Рішення
від 17.12.2010 по справі 18/266-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18/266-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

  

14.12.10р.

Справа № 18/266-10

За позовом  Публічного акціонерного товариства  "ОТП Банк", м. Київ в особі регіонального

                     управління АТ "ОТП Банк" в м. Дніпропетровськ, м. Дніпропетровськ

 

до                  Товариства з обмеженою відповідальністю "СК "Технострой",

                     м. Дніпропетровськ

   

про                стягнення 1 695 273,12  грн.

            

Суддя  Петрова В.І.

Представники:

  від позивача: Шестеріков А.В. дов. від 12.07.2010 року

  від відповідача: не з"явився 

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "ОТП Банк" в особі регіонального управління АТ "ОТП Банк" звернулося до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СК Технострой", у якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить  стягнути  1 695 273,12 грн., із яких: 1  693 790,37 грн. заборгованість за договором та 1 482,75 грн. заборгованість по пені.

Позовні вимоги обґрунтовує неналежним виконання відповідачем умов договору  про надання  кредитної лінії № Crl-SME300/168/2007 від 16 серпня 2007 року та додаткових договорів до нього, укладених між сторонами, в частині своєчасного погашення суми  кредиту та сплати відсотків за його  користування. Враховуючи, що відповідач заборгованість у добровільному порядку не погасив, позивач за захистом свого порушеного права звернувся до суду.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою, зазначеною у довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 97), з клопотанням  про відкладення розгляду справи до суду не звертався.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд,

-

                                                     ВСТАНОВИВ:

16 серпня  2007 року між Закритим акціонерним товариством "ОТП Банк" (правонаступником усіх прав та обов"язків відповідно до статуту є Публічне акціонерне товариство "ОТП Банк") (банк) та Товариством  з обмеженою відповідальністю "СК "Технострой" (позичальник) було укладено договір про надання кредитної лінії  № Crl-SME300/168/2007, за умовами якого банк надає позичальнику кредитну лінію в розмірі, що не перевищує ліміту кредитної лінії, а позичальник приймає, зобов"язується належним чином використати та повернути банку суму отриманого кредиту, а також сплатити відповідну плату за користування кредитною лінією і виконати всі інші зобов"язання, як вони визначені в цьому договорі.

Відповідно ло п. 8.2. договору договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами, включаючи всі додатки до нього,   і діє до виконання сторонами взятих на себе зобов"язань по договору в повному обсязі.

На підставі додаткового  договору № 4  від 15 травня  2009 року до договору про надання кредитної лінії № Crl-SME300/168/2007 для поповнення обігових коштів  позичальника позивачем було збільшено  ліміт кредитної лінії до 1 492 994,00 грн. зі строком дії кредитної лінії 04 травня  2012 року та датою зниження заборгованості за кредитною лінією 16 квітня 2010 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа  (кредитодавець) зобов"язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов"язується повернути кредит та сплатити проценти.

Пунктом 1.5.1. договору передбачено, що сума кредиту наданого протягом дії цього договору може погашатись банку починаючи з п"ятого банківського дня користування кредитом, не враховуючи дату видачі кредиту, та впродовж строку дії цього договору. Платежі, що здійснюються позичальником для виконання зобов"язань за цим договором, вважаються належно виконаними в момент  зарахування грошових коштів на рахунок банку, банк не приймає платежі в останній банківський день місяця.

Відповідно п. 1.6.1. договору позичальник зобов"язаний повернути банку суму всіх траншів, виданих в рамках кредитної лінії, у повному обсязі  не пізніше останнього банківського дня строку дії ліміту кредитної лінії.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України  суб"єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов"язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо  виконання зобов"язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння  відмова від зобов"язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

За умовами п.1.10.1 договору банк має право вимагати дострокового виконання боргових зобов"язань в цілому,  або у визначеній банком частині у випадку  невиконання позичальником своїх зобові"язань  за цим договором. При цьому, виконання боргових зобов"язань повинно бути проведено позичальником  протягом 30 календарних днів з дати надіслання банком відповідної вимоги.

04.03.2009 року за вих. № 22-2/68685 позивач направив на адресу досудову вимогу  з вимогою дострокового виконання зобов"язання по кредитному договору.

Враховуючи неналежне виконання відповідачем умови договору, позивач звернувся до суду  з позовом до суду про стягнення кредитних коштів   розмірі 1 492 994,00 грн., процентів за користування грошовими коштами та пені.

Відповідно до ч.1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. Статтею 536 ЦК України визначено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Відповідно до додаткового договору   № 4  від 15.05.2009 року до договору про надання кредитної лінії № Crl-SME300/168/2007 п. 3 частини № 1 кредитного договору викладено в наступній редакції: сторони  наступним домовились, що  на період з 15 травня 2009 року до повного виконання позичальником  за цим договором для розрахунку  процентів за користування кредитом буде використовуватись плаваюча процентна ставка в наступному розмірі:  фіксована процентна ставка  та фіксований  відсоток у розмірі 6 % річних.

Порядок нарахування процентів  за кредитним договором встановлений   п.п.1.4. та 1.5  частини № 2 кредитного договору, а саме: проценти нараховуються на фактичну суму наданих кредитних коштів і за фактичний час  використання таких коштів. Нарахуванню підлягають проценти в останній календарний день місяця включно.  Відповідно до п.1.4.1.3. кредитного договору нараховані проценти сплачуються позичальником кожного календарного місяця, на транзитний  або поточний рахунки у банку. Якщо день сплати процентів припадає на не банківський день, платежі здійснюються позичальником в банківський день, наступний за таким не банківським днем, але не пізніше передостаннього дня поточного місяця.

Відсотки за  користування  кредитом  за період з 20.01.2010 року по 29.09.2010 року у розмірі 200 796,37 грн. позивачем нараховані вірно та підлягають до стягнення.

Згідно статті 610 ЦК України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом  зобов"язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки. (ст. 611 ЦК України).

Статтею 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою. Одним із видів неустойки є пеня, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

За порушення прийнятих на себе зобов"язань стосовно повернення кредитних коштів, сплати процентів за користування кредитними коштами, у визначені кредитним договором строки відповідно до п.4.1.1. частини № 2 кредитного договору, позичальник зобов"язаний сплатити банку пеню в розмірі 1 % від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов"язання, за кожний день прострочки. Зазначена пеня сплачується додатково до прострочених сум, що  підлягають сплаті згідно кредитного договору.

  Відповідно до умов Закону України "Про відповідальність за несвоєчасну сплату  грошових зобов"язань" платники  грошових  коштів  сплачують  на  користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню  в  розмірі,  що встановлюється за згодою сторін,  обчислюється  від  суми  простроченого платежу та не може перевищувати  подвійної  облікової  ставки   Національного   банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Пеня за несвоєчасне виконання грошових  зобов"язань по договору про надання кредитної лінії за  період з 20.01.2010 року по 04.02.2010 року у розмірі 1 482,75 грн. позивачем нарахована вірно та підлягає до стягнення.

Враховуючи, що відповідач доказів сплати заборгованості суду не надав, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

                                                       ВИРІШИВ:

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СК Технострой" (49027, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, вул. Д. Донського, б. 8, ідентифікаційний код 33516645) на користь Публічного акціонерного товариства "ОТП Банк" (01033, м. Київ, вул. Жилянська, буд. 43, код  ЄДРПОУ 21685166, рахунок  № 29096006900300, МФО 300528)  1 492 994,00 грн. (один мільйон чотириста дев"яносто дві тисячі дев"ятсот дев"яносто чотири грн.) заборгованості за кредитом, 200 796,37 грн. (двісті тисяч сімсот дев"яносто шість грн. 37 коп.) заборгованості по відсоткам, 1 482,75 грн. (одна тисяча чотириста вісімдесят дві грн. 75 коп.)  пені та судові витрати у розмірі  16 952,73 грн. (шістнадцять тисяч дев"ятсот п"ятдесят дві грн. 73 коп.) державного мита та 236,00 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання  судовим рішенням законної сили.

Суддя

 В.І. Петрова

Повне рішення складено  20.12.2010 року

 

   

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення17.12.2010
Оприлюднено13.01.2011
Номер документу13412633
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —18/266-10

Ухвала від 01.03.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Саврій В.А.

Ухвала від 08.02.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Саврій В.А.

Судовий наказ від 04.01.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петрова Валентина Іванівна

Рішення від 17.12.2010

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петрова Валентина Іванівна

Рішення від 29.03.2010

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Саврій В.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні