Рішення
від 21.12.2010 по справі 12/2019
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕР КАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2010 року Справа №12/2019

Господарський суд Чер каської області в складі гол овуючого судді Грачова В.М., пр и секретарях Луговій І.В., Каду сі Н.В., за участю представникі в сторін: позивача - Варфоло меєвої І.В., Бурби Л.В. за довіре ностями, відповідача - Голов ченко Н.С. за дорученням, у від критому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси , розглянувши справу за позов ом Державної екологічної інс пекції в Черкаській області до Гельмязівського хлібоком біната Золотоніського район ного споживчого товариства п ро стягнення 3645 грн. 15 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов до ві дповідача про відшкодування ним збитків, заподіяних держ аві наднормативним викидом з абруднюючих речовин в атмосф ерне повітря, у розмірі 3645 грн. 15 коп. та судових витрат.

В судовому засіданні предс тавники позивача позовні вим оги з підстав, викладених в по зовній заяві, підтримали і пр осили суд їх задовольнити.

Відповідач 23.11.2010 року через к анцелярію суду подав письмов ий відзив на позов (а. с. 29-31). Із ві дзиву і пояснень представник а відповідача в суді слідує, щ о позов відповідач не визнав і в його задоволенні просив с уд відмовити з мотивів незак онності здійсненої позиваче м перевірки, неправильності визначення розміру шкоди та самого факту заподіяння шко ди.

Заслухавши пояснення пред ставників сторін і працівник а позивача ОСОБА_1, дослід ивши наявні в справі письмов і докази та оцінивши їх у суку пності, суд позов задовольня є повністю з наступних підст ав.

На виконання завдання Золо тоніської міжрайонної проку ратури від 12.01.2010 року №07/4-05 вих. 10, Д ержавною екологічною інспек цією в Черкаській області бу ло видано наказ від 18.01.2010 року № 5 та направлення № 28 для провед ення з 18 до 19 січня 2010 року позап ланових перевірок дотриманн я вимог законодавства у сфер і охорони атмосферного повіт ря, зокрема і Гельмязівськог о хлібокомбінату Золотонісь кого районного споживчого то вариства.

18.01.2010 року держінспекторами з ОНПС Черкаської області ОС ОБА_1 та ОСОБА_2 проведен а позапланова перевірка дотр имання вимог природоохоронн ого законодавства відповіда чем. За результатами перевір ки встановлено, що в процесі в иробничої діяльності відпов ідач за відсутності відповід ного дозволу уповноважених о рганів здійснює наднорматив ні викиди забруднюючих речов ин в атмосферне повітря, що є п орушенням ст.ст. 10, 11 Закону Укр аїни «Про охорону атмосферно го повітря».

За результатами перевірки складено відповідний акт (а. с . 12), протокол про адміністрати вне правопорушення № 001601 від 18.01 .2010 року (а. с. 6), відповідачу внес ено припис про усунення вияв лених порушень № 12 від 21.01.2010 року , в якому, зокрема, приписано о тримати дозвіл на викиди заб руднюючих речовин в атмосфер не повітря в строк до 01.06.2010 року (а. с. 27).

Постановою позивача від 19.01.2 010 року № 001396 (а. с. 7) директор Гельм язівського хлібокомбінату ОСОБА_3 визнана винною у вчи ненні правопорушення, передб аченого ст.ст. 10, 11, 31 Закону Укра їни «Про охорону атмосферног о повітря», яке полягає у тому , що вона, будучи відповідальн ою посадовою особою, допусти ла здійснення викидів забруд нюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціаль но уповноваженого органу вик онавчої влади, за його вчинен ня на підставі ч. 1 ст. 78 КУпАП на неї накладено адміністратив не стягнення у виді штрафу.

Згідно статистичної звітн ості 2-ТП (повітря) за ІІ, IІІ ква ртал 2009 року та за 2009 рік (а. с. 8-10) Ге льмязівським хлібокомбінат ом було здійснено викиди заб руднюючих речовин в атмосфер не повітря, а саме: пилу борошн а - 0,021 т, азоту діоксид - 0,104 т, ву глецю оксид - 0,259 т.

Відповідно до повідомленн я заступника начальника Держ авного управління охорони на вколишнього природного сере довища в Черкаській області від 11.02.2010 року № 601/04 слідує, що доз віл на викиди забруднюючих р ечовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Гел ьмязівського хлібокомбінат у був відсутній (а. с. 14).

Із пояснень представника в ідповідача вбачається, що вж иття заходів щодо отримання дозволу було розпочато у чер вні 2010 року, після проведення п еревірки, 08.06.2010 року між Гельмяз івським хлібокомбінатом (від повідач по справі) та ПП «Наук техпром»укладено договір пр о виконання останнім робіт п о складанню звіту по інвента ризації викидів забруднюючи х речовин в атмосферне повіт ря для підприємства.

16.11.2010 року Державним управлін ням охорони навколишнього пр иродного середовища в Черкас ькій області відповідачу вид ано дозвіл на викиди забрудн юючих речовин в атмосферне п овітря стаціонарними джерел ами (а. с. 40).

Згідно розрахунку позивач а, проведеному у відповіднос ті з Методикою розрахунку ро змірів відшкодування збиткі в, які заподіяні державі в рез ультаті наднормативних вики дів забруднюючих речовин в а тмосферне повітря, затвердже ною наказом Міністерства охо рони навколишнього природно го середовища України від 10.12.20 08 року № 639, зареєстрованою в Мі ністерстві юстиції України 2 1.01.2009 року за № 48/16064, розмір зб итків складає 3645 грн. 15 коп.

Відповідно до ст. 2 Закону У країни «Про охорону атмосфер ного повітря»відносини в гал узі охорони атмосферного пов ітря регулюються цим Законом , Законом України «Про охорон у навколишнього природного с ередовища»та іншими нормати вно-правовими актами. Перелі к видів порушень законодавст ва в галузі охорони атмосфер ного повітря визначено у ста тті 33 цього Закону, до них, зокр ема, віднесено: перевищення н ормативів допустимих викиді в забруднюючих речовин стаці онарних джерел в атмосферне повітря та нормативів гранич нодопустимого впливу фізичн их та біологічних факторів с таціонарних джерел; викиди з абруднюючих речовин в атмосф ерне повітря без дозволу спе ціально уповноважених на те органів виконавчої влади від повідно до закону; перевищен ня обсягів викидів забруднюю чих речовин, встановлених у д озволах на викиди забруднююч их речовин в атмосферне пові тря; недотримання вимог, пере дбачених дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмос ферне повітря.

У відповідності до ст. 1 Зако ну України «Про охорону атмо сферного повітря», забруднен ня атмосферного повітря - це з мінення складу і властивосте й атмосферного повітря в рез ультаті надходження або утво рення в ньому фізичних, біоло гічних факторів і (або) хімічн их сполук, що можуть несприят ливо впливати на здоров'я люд ини та стан навколишнього пр иродного середовища. При цьо му, викид - це надходження в ат мосферне повітря забруднююч их речовин (речовина хімічно го або біологічного походжен ня, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може п рямо або опосередковано спра вляти негативний вплив на зд оров'я людини та стан навколи шнього природного середовищ а) або суміші таких речовин.

Обов'язки підприємств, уста нов, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької д іяльності щодо охорони атмос ферного повітря встановлені у ст. 10 Закону України «Про охо рону атмосферного повітря».

Статтею 11 Закону «Про охор ону атмосферного повітря»пе редбачено, що для забезпечен ня екологічної безпеки, ство рення сприятливого середови ща життєдіяльності, запобіга ння шкідливому впливу атмосф ерного повітря на здоров'я лю дей та навколишнє природне с ередовище здійснюється регу лювання викидів найбільш пош ирених і небезпечних забрудн юючих речовин, перелік яких в становлюється Кабінетом Мін істрів України. Викиди забру днюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джере лами можуть здійснюватися пі сля отримання дозволу, який в идається територіальним орг аном спеціально уповноважен ого центрального органу вико навчої влади з питань еколог ії та природних ресурсів за п огодженням із територіальни м органом спеціально уповнов аженого центрального органу виконавчої влади з питань ох орони здоров'я.

Порядком проведення та опл ати робіт, пов'язаних з видаче ю дозволів на викиди забрудн юючих речовин в атмосфері по вітря стаціонарними джерела ми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. № 302, встановлено, що до звіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, устано вам, організаціям та громадя нам - підприємцям експлуатув ати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забрудню ючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлен их відповідних нормативів гр аничнодопустимих викидів та вимог до технологічних проц есів у частині обмеження вик идів забруднюючих речовин пр отягом визначеного дозволі т ерміну.

Відшкодування шкоди, запод іяної порушенням природоохо ронного законодавства, за св оєю правовою природою є відш кодування позадоговірної шк оди, тобто деліктною відпові дальністю.

Загальне положення про ци вільно-правову відповідальн ість за завдання позадоговір ної шкоди втілено у ст. 1166 Цивіл ьного кодексу України, відпо відно до якої майнова шкода, з авдана неправомірними рішен нями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особ и, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особ и, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала .

Підставою деліктної відпо відальності є протиправне шк ідливе винне діяння особи, як а завдала шкоду. Для відшкоду вання завданої шкоди необхід но довести такі факти як непр авомірність поведінки особи ; вина завдавача шкоди; наявні сть шкоди; причинний зв'язок м іж протиправною поведінкою т а заподіяною шкодою.

В деліктних правовідноси нах саме на позивача поклада ється обов'язок довести наяв ність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки зап одіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із за подіяною шкодою, в свою чергу , відповідач повинен довести , що в його діях (діях його прац івників) відсутня вина у запо діянні шкоди.

За загальними правилами в ідшкодування шкоди, визначен ими у ст. 1192 ЦК України, особа, як а завдала шкоди майну, може ві дшкодувати її способом відшк одування в натурі або відшко дуванням завданих збитків.

Стаття 41 Закону України «Пр о охорону навколишнього прир одного середовища»встановл ює економічні заходи забезпе чення охорони навколишнього природного середовища, зокр ема, передбачає відшкодуванн я в установленому порядку зб итків, завданих порушенням з аконодавства про охорону нав колишнього природного серед овища.

Згідно ст. 68 та ст. 69 Закону Укр аїни «Про охорону навколишнь ого природного середовища», підприємства, установи, орга нізації та громадяни зобов'я зані відшкодовувати шкоду, з аподіяну ними внаслідок пору шення законодавства про охор ону навколишнього природног о середовища, в порядку та роз мірах, встановлених законода вством України; шкода, заподі яна внаслідок порушення зако нодавства про охорону навкол ишнього природного середови ща, підлягає компенсації, як п равило, в повному обсязі без з астосування норм зниження ро зміру стягнення та незалежно від збору за забруднення нав колишнього природного серед овища та погіршення якості п риродних ресурсів.

Відповідно до статті 34 Зак ону України «Про охорону атм осферного повітря»шкода, зав дана порушенням законодавст ва про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодува нню у порядку та розмірах, вст ановлених законом.

Наказом Міністерства охор они навколишнього природног о середовища України від 10.12.2008 р оку № 639 затверджено Методику розрахунку розмірів відшкод ування збитків, які заподіян і державі в результаті надно рмативних викидів забруднюю чих речовин в атмосферне пов ітря. Наказ зареєстрований в Міністерстві юстиції 21.01.2009 рок у за № 48/16064 і набрав чинності 01.02.200 9 року. У зв' язку з прийняттям зазначеного наказу Мінприро ди визнав таким, що втратив чи нність, наказ Мінекобезпеки від 18.05.1995 № 38 «Про затвердження М етодики розрахунку розмірів відшкодування збитків…», що діяв до цього.

Підпунктом 2.1.2. пункту 2.1. Мето дики розрахунку розмірів від шкодування збитків, які запо діяні державі в результаті н аднормативних викидів забру днюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказ ом Міністерства охорони навк олишнього природного середо вища України від 10.12.2008 р. № 639 (далі Методика), передбачено, що над нормативними викидами забру днюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, зокрема , викиди забруднюючих речови н, на які відсутній дозвіл на в икиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціона рними джерелами, уключаючи о кремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регул юванню відповідно до законод авства.

Згідно п. 2.2. п. п. 2.7.1. п. 2.7. Методик и, факт наднормативного вики ду забруднюючих речовин в ат мосферне повітря встановлює ться державними інспекторам и при проведенні перевірки с уб'єктів господарювання інст рументально-лабораторними м етодами контролю та розрахун ковими методами; розрахунков і методи визначення наднорма тивних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітр я та об'ємної витрати газопил ового потоку застосовуються у випадках, зокрема, викиду за бруднюючих речовин від джере л викидів, які здійснюються б ез дозволу на викиди забрудн юючих речовин в атмосферне п овітря стаціонарними джерел ами суб'єктів господарювання .

Розрахунок розміру збитк ів, що підлягає відшкодуванн ю відповідачем, позивачем зд ійснено у відповідності до н орм вищеназваного законодав ства, судом перевірений і виз наний вірним.

Судом, відповідно до ст. 22 Г ПК України, було запропонова но сторонам подати докази в о бґрунтування позову і запере чень проти нього, брати участ ь в засіданнях суду, вони свої ми правами скористались на с вій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у спр аві.

Відповідно до ст.ст. 33 ч. 1, 34 ГПК України, кожна сторона повин на довести ті обставини, на як і вона посилається як на підс таву своїх вимог і заперечен ь, обставини справи повинні п ідтверджуватись лише належн ими і допустимими доказами.

За наведених обставин, врах овуючи відсутність у відпові дача відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за стяг уваний період, що не заперечу ється відповідачем, правильн ість здійсненного розрахунк у розміру збитків, суд вважає , що заперечення відповідача не спростовують твердження позивача про наявність в йог о діях ознак спірного правоп орушення, тому заперечення в ідповідача визнає безпідста вними і відхиляє, а позов - обґ рунтованим, доказаним і задо вольняє повністю.

Відповідно до статті 49 ГПК У країни, з відповідача в доход бюджету підлягають стягненн ю судові витрати, від сплати я ких позивач звільнений - держ авне мито в розмірі 102 грн. та 236 г рн. витрат на інформаційно-те хнічне забезпечення судовог о процесу.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК Укра їни, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити по вністю.

Стягнути з Гельмязівськог о хлібокомбінату Золотонісь кого районного споживчого то вариства, вул. Гайдара, 36, с. Гел ьмязів, Золотоніський район, Черкаська область, код 01734572, р/р 26003301219 в ВАТ «Держощадбанк», МФО 354574, на користь:

Місцевого бюджету із зарах уванням на р/р Гельмязівсько ї с/р № 33119331700137, ОКПО 22808984, отримувач - УДК в Золотоніському район і, банк отримувача - ГУДКУ в Ч еркаській області, МФО 854018, код платежу 24062100 - 3645 грн. 15 коп. шкоди , завданої забрудненням атмо сферного повітря;

в доход державного бюджету України на рахунок 31117095700002, банк ГУДКУ в Черкаській області, М ФО 854018, код бюджетної класифіка ції - 22090200, символ звітності ба нку - 095, отримувач - УДК м. Черк аси, код 22809222 через Золотоніськ у ОДПІ - державне мито в сумі 102 грн.;

на р/р 31216264700002 в ГУДКУ в Черкаськ ій області, МФО 854018, код 22809222, УДК в м. Черкаси - 236 грн. витрат на і нформаційно-технічне забезп ечення судового процесу.

Рішення може бути оскаржен е до Київського апеляційного господарського суду через г осподарський суд Черкаської області протягом десяти дні в з дня підписання.

Повний текст рішення склад ено і підписано 24.12.2010 року.

Суддя В.М. Грачов

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення21.12.2010
Оприлюднено06.01.2011
Номер документу13307478
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —12/2019

Ухвала від 22.03.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

Ухвала від 31.03.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Шпак В.О.

Постанова від 15.03.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Отрюх Б.В.

Судовий наказ від 05.07.2011

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Судовий наказ від 05.07.2011

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Судовий наказ від 05.07.2011

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

Рішення від 21.12.2010

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Грачов В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні