Справа № 2-231/2010 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
10 листопада 2010 року м. Болехів
Болехівський міський суд І вано-Франківської області
В складі: головуючого - судді Бунч ак Б. Р.
секретаря судового за сідання Галів І. Б.
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в залі суд у справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фо нду України в м. Болехові Іван о-Франківської області « Про визнання дій протиправн ими, зобов' язання нарахуват и та виплатити недоплачену щ омісячну надбавку до пенсії дитини війни у відповідност і до Закону України « Про соц іальний захист дітей війни» ,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом в обґру нтування якого вказує, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ро ку, є дитиною війни, і у відпов ідності до вимог ст.6 Закону Ук раїни "Про соціальний захист дітей війни", йому повинна вип лачуватись щомісячна соціал ьна допомога у розмірі 30 відсо тків мінімальної пенсії за в іком. Виплачена відповідачем допомога менша від встановл еного зазначеним Законом роз міру. Просить визнати дії від повідача неправомірними та з обов' язати управління Пенс ійного фонду України в м. Боле хові здійснити перерахунок т а виплатити йому як дитині в ійни щомісячну доплату до п енсії в розмірі 30% прожитково го мінімуму для осіб, які втра тили працездатність та з ура хуванням надбавки за прожив ання в гірському населеному пункті за період з 01. 07. 2007 року п о 01. 06. 2010 року та забезпечити ви плату зазначеної допомоги у розмірах встановлених закон ом і надалі.
Позивач в судове засідання не з' явився подав письмову заяву в якій просить справу с лухати у його відсутності, по зовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з»явивс я, подав до суду заяву про розг ляд справи у його відсутност і, позов не визнає.
Відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК Укр аїни у разі неявки в судове за сідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщ о відповідно до положення ць ого Кодексу розгляд справи з дійснюється судом за відсутн ості осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукоз аписувального технічного за собу не здійснюється.
Розглянувши подані сторон ами документи та матеріали, з аслухавши пояснення предст авника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактич ні обставини, на яких ґрунтую ться позовні вимоги, об'єктив но оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгл яду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наст упних висновків.
Судом встановлено наступн і факти і відповідні їм право відносини.
Частиною 2 ст.19 Конституції У країни органи державної влад и, їх посадові особи зобов' я зані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосі б що передбачено конституціє ю України та законами Україн и. Згідно з положеннями ч.4 ст.8 Ц ПК України у разі невідповід ності правового акта закону України або міжнародного дог овору, згода на обов' язкові сть якого надана Верховною Р адою України, суд застосовує акт законодавства, який має в ищу юридичну силу. Частиною 7 з азначеної статті встановлен о, якщо спірні відносини не вр егульовані законом, суд заст осовує закон, що регулює поді бні за змістом відносини (ана логія закону), а за відсутност і такого - суд виходить із за гальних засад законодавства (аналогія права).
Згідно із статтею 1 Закону У країни "Про соціальний захис т дітей війни" дитиною війни є особа, яка є громадянином Укр аїни та якій на час закінченн я (2 вересня 1945 року) Другої світ ової війни було менше 18 років.
Відповідно до ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» в редакції до 01.01. 2008 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове у тримання чи державна соціаль на допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуютьс я на 30 відсотків мінімальної п енсії за віком.
Ст. 7 Закону України «Про соц іальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове за безпечення державних соціал ьних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного б юджету України.
Судом встановлено і таке пі дтверджується матеріалами с прави, що ОСОБА_1 народивс я ІНФОРМАЦІЯ_1 року, і йому у встановленому Законом пор ядку надано статус дитини ві йни, що підтверджується відп овідним записом (штампом) у пе нсійному посвідченні за №Н ОМЕР_1 (а.с.8). Позивач прож иває на території гірського населеного пункту, про що йом у видано посвідчення та має право на пільги встановлені Законом України «Про статус гірських населених пунктів.
На письмову заяву ОСОБ А_1 до відповідача провести перерахунок призначеної пен сії у відповідності ст. 6 Закону України «Про соціальн ий захист дітей війни» у правління Пенсійного фонду У країни в м. Болехові своїм ли стом від 31.05. 2010 року за № 51/С-15 пові домило що пенсія призначена і виплачується у відповіднос ті до діючого законодавства підвищення до пенсії виплачу ється у розмірі, що встановле ний для учасників війни (а.с.9).
У 2008-2010 роках ОСОБА_1 відпо відачем проведено нарахуван ня надбавки до пенсії, як дити ні війни у розмірі 10 % від мінім альної пенсії за віком. За 2007 рі к підвищення не виплачувалос ь Виходячи із того, що ОСОБА_1 є дитиною війни в роз умінні Закону України "Про со ціальний захист дітей війни" , суд вважає, що на позивача по вністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гаранті ї, передбачені вище зазначен им Законом, в тому числі й прав о на підвищення пенсії на 30 % мі німальної пенсії за віком, як передбачено статтею 6 зазнач еного Закону.
Відповідно до частини 1 стат ті 28 Закону України "Про загал ьнообов'язкове державне пенс ійне страхування" мінімальни й розмір пенсії за віком за на явності у чоловіків 25, а у жіно к - 20 років страхового стажу вс тановлюється у розмірі прожи ткового мінімуму для осіб, як і втратили працездатність, в изначеного законом.
При цьому частиною 3 статті 28 Закону України "Про загально обов'язкове державне пенсійн е страхування" передбачено, щ о мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзац ом першим частини першої ціє ї статті, застосовується вик лючно для визначення розмірі в пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Таким чином, вихідним крите рієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, р озмір якої згідно зі статтею 28 Закону України "Про загальн ообов'язкове державне пенсій не страхування" встановлюєть ся в розмірі визначеного зак оном прожиткового мінімуму д ля осіб, які втратили працезд атність.
Мінімальна пенсія за віком встановлюється Законом Укр аїни про Державний бюджет Ук раїни на відповідний рік.
Так, Законом України «Закон ом України «Про Державний бю джет України на 2007рік» : з 01 січн я - 380грн., з 01 квітня - 406грн., з 01 жо втня 2007 року - 411грн.; Законом У країни «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів» : з 01 січня - 471грн., з 01 кв ітня - 481грн., з 01 липня - 481грн., з 01 жовтня - 498грн.; Законом Украї ни «Про Державний бюджет Укр аїни на 2009рік» : з 01 січня по 31 гр удня -498грн., . Законом України « Про державний бюджет України на 2010 рік» : з 01 січня по 31 березн я 2010 року -695 грн. з 1 квітня по 01 че рвня 2010 року - 709 грн.
Положення частини 3 статті 2 8 Закону України "Про загально обов'язкове державне пенсійн е страхування", на думку суду н е є перешкодою для застосува ння зазначеної величини (мін імального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших п ов'язаних із нею пенсій чи доп лат, оскільки чинним законод авством не встановлено іншог о мінімального розміру пенсі ї за віком, крім передбаченог о частиною 1 цієї статті.
За таких обставин, суд вважа є за можливе застосувати сам е частину 1 статті 28 Закону Укр аїни "Про загальнообов'язков е державне пенсійне страхува ння", оскільки в даному випадк у мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь -якої пенсії, а лише як коефіці єнт для визначення розміру щ омісячної доплати до пенсії, передбаченої Законом Україн и "Про соціальний захист діте й війни", оскільки цей закон пе редбачає в якості критерію в изначення розміру щомісячно ї доплати до пенсії, що на думк у Суду, не суперечить вимогам частини 3 статті 28 Закону Укра їни "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван ня".
Відповідно до статті 46 Конс титуції України громадяни ма ють право на соціальний захи ст, що включає право на забезп ечення їх у разі повної, частк ової або тимчасової втрати п рацездатності, втрати годува льника, безробіття з незалеж них від них обставин, а також у старості та в інших випадках , передбачених законом.
Таким чином, щомісячна допл ата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезп ечення громадян, які відпові дно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є форм ою реалізації конституційно го права громадян, які є дітьм и війни, на соціальний захист .
Наявність прогалини у зако нодавстві, щодо відсутності механізму вирахування мінім альної пенсії за віком на дум ку суду, не може бути підставо ю для порушення прав громадя н на соціальний захист, в тому числі й на отримання надбавк и до пенсії, яка прямо передба чена законом.
Правовідносини, що виникаю ть в процесі реалізації прав а на отримання надбавки до пе нсії основані на принципі юр идичної визначеності. Зазнач ений принцип не дозволяє дер жаві посилатися на відсутніс ть певного нормативного акта , який визначає механізм реал ізації прав та свобод громад ян, закріплених у конституці йних та інших актах. Як свідчи ть позиція Суду ЄС у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) принцип юри дичної визначеності означає , що зацікавлені особи повинн і мати змогу покладатися на з обов'язання, взяті державою, н авіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому а кті, який загалом не має автом атичної прямої дії. Така дія з азначеного принципу пов'язан а з іншим принципом - відповід альності держави, який поляг ає у тому, що держава не може п осилатися на власне порушенн я зобов'язань для запобіганн я відповідальності. При цьом у, якщо держава чи орган публі чної влади схвалили певну ко нцепцію, в даному випадку це н адання дітям війни надбавок до пенсії, така держава чи орг ан вважатимуться такими, що д іють протиправно, якщо вони в ідступлять від такої політик и чи поведінки, зокрема, щодо ф ізичних осіб без завчасного повідомлення про зміни в так ій політиці чи поведінці, оск ільки схвалення такої політи ки чи поведінки дало підстав и для виникнення обґрунтован их сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державо ю чи органом публічної влади такої політики чи поведінки .
Як зазначено у Рішенні Конс титуційного Суду України від 11 жовтня 2005 року N 8-рп/2005 (справа пр о рівень пенсії і щомісячног о довічного грошового утрима ння) зміст прав і свобод людин и - це умови і засоби, які визна чають матеріальні та духовні можливості людини, необхідн і для задоволення потреб її і снування і розвитку. Обсяг пр ав людини - це кількісні показ ники відповідних можливосте й, які характеризують його мн ожинність, величину, інтенси вність і ступінь прояву та ви ражені у певних одиницях вим іру.
Звуження змісту прав і своб од означає зменшення ознак, з містовних характеристик мож ливостей людини, які відобра жаються відповідними правам и та свободами, тобто якісних характеристик права. Звужен ня обсягу прав і свобод - це зм еншення кола суб'єктів, розмі ру території, часу, розміру аб о кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання пра в і свобод, тобто їх кількісно ї характеристики.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 є дитиною війни, він наділени й державою певним правовим с татусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрем а право на отримання надбавк и до пенсії. Наділивши дітей в ійни зазначеною соціальною г арантією, держава таким чино м взяла на себе публічне зобо в'язання забезпечити належни й матеріальний рівень осіб, я кі є дітьми війни.
Тобто, між позивачем і держа вою встановлено певний право вий зв'язок у визначеній сфер і життєдіяльності, який хара ктеризується наявністю зобо в'язання держави забезпечити соціальний захист дітей вій ни.
Відповідно до статті 22 Конс титуції України конституцій ні права і свободи гарантуют ься і не можуть бути скасован і. При прийнятті нових законі в або внесенні змін до чинних законів не допускається зву ження змісту та обсягу існую чих прав і свобод.
Пунктом 12 ст. 71 Закону Україн и «Про державний бюджет Укра їни на 2007 рік» дію ст. 6 Закону Ук раїни «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено з урахуванням ст. 111 Закону Укра їни «Про державний бюджет Ук раїни на 2007 рік», згідно з якою у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного г рошового утримання чи держав ної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії , відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захи ст дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія З акону України "Про статус вет еранів війни, гарантії їх соц іального захисту"), у розмірі 5 0 відсотків від розміру надба вки, встановленої для учасни ків війни.
Положення пункту 12 статті 71 т а ст. 111 Закону України «Про дер жавний бюджет України на 2007 рі к» визнано таким, що не відпо відають Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Су ду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007). Так им чином дана норма діяла з 1 с ічня 2007 року по 9 липня 2007 року.
Згідно п. 41 Розділу II Закону У країни «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесен ня змін до деяких законодавч их актів України» № 107-УІ від 28.12. 2007 року стаття 6 Закону України «Про соціальний захист діте й війни» викладена у наступн ій редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія З акону України «Про статус ве теранів війни, гарантії їх со ціального захисту») до пенсі ї або щомісячного довічного грошового утримання чи держа вної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії , виплачується підвищення у р озмірі надбавки, встановлено ї для учасників війни.
Таким чином з 01.01.2008 року полож ення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війн и» були викладені в новій ред акції, відповідно до якої діт ям війни (крім тих, на яких пош ирюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального зах исту») до пенсії або щомісячн ого довічного грошового утри мання чи державної соціально ї допомоги, що виплачується з амість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавк и, встановленої для учасникі в війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 ро ку визнані такими, що не відпо відають Конституції України (є неконституційними), положе ння статті 67 розділу І, пункті в 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пун ктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункт у 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесен ня змін до деяких законодавч их актів України" та пункту 3 р озділу III "Прикінцеві положенн я" Закону України "Про Державн ий бюджет України на 2008 рік та п ро внесення змін до деяких за конодавчих актів України". По ложення Закону України "Про Д ержавний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до де яких законодавчих актів Укра їни", визнані неконституційн ими, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Су дом України цього рішення. Рі шення Конституційного Суду У країни у цій справі має преюд иціальне значення для судів загальної юрисдикції при роз гляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виник ли внаслідок дії положень ст атей Закону України "Про Держ авний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяки х законодавчих актів України ", визнаних неконституційним и.
Отже, з 22.05.2008 року відновила св ою дію ст. 6 Закону України «Пр о соціальний захист дітей ві йни» в попередній редакції, в якій було зазначено, що дітям війни пенсії або щомісячне д овічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пен сії, підвищуються на 30 відсотк ів мінімальної пенсії за вік ом.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, си стемного аналізу положень чи нного законодавства України та матеріалів справи, суд дій шов висновку, позов підлягає до часткового задоволення.
Що стосується вимоги про ви знання дій відповідача непра вомірними щодо відмови перер ахувати та виплатити доплату до пенсії, то суд вважає, що по зивач має на увазі бездіяльн ість відповідача, а саме: не на рахування йому підвищення до пенсії, як дитині війни у вста новлених законодавством роз мірах.
Позивач звертався до відпо відача з заявою про перераху нок пенсії у відповідності д о вимог Закону України «Про с оціальний захист дітей війни » однак отримав відмову, що пі дтверджується листом управл іння ПФ України в м. Болехові в ід 31 травня 2010 року за № 51/С-15 (а.с.9).
За таких обставин суд прихо дить до висновку, що слід визнати неправомірною відмо ву управління Пенсійного фон ду України в м. Болехові Івано -Франківської області у пере рахунку та виплаті ОСОБ А_1 пенсію у відповідності д о ст. 6 Закону України «Про соц іальний захист дітей війни» та зобов' язати управління П енсійного фонду України в м. Б олехові, Івано-Франківської області здійснити перерахун ок та виплатити позивачу над бавку до пенсії згідно ст. 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмір і 30 % мінімальної пенсії за вік ом, за періоди з 9 липня 2007 року п о 1 січня 2008 року та з 22 травня 2008 р оку по 01 червня 2010 року вих одячи з розмірів мінімальної пенсії за віком, встановлени х: Законом України «Про держа вний бюджет України на 2007 рік» : з 01 квітня по 01 жовтня - 406 грн., з 01 жовтня 2007 року по 01 січня 2008 р оку - 411 грн.; Законом України «Про державний бюджет Украї ни на 2008 рік та внесення змін д о деяких законодавчих актів» : з 22 травня по 01 липня -481 грн., з 01 л ипня по 01 жовтня - 482 грн., з 01 жов тня по 1 січня 2009 року - 498 грн.; За коном України «Про державний бюджет України на 2009 рік» : з 01 с ічня по 31 грудня 2009 року -498 грн. З аконом України «Про державни й бюджет України на 2010 рік» : з 0 1 січня по 31 березня 2010 року -695 гр н. з 1 квітня по 01червня 2010 року 709 грн. з одночасним його збіль шенням на 20 процентів відпові дно до вимог частини 2 статті 6 Закону України «Про статус г ірських населених пунктів в Україні» з врахуванням випла ченої надбавки.
Позов в частині зобов' яза ння управління Пенсійного фо нду України в м. Болехові, Іван о-Франківської області здійс нити перерахунок та виплатит и ОСОБА_1 надбавку до пенс ії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 % мінімальн ої пенсії за віком, за періоди з 1 липня по 9 липня 2007 року та з 1 с ічня 2008 року по 22 травня 2008 року н е підлягає до задоволення, ос кільки відповідач діяв межах визначених дічим законодавс твом.
Відмовити ОСОБА_1.у вимо зі щодо зобов' язання в ідповідача проводити йому, я к дитині війни виплату призн аченої надбавки до пенс ії згідно статті 6 Закону Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни» та статті 28 З акону України «Про загальноо бов' язкове державне пенсій не страхування, з врахування м доплат, передбачених части ною 2 статті 6 Закону України « Про статус гірських населени х пунктів в Україні» з 01 червн я 2010 року і надалі.
На підставі ст. 17 п. 1 Закону Ук раїни «Про виконання рішень та застосування практики Євр опейського Суду з прав людин и», ст. 12 Європейської соціаль ної хартії (переглянутої) 1996 ро ку, ст. 19 Конституції України, с т.ст. 6, 7 Закону України «Про соц іальний захист дітей війни», рішень Конституційного Суду України за N 6-рп/2007 від 09.07.2007 р., №10-рп /2008 від 22.05.2008 року, пункту 12 ст. 71 За кону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» п. 41 Ро зділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів Ук раїни» № 107-VI від 28.12.2007 року, Закону України «Про пенсійне забез печення», Закону України «Пр о загальнообов' язкове держ авне пенсійне страхування», постанови Кабінету Міністрі в України «Про забезпечення виконання функцій з призначе ння і виплати пенсій органам и Пенсійного фонду» № 497 від 11.04.2 000 року, керуючись ст.ст. .с т.10,11,60,79,84,209,212-215,218 ЦПК України, суд,-
р і ш и в :
Позов задоволити частково .
Визнати відмову управлінн я Пенсійного фонду України в м. Болехові в перерахунку О СОБА_1 надбавки до пенсії у відповідності до ст.6 Закону У країни «Про соціальний захис т дітей війни» виходячи з роз міру мінімальної пенсії по в іку неправомірною.
Зобов' язати управління П енсійного фонду України в м. Б олехові, Івано-Франківської області здійснити перерахун ок та виплатити ОСОБА_1 на дбавку до пенсії згідно стат ті 6 Закону України «Про соціа льний захист дітей війни» у р озмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, за періоди з 9 липня 200 7 року по 31 грудня 2007 року та з 22 тр авня 2008 року по 01 червня 2010 року виходячи з розмірів мін імальної пенсії за віком, вст ановлених: Законом України « Про державний бюджет України на 2007 рік» : з 01 квітня по 01 жовтня - 406 грн., з 01 жовтня 2007 року по 01 с ічня 2008 року - 411 грн.; Законом У країни «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення з мін до деяких законодавчих а ктів» : з 22 травня по 01 липня -481 гр н., з 01 липня по 01 жовтня - 482 грн., з 01 жовтня по 1 січня 2009 року - 498 грн.; Законом України «Про дер жавний бюджет України на 2009 рі к» : з 01 січня по 31 грудня 2009 року -498 грн. Законом України «Про д ержавний бюджет України на 20 10 рік» : з 01 січня по 31 березня 2010 р оку -695 грн. з 1 квітня по 01 червня 2010 року 709 грн. з одночасним йог о збільшенням на 20 процентів в ідповідно до вимог частини 2 с татті 6 Закону України «Про ст атус гірських населених пунк тів в Україні» з врахуванням виплаченої надбавки.
В решті позову відмовити.
Рішення може бути оскаржен е в апеляційному порядку до А пеляційного суду Івано-Франк івської області через Болехі вський міський суд шляхом по дачі в десяти денний строк з д ня проголошення рішення заяв и про апеляційне оскарження і подання після цього протяг ом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій до апеляційної інстанції.
Суддя Бунчак Б. Р .
Суд | Болехівський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2010 |
Оприлюднено | 11.01.2011 |
Номер документу | 13383427 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гадяцький районний суд Полтавської області
Заколодяжна Олена Анатоліївна
Цивільне
Болехівський міський суд Івано-Франківської області
Бунчак Божена Романівна
Цивільне
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області
Литвин Микола Михайлович
Цивільне
Чернігівський районний суд Запорізької області
Сінєльнік Руслан Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні