Снятинський районний суд івано-франківської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 351/723/25
Номер провадження №2-о/351/141/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2025 року м. Снятин
Снятинський районний суд Івано-Франківської області у складі
головуючого судді Мартинюка В.І.,
за участю секретаря судового засідання Григоращук В.І.,
заявниці ОСОБА_1 ,
представника заявниці Кошман І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу окремого провадження за заявою адвоката Кошман Ірини Вадимівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Заболотівська селищна рада, про встановлення факту постійного проживання з особою на день смерті,
встановив:
Представник заявниці Кошман І.В., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до Снятинського районного суду Івано-Франківської області, заінтересована особа: Заболотівська селищна рада із заявою про встановлення факту постійного проживання з особою на день смерті. Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявниці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно - житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , яке померла заповіла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . 15 квітня 2025 року заявниця звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, але отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки на день відкриття спадщини вона не проживала разом із спадкодавцем, заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори до шести місяців не подавала, а тому вважається такою, що не прийняла спадщину. На день смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявниця була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , але фактично, проживала зі спадкодавцем до її смерті за адресою: АДРЕСА_1 . На сьогоднішній день виникли перешкоди при оформленні спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та потреба у встановленні факту проживання із спадкодавцем на день смерті, у зв`язку з чим, заявниця звернулася до суду із вказаною заявою.
Заявниця ОСОБА_1 у судовому засіданні вимоги, викладені в заяві, підтримала повністю, просила їх задовольнити.
Представник заявниці адвокат Кошман І.В. у судовому засіданні підтримала думку заявниці, просила вимоги, викладені в заяві, задовольнити.
Представник заінтересованої особи, Заболотівської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву, в якій вказав, що вимоги заяви визнає, просить справу розглядати без участі представника (а.с. 28).
14 травня 2025 року Снятинським районним судом Івано-Франківської області постановлено ухвалу про прийняття заяви до розгляду, відкриття провадження по справі та призначено розгляд справи в порядку окремого провадження.
Суд, вислухаши учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази вважає, що заява підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 20.03.1957. Її батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_2 (а.с. 14).
Згідно з копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 27.03.1969, ОСОБА_7 , 1943 р. нар., та ОСОБА_1 , 1949 р. нар., одружились, про що в книзі записів актів громадянського стану про одруження зроблено відповідний запис за № 3. Після реєстрації одруження присвоєно прізвища: чоловікові - ОСОБА_7 , дружині - ОСОБА_1 (а.с. 15).
Із копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 08.04.2007 вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що в книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за № 8 (а.с. 10).
У відповідності до копії дублікату заповіту від 06 квітня 2007 року, ОСОБА_2 усе майно, що буде їй належати на день смерті, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося заповіла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с. 11).
Із копії дубліката Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Тростянецької сільської ради 07.05.2003, ОСОБА_2 є власником житлового будинку з господарськими будівлями, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 16).
Згідно з копією довідки приватного нотаріуса Коломийського нотаріального округу Івано-Франківської області Лахнюк О.М. від 15.04.2025 № 130/02-14, після смерті ОСОБА_2 заведена спадкова справа за № 51/2025, на підставі заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 15.04.2025 ОСОБА_1 (а.с. 12).
Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватного нотаріуса Коломийського нотаріального округу Івано-Франківської області Лахнюк О.М. від 15.04.2025 № 131/02-14, ОСОБА_1 відмовлено у прийнятті заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті її матері, у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не була зареєстрована разом з померлою (а.с. 8).
Із копії довідки Заболотівської селищної ради від 28.04.2025 № 153 вбачається, що на день смерті ОСОБА_2 з нею в одному господарстві за адресою: АДРЕСА_1 проживала ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 13).
Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_10 повідомила, що проживає у АДРЕСА_3 . Являється сусідкою заявниці. Стверджує, що заявниця ОСОБА_1 постійно проживала з матір`ю, доглядала її до смерті.
Із письмових пояснень свідка ОСОБА_11 вбачається, що заявниця по справі є її тіткою. Покійна ОСОБА_2 була її бабусею. Тітка постійно проживала з бабусею, доглядала за нею, оскільки останні роки бабуся була немічною (а.с. 31).
Відповідно до ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту:
родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За приписами ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Частинами 1, 3 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
Пунктом 23 вказаної постанови передбачено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
За приписами ч. 1, 2 , 3 ст. ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
У відповідності до ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
З огляду на те, що у цій справі обставини визнаються учасниками справи, суд вважає викладені заявником на обгрунтування своїх вимог обставини, встановленими.
Отже, зазначені обставини в достатній мірі підтверджують факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 ), на час відкриття спадщини, за адресою АДРЕСА_1 .
Виходячи із наведеного, суд дійшов висновку, що вимоги є підставними і обґрунтованими, та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі наведеного, керуючись ч. 1 ст. 82, 89, 263-265, 268, 273, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Заяву адвоката Кошман Ірини Вадимівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Заболотівська селищна рада, про встановлення факту постійного проживання з особою на день смерті, задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 ), на час відкриття спадщини, за адресою АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. У разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Заболотівська селищна рада Коломийського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: 78315, Івано-Франківська область, Коломийський район, смт. Заболотів, пл. С. Бандери, 3, код ЄДРПОУ 04355355.
Повний текст судового рішення складено 08 липня 2025 року.
Суддя Василь МАРТИНЮК
Суд | Снятинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2025 |
Оприлюднено | 10.07.2025 |
Номер документу | 128689045 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Снятинський районний суд Івано-Франківської області
МАРТИНЮК В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні