10/414-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.01.11р.
Справа № 10/414-10
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросфера" ( м. Дніпропетровськ )
до В.-1:Селянського (фермерського) господарства "ГАЛ-Агро" ( м. Горохів Волинської області)
В.-2:Товариства з обмеженою відповідальністю "Гран Іновація" (м. Дніпропетровськ)
про стягнення 13 110,69 грн.
Суддя Кощеєв І.М.
Представники:
Від позивача: Малікова О.В. - представник (дов. №4 від 05.01.11р.)
Від відповідача-1: не з'явився
Від відповідача-2: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відповідача -1 ( Селянське ( фермерське ) господарство "ГАЛ-Агро" ) та до Відповідача-2 ( Товариство з обмеженою відповідальністю "Гран Іновація" ) та просить суд стягнути солідарно заборгованість в розмірі 13 110 грн. 69 коп., згідно договору купівлі-продажу №1055-К від 15.05.2008 р., укладеного між сторонами. Ціна позову складається з : 11 741 грн. 34 коп. –проіндексована сума платежу, відповідно до п. 4.6. договору в наслідок збільшення на дату платежу офіційного курсу долара США до гривні; 1 369 грн. 35 коп. суми процентів за користування товарним кредитом за період з 26.10.2008 р. по 05.01.2009 р., відповідно до п. 7.2. договору.
Підстави з якими Позивач пов”язує свої позовні вимоги : не виконання Відповідачем - 1 свого зобов”язання за Договором купівлі-продажу № 1055-К від 15.05.2008 р., укладеного між ТОВ "Агросфера" та С(Ф)Г "ГАЛ-Агро" щодо своєчасної оплати поставленого товару ( засобів захисту рослин ). ТОВ "Гран Іновація" в забезпечення належного виконання зобов'язань Покупця за Договором купівлі-продажу № 1055-К від 15.05.2008р., відповідно до Договору поруки № 1055/2-ПОР від 19.05.2008 р., є поручителем, а тому відповідає солідарно та в повному обсязі по зобов'язанням Боржника ( С(Ф)Г "ГАЛ-Агро" ) перед Кредитором ( ТОВ "Агросфера" ) по основному договору.
Представники відповідачів двічи на виклик суду в судове засідання не з"явились.
Відповідачі були належним чином повідомлені про місце і час проведення судових засідань.
З відзиву на позов С(Ф)Г "ГАЛ-Агро" вбачається, що Відповідач-1 проти задоволення позовних вимог Позивача заперечує, зазначаючи на тому, що умови договору не місять можливості зміни ціни договору, що фактично заявлено Позивачем у позові. Визначення грошового еквіваленту в іноземній валюті також не передбачено. С(Ф)Г "ГАЛ-Агро" вважає, що вимоги по сплаті 1 % за користування товарним кредитом є штрафними санкціями і відповідно Відповідач заявляє про необхідність застосування скороченого строку позовної давності до вимог пов”язаних із стягненням 1 369 грн. 35 коп.
З відзиву на позов, який надійшов до суду вбачається, що ТОВ "Гран Іновація" ( Відповідач- 2 ) позовні вимоги Позивача визнає у повному обсязі і просить розглядати справу за відсутністю його представника.
Господарський суд розглядає справу за наявними в ній документами.
Клопотання про застосування засобів технічної фіксації судового процесу ( аудіо запис ) представниками сторін не заявлялося.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
На виконання умов Договору купівлі - продажу № 1055-К від 15.05.2008 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Агросфера" ( Продавець ) та Селянським (фермерським) господарством "ГАЛ-Агро" ( Покупець ), Продавець, на підставі видаткових накладних та довіреностей, передав, а Покупець прийняв у власність товар, а саме засоби захисту рослин, на суму 39 760 грн. 79 коп.
Згідно п.3.1. Договору конкретний асортимент, кількість, ціна, дата поставки та умови оплати Товару наведені в Специфікаціях до даного договору. Специфікації є невід'ємною частиною даного Договору. Оплата Товару ( виконання зобов'язання ) передбачено у гривні, згідно розділу 4 договору.
Відповідно до Специфікації № 1 від 15.05.2008 р. до Договору купівлі-продажу № 1055-К від 15.05.2008 р., Покупець, згідно умов договору, повинен в строк до дати поставки Товару перерахувати на поточний рахунок Продавця суму попередньої оплати у розмірі вказаному у специфікації. На залишок заборгованості Продавець надає Покупцю Товарний кредит з відстрочкою платежу до 25.10.2008 р. З моменту фактичного придбання всього об'єму Товару по даній специфікації та своєчасного часткового розрахунку за нього в розмірі 80% відсотків від загальної вартості придбаного товару на умовах товарного кредиту, Покупець вважається таким що повністю розрахувався по даній Специфікації, оскільки здійснюється автоматичне коригування ціни на Товар в сторону зменшення, у розмірі 20 % від суми всього Товару за базовими цінами, що зазначені у даній специфікації. Викладена у цьому пункті умова щодо коригування ціни в сторону зменшення діє лише при здійсненні Покупцем своєчасного обумовленого часткового погашення товарного кредиту.
Ст. 712 ЦК України передбачає, що за договором поставки продавець ( постачальник ), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк ( строки ) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору ( п. 1 ст. 193 ГК України ).
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом ( ст. 525 ЦК України та п. 7 ст. 193 ГК України ).
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання ( неналежне виконання ).
З наданих Позивачем матеріалів ( не спростованих відповідачами ) вбачається, що Покупець в порушення умов договору здійснив погашення вартості отриманого товару та плату товарного кредиту не своєчасно ( залишок суму був сплачений 05.01.2009 р. ).
Ст. 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.
Відповідно до п. 4.6 Договору, оплата Товару та нарахованих процентів проводиться в гривнях. Сторони домовились, що у випадку збільшення на дату платежу офіційного курсу Долара США до гривні більше ніж 2 % від офіційного курсу встановленому НБУ на момент підписання Договору. Покупець зобов'язаний сплатити Продавцю проіндексовану суму відповідного платежу по Договору. Проіндексована сума платежу встановлюється як ( А1/А0 ) х СП = ПСП, де А1 - офіційний курс Долара США на дату платежу; А0 - офіційний курс Долара США на дату підписання Договору, СП - сума поточного платежу, ПСП -проіндексована сума платежу.
Позивач, відповідно до до п. 4.6 Договору, в наслідок збільшення на дату платежу офіційного курсу Долара США до гривні більше ніж 2 % від офіційного курсу встановленому НБУ на момент підписання Договору, проіндексовав суму відповідного платежу по Договору, яка склала 11 741 грн. 34 коп.
У разі несвоєчасного погашення заборгованості за Товарним кредитом, згідно умов оплати, з дати виникнення простроченої заборгованості, на суму заборгованості нараховуються проценти за користування Товарним кредитом з розрахунку 0,1 % за кожний день прострочення оплати ( п. 7.2. договору ).
Відповідно до п. 7.2 договору, Позивачем нараховано відсотки за користування товарним кредитом ( а не штрафні санкції, як вважає Відповідач ), розмір яких, за період з 26.10.2008 р. по 05.01.2009 р., становить 1 369 грн. 35 коп.
Виконання зобов'язання може забезпечуватися порукою ( ст. 546 ЦК України ).
Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, відповідно до ст. 547 ЦК України вчиняється у письмовій формі.
В забезпечення належного виконання зобов'язань Покупця за Договором купівлі- продажу № 1055-К від 15.05.2008 р., Продавець прийняв поруку відповідно до Договору поруки № 1055/2-ПОР від 19.05.2008 р., згідно якого Поручителем за виконання зобов'язань по договору купівлі-продажу виступає Товариство з обмеженою відповідальністю "Гран Іновація".
У разі солідарного обов'язку боржників ( солідарних боржників ) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо ( ст. 554 КЦ України).
Відповідно до п. 4 Договору поруки № 1055/2-ПОР від 19.05.2008 р., Поручитель відповідає солідарно та в повному обсязі по зобов'язанням Боржника перед Кредитором по основному договору. При цьому Кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх Боржників разом так і в будь-якого з них окремо. Цим договором поруки забезпечується виконання зобов'язання у повному обсязі.
Ст. 553 ЦК України передбачає, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
П. 5.1. Договору поруки узгоджено, що у разі порушення Боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, Боржник –С( Ф )Г "ГАЛ-Агро" і Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Боржник.
У п. 4.1. Договору поруки зазначено, що у разі порушення зобов'язання Боржником, Кредитор має право, на власний вибір, направити Поручителю письмову вимогу виконати зобов'язання ( або певну його частину ) або пред'явити до Поручителя позов.
Згідно зі ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників ( солідарних боржників ) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Ст. 559 ЦК України передбачає, що порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання, а також у разі зміни зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності. Порука припиняється, якщо після настання строку виконання зобов'язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем. Порука припиняється у разі переведення боргу на іншу особу, якщо поручитель не поручився за нового боржника. Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов'язання не встановлений або встановлений моментом пред'явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред'явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.
Сторони Договору поруки обумовили строк дії зобов'язання поруки і зазначили, що договір поруки набирає чинності з дати його підписання та діє протягом 4-х (чотирьох) років ( п. 8.1. договору поруки ).
Отже, Договір поруки, предметом якого, виступає зобов'язання Поручителя ( Відповідача - 2 ) перед Кредитором ( Позивачем ) відповідати за порушення Боржником ( Відповідачем - 1 ) його зобов'язання по основному договору - чинний до 19.05.2012 р. Відповідно Позивач має право протягом цього строку пред'явити вимогу до Відповідача - 2 як поручителя.
Відповідач - 2, як поручитель, позовні вимоги Позивача визнає у повному обсязі та вважає їх обґрунтованими.
П. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України N 14 від 18.12.2009 „Про судове рішення у цивільній справі” зазначає, що якщо сторона ( її представник, повноваження якого не обмежені ) визнавала обставини, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, суд посилається на це в рішенні як на підставу звільнення від доказування цих обставин. У разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
Відповідно до ст. 559 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Недійсність Договору поруки прямо законом не встановлена, вказаний договір судом недійсним не визнаний ( доказів не надано ).
Отже, у суду при розгляді спору по цій справі не має підстав для того, щоб не приймати
до уваги правовідносини, що склалися між сторонами, виходячи із зобов”язань встановлених Договором поруки.
Враховуючи наведене, господарський суд вважає позовні вимоги Позивача пов”язані із солідарним стягненням з відповідачів: 11 741 грн. 34 коп. –проіндексованої суми платежу,; 1 369 грн. 35 коп. суми процентів за користування товарним кредитом за період з 26.10.2008 р. по 05.01.2009 р., відповідно до п. 7.2. договору - обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
За таких обставин, заперечення Відповідача відхиляються судом як необґрунтовані та такі, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідачів.
Згідно зазначеного, керуючись ст. ст. 22, 33, 44, 49, 69, 75, 78, 82-85 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити .
Стягнути солідарно з Селянського (фермерського) господарства "ГАЛ-Агро" ( м. Горохів Волинської області ) та Товариства з обмеженою відповідальністю "Гран Іновація" ( м. Дніпропетровськ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агросфера" ( м. Дніпропетровськ ) - 11 741 грн. 34 коп. проіндексованої суми платежу; 1 369 грн. 35 коп. суми процентів за користування товарним кредитом; 131 грн. 11 коп. витрат на держмито; 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя
І.М. Кощеєв
Повне рішення складено 13.01.2011 р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2011 |
Оприлюднено | 26.01.2011 |
Номер документу | 13488673 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Прокопенко Алла Єгорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кощеєв Ігор Михайлович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кощеєв Ігор Михайлович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні