порятунку трьох осіб з 4 поверху зруйнованої будівлі, почувся свист ракети та пролунав вибух. В результаті ракетного удару здійнявся стовп пилу, полетіли уламки конструктивних елементів будівлі, залишки ракети, битого скла та інших уламків
В результаті огляду місця події було з`ясовано, що відбувся ракетний удар в покрівлю та верхні поверхи готелю "Дружба", за адресою: вул. Центральна, 149. в якому були значні пошкодження та відбувалося горіння. Через чергового оперативного гарнізону підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_8 , генерал-майор служби цивільного захисту Мігрін ОС. повідомив про подію та необхідність нарощення карет швидкої допомоги та повернення залучених пожежно-рятувальних підрозділів 9 ДГІРЗ Головного управління.
Від вибуху позивач отримав контузію головного мозку з цефалгією та вестибулопатією, травму хребта, травму лівої кісті, частково втратив слух та зір. Вищезазначені обставини підтверджуються Актом №-15, (арк-9 п.7-8) про нещасний випадок пов`язаний з виконанням службових обов`язків від 09.11.2023 року, Довідкою №-874 від 23.09.2024 року, Довідкою №-599 від 28.11.2024 року, а також іншими медичними документами.
Позивачу за період з 07.08.2023 по 30.04.2024 Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області була виплачена наступна додаткова винагорода за особливості проходження служби під час воєнного стану:
- з 01.08.2023 по 31.08.2023 25161,09 грн (наказ від 07.09.2023 № 89);
- з 01.09.2023 по 30.09.2023 4000,00 грн (наказ від 04.10.2023 № 100);
- з 01.10.2023 по 31.10.2023 30000,00 грн (наказ від 06.11.2023 № 117);
- з 01.11.2023 по 30.11.2023 30000,00 грн (наказ від 06.12.2023 № 128);
- з 01.12.2023 по 31.12.2023 30000,00 грн (наказ від 08.01.2024 № 1);
- з 01.01.2024 по 31.01.2024 10645,16 грн (наказ від 09.02.2024 № 21);
- з 01.02.2024 по 29.02.2024 9310,34 грн (наказ від 11.03.2024 № 29);
- з 01.03.2024 по 31.03.2024 22258,06 грн (наказ від 11.04.2024 № 43);
- з 01.04.2024 по 30.04.2024 9000,00 грн (наказ від 30.04.2024 № 52).
У період з 07.08.2023 по 30.04.2024 позивач перебував на лікарняному та у щорічній основній відпустці:
- 07.08.2023 по 28.08.2023 лікарняний (наказ № 44 від 07.08.2023, № 48 від 29.08.2023);
- 29.08.2023 по 06.09.2023 відпустка (наказ № 48 від 29.08.2023);
- 07.09.2023 по 12.09.2023 лікарняний, відпустка (наказ № 52 від 21.09.2023);
- 13.09.2023 по 20.09.2023 лікарняний (наказ № 52 від 21.09.2023);
- 10.01.2024 по 19.01.2024 лікарняний (наказ № 7 від 20.01.2024);
- 22.01.2024 по 05.02.2024 відпустка (наказ № 8 від 20.01.2024);
- 07.02.2024 по 21.02.2024 відпустка (наказ № 12 від 05.02.2024);
- 15.03.2024 по 22.03.2024 лікарняний (наказ № 27 від 25.03.2024);
- 04.04.2024 по 12.04.2024 лікарняний (наказ № 30 від 13.04.2024);
- 15.04.2024 по 26.04.2024 лікарняний (наказ № 34 від 28.04.2024).
Наказом ГУ ДСНС України у Хмельницькій області від 01.05.2024 №239 (по особовому складу) сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 колишнього пожежного-рятувальника 13 державної пожежно-рятувальної частини 15 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області призначено на посаду пожежного-рятувальника караулу 1 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Головному управлінні ДСНС України в Хмельницькій області, з 01 травня 2024 року.
З 15.06.2024 по 03.07.2024 ОСОБА_1 госпіталізований у неврологічне відділення КН «Хмельницька міська лікарня» з діагнозом: Гострий напад вертебро-базилярної недостатності у вигляді гострого вертіго, правобічного пірамідо-рефлекторного синдрому в поєднанні з вегетативними розладами та ситуативно зумовленим сипкопе. Наслідки перенесеної МВТ(07.08.2023р.), контузії головного мозку у вигляді церебрастснічного та вестибуло-атактичного синдромів. Синусова тахікардія. Виписаний з покращенням; з 17.07.2024 - 26.07.2024 - госпіталізований у неврологічне відділення КНП «ХОЛ» з діагнозом: Хронічний посттравматичний головний біль. Наслідки перенесеної (07.08.2023р.) МВТ: контузії головного мозку з стійкою цефалгією, помірними вестибуло-атактичними розладами, синкопе (14.06.2024р.), астено-невротичним синдромом; акубаротравми з гострою нейросенсорною приглухуватістю справа. Виписаний з поліпшенням.
З 12.07.2024 по 06.02.2025 позивача звільнено від виконання службових обов`язків у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю.
З 07.02.2025 року по 08.03.2025 ОСОБА_1 надано щорічну основну відпустку за 2025 рік, з 09.03.2025 по 22.03.2025 надано додаткову відпустку із збереженням грошового забезпечення, як учаснику бойових дій за 2025 рік.
23 грудня 2024 року позивач подав рапорт з проханням виплатити йому додаткову винагороду на період воєнного стану відповідно до наказу Порядку та умов виплати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду), затвердженого наказом МВС України від 23.01.2023 №35 (далі Порядок №35), у зв`язку із довготривалим перебуванням на лікуванні через отриману мінно-вибухову травму 07.08.2023 під час ліквідації наслідків агресії на територіях, які вважаються районами ведення бойових дій.
ГУ ДСНС України у Хмельницькій області листом від 13.01.2025 №6701-370/6709 «Про надання роз`яснення щодо виплати додаткової винагороди та дозволу на виплату грошового забезпечення» звернулося до ДСНС щодо правомірності виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди під час тимчасової непрацездатності.
ДСНС листом від 29.01.2025 №04-2336/201 «Про виплату грошового забезпечення та додаткової винагороди» роз`яснено, що згідно підпункту 2 пункту 13 Порядку №35 додаткова винагорода не виплачується особам, які звільнені від виконання службових обов`язків за посадою у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю - за період тимчасової непрацездатності.
Вважаючи бездіяльність відповідачів протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Частиною другою ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України №2011-XII від 20 грудня 1991 року "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII), визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч. 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону №2011-ХІІ).
Абзацом другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII визначено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який безперервно продовжувався та триває дотепер.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято Постанову "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" № 168 (далі - Постанова №168).
Пунктом 5 зазначеної Постанови № 168 встановлено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до абз.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 (в первісній редакції на момент прийняття) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Згідно з абз. 4 п. 1 Постанови № 168 виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Відповідно до п. 2-1 Постанови № 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
В подальшому Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 № 350 до вищезазначеної Постанови № 168 були внесені зміни, згідно з якими абзац перший пункту 1 після слів «та поліцейським» доповнено словами «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка».
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 № 754 до постанови Кабінету Міністрів України № 168 були внесені зміни, відповідно до яких в абз. 1 п. 1 слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)».
Таким чином, враховуючи вказане вище нормативне врегулювання, на період дії воєнного стану військовослужбовці мають право на виплату додаткової винагороди та додаткової винагороди у збільшеному розмірі.
Так, розмір додаткової винагороди становить 30000,00 грн, а у разі безпосередньої участі військовослужбовців Збройних Сил у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів - 100000,00 грн. пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
За правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 10 грудня 2024 року по справі № 580/9551/23, зазначено наступне: "Колегія суддів наголошує, що пункт 1 постанови № 168 чітко і однозначно передбачає, що: - додаткова винагорода за своєю суттю є тимчасовою (непостійною) виплатою військовослужбовця, оскільки установлюється на період дії воєнного стану та прямо залежить від наявності (дії) в Україні правового режиму воєнного стану. При цьому, в Академічному тлумачному словнику слово «постійний» визначається, зокрема, як: який триває ввесь час, не припиняючись і не перериваючись; - розмір додаткової винагороди не є сталим, адже вона виплачується пропорційно в розрахунку на місяць в залежності від виконання завдань та часу приймання військовослужбовцем участі в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів; - визначається наказами командирів (начальників). Отже за відсутності принаймні однієї із вказаних умов, виплата додаткової винагороди не здійснюється".
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Термін «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених, заходів», визначено окремим дорученням Міністра Оборони України від 23.06.2022 №912/в/29, наказами Державної прикордонної служби України «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», зокрема наказом від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ, Порядком та умовами виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2022 №775, та Окремим дорученням Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 22.03.2022.
Зазначеними нормативно-правовими актами визначено, які саме дії військовослужбовців, поліцейських, тощо, слід відносити до безпосередньої участі в бойових діях або заходах та визначено якими саме документами така участь підтверджується.
Зокрема, п. 8 Методичних рекомендацій щодо виплати додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу у період дії воєнного стану, які є додатком до Окремого доручення Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 22.03.2022, передбачено, що такими, що забезпечують здійснення заходів, вважаються особи, які беруть участь в гасінні пожеж, аварійно-рятувальних роботах та інших невідкладних роботах, знешкодженні вибухонебезпечних предметів, відновлювальних роботах, доставці гуманітарних вантажів, проведенні евакуації населення з окупованих населених пунктів\територій (у тому числі супроводженні евакуаційних колон зеленими коридорами), життєзабезпеченні постраждалого населення (підвоз продуктів харчування, питної та технічної води, функціонування пунктів обігріву та пунктів життєзабезпечення), забезпеченні аварійним електроживленням об`єктів соціальної сфери та критичної інфраструктури (далі аварійно-рятувальні заходи), перебуваючи при цьому, безпосередньо в районах ведення бойових дій.
Безпосередня участь у діях або заходах визначається на підставі рапорту керівника (начальника) підрозділу на керівника територіального органу або аварійно-рятувального формування центрального підпорядкування ДСНС про виконання робіт із зазначенням місця та періоду виконання робіт, поіменного списку особового складу, який залучався, що підтверджується записами у книзі служби, або наказом про залучення підрозділу (особового складу) до виконання аварійно-рятувальних заходів.
Наказом МВС України від 26.01.2023 №35 затвердженим в Міністерстві юстиції України від 31.01.2023 №197/39253 затверджено Порядок та умови виплати особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту додаткової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) (далі Порядок та умови).
У період проходження позивачем служби у відповідачів цей наказ наказ діяв у трьох редакціях.
Так, відповідно до п. 2 Порядку (у первинній редакції) на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується в розмірах:
1) до 10 000 гривень - особам, крім тих, що визначені в підпункті 2 цього пункту,- пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які залучені до виконання завдань з ліквідації наслідків актів збройної агресії (ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів) (далі - завдання), на територіях, які не віднесені до районів ведення бойових дій, розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у виконанні таких завдань;
2) до 30 000 гривень - особам, які проходять службу (виконують обов`язки) на територіях Харківської, Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району Дніпропетровської області, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області, Очаківської міської, Куцурубської сільської територіальних громад Миколаївського району Миколаївської області, Сновської, Корюківської міських територіальних громад Корюківського району, Семенівської та Новгород-Сіверської міських територіальних громад Новгород-Сіверського району, Городнянської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, Середино-Будської, Дружбівської, Глухівської міських, Зноб-Новгородської, Свеської, Есманьської, Шалигинської селищних територіальних громад Шосткинського району, Путивльської міської, Новослобідської сільської територіальних громад Конотопського району, Білопільської міської, Краснопільської, Хотінської селищних, Миропільської, Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району, Великописарівської селищної територіальної громади Охтирського району Сумської області пропорційно в розрахунку на місяць.
Відповідно до п. 2 Порядку особи, визначені в пункті 2 цих Порядку та умов, які беруть безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - заходи), перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення заходів, розмір додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких заходах.
Згідно з п. 4 Порядку до безпосередньої участі осіб у заходах у районах ведення воєнних (бойових) дій належать:
1) ліквідація небезпек, пов`язаних із вибухонебезпечними предметами, включаючи нетехнічне та технічне обстеження територій, виявлення, знешкодження та/або знищення вибухонебезпечних предметів, маркування;
2) проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, потреба в яких виникла внаслідок збройного нападу або вогневого ураження противника;
3) гасіння пожеж, які виникли внаслідок збройного нападу або вогневого ураження противника;
4) здійснення заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника;
5) участь у виконанні робіт із життєзабезпечення постраждалого населення, зокрема доставки гуманітарної допомоги (гуманітарних вантажів), забезпечення функціонування пунктів надання допомоги населенню, забезпечення аварійним електроживленням об`єктів критичної інфраструктури в умовах вогневого ураження.
Пунктом 5 наказу передбачено, що до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень, включаються особи, зазначені в пункті 3 цих Порядку та умов, у тому числі, які:
1) у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним з участю в заходах, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я (у тому числі закордонних), або перебувають у відпустці для лікування у зв`язку з хворобою після тяжкого поранення за висновком (постановою) Центральної лікарсько-експертної комісії (лікарсько-експертної комісії) ДСНС,- з дня отримання такого поранення та за час стаціонарного лікування, включаючи час переміщення до лікарняного закладу (у тому числі з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого), або за час такої відпустки.
Документами, що підтверджують виконання особами завдань чи безпосередню участь осіб у заходах, є:
затверджений наряд на службу;
записи у книзі служби;
накази про залучення до проведення робіт з розмінування (та їх забезпечення), аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт;
акти виконання робіт піротехнічними підрозділами ДСНС;
акт про пожежу;
рапорт керівника робіт (старшої посадової особи) про виконання особами завдань чи участь осіб у заходах в умовах вогневого ураження;
акт уповноваженого органу або посадової особи про залучення осіб із числа курсантів і слухачів закладів освіти із специфічними умовами навчання денної форми навчання, ад`юнктів, докторантів та осіб, які проходять службу в закладах освіти із специфічними умовами навчання на штатних посадах, до безпосереднього виконання заходів, зазначених у підпунктах 2, 4, 5 пункту 4 цих Порядку та умов.
У разі неможливості надання документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, надаються інші документи, які підтверджують факт участі осіб у заходах.
Одним днем участі в заходах вважається період (з 00 годин до 24 години календарної доби), протягом якого особа залучалася до виконання завдань чи участі у заходах, незалежно від кількості та тривалості таких залучень за добу.
У разі коли особа залучається до виконання завдань чи бере участь у заходах, які розпочато до 24 години однієї доби і закінчено після 00 годин наступної доби, до розрахунку включається зазначений період як 2 дні виконання завдань чи участі в заходах (пункт 7 Порядку).
Відповідно до п. 8 порядку визначення районів ведення воєнних (бойових) дій здійснюється на підставі рішення Головнокомандувача Збройних Сил України.
Додаткова винагорода виплачується особам, які займають посади, передбачені штатами в органах (підрозділах) ДСНС та приступили до виконання обов`язків за цими посадами.
Виплата додаткової винагороди здійснюється особам за поданням відповідних керівників (начальників) на підставі наказів керівників (начальників) органів (підрозділів) ДСНС, а керівникам (начальникам) органів (підрозділів) ДСНС - за поданням заступників Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій відповідно до розподілу обов`язків на підставі наказу Голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій (пункт 9 Порядку).
Згідно з п.13 Порядку додаткова винагорода не виплачується особам, зазначеним у пунктах 2-5 цих Порядку та умов:
1) які перебувають у відпустках,- за час перебування у відпустках (крім випадків, передбачених підпунктом 1 пункту 5 цих Порядку та умов, а також крім осіб, які направлені за рішенням Центральної лікарсько-експертної комісії (лікарсько-експертної комісії) ДСНС для отримання медичної та/або реабілітаційної допомоги або які направлені згідно із законодавством для лікування за кордон, або які перебувають на амбулаторному лікуванні внаслідок обставин, визначених підпунктом 1 пункту 5 цих Порядку та умов),- з дня звільнення від виконання службових обов`язків.
Відповідно до п. 2 Порядку в редакції від 25.10.2023 на період дії воєнного стану додаткова винагорода виплачується в розмірах:
1) 2 350 гривень - особам із числа курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління ДСНС (далі - курсанти ЗВО ДСНС), які перед зарахуванням на навчання не проходили службу цивільного захисту, пропорційно часу перебування на службі (навчанні) в розрахунку на місяць;
2) до 10 000 гривень - особам пропорційно в розрахунку на місяць, а тим із них, які залучені до виконання завдань з ліквідації наслідків актів збройної агресії (ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів, ударів реактивними системами залпового вогню, мінування територій) (далі - завдання), на територіях, які знаходяться поза районами ведення бойових (воєнних) дій, розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у виконанні таких завдань;
3) до 30 000 гривень - особам, які проходять службу (виконують обов`язки) на територіях Харківської, Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району Дніпропетровської області, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області, Очаківської міської, Куцурубської сільської територіальних громад Миколаївського району Миколаївської області, Сновської, Корюківської міських територіальних громад Корюківського району, Семенівської та Новгород-Сіверської міських територіальних громад Новгород-Сіверського району, Городнянської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, Середино-Будської, Дружбівської, Глухівської міських, Зноб-Новгородської, Свеської, Есманьської, Шалигинської селищних територіальних громад Шосткинського району, Путивльської міської, Новослобідської сільської територіальних громад Конотопського району, Білопільської міської, Краснопільської, Хотінської селищних, Миропільської, Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району, Великописарівської селищної територіальної громади Охтирського району Сумської області пропорційно в розрахунку на місяць;
4) до 50 000 гривень - особам, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань.
Відповідно до п. 3 Порядку в редакції від 25.10.2023 особам, визначеним у пункті 2 цих Порядку та умов, які забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких заходах.
Відповідно до п. 5 Порядку в редакції від 25.10.2023 до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень, включаються особи, зазначені в пункті 3 цих Порядку та умов, у тому числі, які:
1) у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із забезпеченням здійснення заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я (у тому числі закордонних) - з дня отримання такого поранення (контузії, травми, каліцтва), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв`язку з отриманням тяжкого поранення, за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.
Відповідно до п. 2 Порядку в редакції від 06.02.2024 на період воєнного стану додаткова винагорода виплачується в розмірах:
1) до 10 000 гривень - особам пропорційно в розрахунку на місяць, а тим із них, які залучені до виконання завдань з ліквідації наслідків актів збройної агресії (ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів, ударів реактивними системами залпового вогню, мінування територій) (далі - завдання), на територіях, які знаходяться поза районами ведення бойових (воєнних) дій, розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі у виконанні таких завдань;
2) до 30 000 гривень - особам, які проходять службу (виконують обов`язки) на територіях Харківської, Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району Дніпропетровської області, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області, Очаківської міської, Куцурубської сільської територіальних громад Миколаївського району Миколаївської області, Сновської, Корюківської міських територіальних громад Корюківського району, Семенівської та Новгород-Сіверської міських територіальних громад Новгород-Сіверського району, Городнянської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, Середино-Будської, Дружбівської, Глухівської міських, Зноб-Новгородської, Свеської, Есманьської, Шалигинської селищних територіальних громад Шосткинського району, Путивльської міської, Новослобідської сільської територіальних громад Конотопського району, Білопільської міської, Краснопільської, Хотінської селищних, Миропільської, Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району, Великописарівської селищної територіальної громади Охтирського району Сумської області пропорційно в розрахунку на місяць;
3) до 50 000 гривень - особам, які виконують бойові (спеціальні) завдання у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи до пункту управління оперативно-стратегічного угруповання військ включно (у тому числі поза районами ведення бойових (воєнних) дій), який здійснює оперативне (бойове) управління військовими частинами та підрозділами, що ведуть воєнні (бойові) дії на лінії бойового зіткнення на відстані виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, зокрема зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки), у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань;
4) до 100 000 гривень - особам, які забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких заходах.
З матеріалів справи суд встановив, що ОСОБА_1 як пожежний рятувальник 13 ДПРЧ 15 ДПРЗ Головного управління сержант служби цивільного захисту відповідно до наказу Головного управління від 31.07.2023 № 1284 "Про залучення до виконання службових обов`язків" з 04 серпня 2023 року був залучений до виконання службових обов`язків відповідно до займаної посади за місцем дислокації 9 ДПРЗ Головного управління (Донецька область, м. Покровськ).
Суд зауважує, що запровадження воєнного стану в Україні та його триваючий характер не ототожнюється із веденням активних бойових дій на всій території держави. У зв`язку з цим Кабінет Міністрів України постановою від 06 грудня 2022 року №1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» (далі - Постанова №1364) визначив механізм формування єдиного для всіх переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані рф.
Так, Кабінет Міністрів України установив, зокрема, що: перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - Мінреінтеграції) за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; до Переліку включається тимчасово окупована рф територія України, визначена відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»; у Переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації та інше.
Відповідно до зазначеного порядку Покровська міська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій з 24.02.2022 по 22.08.2024.
Актом про нещасний випадок, пов`язаний з виконанням службових обов`язків №15 від 09.11.2023 підтверджено, що позивач 07.08.2023 прибув на вул. Центральна, 147, м. Покровськ, для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, потреба в яких виникла внаслідок ракетного удару військ РФ.
Позивач під час повторного ракетного удару отримав контузію головного мозку з цефалгією та вестибулопатією, травму хребта, травму лівої кісті, частково втратив слух та зір. Вищезазначені обставини підтверджуються Актом №-15, (арк-9 п.7-8) про нещасний випадок пов`язаний з виконанням службових обов`язків від 09.11.2023 року, Довідкою №-874 від 23.09.2024 року, Довідкою №-599 від 28.11.2024 року, а також іншими медичними документами.
Суд також встановив, що відповідно до довідки лікарсько-експертаної комісії №599 позивачпройшов лікарську експертизу при лікарсько-експертній комісії Головного управління ДСНС України у Житомирській ооласті 28 листопада 2024 року. Діагноз і постанова ЛЕК про причинний зв`язок захворювання, поранення (травми, контузії, каліцтва): Наслідки перенесеної мінно-вибухової травми (07.08.2023): контузії головного мозку, акубаротравми у вигляді нейросенсорної приглухуватості праворуч, стійкої цефалгії, помірних вестибуло-атактичних розладів, астено-невротичного синдрому, вегетативної дисфункції з епізодом втрати свідомості (14.06.2024).
Травма, "контузія, ТАК, отримана під час виконання службових обов`язків, у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. (Акт службового розслідування № 15 за_ формою Нцз-1 про нещасний випадок, пов`язаний з виконанням службових обов`язків. Акт за формою Нцз-5 спеціального розслідування нещасного випадку, затверджених 09.11.2023 начальником ГУ ДСНС України у Донецькій області. Довідка № 874 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення ті інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, видана 23.09.2024 Головним управлінням ДСНС України у Донецькій області).
З матеріалів справи також вбачається, що позивач перебував на стаціонарному лікуванні у такі періоди:
- 07.08.2023 - 14.08.2023 - госпіталізований у КНП «Нокровська клінічна лікарня інтенсивного лікування» з діагнозом : МВТ (07.08.2023р.) Контузія головного мозку з цефалічним синдромом та вестибулопатією. Направлений для подальшого лікування у клініку 3-го рівня м. Дніпро;
- 15.08.2023 - 28.08.2023 - госпіталізований у поліклініку ДУ «ТМО МВС України по Дніпропетровській області» з діагнозом : МВТ (07.08.2023р.) Контузія головного мозку з цефалгічним синдромом та вестибулопатією;
- 07.09.2023 - 20.09.2023 - госпіталізований у КНГІ «Нокровська клінічна лікарня інтенсивного лікування» з діагнозом : МВТ (07.08.2023р.) Контузія головного мозку з цефалічним синдромом та вестибулопатією;
- 15.06.2024 - 03.07.2024 - госпіталізований у неврологічне відділення КН «Хмельницька міська лікарня» з діагнозом: Гострий напад вертебро-базилярної недостатності у вигляді гострого вертіго, правобічного пірамідо-рефлекторного синдрому в поєднанні з вегетативними розладами та ситуативно зумовленим сипкопе. Наслідки перенесеної МВТ(07.08.2023), контузії головного мозку у вигляді церебрастснічного та вестибуло-атактичного синдромів. Синусова тахікардія. Виписаний з покращенням;
- 17.07.2024 - 26.07.2024 - госпіталізований у неврологічне відділення КНП «ХОЛ» з діагнозом : Хронічний посттравматичний головний біль. Наслідки перенесеної (07.08.2023р.) МВТ: контузії головного мозку з стійкою цефалгією, помірними вестибуло-атактичними розладами, синкопе (14.06.2024), астено-невротичним синдромом; акубаротравми з гострою нейросенсорною приглухуватістю справа. Виписаний з поліпшенням.
Окрім того, з 29.08.2023 по 06.09.2023 позивач перебував у відпустці (наказ № 48 від 29.08.2023); з 10.01.2024 по 19.01.2024 на лікарняному (амбулаторне лікування, наказ № 7 від 20.01.2024); з 22.01.2024 по 05.02.2024 у відпустці (наказ № 8 від 20.01.2024); з 07.02.2024 по 21.02.2024 у відпустці (наказ № 12 від 05.02.2024); з 15.03.2024 по 22.03.2024 на лікарняному (амбулаторне лікування, наказ № 27 від 25.03.2024); з 04.04.2024 по 12.04.2024 на лікарняному (амбулаторне лікування, наказ № 30 від 13.04.2024); з 15.04.2024 по 26.04.2024 на лікарняному (амбулаторне лікування, наказ № 34 від 28.04.2024), з 26.07.2024 по 05.08.2024, з 05.08.2024 по 13.08.2024, з 13.08.2024 по 23.08.2024, з 23.08.2024 по 30.08.2024, з 14.09.2024 по 25.09.2024, з 25.09.2024 по 13.10.2024, з 10.10.2024 по 20.10.2024, з 21.10.2024 по 30.10.2024, з 31.10.2024 по 10.11.2024, з 11.11.2024 по 20.11.2024, з 21.11.2024 по 30.11.2024, з 01.12.2024 по 10.12.2024, з 11.12.2024 по 20.12.2024, з 21.12.2024 по 30.12.2024, з 31.12.2024 по 09.01.2025, з 10.01.2025 по 19.01.2025, з 20.01.2025 по 29.01.2025 - на амбулаторному лікуванні відповідно до Інформаційних довідок з електронної системи охорони здоров`я та наказів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області.
Відповідно до наказу № 58-НВ/67 від 06.02.2025 про надання відпустки позивачу надано щорічну основну відпустку за 2025 рік на 30 календарних днів, з 07 лютого по 08 березня 2025 року, з виїздом у місто Дніпро.
Відповідно до наказу № 92-НВ/67 від 26.02.2025 позивачу надано додаткову відпустку зі збереженням грошового забезпечення, як учаснику бойових дій за 2025 рік: на 14 календарних днів, з 09 по 22 березня 2025 року.
Суд зауважує, що відповідно до підпункту 1 п. 5 Порядку №35 до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень, включаються особи, зазначені в пункті 3 цих Порядку та умов, у тому числі, які у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із забезпеченням здійснення заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я (у тому числі закордонних) - з дня отримання такого поранення (контузії, травми, каліцтва), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв`язку з отриманням тяжкого поранення, за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.
З урахуванням вищенаведених норм законодавства, яке регулює спірні правовідносини, а також встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень, з дня отримання такого поранення (контузії, травми, каліцтва), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого у зв`язку з отриманням тяжкого поранення, за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії, а саме:
- 07.08.2023 - 14.08.2023;
- 15.08.2023 - 28.08.2023;
- 07.09.2023 - 20.09.2023;
- 15.06.2024 - 03.07.2024;
- 17.07.2024 - 26.07.2024.
Водночас перебування та амбулаторному лікуванні та у щорічних основних відпустках, відпустках як учаснику бойових дій виключає можливість нарахування та виплати позивачу вищезазначеної винагороди, збільшеної до 100 000 грн, оскільки це суперечитиме положенням Постанови №168 та Порядку №35.
Доказів нарахування та виплати позивачу вищезазначеної винагороди відповідачі в ході розгляду справи на надали, тому суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі до 100 000,00 грн на місяць, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із забезпеченням здійснення заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у період з 07.08.2023 - 14.08.2023, 15.08.2023 - 28.08.2023, 07.09.2023 - 20.09.2023, включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого.
Визнати протиправною бездіяльність 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Хмельницькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі до 100 000,00 грн на місяць, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із забезпеченням здійснення заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у період з 15.06.2024 по 03.07.2024, з 17.07.2024 по 26.07.2024, включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого.
Як наслідок, необхідно зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду в розмірі до 100 000,00 грн на місяць, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із забезпеченням здійснення заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у період з 07.08.2023 по 14.08.2023, з 15.08.2023 по 28.08.2023, з 07.09.2023 по 20.09.2023, включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого.
Зобов`язати 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду в розмірі до 100 000,00 грн на місяць, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із забезпеченням здійснення заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у період з 15.06.2024 по 03.07.2024, з 17.07.2024 по 26.07.2024, включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого.
Щодо позовних вимог про нарахування та виплати позивачу грошової допомоги, яка передбачена п.п 7 ч.2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 115 Кодексу цивільного захисту України, держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів та підрозділів цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Главою 25 Кодексу цивільного захисту визначено пільги для осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів та підрозділів цивільного захисту і членів їхніх сімей, зокрема, одноразову грошову допомогу.
Так, відповідно частини 1 та 2 статті 118 Кодексу цивільного захисту України, одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - одноразова грошова допомога) - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно із цим Кодексом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується в разі:
1) загибелі особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання нею службових обов`язків або смерті внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, отриманих під час виконання нею службових обов`язків;
2) смерті особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту, що настала в період проходження нею служби;
3) встановлення особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого нею під час виконання службових обов`язків або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням нею службових обов`язків, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому пункті;
4) встановлення особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов`язаних з проходженням нею служби, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання нею службових обов`язків, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення їй інвалідності.
Враховуючи наведене, суд зауважує, що дія Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» не розповсюджується на осіб рядового і начальницького складу ДСНС України.
За змістом частини 4 статті 118 Кодексу цивільного захисту України порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - одноразова грошова допомога) визначено у Порядку № 357.
Згідно із пунктом 5 Порядку № 357 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
1) загибелі особи рядового чи начальницького складу під час виконання нею службових обов`язків або смерті внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, отриманих під час виконання нею службових обов`язків;
2) смерті особи рядового чи начальницького складу, що настала в період проходження нею служби;
3) встановлення особі рядового чи начальницького складу інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого нею під час виконання службових обов`язків, або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням нею службових обов`язків, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому підпункті;
4) встановлення особі рядового чи начальницького складу інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов`язаних з проходженням нею служби, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому підпункті;
5) отримання особою рядового чи начальницького складу поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання нею службових обов`язків, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення їй інвалідності.
Відповідно до пункту 14 Порядку № 357 для виплати одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності чи втрати працездатності без встановлення їй інвалідності особа рядового чи начальницького складу подає до органу чи підрозділу цивільного захисту рапорт (заяву) про виплату одноразової грошової допомоги в паперовій формі, до якої додаються:
копія документа, що посвідчує особу;
копія документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податку із зазначеного Реєстру, внесені до паспорта громадянина України (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);
копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;
копія довідки медико-соціальної експертної комісії або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
За змістом пунктів 15-21 Порядку № 357 органи та підрозділи цивільного захисту за наявності технічної можливості отримують інформацію, що міститься в документах, передбачених пунктами 13 і 14 цього Порядку, через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством.
Формування документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги в органах та підрозділах цивільного захисту здійснюється підрозділами з питань роботи з персоналом (кадрами) у взаємодії з бухгалтерськими службами.
Одноразова грошова допомога призначається ДСНС та виплачується органами та підрозділами цивільного захисту, з яких було звільнено особу рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня його виникнення.
Органи та підрозділи цивільного захисту після встановлення кола осіб, визначених у пунктах 7 і 8 цього Порядку (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), протягом 15 календарних днів з дня реєстрації заяви приймають рішення у формі висновку про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі чи подано не за належністю).
Повернення документів заявникам на доопрацювання здійснюється органами та підрозділами цивільного захисту протягом трьох календарних днів з моменту прийняття відповідного рішення з обґрунтуванням причин такого повернення.
Після усунення виявлених недоліків особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть повторно звернутися до органів та підрозділів цивільного захисту в межах строку, визначеного пунктом 18 цього Порядку.
Органи та підрозділи цивільного захисту протягом 10 календарних днів подають разом із документами, передбаченими пунктами 13 або 14 цього Порядку, до апарату ДСНС висновок про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги, до якого (за потреби) додаються:
витяг з наказу про виключення особи рядового чи начальницького складу з кадрів ДСНС (за наявності);
копії документів, що свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання особи, зокрема про те, що поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання не пов`язані із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (крім випадку доведення такої особи до самогубства, встановленого судом);
копія постанови центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС або лікарсько-експертної комісії ДСНС про встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, що отримані особою рядового чи начальницького складу;
довідка органу чи підрозділу цивільного захисту, яким попередньо було здійснено виплату одноразової грошової допомоги, із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);
копія особистого розпорядження (за наявності).
ДСНС у тримісячний строк з дня реєстрації висновку приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги, яке в десятиденний строк надсилається разом із документами, зазначеними у пунктах 13, 14 і 20 цього Порядку, органам та підрозділам цивільного захисту для видання наказу про виплату одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання.
Наказ про виплату одноразової грошової допомоги видається органами та підрозділами цивільного захисту в десятиденний строк з дня отримання рішення про призначення одноразової грошової допомоги.
З системного аналізу вищенаведених правових норм можна дійти висновку про те, що чинним законодавством передбачено чіткий алгоритм дій щодо порядку та умов призначення і виплати спірної одноразової грошової допомоги, а також встановлено, що за результатами розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ГУ ДСНС уповноважено або прийняття рішення у формі висновку про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги або повернути документи на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі чи подано не за належністю).
З матеріалів справи вбачається, що у період проходження позивачем служби цивільного захисту в Головному управлінні ДСНС України у Донецькій області та після звільнення його з посади пожежного-рятувальника 13 державної пожежно-рятувальної частини 15 ДПРЗ Головного управління ДСНС України у Донецькій області позивач не звертався із заявами про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із втратою 15 % працездатності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в Головного управління ДСНС України у Донецькій області були відсутні правові підстави для здійснення нарахування і виплати позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов переконання, що заявлений позов належить задовольнити частково, водночас обравши правильний і найбільш ефективний спосіб захисту прав позивача, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві.
Частинами 1 та 3 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, серед інших, і витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстав для розподілу вказаних судових витрат немає.
Згідно з частинами 1-3 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Частиною 4 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що, для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до частини 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Згідно частин 5, 6, 7 статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Частиною 9 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
При визначенні суми відшкодування судових витрат суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг. Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені договором про надання правничої допомоги, платіжними документами про оплату таких послуг, розрахунками таких витрат тощо.
Водночас при визначенні суми компенсації витрат, понесених на правничу допомогу, потребують дослідження на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категорії складності справи, витраченого адвокатом часу, об`єму наданих послуг, ціни позову та (або) значенню справи.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 23 січня 2020 року у справі № 300/941/19 вказав, що від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою, але не доказів обґрунтування часу, витраченого фахівцем в галузі права. Що стосується часу, витраченого фахівцем в галузі права, то зі змісту вказаних норм процесуального права можна зробити висновок, що достатнім є підтвердження лише кількості такого часу, але не обґрунтування, яка саме кількість часу витрачена на відповідні дії (саме така позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13.12.2018 у справі № 816/2096/17).
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26.02.2015 у справі "Баришевський проти України", від 10.12.2009 у справі "Гімайдуліна і інших проти України", від 12.10.2006 у справі "Двойних проти України", від 30.03.2004 у справі "Меріт проти України" заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
Суд встановив, що згідно договору про надання правової допомоги від 30.06.2024 № 18, адвокат Холостенко Олексій Васильович, діючий на підставі Свідоцтва № 6033 від 28.04.2021 р. про право на заняття адвокатською діяльністю, подальшому «Адвокат» і громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП № НОМЕР_2 , в подальшому «Клієнт», керуючись положеннями глави 63 Цивільного кодексу України, статтями 26-30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», уклали цей Договір про надання правової допомоги (юридичних послуг) на наступних умовах:
1.1 В межах цього договору «Адвокат» надає «Клієнту» повний комплекс юридичних послуг, потреба в яких виникає в процесі представництва інтересів перед фізичними та юридичними особами будь-якої форми власності, установах, органах державної влади та місцевого самоврядування, правоохоронних органах, органах прокуратури, судах та організаціях.
1.2 «Клієнт» довіряє, а «Адвокат» приймає на себе обов`язок надання юридичної/правової допомоги при веденні справи в будь-яких судах України, з усіма правами позивача, відповідача, 3-ї особи, з правом вчиняти від імені особи, яку він представляє, усі процесуальні дії, що їх має право вчиняти ця особа згідно процесуального законодавства України без обмеження повноважень представника - «Адвоката».
Відповідно до п. 4.1 розмір і порядок оплати гонорару «Адвокату» визначається угодою сторін у фіксованій сумі і визначається у додатковій угоді до даного договору, яка є його невід`ємною частиною.
Відповідно до додаткової угоди від 18.02.2025 до договору про надання правової допомоги від 30.06.2024 № 18 гонорар «Адвоката» визначається у розмірі 40000,00 грн, але не більше визначеного розміру за рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду. Оплата гонорару за цим Договором за надання правової допомоги проводиться «Клієнтом» впродовж 30 днів з дня отримання рішення від Хмельницького окружного адміністративного суду.
Суд зауважує, що вказана сума витрат не є співмірною зі складністю справи та виконаними адвокатом роботами (наданими послугами).
Крім того, всупереч вимог статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги представником позивача не надано.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, суд вважає, що обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, обсягу виконаних робіт та частини задоволених позовних вимог, розміром витрат на правничу допомогу є сума 3000 грн, яка відповідатиме критеріям співмірності та вимогам розумності.
Таким чином, за результатами розгляду справи на користь позивача належить стягнути понесені ним витрати на професійну правничу допомогу в сумі 3000 грн пропорційно за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі до 100 000,00 грн на місяць, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із забезпеченням здійснення заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у період з 07.08.2023 - 14.08.2023, 15.08.2023 - 28.08.2023, 07.09.2023 - 20.09.2023, включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого.
Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу додаткову винагороду в розмірі до 100 000,00 грн на місяць, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із забезпеченням здійснення заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у період з 07.08.2023 по 14.08.2023, з 15.08.2023 по 28.08.2023, з 07.09.2023 по 20.09.2023, включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого.
Визнати протиправною бездіяльність 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Хмельницькій області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі до 100 000,00 грн на місяць, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із забезпеченням здійснення заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у період з 15.06.2024 по 03.07.2024, з 17.07.2024 по 26.07.2024, включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого.
Зобов`язати 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду в розмірі до 100 000,00 грн на місяць, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 про «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», у зв`язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов`язаним із забезпеченням здійснення заходів, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), за час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я у період з 15.06.2024 по 03.07.2024, з 17.07.2024 по 26.07.2024, включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров`я до іншого.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1 500,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1 500,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29008 , код ЄДРПОУ - 38662200) Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (вул. Першотравнева, 54-А,Добропілля,Донецька область,85000 , код ЄДРПОУ - 38652962) 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Озерна, 20/1,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29015 , код ЄДРПОУ - 38223651)
Головуючий суддя В.К. Блонський
Суд | Хмельницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2025 |
Оприлюднено | 11.06.2025 |
Номер документу | 127978116 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них |
Адміністративне
Хмельницький окружний адміністративний суд
Блонський В.К.