ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27.01.11р. Справа № 39/8-11
За позовом Товариства з обмеженою відповідальніст ю "Тіссані Груп", м. Горлівка, До нецька область
до відповідача-1: Публіч ного акціонерного товариств а комерційного банку "Приват Банк", м.Дніпропетровськ
до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальніст ю "Українське Фінансове Аген тство "ВЕРУС", м. Дніпропетровс ьк
про визнання недійсним договору поруки
Суддя Ліпинський О.В.
Представники:
від позивача: Шокуров Д.Г., дов. від 22.09.2010р. № 52
від відповідача-1: Накорчев сьий С.В., дов. від 28.05.2010р. № 2439-О
від відповідача-2: не з' яв ився
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до гос подарського суду Дніпропетр овської області з позовною з аявою про визнання недійсним договору поруки від 01.04.2010р. укл аденого між Відповідачам-1 та Відповідачем-2 в забезпеченн я виконання договору комісії №2605/4569/impa про відкриття акредити ва від 28.05.2008р.
Відповідач-1 у відзиві на по зов проти позовних вимог зап еречує, просить в задоволенн і позову відмовити.
Відповідач-2 явку повноважн ого представника у судове за сідання не забезпечив, мотив ований відзив на позовну зая ву не подав.
Згідно ст. 75 ГПК України, суд вважає можливим розглянути с праву за наявними в ній матер іалами.
В судовому засіданні 27.01.2011р. с удом оголошено вступну та ре золютивну частини рішення, з гідно ст. 85 ГПК України.
Дослідивши матеріали спра ви, заслухавши пояснення пре дставників позивача та відпо відача-1, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ :
28.05.2008р. між Відповідачем 1 (ком ісіонером) та Позивачем (комі тентом) був укладений догові р комісії про відкриття акре дитива № 2602/4569/ІМРА.
Відповідно до п. 1.1 якого комі тент доручає, а комісіонер пр иймає на себе зобов'язання за плату від свого імені і за ра хунок комітента відкриття на користь Seram s.r.l., Via Giulio Natta 2/A, 43100 Parma Italy (далі по тексту - бенефіціар) безв ідкличного документарного а кредитиву (далі по тексту - а кредитив), а також доручити Monte Pashi di Siena, Italy (далі по тексту - підтв ерджуючий банк), добавити сво є безвідкличне підтвердженн я до акредитива. Акредитив ві дкривається відповідно до за яви на відкриття акредитиву №2605/4569/ІМРА від 28.05.2008 року, підписа ного з боку комітента, що є нев ід'ємною частиною цього дого вору.
Згідно п. 3.1 Договору з урахув анням додаткової угоди № 2 від 28.01.2009р. зобов'язання Комітента за даним договором забезпеч уються всіма основними і обо ротними коштами Комітента, а також заставою майнових пра в згідно з Договором застави майнових прав на товар №1 від 28.05.2008р., укладеному між Комітент ом і Комісіонером, відступле нням права вимоги згідно з До говором відступлення права в имоги (цесіі) б/№ від 28.05,2008р., та До говорами поруки: Договір пор уки №1 від 28.05.2008р., Договір поруки №1 від 26.09.2008р„ Договір поруки №2 в ід 28.05.2008р., Договір поруки N83 від 28. 05.2008р., Договір поруки № 4 від 28.05.2008р ., Договір поруки №, 5 від 28.05.2008р., До говір поруки №6 від 28.05.2008р., Догов ір поруки N 7 від 28.01.2009р..
01.04.2010р. між Відповідачем-1 (далі -Кредитор) та Відповідачем-2 (д алі-Поручитель) також був укл адений договір поруки.
Предметом цього договору є надання поруки ПОРУЧИТЕЛЕМ (Відповідачем-2) перед КРЕДИТО РОМ (Відповідачем-1) за виконан ня ТОВ "Тіссанігруп" (далі-Борж ник) всіх своїх обов'язків за д оговором комісії № 2605/4569/ІМРА п ро відкриття акредитива від 28.05.2008 року (далі - кредитний дого вір), згідно якого КРЕДИТОР на дав боржнику кредит в сумі 144640, 00 EUR, що надається у формі пості мпортного фінансування, а БО РЖНИК зобов'язаний повернути кредит в строк 360 днів від дати проведення Підтверджуючим б анком платежу за акредитивом , погашення заборгованості у кінці терміну відстрочки (фі нансування), згідно з умовами договору комісії: сплачуват и комісію за підтвердження а кредитива 0,5% у квартал або йог о частину, згідно з умовами до говору комісії: комісію за на дання відстрочки у погашенні заборгованості 2,5% річних плю с ставка пропозиції кредитн их ресурсів в EUR - EURIBOR, на строк, як ий відповідає терміну відстр очки, згідно з умовами догово ру комісії: сплачувати коміс ію за зобов' язання за ставк ою 4 (чотири відсотків) річних, згідно з умовами договору ко місії: сплачувати комісію за здійснені платежі по акреди тиву по ставці 20% річних, згід но з умовами договору комісі ї, а також сплачувати винагор оди, штрафи, пені та інші плате жі, відшкодовувати збитки у в ідповідності, порядку та стр оки, зазначені у договорі ком ісії.
Згідно пункту 2. договору по руки від 01.04.2010р. ПОРУЧИТЕЛЬ відп овідає перед КРЕДИТОРОМ за в иконання обов'язків за догов ором комісії в тому ж розмірі , що і БОРЖНИК, включаючи сплат у кредиту, процентів нарахов аних за користування кредито м, винагород, пені, штрафів, ві дшкодування збитків, зазначе них в договорі комісії.
Як вказує Позивач, він не на давав Відповідачу-1 згоди на у кладення вказаного договору поруки, а дізнався про укладе ння цього договору з позовно ї заяви Публічного акціонерн ого товариства комерційного банку "ПриватБанк" до ТОВ „Укр аїнсько фінансового агентст ва „Верус” та до ТОВ „Тіссані груп” до ТОВ „Рондо торгівля та фінанси” до ОСОБА_1 до ОСОБА_2 до ОСОБА_3 до ОС ОБА_4 до про стягнення забор гованості за договором коміс ії № 2605/4569/impa від 28.05.2008р в сумі 87 358,98 євр о та 3 632 грн. 08 коп.., яка була подан а на розгляд до Жовтневого ра йонного суду в м. Дніпропетро вську.
Позивач вказує, що зазначен ий вище договір поруки має бу ти визнаний недійсним, як так ий, що укладений із порушення м чинного законодавства, а са ме ст. 511 ЦК України, яка передба чає, що зобов' язання не ство рює обов' язку для третьої о соби. У випадках передбачени х договором, зобов' язання м оже створювати для третьої о соби права щодо боржника та (а бо ) кредитора.
З огляду на те, що спірний до говір поруки, згоду на укладе ння якого Позивач не давав, пе редбачає покладення на нього нових зобов' язань, пов' яз аних з переходом до поручите ля прав кредитора (ч. 2 ст. 556 ЦК Ук раїни), Позивач вважає, що зазн ачені обставини свідчать про порушення відповідачами пол ожень ст. 203 ЦК України відносн о невідповідності умов спірн ого договору вимогам ЦК Укра їни, що є підставою для визнан ня його недійсним згідно ст. 21 5 ЦК України.
Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господ арського кодексу України гос подарські договори укладают ься за правилами, встановлен ими Цивільним кодексом Украї ни з урахуванням особливосте й, передбачених Господарськи м кодексом України та іншими нормативно-правовими актами .
Як вбачається з позовних ви мог Позивача, він просить суд визнати договір недійсним н а підставі ст. ст. 203, 215 Цивільног о кодексу.
Згідно зі ст. 202 ЦК України пр авочином є дія особи, спрямов ана на набуття, зміну або прип инення цивільних прав та обо в'язків. Правочини можуть бут и односторонніми та дво - чи ба гатосторонніми (договори). Дв о - чи багатостороннім правоч ином є погоджена дія двох або більше сторін.
Статтею 203 ЦК України встано влено загальні вимоги, додер жання яких є необхідним для ч инності правочину.
Правочин є правомірним, якщ о його недійсність прямо не в становлена законом або якщо він не визнаний судом недійс ним ( ст. 204 ЦК України ).
Відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивіль ного кодексу України зміст п равочину не може суперечити Цивільному кодексу України т а іншим актам цивільного зак онодавства.
Згідно зі ст. 215 Цивільного ко дексу України підставою неді йсності правочину є недодерж ання в момент вчинення право чину стороною (сторонами) вим ог, які встановлені ч.ч. 1-3, 5 та 6 с т. 203 Цивільного кодексу Украї ни, зокрема: вимог щодо змісту правочину, який не може супер ечити цьому Кодексу, іншим ак там цивільного законодавств а, а також моральним засадам с успільства; вимог щодо вільн ого волевиявлення учасника п равочину, яке має відповідат и його внутрішній волі; щодо н астання реальних правових на слідків правочину. Недійсним є правочин, якщо його недійсн ість встановлена законом (ні кчемний правочин). У цьому раз і визнання такого правочину недійсним судом не вимагаєть ся. У випадках, встановлених ц им Кодексом, нікчемний право чин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність пр авочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін аб о інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених зако ном, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (ос порюваний правочин).
Так, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 512 Цивільного кодексу України, кредитор у зобов' язанні мож е бути замінений іншою особо ю внаслідок виконання обов' язку боржника поручителем аб о заставодавцем (майновим по ручителем).
Стаття 516 Цивільного кодекс у України встановлює, що замі на кредитора у зобов' язанні здійснюється без згоди борж ника, якщо інше не встановлен о договором або законом. Якщо боржник не був письмово пові домлений про заміну кредитор а у зобов' язанні, новий кред итор несе ризик несприятливи х для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником св ого обов' язку первісному кр едиторові є належним виконан ням.
Згідно ч. 1 ст. 528 Цивільного ко дексу України, виконання обо в' язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог цього К одексу, інших актів цивільно го законодавства або суті зо бов' язання не випливає обов ' язок боржника виконати зоб ов' язання особисто. У цьому разі кредитор зобов' язаний прийняти виконання, запропо новане за боржника іншою осо бою. У разі невиконання або не належного виконання обов' я зку боржника іншою особою це й обов' язок боржник повинен виконати сам (ч. 2 ст. 528 Цивільно го кодексу України).
Щодо положень законодавст ва про забезпечення виконанн я зобов' язань, то згідно зі ст. 546 Цивільного кодексу Укр аїни, виконання зобов' язанн я може забезпечуватися неуст ойкою, порукою, гарантією, зас тавою, притриманням, завдатк ом.
За змістом ст.ст. 548, 553 ЦК Украї ни порукою може забезпечуват ися лише дійсне, а отже, існуюч е зобов' язання.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 553 Ци вільного кодексу України, за договором поруки поручитель поручається перед кредиторо м боржника за виконання ним с вого обов'язку.
Поручитель відповідає пер ед кредитором за порушення з обов'язання боржником.
При цьому учасником догово ру є не боржник по основному з обов' язанню, а інша особа, то бто договірні відносини вини кають між головним кредиторо м та поручителем.
Крім того, вказана норма пер едбачає можливість забезпеч ення порукою виконання основ ного зобов' язання частково або у повному обсязі, а також залучення у якості поручител я як однієї особи так і декіль ка осіб.
Частиною 1 ст. 554 Цивільного к одексу України встановлено, що у разі порушення боржнико м зобов'язання, забезпеченог о порукою, боржник і поручите ль відповідають перед кредит ором як солідарні боржники, я кщо договором поруки не вста новлено додаткову (субсидіар ну) відповідальність поручит еля.
Згідно ч. 2 ст. 554 Цивільного ко дексу України, поручитель ві дповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, вк лючаючи сплату основного бор гу, процентів, неустойки, відш кодування збитків, якщо інше не встановлено договором по руки.
Отже, сам по собі договір по руки не є підставою заміни бо ржника у зобов'язані. Відпові дальність поручителя настає тільки у разі невиконання зо бов'язання боржником та є сол ідарною із відповідальністю боржника.
Договір поруки також не є фо рмою уступки вимоги. Це самос тійний цивільно-правовий інс титут і за своєю правовою при родою є засобом забезпечення виконання зобов'язання. Прав а кредитора переходять до по ручителя тільки у разі викон ання ним зобов'язання забезп еченого порукою (ч. 2 ст. 556 Цивіл ьного кодексу України).
Таким чином, законодавство м України не передбачено обм еження суб'єктів цивільно-пр авових відносин у застосуван ні інституту поруки, зокрема обов'язку одержання згоди бо ржника на укладення договору поруки з третьою особою.
Отже, укладаючи договір пор уки від 01.04.2010р., Відповідач-1 та Ві дповідач - 2 не припустили пору шення вимог чинного законода вства та прав і охоронюваних законом інтересів Позивача, що відповідно є підставою дл я відмови в задоволенні позо вних вимог про визнання спір ного правочину недійсним.
Відповідно до ст. 49 ГПК Украї ни судові витрати по справі п окладаються на Позивача.
Враховуючи викладене, керу ючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, Господарс ького процесуального кодекс у України, господарський суд , -
ВИРІШИВ:
В позові відмовити по вністю.
Суддя О.В. Ліпинський
Повне рішення складено 01.02.2011
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2011 |
Оприлюднено | 07.02.2011 |
Номер документу | 13613542 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Дмитренко Анна Костянтинівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні