Справа № 2-602/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2010 року Трускавецький міський суд Львівської області
в складі: головуючого судді Грицьківа В.Т.
при секретарі Ринді О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Трускавці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Старий Відень», треті особи – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, виконавчий комітет Трускавецької міської ради, державний реєстратор виконавчого комітету Трускавецької міської ради, ОСОБА_3, про визнання права власності на частку статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» у розмірі 86,6 % та визнання недійсними змін до установчих документів ТзОВ «Старий Відень» внесених 23.04.2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Трускавецької міської ради ,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Трускавецького міського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Старий Відень», треті особи – приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, виконавчий комітет Трускавецької міської ради, державний реєстратор виконавчого комітету Трускавецької міської ради, ОСОБА_3, про визнання права власності на частку статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» у розмірі 86,6 % та визнання недійсними змін до установчих документів ТзОВ «Старий Відень» внесених 23.04.2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Трускавецької міської ради.
Свої вимоги мотивує тим, що засновники ТзОВ «Старий Відень»: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 у червні 2009 року відступили свої частки у статутному капіталі товариства в розмірі 86,6 % на користь ОСОБА_3, зокрема ОСОБА_4 відступив свою частку статутного капіталу у розмірі 33,33%, ОСОБА_5 відступив свою частку статутного капіталу у розмірі 33,33%, ОСОБА_6 відступив свою частку статутного капіталу у розмірі 19,94%. Факт відступлення часток вищевказаними учасниками на ім’я ОСОБА_3 було зафіксовано у нотаріально посвідчених заявах про вихід цих осіб зі складу засновників ( учасників ) товариства. Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» та Закону України «Про господарські товариства», ТзОВ «Старий Відень» повинно було в п’ятиденний строк повідомити державного реєстратора про зміни в установчих документах, однак як видно із відмітки на Статуті ТзОВ «Старий Відень», реєстраційні дії щодо внесення змін до установчих документів, які пов’язані зі зміною складу засновників ( учасників ) юридичної особи, у зв’язку із переходом до ОСОБА_3 86,6% частки у статутному капіталі ТзОВ «Старий Відень», було здійснено 23.04.2010 року, тобто із порушенням встановлених термінів. Окрім того, в період між червнем 2009 року, тобтою датою набуття ОСОБА_3 права власності на частку у статутному капіталі ТзОВ «Старий Відень», та 23.04.2010 року – датою проведення змін до установчих документів ТзОВ «Старий Відень», ОСОБА_3 відступила свою частку розміром 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» на користь ОСОБА_1, вказану дію було здійснено 27.08.2009 року ОСОБА_7, довіреним представником ОСОБА_3, у приміщенні нотаріальної контори за адресою: м. Київ, вул. Артема, 21 та зафіксовано у тексті заяви про відступлення частки. Оригінал вказаної заяви на прохання представника відчужувача ОСОБА_7, був виданий йому на руки для організації внесення змін до установчих документів, пов’язаних із зміною складу засновників. Станом на 02.09.2009 року необхідні зміни вже повинні були бути внесені до державного реєстру. Однак, незважаючи на інформаційні повідомлення та звернення на ім’я ТзОВ «Старий Відень» провести державну реєстрацію змін у складі засновників юридичної особи, жодних дій зі сторони ТзОВ «Старий Відень» здійснено не було. Позивач вважає, що оскільки ОСОБА_3 27.08.2009 року відступила свою частку розміром 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» на користь ОСОБА_1, то вона з цього моменту втратила будь-які права на участь в ТзОВ «Старий Відень».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю та просить їх задоволити, додавши, що власником 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» є ОСОБА_1 тому, що 27.08.2009 року ОСОБА_3 відступила свою частку розміром 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» на користь ОСОБА_1. Це було здійснено ОСОБА_7, довіреним представником ОСОБА_3, у приміщенні нотаріальної контори за адресою: м. Київ, вул. Артема, 21 та зафіксовано у тексті заяви про відступлення частки, справжність підпису відчужувача на якій засвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, але оскільки оригінал заяви втрачено, то ОСОБА_1 звернулася із вказаною позовною заявою до суду. Написання заяви про відступлення частки, це вже і є перехід права на частку.
В судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечила та просить суд відмовити в задоволенні позову. Представник відповідача подала письмове заперечення проти позову, пояснивши, що жодних заяв на адресу ТзОВ «Старий Відень» щодо відступлення часток на користь ОСОБА_1 не надходило. Нотаріально посвідчений документ про перехід частки учасника у статутному капіталі ТзОВ «Старий Відень» у позивача відсутній. Прийняття рішення про відступлення частки в статутному капіталі товариства є виключною компетенцією загальних зборів, які розглядають заяву учасника та приймають відповідне рішення, відтак учасник товариства – ОСОБА_3 не могла передати частку в статутному капіталі без рішення загальних зборів товариства. Позивач упродовж року з моменту стверджуваного нею посвідчення заяви про відступлення частки не зверталася ні до державного реєстратора, ні до ТзОВ «Старий Відень» про реєстрацію її прав.
Представник третьої особи ОСОБА_3, в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив та просить суд відмовити в задоволенні позову, пояснивши, що можливо намір про відступлення частки розміром 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» на користь ОСОБА_1 і був, але до кінця він доведений не був. Крім того, відступлення часток це виключно компетенція загальних зборів учасників товариства. Доказів в позивача про укладення договору про відчуження частки в статутному капіталі товариства немає.
Третя особа, державний реєстратор виконавчого комітету Трускавецької міської ради, ОСОБА_8 у вирішенні позову поклалася на думку суду, додавши, що для проведення державної реєстрації змін до статутних документів подаються виключно оригінали потрібних на це документів.
Третя особа, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, в судове засідання не з’явився хоча був належним чином повідомлений про час і місце слухання справи.
Представник третьої особи, виконавчого комітету Трускавецької міської ради, представила до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Будучи допитаною в ході судового засідання, свідок ОСОБА_9 по суті справи показала, що вона працює головним бухгалтером ТзОВ «Старий Відень» і звернень на адресу ТзОВ «Старий Відень» від ОСОБА_1 щодо проведення державної реєстрації змін у складі засновників юридичної особи не надходило.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити із наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців серія АД № 653450 станом на 06.09.2010 року, ТзОВ «Старий Відень» було зареєстровано 11.10.2006 року. Засновниками ( учасниками ), відповідно до даного Витягу, є ОСОБА_3 із 86,6% частки у статутному капіталі та ОСОБА_6 із 13,4% частки у статутному капіталі. Зазначений розподіл часток у статутному капіталі ТзОВ «Старий Відень» стверджується протоколом №1/2009 загальних зборів учасників ТзОВ «Старий Відень» від 23.06.2009 року та копіями договорів купівлі-продажу корпоративних прав ТзОВ «Старий Відень» між ОСОБА_5 та ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_3, ОСОБА_6 та ОСОБА_3 від 03.06.2009 року і які посвідчені приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 Відповідно до рішення загальних зборів ТзОВ «Старий Відень» від 22.10.2010 року директором ТзОВ «Старий Відень» обрано ОСОБА_3.
Твердження позивача про відступлення частки 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» 27.08.2009 року ОСОБА_7 – довіреним представником ОСОБА_3 на її користь не знайшло свого підтвердження у судовому засіданні. Позивачем не представлено до суду заяви ОСОБА_7 про відступлення частки 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень». На запит суду приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 повідомив, що 27.08.2009 року ним було засвідчено справжність підпису ОСОБА_7, який діяв на підставі довіреності від імені ОСОБА_3 на заяві до загальних зборів ТзОВ «Старий Відень» про вихід ОСОБА_3 зі складу учасників товариства та відступлення належної їй частки у розмірі 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» на користь ОСОБА_1.
Відповідно до ст. 147 ЦК України відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права. Купівля здійснюється за ціною та на інших умовах, на яких частка (її частина) пропонувалася для продажу третім особам. Якщо учасники товариства не скористаються своїм переважним правом протягом місяця з дня повідомлення про намір учасника продати частку (її частину) або протягом іншого строку, встановленого статутом товариства чи домовленістю між його учасниками, частка (її частина) учасника може бути відчужена третій особі.
Відповідно до ст. 53 Закону України «Про господарські товариства» учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства. Відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Учасники товариства користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок здійснення цього права. Купівля здійснюється за ціною та на інших умовах, на яких частка (її частина) пропонувалася для продажу третім особам. Якщо учасники товариства не скористаються своїм переважним правом протягом місяця з дня повідомлення про намір учасника продати частку (її частину) або протягом іншого строку, встановленого статутом товариства чи домовленістю між його учасниками, частка (її частина) учасника може бути відчужена третій особі.
Відповідно до п. 10.1 статуту ТзОВ «Старий Відень» учасник товариства може за згодою решти учасників відступити свою частку ( її частину ) одному чи кільком учасникам цього ж товариства або третім особам. Учасники користуються переважним правом придбання частки ( її частини ) учасника, який відступив її, пропорційно їх часткам у статутному ( складеному ) капіталі або в іншому погодженому розмірі.
Враховуючи викладене, заява до загальних зборів ТзОВ «Старий Відень» підписана ОСОБА_7 від імені ОСОБА_3 про вихід останньої з складу учасників товариства та відступлення своєї частки 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» на користь позивача, відповідно до повідомлення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2, повинна була розглядатися на загальних зборах учасників товариства відповідно до ст. 147 ЦК України, ст. 53 Закону України «Про господарські товариства» і п. 10.1 статуту ТзОВ «Старий Відень».
Як вбачається з матеріалів справи, загальними зборами учасників ТзОВ «Старий Відень» не розглядалось питання щодо виходу ОСОБА_3 зі складу учасників товариства та відступлення належної їй частки у розмірі 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» на користь ОСОБА_1. Доказів про отримання ТзОВ «Старий Відень» заяви ОСОБА_7, який діяв на підставі довіреності від імені ОСОБА_3, про відступлення її частки у розмірі 86,6% статутного капіталу товариства на користь ОСОБА_1, посвідченої приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 суду не представлено. Крім того, свідок ОСОБА_9, яка працює на посаді головного бухгалтера ТзОВ «Старий Відень», підтвердила, що на адресу ТзОВ «Старий Відень» заява ОСОБА_7 про відступлення частки ОСОБА_3 не поступало.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
В судовому засіданні судом не встановлено чи мало місце укладення будь-яких цивільно-правових договорів про відступлення частки ОСОБА_3 у розмірі 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» на користь ОСОБА_1. Представник позивача під час судового розгляду також не змогла повідомити суду, який саме цивільно-правовий договір був укладений між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 про відступлення її частки у розмірі 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень».
Що стосується позовної вимоги про визнання недійсними змін до установчих документів ТзОВ «Старий Відень» внесених 23.04.2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Трускавецької міської ради, то дана позовна вимога задоволенню також не підлягає, оскільки в судовому засіданні не здобуто доказів про перехід права власності на частку у розмірі 86,6% статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 154, 209, 212, 218 ЦПК України, ст. ст. 147, 328 ЦК України, ст. 53 Закону України «Про господарські товариства» суд
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання права власності на частку статутного капіталу ТзОВ «Старий Відень» у розмірі 86,6 % та визнання недійсними змін до установчих документів ТзОВ «Старий Відень» внесених 23.04.2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Трускавецької міської ради.
Скасувати заборону державному реєстратору виконавчого комітету Трускавецької міської ради проводити реєстраційні дії про внесення змін до відомостей про ТзОВ «Старий відень» (ідентифікаційний код 34596905), які містяться у державному реєстрі, яка була накладена Ухвалою Трускавецького міського суду від 27.09.2010 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Трускавецький міський суд Львівської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя-підпис.
З оригіналом згідно.
Суддя Грицьків В.Т.
Суд | Трускавецький міський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2010 |
Оприлюднено | 15.02.2011 |
Номер документу | 13721161 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Трускавецький міський суд Львівської області
Грицьків Віталій Теофільович
Цивільне
Березнівський районний суд Рівненської області
Мельник Василь Ярославович
Цивільне
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
Лошак Оксана Олегівна
Цивільне
Березнівський районний суд Рівненської області
Мельник Василь Ярославович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні