17/175-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18.01.11 Справа № 17/175-10.
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Гріф», м. Суми
до відповідача: Виконавчого комітету Сумської міської ради, м. Суми,
про визнання права власності
Суддя КОВАЛЕНКО О.В.
Представники:
Від позивача не з‘явився.
Від відповідача: не з‘явився
У засіданні брали участь: секретар судового засідання Котенко Н.М.
СУТЬ СПОРУ: позивач просить суд визнати за ним право власності на самочинно переплановане згідно із державними будівельними, пожежними та санітарними нормами і правилами нежитлове приміщення, позначене в технічному паспорті літ. «А-ІІІ», загальною площею 684,4 кв.м., розташоване за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 44, в результаті чого було влаштовано нежитлові приміщення під №6 – загальною площею 96,8 кв.м.; приміщення №13 – загальною площею 22,4 кв.м.; приміщення №14 – загальною площею 11,1 кв.м.; приміщення №11 – загальною площею 1,70 кв.м., приміщення №14а – загальною площею 3,50 кв.м.
Представники сторін в судове засідання не з‘явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому відповідно до вимог ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідач письмового відзиву на позов не подав.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі, суд встановив:
Рішенням господарського суду Сумської області від 16.12.2004 р. по справі №9/466-04 за Товариством з обмеженою відповідальністю «Гріф» визнано право власності на об‘єкт нерухомості, нежитлове приміщення загальною площею 653,8 кв.м., розташоване за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 44.
Крім того, право власності позивача на вказане приміщення підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданим ДКП «Сумське обласне об‘єднане бюро технічної інвентаризації» 08.04.2005 р.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що під час здійснення своєї господарської діяльності за власні кошти ним був проведений поточний ремонт та реконструкція нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 44, в наслідок чого спеціалістами КП «Сумське міське бюро технічної інвентаризації» під час виготовлення технічного паспорту на приміщення встановлено, що в результаті перепланування позивачем в підвалі нежитлового приміщення під літ. А-ІІІ самовільно збудовано приміщення №6 – загальною площею 96,8 кв.м.; приміщення №13 – загальною площею 22,4 кв.м.; приміщення №14 – загальною площею 11,1 кв.м.; на першому поверсі приміщення під літ. А-ІІІ в результаті перепланування позивачем збудоване приміщення №11 – загальною площею 1,70 кв.м.; №14а – загальною площею 3,50 кв.м. і в результаті переобладнання (перепланування) загальна площа нежитлового приміщення складає 684,4 кв.м., про що зроблено відповідні відмітки: «Самочинно збудовані будинки (частини будинків) або переобладнані». Таким чином, в даний час позивач позбавлений можливості вільно розпорядитись належним йому на праві власності майном.
Згідно висновку №432 спеціаліста-будівельника від 09.06.2010 р., який міститься в матеріалах справи, самовільно виконане позивачем переобладнання (перепланування) нежитлових приміщень та збудовані нежитлові приміщення, що розташовані за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 44, не суперечать державним будівельним нормам України. Крім того, в дослідницькій частині цього висновку також зазначено про відповідність виконаного переобладнання (перепланування) нежитлового приміщення протипожежним і санітарним нормам і правилам України.
13 червня 2002 року між позивачем і Сумською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки під розміщення та обслуговування нежитлових приміщень, які належать ТОВ «Гріф».
Відповідно до ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права або обмежений в його здійсненні.
Здійснення права власності регламентується приписами ст. 319 ЦК України, якою, в тому числі, передбачено наступне:
- власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд;
- власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону;
- при здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства;
- усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів, а право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набутті права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 332 ЦК України переробкою є використання однієї речі (матеріалу), в результаті чого створюється нова річ.
При цьому, особа не набуває право власності на нову річ виключно в тому випадку коли вона самочинно переробила чужу річ, що передбачено ч. 2 вказаної статті ЦК України.
Згідно ч. 1 ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 2 цієї ж статті встановлено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа, має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, а ч. 2 вказаної статті ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів визначено визнання права.
Ч. 1 ст. 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
У відповідності до п.5 Листа Вищого арбітражного суду України від 31.01.2001 р. «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом» вказано, що судовий захист права власності та майнових інтересів власників – осіб, названих у статті 1 АПК (далі-підприємства і організації), здійснюється шляхом розгляду справ, зокрема, за позовами про визнання права власності підприємств і організацій, зокрема визнання недійсними актами державних та інших органів, що порушують майнові та охоронювані законом інтереси підприємств і організацій.
Згідно ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухоме майно здійснюється у відповідності до вимог Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказам Міністерства юстиції від 07 лютого 2002 року № 7/5, відповідно до якого така державна реєстрація прав власності здійснюється на підставі правовстановлювальних документів. У відповідності до листа Міністерства юстиції України від 19.10.2007 року № 19-39-827, саме рішення суду є правовстановлювальним документом у разі визнання права власності судом, та саме рішення суду подається для державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, при цьому документи, що підтверджують прийняття нерухомого майна до експлуатації, не вимагаються.
Зважаючи на те, що матеріалами справи підтверджується факт знаходження нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 44, у власності позивача, суд вважає позовні вимоги правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 44-49 ГПК України судові витрати по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Гріф» (40030, м. Суми, вул. Соборна, 44, код 30174969) право власності на самочинно переплановане згідно із державними будівельними, пожежними та санітарними нормами і правилами нежитлове приміщення, позначене в технічному паспорті літ. «А-ІІІ», загальною площею 684,4 кв.м., розташоване за адресою: м. Суми, вул. Соборна, 44, в результаті чого було влаштовано нежитлові приміщення під №6 – загальною площею 96,8 кв.м.; приміщення №13 – загальною площею 22,4 кв.м.; приміщення №14 – загальною площею 11,1 кв.м.; приміщення №11 – загальною площею 1,70 кв.м., приміщення №14а – загальною площею 3,50 кв.м.
СУДДЯ О.В. КОВАЛЕНКО
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2011 |
Оприлюднено | 27.01.2011 |
Номер документу | 13506455 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні