Постанова
від 10.01.2008 по справі 40/451-07
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

40/451-07

Україна

Харківський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                             

20 грудня   2007 року                                                                  Справа № 40/451-07

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Слюсарева Л.В., судді Білоконь Н.Д. , Фоміна В.О.

при секретарі Криворученко О.І.

за участю представників сторін:

позивача –Корсун-Цуркан О.Б. ( дов. від 19.09.2007 року № 2459)

третьої особи –Даугуль В.Я. ( копія пост. дов. № 01-75/2486 від 23.05.2006 року)

відповідача – Гнатченка П.М. ( дов. № 17/1 від 17.10.2007 року)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача вх. № 3538Х/1-13 на рішення господарського суду Харківської області від 07.11.07 по справі № 40/451-07

за позовом Харківської районної державної  адміністрації Харківської області, м.Харків

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Харківська обласна державна адміністрація, м. Харків

до  Товариства з обмеженою відповідальністю "Люботинський комплекс", с. Манченки

про розірвання договору оренди

встановила:

Позивач - Харківська районна державна адміністрація Харківської області, звернулась до господарського суду Харківської області з позовом до ТОВ "Люботинський комплекс" про розірвання договору оренди землі від 21.11.2005 року, укладеного між Харківською районною державною адміністрацією та ТОВ "Люботинський комплекс", зареєстрованого Харківським районним відділом ХРФ ДП "Центр ДЗК про Деркомземі України" у Державному реєстрі земель 07.12.05р. за № 040570300005.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.10.07р. задоволено клопотання позивача та відповідача про залучення до участі у справі  в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Харківську обласну державну адміністрацію. Залучено до участі у справі  третю особу на стороні позивача , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Харківську обласну державну адміністрацію.

Рішенням господарського суду Харківської області від 07.11.2007 року (суддя Хотенець П.В.) в задоволенні позовних вимог відмовлено.

       Позивач з рішенням суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на його незаконність, необгрунтованість, невірне застосування судом норм матеріального права, просить оскаржуване рішення скасувати повністю, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

         У ході судового засідання позивач підтримав  апеляційну скаргу  в повному обсязі і просив суд задовольнити її , а оскаржуваний судовий акт скасувати.

         Відповідач проти  апеляційної скарги  заперечує , вважає її незаконною та необґрунтованою  , а рішення суду першої інстанції просить залишити без змін.

         Третя особа на стороні позивача , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору  проти апеляційної скарги не заперечує , вважає її законною та обґрунтованою , а рішення суду першої інстанції таким , що підлягає скасуванню.

          Дослідивши матеріали справи , перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та наданих сторонами в підтвердження обставин справи доказів, перевіривши надану в рішенні суду їх юридичну оцінку, розглянувши доводи апеляційної скарги,  колегія суддів встановила наступне.

           Розпорядженням  Харківської районної державної адміністрації  Харківської області від 29 вересня 2005 року № 764  «Про надання земельної ділянки ТОВ «Люботинський комплекс»вилучено з постійного  користування ДГ «Комунар»за його згодою  земельну ділянку  сільськогосподарського  призначення  загальною площею 461,6233 га , розташовану за межами населеного пункту  на території Люботинської міської ради Харківського району Харківської області ; затверджено  технічну документацію  із землеустрою щодо  встановлення меж в натурі ( на місцевості); надано товариству з обмеженою відповідальністю  «Люботинський комплекс» в дострокову оренду  строком  на 50 років  земельну ділянку  сільськогосподарського  призначення   загальною площею 461,6233 га.

        На підставі цього розпорядження 21 листопада 2005 року  між  позивачем та відповідачем було укладено договір оренди землі.  Даний договір  було зареєстровано у Харківському районному відділі ХРФ ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі  земель вчинено запис  від 07 грудня  2005 року за № 040570300005 . Відповідно до п.40 Договору невід*ємними його  частинами   є план ( схема ) земельної ділянки ; кадастровий план земельної ділянки ; акт визначення меж   земельної ділянки   в натурі ( на місцевості); акт приймання-передачі  об*єкту оренди.

       Розпорядженням  Харківської районної державної адміністрації  Харківської області від 03 березня 2006 року № 231  було внесено зміни у п.7         Розпорядження  Харківської районної державної адміністрації  Харківської області від  29 вересня 2005 року № 764  та викладено його у такій редакції : «ДГ «Комунар»внести зміни  до Державного акту  на право постійного користування земельною ділянкою».

         Розпорядженням  голови Харківської обласної державної адміністрації від 05 квітня 2007 року № 183 «Про скасування деяких розпоряджень голови  Харківської районної державної адміністрації» було скасовано   розпорядження  Харківської районної державної адміністрації  Харківської області від 29 вересня 2005 року № 764  «Про надання земельної ділянки ТОВ «Люботинський комплекс» та від 03 березня 2006 року № 231 «Про внесення змін до розпорядження  Харківської районної державної адміністрації  Харківської області від 29 вересня 2005 року № 764» та доручено голові Харківської   районної державної адміністрації В.Б. Бакуменку   вжити  в межах  своїх  повноважень  необхідних заходів  щодо звільнення земельної ділянки та розірвання в установленому  законом порядку  договору оренди зазначеної земельної ділянки  ( у разі його укладення) та інформувати обласну державну адміністрацію  до 01 серпня 2007 року.

        Підставою для винесення даного  розпорядження  було порушення   Харківською райдержадміністрацією при винесенні розпорядження  від 29 вересня 2005 року № 764   статей 123,124,149,151,186 Земельного Кодексу України, статей  25,50 Закону України «Про землеустрій»,Порядку розробки проектів  землеустрою щодо відведення земельних ділянок , затвердженого постановою  Кабінету Міністрів  України від 26 травня 2004 року № 677 .

       У зв*язку з прийняттям Харківською обласною державною адміністрацією розпорядження від 05 квітня 2007 року  у відповідача , на думку позивача ,   на даний час скасована підстава  для укладення договору оренди землі.

      Як вбачається з матеріалів справи  та вірно встановлено  судом першої інстанції ,  порядок припинення  шляхом розірвання  договору оренди землі  від 21 листопада 2005 року , укладеного між позивачем та відповідачем , передбачений п.35 договору ,  згідно з яким дія договору припиняється шляхом його розірвання  за взаємною згодою сторін ; за рішенням суду  на вимогу однієї із сторін  у наслідок  випадкового знищення , пошкодження орендованої земельної ділянки , яке істотно перешкоджає  їх використанню , а також з інших підстав , визначених законом.

      Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі»  відносини , пов*язані з орендою землі , регулюються  Земельним Кодексом України , цивільним Кодексом України , цим Законом, законами України , іншими нормативно-правовими актами , прийнятими  відповідно до   них, а також договором оренди землі.

      Загальні підстави припинення  права користування земельною ділянкою  передбачені  ст. 141 Земельного Кодексу України.    Зокрема , підставами для припинення  права користування земельною ділянкою є : добровільна відмова від  права користування  земельною ділянкою ; вилучення земельної ділянки  у випадках , передбачених цим Кодексом; припинення діяльності  державних чи комунальних підприємств, установ чи організацій ;використання  земельної ділянки способами , які суперечать екологічним вимогам ;  використання  земельної ділянки  не за цільовим  призначенням ; систематична несплата  земельного податку або орендної плати.

      Зазначений у  даній статті  перелік є вичерпним , тобто інші юридичні факти , які не перераховані  у наведеній статті , не можуть розглядатися  як підстави припинення  права користування земельною ділянкою.

     Припинення договору оренди землі шляхом  його розірвання передбачено ст. 32 Закону України «Про оренду землі», відповідно до якої  на вимогу однієї із сторін договір оренди землі  може бути достроково розірваний  за рішенням суду  в разі невиконання  сторонами обов*язків ,передбачених статтями  24 і 25 цього Закону  та умовами договору , в разі випадкового знищення  чи пошкодження  об*єкта оренди , яке істотно перешкоджає  передбаченому договором  використанню земельної ділянки , а також на підставах , визначених Земельним Кодексом України  та іншими законами України. Статтями 24 і 25 Закону України «Про оренду землі»передбачені права та обов*язки  орендаря та орендодавця.

Стаття  24   Закону України "Про оренду землі" передбачає права та  обов'язки орендодавця стосовно орендаря та земельної ділянки наданої в користування, а саме: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди, дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів, дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються, своєчасного внесення орендної плати, передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди, при передачі земельної ділянки в оренду забезпечення відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки, не вчинення дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою, відшкодування орендарю капітальних витрати, пов'язаних з поліпшенням стану об'єкта оренди, яке проводилося орендарем за згодою орендодавця., попередження  орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.

        Стаття 25 Закону України “Про оренду землі” передбачає права та  обов'язки орендаря стосовно орендодавця та земельної ділянки наданої в користування, а саме: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження, отримувати продукцію і доходи, здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем, приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку, виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі, дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;у п*ятиденний строк  після державної  реєстрації  договору  земельної ділянки  державної або комунальної власності надати копію договору  відповідному органу державної податкової служби.

      Матеріалами справи та в ході судового розгляду  встановлено  , що  відповідачем не  порушено вимог статті 25 Закону України «Про оренду землі».          

      Таким чином , враховуючи , що  перелік підстав  припинення договору оренди землі шляхом його розірвання , передбачений  діючим законодавством , є вичерпним і позивачем не надано доказів  на підтвердження ні однієї з вказаних підстав  для розірвання договору  оренди землі від 21 листопада 2005 року, укладеного між позивачем та відповідачем, тому колегія суддів вважає позовні вимоги щодо розірвання вказаного  договору необґрунтованими.

        Що ж до  посилання апелянта на скасування  на даний час  розпорядження Харківської районної державної адміністрації , відповідно до якого було   укладено спірний  договір оренди землі , то це не може бути  підставою для розірвання договору  оренди землі у відповідності до діючого законодавства.

        Інших підстав для скасування оскаржуваного судового акту позивачем не наведено в апеляційній скарзі.

    З урахуванням викладеного  , рішення господарського  суду Харківської  області від 07.11.07 по справі № 40/451-07  є законним , обгрунтованим , відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи  , прийнято з вірним застосуванням норм матеріального та процесуального права , а тому не підлягає скасуванню .  

   Керуючись,ст.ст.22,33,43,99,101,103-105 Господарського процесуального Кодексу України, судова колегія :

                                             Постановила:

   

   Апеляційну скаргу  залишити без задоволення.

           Рішення господарського суду Харківської області від  07.11.07 по справі № 40/451-07 залишити без змін.  

          

Головуючий суддя                                     Слюсарева Л.В.

                    

                      Суддя                                     Білоконь Н.Д.

                                  Суддя                                    Фоміна В.О.

СудХарківський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення10.01.2008
Оприлюднено23.01.2008
Номер документу1285775
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —40/451-07

Постанова від 10.01.2008

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Фоміна В.О.

Рішення від 07.11.2007

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні