18/219-10(2/206-09)
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07.12.10р.
Справа № 18/219-10(2/206-09)
За позовом Синельниківської міської ради, м. Синельникове, Дніпропетровська область
до Відкритого акціонерного товариства "Синельниківський ресорний завод",
м. Синельникове, Дніпропетровська область
про спонукання ВАТ "Синельниківський ресорний завод" внести зміни до
договору оренди земельної ділянки від 21.03.2006 р. зареєстрованого під
№ 040611500014
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: не з"явився
від відповідача: Хомяк О.П. дов. від 08.09.09р.
СУТЬ СПОРУ:
Синельниківська міська рада звернулася до господарського суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Синельниківський ресорний завод" у якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить змінити пункти 9,10 договору оренди земельної ділянки від 21.03.2006 року, зареєстрованого у Синельниківському структурному підрозділі центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.03.2006 року № 040611500014 виклавши їх в наступній редакції:
“п.9 орендна плата складає 13 469,80 грн. за рік, що становить 3% від грошової вартості земельної ділянки відповідно до статті 21 ЗУ “Про оренду землі”.
“п.10. На підставі ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України сторони домовились, що орендна плата вноситься “Орендарем” з моменту укладення додаткової угоди, але за період з 01.01.2008 року, щомісяця до 30 числа місяця, наступного за місяцем за який проводиться оплата, у грошовій формі в розмірі 1 122,48 грн."
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що з 01.01.2008р. Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” були внесені зміни до ст.21 Закону України “Про оренду землі", згідно якої змінено мінімальний розмір орендної плати та встановлено граничні розміри ставки орендної плати від 3 до 12%.
Відповідач позов не визнає, вважає що позивач фактично ставить питання про зміну істотних умов договору з 01.01.2008р., надавши його умовам зворотної сили, а отже, такі вимоги суперечать приписам ст.653 Цивільного кодексу України та ст.188 Господарського кодексу України. Стверджує, що Закон №309-VІ та Закон №161-ХІV, із змінами та доповненнями не передбачає норм, які вказують на необхідність обов'язкової зміни суттєвих умов раніше укладеного договору оренди земельної ділянки в зв'язку із набранням законної сили Закону №309-VІ. Відповідач заперечує проти внесення змін до договору, які зумовлюють внесення орендної плати відповідачем починаючи з 01.01.2008р.
02.12.2010 року від представника Синельниківської міської ради надійшло клопотанням про відкладення розгляду справи у зв"язку із неможливістю явки представника в судове засідання через перебування у відрядженні. Враховуючи, що представник позивача був присутнім у попередніх судових засіданнях і його правова позиція суду зрозуміла, суд, з огляду на приписи ст. 69 ГПК України, відмовляє у задоволенні його клопотання.
По справі оголошено перерву відповідно до ст. 77 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини відповідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
21.03.2006р. Синельниківська міська рада - орендодавець, уклала з Відкритим акціонерним товариством "Синельниківський ресорний завод" - орендарем, договір оренди земельної ділянки площею 2,4495га, розташованої за адресою: м.Синельникове, вул. Леніна, 130-а.
Відповідно до пункту 9 цього договору орендна плата складає 6 242,72 грн. за рік, що становить 5% від грошової вартості земельної ділянки з урахуванням понижуючого коефіцієнту 3,5 відповідно до рішення Синельниківської міської ради від 26.10.05р. № 491-28/IV.
Згідно з пунктом 10 вказаного договору, орендна плата вноситься орендарем щомісяця до 30 числа місяця, наступного за місяцем, за який проводиться оплата, у грошовій формі в розмірі 520,22 грн. на розрахунковий рахунок.
Пунктами 12, 13 договору сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України “Про оренду землі ” та згідно з цим договором у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України. Розмір орендної плати підлягає щорічній індексації відповідно до офіційного коефіцієнту індексації грошової оцінки земель. При зміні розміру орендної плати орендодавець односторонньо письмово повідомляє орендаря. При сталих соціально-економічних і політичних умовах господарювання необхідність і умови коригування розмірів орендної плати сторонами розглядаються один раз в два роки
З матеріалів справи вбачається, що Синельниківська міська рада звернулась до суду з позовом про спонукання ВАТ "Синельниківський ресорний завод" внести зміни до пунктів 9, 10 договору оренди земельної ділянки від 21.03.2006 р., виклавши їх в наступній редакції:
"пункт 9 орендна плата складає 13 469, 80 грн. за рік, що становить 3% від грошової вартості земельної ділянки відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі";
"пункт 10 на підставі частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України сторони домовились, що орендна плата вноситься "Орендарем" з моменту укладення додаткової угоди, але за період з 01.01.2008 р., щомісяця до 30 числа місяця, наступного за місяцем за який проводиться оплата, у грошовій формі у розмірі 1 122, 48 грн.".
Позивач наполягає на внесені змін до діючої редакції договору і мотивує це змінами внесеними до земельного законодавства в частині визначення орендної плати та недосягненням між сторонами згоди щодо внесення таких змін.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також договором оренди землі.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008р. №309-УІ внесені зміни до ч. ч.4, 5 ст.21 Закону України “Про оренду землі”, а саме було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.
Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, за винятком коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 цього ж Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.15 згаданого Закону орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі.
З наведеного вбачається, що правовідносини щодо оренди землі полягають у оплатному користуванні земельною ділянкою на умовах, передбачених договором. Такі правовідносини, а, отже, і зобов'язання щодо оплатної передачі та зобов'язання щодо користування і сплати орендної плати виникають між орендодавцем і орендарем одночасно в момент укладання договору оренди.
Враховуючи, що остаточні правовідносини виникли між позивачем та відповідачем у 2006 році, на них неможливо розповсюдити дію Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, з огляду на наведені приписи Конституції України.
Пунктами 12, 13 договору сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України “Про оренду землі ” та згідно з цим договором у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Статтею 23 Закону України “Про оренду землі” встановлено порядок зміни орендної плати та передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди. Оренда плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядаються за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини.
Наведений перелік підстав для зміни узгодженого сторонами розміру орендної плати є вичерпним і не містить в собі такої підстави для зміни розміру орендної плати, як зміна встановлених ст.21 цього закону граничних розмірів орендної плати.
Не містить приписів щодо обов'язковості зміни або перегляду узгодженої у відповідних договорах орендної плати і положення Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо внесення змін до частин 4 та 5 статті 21 Закону України “Про оренду землі”.
Таким чином, як умовами укладеного між сторонами договору оренди так і приписами закону також не передбачено такої підстави для зміни розміру орендної плати на якій наполягає позивач.
Судом встановлено, що листами від 29.02.2008р. та від 09.06.2009 р. позивач звертався до відповідача з пропозицію внести зміни до договору оренди земельної ділянки в частині визначення розміру орендної плати та підписати додаткову угоду, в запропонованій ним редакції. Ці листи отримані відповідачем відповідно 04.03.2008 р. та 15.06.2009р., проте, залишені без задоволення, а додаткові угоди повернуті без узгодження.
За статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Всупереч наведеному, у спірних правовідносинах ні договором, ні законом не встановлено обов'язку орендаря та орендодавця змінювати умови договору оренди землі щодо розмірів орендної плати у разі зміни розмірів орендної плати, встановлених законом.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позивачу в позові відмовити.
Суддя
В.І. Петрова
Повне рішення складено 13.12.2010 року
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2010 |
Оприлюднено | 13.01.2011 |
Номер документу | 13411497 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Євстигнеєв Олександр Сергійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Євстигнеєв Олександр Сергійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні