Рішення
від 22.12.2010 по справі 07/158-48
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

07/158-48

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

 РІШЕННЯ          

                          

 "22" грудня 2010 р.                Справа № 07/158-48

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» ЛТД, Луцький район, с.Рованці

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерела», Ківерцівський район, с.Ромашівка

про стягнення 35668,03грн.

                                                                                           Суддя     Сур'як О.Г.

Представники :

від позивача   : 1) Коренга В.А., довіреність №21 від 09.11.2010р.

                            2) Мамченко І.О., довіреність №21 від 09.11.2010р.

від відповідача : Денищук Ж.О., довіреність №1/25\11-2010 від 25.11.2010р.

Сторонам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.22 ГПК України.

Заяви про відвід судді  та фіксацію судового процесу технічними засобами не поступило.

          В судовому засіданні 22.12.2010р. відповідно до ст.85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Прогрес» ЛТД звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача -  Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерела» 35668,03грн., з них: 4343,20грн. заборгованості за виконані роботи, згідно договору від 28.09.2009р., 18654,11грн. пені згідно п. 14.3 договору, 9779,71грн. інфляційних нарахувань та 2891,01грн. – 3% річних відповідно до ст.625 ЦК України.  

Представник позивача в судовому засіданні та в уточненні до позовних вимог уточнив свої позовні вимоги та просить суд припинити провадження щодо стягнення основної заборгованості у сумі 4343,20грн, у зв'язку із погашенням її відповідачем. Просить суд стягнути з відповідача 18654,11грн. пені, 9779,71грн. інфляційних нарахувань та 2891,01грн. – 3% річних.

         Представник відповідача в судовому засіданні та у  поясненні №1-4/241 від 22.12.2010р. підтвердив, що ним сплачена сума основного боргу та пояснив, що договір підряду від 28 вересня 2009 року, на який посилається позивач у своїй позовній заяві, укладений між ТзОВ «Прогрес»   ЛТД  та Товариством з обмеженою відповідальністю «Джерела», що є уповноваженою стороною на ведення керівництва та спільних справ згідно з договором про спільну інвестиційну діяльність між ТзОВ «Джерела» та Фірмою «Леві-Коста СЛ» № 1/2007, аналогічна інформація міститься і в акті приймання виконаних підрядних робіт.

Вказаний Договір про спільну діяльність зареєстрований в Управлінні міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Волинської облдержадміністрації.

Договору про спільну діяльність присвоюється окремий реєстраційний номер,  він  береться на  облік в податковій  адміністрації, крім того  Договір  №1/2007 взято на облік як платник податку на додану вартість. Господарська діяльність уповноваженої особи по договору про спільну діяльність ведеться та обліковується окремо від діяльності власне ТзОВ «Джерела», для спільної діяльності відкрито окремі рахунки в банківських установах. На цій підставі заявлення позову до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерела» відповідач вважає безпідставним.

          Також зазначив,  що будівництво 139-квартирного житлового будинку з приміщеннями соціально-побутового призначення по вулиці Максима Кривоноса, 23 в селі Липини Луцького району Волинської області велося Товариством з обмеженою відповідальністю «Джерела», що є уповноваженою стороною на ведення керівництва та спільних справ згідно з Договором про спільну інвестиційну діяльність між ТзОВ «Джерела» та Фірмою «Леві-Коста СЛ» № 1/2007 з укладенням Угоди № 4 про організацію спорудження об'єкта будівництва за рахунок коштів фонду фінансування будівництва «Коста Брава» від 24 липня 2007 року. Згідно цього договору Товариство з обмеженою відповідальністю «Джерела», що є уповноваженою стороною на ведення керівництва та спільних справ згідно з Договором про спільну інвестиційну діяльність між ТзОВ «Джерела» та Фірмою «Леві-Коста СЛ» № 1/2007 виступило Забудовником.

У зв'язку з кризовими явищами в економіці України, зокрема у будівельній галузі, Закон ВР України від 25 Л 2.2008 року № 800-УІ «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» (п. 4 ст. 3) заборонив нарахування та виплату забудовником штрафних санкцій, передбачених договором, та стягнення коштів, передбачених статтею 625 Цивільного кодексу України за умови, що визначений термін прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва переноситься не більше, як на 18 місяців.

Додатковою угодою № 1 від 30 червня 2009 року до Угоди № 4 про організацію спорудження об'єкта будівництва за рахунок коштів фонду фінансування будівництва «Коста Брава» від 24 липня 2007 року строком введення об'єкта будівництва в експлуатацію було встановлено листопад 2009 року, тобто термін здачі об'єкта в експлуатацію було перенесено з 2-го кварталу 2009 року на 4-й квартал 2009 року, що є меншим 18 місяців.

Будинок було введено в експлуатацію 20 листопада 2009 року згідно акта готовності об'єкта до експлуатації з наступним отриманням 01 грудня 2009 року Свідоцтва № 03000601 про відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил.

На підставі викладеного, вважає, що на відповідача розповсюджується дія вищевказаного Закону № 800-УІ від 25.12.2008 року, що унеможливлює нарахування та виплату нами, як Забудовником, штрафних санкцій.

Оскільки, спорудження 139-квартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення проводилось згідно Угоди № 4 про організацію спорудження об'єкта будівництва за рахунок коштів ФФБ «Коста Брава» від 24.07.2007 р., укладеної між КБ «Західінкомбанк» ТзОВ (Управитель) та ТзОВ «Джерела», що є уповноваженою стороною на ведення керівництва та спільних справ згідно Договору про спільну інвестиційну діяльність №1/2007 від 20.03.2007 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Джерела» та Фірмою «Леві-Коста СЛ» (Забудовник) відповідно до якої Управитель фінансує за рахунок коштів Фонду фінансування будівництва спорудження 139-квартирного монолітно-каркасного житлового будинку з приміщеннями соціально-побутового призначення в с. Липини, по вул. Максима Кривоноса, Луцького р-ну Волинської області, а Забудовник зобов'язується збудувати об'єкт будівництва, ввести його в експлуатацію та передати об'єкти інвестування установникам ФФБ на умовах, встановлених в Угоді та Правилах ФФБ, Управитель не провів фінансування об'єкту в повній мірі, не продав всі квартири, і відповідач, як забудовник, був змушений проводити закінчення будівництва за рахунок власних коштів.

Отже, фінансування будівництва велося через фонд фінансування будівництва КБ «Західінкомбанк». Фінансові труднощі, які спіткали цей банк, введення тимчасової адміністрації, призвели до того, що частина квартир в вказаному будинку (36 квартир) була непроданою фондом, фондом не виділялися вчасно та в необхідній кількості кошти на фінансування робіт по будівництву будинку, що також призвело до затримки розрахунку.

Представник позивача заперечив проти пояснень представника відповідача, зазначивши, що ТзОВ «Джерела» як один з учасників за договором про спільну діяльність і замовник за договором підряду укладеним з ТзОВ «Прогрес» ЛТД є належним відповідачем. Нарахування позивачем штрафних санкцій (пені) за період 365 днів є правомірним, оскільки обмеження стягнення пені за період шість місяців, встановлене ч. 6 ст. 232 ГК України, діє лише у випадках, коли інше сторонами не зизначено у договорі. Натомість у п. 14.3. Договору сторони на власний розсуд та з власної волі визначили інший строк нарахування пені, аніж той, що встановлений ч. 6 ст. 232 ГК України - «за кожен день прострочення».

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне:

28.09.2009р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Прогрес» ЛТД  та Товариством з обмеженою відповідальністю «Джерела» був укладений договір підряду.

Відповідно до п.1.1 договору Товариство з обмеженою відповідальністю «Джерела» (Замовник) доручає, а Товариство з обмеженою відповідальністю «Прогрес» ЛТД (Підрядник) зобов'язується на власний ризик, за завданням Замовника, у відповідності до умов даного договору та вимог ДБН України, виконати роботи по влаштуванню підлог з ламінату та штукатуренню укосів на об'єкті Замовника: багатоквартирний монолітно-каркасний будинок з вбудованими приміщеннями соціально-побутового призначення, розташованому за адресою: Волинська область, Луцький район, с.Ліпіни, вул. Кривоноса, 23, у встановлений договором строк, відповідно до проектно-кошторисної документації, та здати результати робіт Замовникові, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконані якісно роботи у встановлений договором строк.

Відповідно до п.7.3. договору Замовник зобов'язаний після підписання акту прийняття-передачі виконаних робіт за даним договором прийняти від Підрядника Об'єкт та провести з ним кінцеві розрахунки.

Згідно п.5.1. договору фінансування робіт здійснюється по завершенню робіт, протягом 5 (п'яти) робочих днів з моменту підписання актів прийому-передачі виконаних робіт форми КБ-2В, КБ-3 без зауважень до якості виконаних робіт, шляхом безготівкового перерахунку грошових коштів на банківський рахунок Підрядника, зазначений у графі «Реквізити».

Підрядні роботи були виконані Позивачем на суму 116282,40грн., що підтверджується актом приймання виконаних підрядних робіт  від 27.09.2009р. підписаний та скріплений печатками обох сторін.

Однак, в порушення умов договору, Відповідач виконані підрядні роботи оплатив частково в сумі 111939,20грн., в результаті чого у нього виникла заборгованість на суму  4343,20грн.

В силу ч.1, 7 ст.193 ГК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язань – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки (ч.1 ст.11 ЦК України).

Як вбачається з договору підряду від 28.09.2009р. ТзОВ «Джерела» виступило в якості замовника підрядних робіт та діяло як уповноважена особа на ведення керівництва та спільних справ згідно договору про спільну інвестиційну діяльність №1/207 від 20.03.2007р. укладеного між ТзОВ «Джерела» і фірмою «Леві-Коста СЛ».

Відповідно до ст.509 ЦК України у силу зобов'язання одна особа (боржник) зобов'язана здійснити на користь іншої особи (кредитора) певну дію, наприклад: передати майно, виконати роботу, оплатити кошти та інше або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його боргу.

За договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.

Згідно ст. 1130 ЦК України спільна діяльність здійснюється без створення юридичної особи.

Якщо договір про спільну діяльність пов'язаний із здійсненням його учасниками підприємницької діяльності то за вимогами ст. 1138 ЦК України, учасники спільної діяльності повинні відповідати за всіма спільними зобов'язаннями солідарно.

За приписами ч.1 ст.543 ЦК України, у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Враховуючи те, що договір підряду укладений між ТзОВ «Джерела» яке є стороною договору про спільну діяльність, як Замовником і ТзОВ «Прогрес» ЛТД як Підрядником, між ними виникли цивільні правовідносини у розумінні ст.ст. 11, 509, 837 ЦК України, щодо виконання та оплати підрядних робіт.

ТзОВ «Джерела» як один з учасників за договором про спільну діяльність і замовник за договором підряду укладеним з ТзОВ «Прогрес» ЛТД є належним відповідачем.

На день пред'явлення позову заборгованість за виконані підрядні роботи згідно договору підряду від 28.09.2009р. складала 4343,20грн. та не заперечується відповідачем.

Враховуючи те, що на момент розгляду спору відповідачем сплачено 4343,20грн. основного боргу, провадження у справі в цій частині стягнення слід припинити на підставі п.11 ст.80 ГПК України у зв'язку з відсутністю предмету спору

Згідно ч.2 ст.193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до п.14.3 договору за порушення строків фінансування, Замовник сплачує на користь Підрядника неустойку (пеню) у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від не перерахованої суми відповідного етапу за кожен календарний день прострочення.

Посилання відповідача на заборону нарахування та виплату Забудовником штрафних санкцій  згідно Закону ВР України від 25 Л 2.2008 року № 800-УІ «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» (п. 4 ст. 3) судом не береться до уваги, оскільки в даному випадку ТзОВ «Джерела» є Замовником, а не Забудовником згідно договору підряду від 28.08.2009р.

          Позивач нарахував відповідачу за прострочення платежу 18654,11грн. пені.

Згідно ч.3 ст.83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.

          Відповідно до ст.233 ГК України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Враховуючи, що ТзОВ «Джерела» є уповноваженою стороною на ведення керівництва та спільних справ згідно з договором про спільну інвестиційну діяльність між ТзОВ «Джерела» та фірмою «Леві-Коста СЛ» №1/2007 та як учасник спільної діяльності повинен відповідати за всіма спільними зобов'язаннями солідарно, а також незначний залишок заборгованості на момент подачі позову, а саме 4343,20грн. з 116282,40грн., сплату суми основної заборгованості після подачі позову, суд, керуючись ст.233 ГК України зменшує розмір нарахованої пені та стягує з відповідача пеню в розмірі основного боргу - 4343,20грн.

Відповідно до ст. 625 ЦК  України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

З огляду на викладене, з відповідача за прострочення платежу слід стягнути  4343,20грн. пені, 9779,71грн. інфляційних втрат та 2891,01грн. – 3% річних.

Відповідно до ст.49 ГПК України при частковому задоволенні позову державне мито та  витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи зазначене та керуючись, ст.ст.ст.193, 233, 216, 218, 230, 232 ГК України, ст.ст.ст. 11, 543, 509, 253, 258, 261, 549, 625, 837, 1130, 1138 ЦК  України, ст. 49, п.11 ст.80, ст.ст. 82-85 ГПК України, господарський суд, –

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити частково.

          2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерела» (Волинська область, Ківерцівський, с.Ромашівка, вул. Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 23251213, р/р26000017948 в КБ «Захід інкомбанк», МФО 303484) на користь  Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» ЛТД (Волинська область, Луцький район, с. Рованці, вул. Набережна, 4, код ЄДРПОУ 13346208, р/р.260013014018 в ВАТ «Ощадбанк», МФО 380805)  17013грн. 92коп. ( в тому числі 4343,20грн. пені, 9779,71грн. інфляційних втрат та 2891,01грн. – 3% річних), а також 213грн.58коп. витрат по сплаті державного мита та 141грн.31коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3.   В частині стягнення 14310грн.91коп. пені відмовити.

4. Провадження у справі в частині стягнення 4343грн.20коп. основного боргу  припинити.

Повне рішення складено 27.12.2010р.

                               Суддя                                                    Сур'як О. Г.

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення22.12.2010
Оприлюднено25.01.2011
Номер документу13488082
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —07/158-48

Ухвала від 19.01.2011

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Судовий наказ від 18.05.2011

Господарське

Господарський суд Волинської області

Сур'як Оксана Геннадіївна

Постанова від 28.02.2011

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Рішення від 22.12.2010

Господарське

Господарський суд Волинської області

Сур'як Оксана Геннадіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні