14/362-10
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25.01.11р.
Справа № 14/362-10
За позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", 49070, м. Дніпропетровськ, Запорізьке шосе, 22, в особі Синельниківського району електричних мереж, 52500, м. Синельникове, вул. Велічая, 1
до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Захід Донбас", 52591, Дніпропетровська обл., Синельниківський р-н, сел. Вороново, вул. Дніпровська, 28
про зобов'язання укласти договір
Суддя Панна С.П.
Представники:
Від позивача Солоніна М.Є. - юрисконсульт за довіреністю від 19.07.2010 року
Від відповідача Голуб О.Є. - заступник начальника підприємства з правової роботи за
довіреністю від 08.02.2008 року
СУТЬ СПОРУ:
Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Синельниківського району електричних мереж звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Державного міжрайонного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро-Західний Донбас" про зобов'язання укласти проект договору про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних від 20.04.2010 року № 89-Ц/А в редакції ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго".
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем норм п. 3.35 Правил користування електричної енергії в частині приведення комерційного обліку на належні йому електроустановки у відповідність до вимог вищевказаних Правил та ухиленням від приведення комерційного обліку на належних йому електроустановках у відповідність до п. 3.35 ПКЕЕ.
Відповідач позовні вимоги не визнає (відзив на позовну заяву від 30.12.2010 року за № 1046), посилаючись на те, що:
- в порушення ст. 181 Господарського кодексу України, позивачем не направлявся відповідачу проект договору, а посилання позивача на лист від 16.04.2010 року за № 203/330 не є належним доказом передачі відповідачу проекту договору, оскільки містить відомості про скерування відповідачу бланків договорів;
- проект угоди, доданий до позову, підписаний неуповноваженою особою, оскільки угоду оформлено 20.04.2010 року посадовою особою ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго", яка діяла на підставі довіреності від 30.04.2010 року;
- згідно чинного законодавства договір укладається за волевиявленням сторін і не може бути примусовим.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
Ухвалою суду від 30.12.2010 року на підставі ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, строки вирішення спору у справі № 14/362-10 були продовжені терміном на 15 днів, а саме до 08.02.2011 року.
01.01.2002 року між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", як постачальником, та Державним міжрайонним підприємством Водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро - Західний Донбас", як споживачем, було укладено договір за № 89-Ц про постачання електричної енергії, згідно п. 1.1 якого, предметом договору є постачання і передача електроенергії Енергопостачальником та оплата спожитої електроенергії споживачем.
20.04.2010 року Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" вручило Державному міжрайонному підприємству Водопровідно-каналізаційного господарства "Дніпро - Західний Донбас" під розпис проект договору про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних № 89-Ц/А від 20.04.2010 року.
Пунктом 2.2.4 вищезазначеного договору встановлено наступне: встановити, атестувати та здати постачальнику як розрахункові засоби диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних відповідно до п. 1 цього договору у термін до 18.11.2010 року.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги невиконанням відповідачем п. 3.35 Правил користування електричної енергії, відповідно до якого окремі площадки вимірювання з приєднаною потужністю електроустановок 150 кВт і більше, та середньомісячним обсягом споживання за попередні 12 рахункових періодів 50 тис. кВт год. і більше, мають буди забезпечені засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору і обробки даних в межах періоду, визначеного для встановлення зазначених засобів обліку відповідно до договору про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії локального устаткування збору та обробки даних.
Як встановлено матеріалами справи, позивач під розпис надав відповідачу проект договору про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних для підписання, підтвердженням отримання вказаного договору є копія відомості споживачі які отримали бланки договорів про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних та опитувальні листи (а. с. 17).
Позивач звернувся до господарського суду з позовом про зобов'язання ДМП ВКГ "Дніпро-Західний Донбас" укласти договір № 89-Ц/А від 20.04.2010 року встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних в редакції ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго".
Позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного:
Згідно п. 3 Постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 910 від 17.10.2005 року за змінами, внесеними постановою НКРЕ № 1449 від 25.12.2008 року, суб'єкти господарювання, на яких поширюється дія ПКЕЕ, зобов'язані привести комерційний облік на належних їм електроустановках у відповідність до вимог п. 3.35 ПКЕЕ для площадок вимірювання з приєднаною потужністю електроустановок 550 кВт та більше протягом п'яти років від дати набрання чинності цією постановою.
Позивач вважає, що відповідач зобов'язаний привести комерційний облік на належних йому електроустановках у відповідність до вимог п. 3.35 ПКЕЕ для площадок вимірювання з приєднаною потужністю електроустановок 50000 кВт терміном до 18.11.2010 року.
Відповідно до предмета направленого позивачем відповідачу проекту договору про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних, споживач електричної енергії (відповідач у справі), згідно з вимогами Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 року (у редакції постанови НКРЕ № 1449 від 25.12.2008 року), має встановити засоби диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локальне устаткування збору і обробки даних для організації обліку електроустановок в межах терміну, зазначеного в п. 2.2.4 договору.
Пункт 2.2.4 договору встановлює обов'язок споживача встановити, атестувати та здати постачальнику (ВАТ "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго") як розрахункові засоби диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних, відповідно до п. 1 Договору у термін до 18.11.2010 року.
Проект Договору передбачає і інші обов'язки споживача.
Так, споживач зобов'язується:
- протягом 5 робочих днів з дня укладення договору надати постачальнику дані за формою додатка № 1 для підготовки постачальником пропозицій щодо вибору розрахункових засобів обліку електричної енергії та обладнання, яким має забезпечуватися передача інформації щодо обліку електричної енергії (п. 2.2.2 договору);
- на основі пропозицій постачальника, відповідно до п. 3.8. ПКЕЕ, в місячний термін з дня їх отримання розробити і надати на погодження технічне завдання та проект на встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних (п. 2.2.3 договору);
- встановити засоби диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних, а також забезпечити постачальника програмами доступу для зчитування інформації та параметризації багатофункціональних електронних засобів обліку (п. 2.2.5 договору).
Пунктом 3.35 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою № 96 від 31.07.1996 року, зі змінами та доповненнями внесеними постановою № 105 від 04.02.2010 року встановлено наступне: об'єкт, (крім багатоквартирних житлових будинків та населених пунктів) з приєднаною потужністю електроустановок 150 кВт і більше та середньомісячним обсягом споживання за попередні 12 розрахункових періодів для діючих електроустановок або заявленим обсягом споживання електричної енергії для нових електроустановок 50 тис. кВт*год і більше має бути забезпечений локальним устаткуванням збору та обробки даних у межах періоду, визначеного для встановлення зазначених засобів обліку відповідно до договору. Період для встановлення локального устаткування збору та обробки даних, автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії споживача для організації обліку діючих електроустановок визначається окремим договором між електропередавальною організацією та споживачем.
Згідно з п. 3 Постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 910 від 17.10.2005 року зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 18.11.2005 року за № 1399/11679, зі змінами, внесеними згідно з постановою НКРЕ № 1449 від 25.12.2008 року, суб'єкти господарювання, на яких поширюється дія Правил користування електричною енергією, зобов'язані привести комерційний облік на належних йому електроустановках у відповідність до вимог п. 3.35 вказаних вище Правил.
Відповідач запропонований позивачем для розгляду та підписання договір не підписав, що і є причиною спору.
Як встановлено судом, постанова НКРЕ № 910 від 17.10.2005 року та п. 3.35 Правил не містять положень (прямої вказівки), які б зобов'язували споживача укласти договір для встановлення локального устаткування збору та обробки даних, автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії споживача, не визначають жодних умов такого договору, окрім умови щодо визначення періоду для встановлення локального устаткування збору та обробки даних, автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії споживача для організації обліку діючих електроустановок.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 3.8 Правил користування електричною енергією, у разі встановлення локального устаткування збору та обробки даних або зміни електричної схеми обліку на основі рекомендацій, споживач або організація, на вимогу (за ініціативою) якої здійснюється заміна розрахункового обліку, розробляє технічне завдання на встановлення (заміну) розрахункового обліку, яке погоджується електропередавальною організацією протягом п'яти робочих днів з дня отримання; на основі погодженого технічного завдання на встановлення (заміну) розрахункового обліку проектною організацією за договором із споживачем розробляється робочий проект встановлення розрахункових засобів обліку електричної енергії та/або локального устаткування збору і обробки даних; термін розгляду поданого на узгодження робочого проекту не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів з дня його отримання електропередавальною організацією; за результатами розгляду електропередавальною організацією оформляється технічне рішення до робочого проекту; встановлення згідно з погодженим електропередавальною організацією робочим проектом засобів обліку електричної енергії та/або локального устаткування збору та обробки даних виконується електропередавальною організацією або іншою організацією, яка має право на виконання таких робіт, за рахунок власника відповідного обладнання, якщо такі дії вимагаються нормативно-правовими актами, або за рахунок організації, на вимогу (за ініціативою) якої здійснюється установлення (заміна) розрахункового обліку; установлення (заміна) засобів розрахункового обліку без зміни електричної схеми обліку здійснюється на підставі заяви споживача за його рахунок електропередавальною організацією або іншою організацією, яка має право на виконання таких робіт, за погодженням з електропередавальною організацією.
Між тим, умови спірного договору зобов'язують відповідача виконати роботи, пов'язані із розробкою технічного завдання на встановлення локального устаткування збору і обробки даних. Відповідач зазначає, що не має права виконувати ці роботи у зв'язку з відсутністю у нього відповідної ліцензії.
Доказів наявності у відповідача відповідної ліцензії позивач не надав.
Як встановлено матеріалами справи, з позовом про зобов'язання укласти договір про встановлення засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії та локального устаткування збору та обробки даних звернулося Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Структурної одиниці Синельниківського району електричних мереж, який не є стороною у спірному договорі.
Крім того на час порушення провадження у справі - 29.11.2010 року про зобов'язання укласти договір, строк дії договору закінчився 18.11.2010 року
Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, необхідно покласти на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 627 Цивільного кодексу України, ст. 179 Господарського кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
В позовних вимогах Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Структурної одиниці Синельниківського району електричних мереж - відмовити.
Суддя
С.П. Панна
Повне рішення складено
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2011 |
Оприлюднено | 07.02.2011 |
Номер документу | 13613342 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні