22/188-10-5318
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" лютого 2011 р.Справа № 22/188-10-5318
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІС УКРАЇНА";
до відповідача Приватного підприємства "Комерційна фірма "МАВЕРІК";
про стягнення 449094,47грн.
Суддя Торчинська Л.О.
Представники:
Від позивача: Якимчук М.М. - представник за довіреністю № б/н від 27.10.2010р.;
Від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІС УКРАЇНА" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Приватного підприємства "Комерційна фірма "МАВЕРІК" про стягнення 449094,47грн.
Представник позивача в судове засідання з'явився та просив суд стягнути з відповідача загальну заборгованість у розмірі 449094 грн., 47 коп., з яких: сума боргу - 444647,99 грн.; штрафні санкції - 4446,48 грн., з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про відкладення розгляду справи, в якому посилається на те, що у підприємства відсутній штатний юрист, тому відповідач не взмозі юридично грамотно відстоювати свої права та інтереси в господарському суді та реалізувати свої процесуальні права для забезпечення повного об'єктивного і всебічного розгляду всіх обставин справи, а тому відповідач залучатиме до участі в розгляді справи адвоката. Згідно ухвали господарського суду від 17.12.2010р. у справі №22/188-10-5318 відповідача зобов'язано надати відзив на позов у порядку ст.59 ГПК України та докази спростовуючи позовні вимоги. Саме для цього відповідач потребує професійного юриста, для чого необхідний певний час, оскільки відповідач не визнає заявлену до стягнення суму.
Як вбачається з матеріалів справи, в попередньому судовому засіданні відповідач усно просив суд відкласти розгляд справи, посилаючись на ті ж самі обставини, які були викладені у клопотанні.
Розглянувши клопотання відповідача суд дійшов висновку, що воно задоволенню не підлягає, при цьому суд виходив з наступного, відповідач про місце та час судових засідань, повідомлявся вчасно та належним чином, поряд з цим, в судове засідання не з'явився заявляючи клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно ст.69 Господарського процесуального кодексу України спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.
Позовну заяву отримано судом 16.12.10р. вх.10464 та з врахуванням терміну отримання відповідачем поштової кореспонденції станом на 04.02.11р. можливість подальшого відкладення розгляду справи відсутня.
Крім цього, до клопотання про відкладення розгляду справи відповідач ніяких доказів в підтвердження неможливості прибуття в судове засідання до суду не надавав. Дії відповідача суд оцінює як такі, що спрямовані на затягування судового процесу і є порушенням приписів ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, зокрема положень щодо обов'язку сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони.
Керуючись ст.75 Господарського процесуального кодексу України суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір по суті без участі відповідача за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи позивача,
суд встановив наступне:
14.08.2007р. між позивачем та відповідачем було укладено договір поставки товару з відстроченням платежу № 38/07.
05.05.2008р. між сторонами по справі було укладено, ще один договір поставки товару з відстроченням платежу № 38/08.
Крім того, 11.03.2010р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "ВІС УКРАЇНА" та Приватним підприємством "Комерційна фірма "МАВЕРІК" було укладено договір поставки товару з відстроченням платежу № 11.
Відповідно до умов вказаних договорів постачальник-позивач зобов'язується передати у власність покупця-відповідача товар, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його вартість.
Як зазначає позивач, поставка товару здійснювалась окремими партіями на підставі письмових заявок покупця, в яких зазначалось найменування (асортимент), одиниця виміру, кількість товару. Постачальник здійснював поставку товару шляхом його передачі перевізникові, обраному покупцем. При прийманні товару від перевізника представник покупця зобов'язувався підписати видаткову накладну і передати належним чином оформлену довіреність. Право власності на товар відповідно до п. 2.5 договору переходить до покупця з моменту підписання видаткової накладної. Позивач свої зобов'язання виконав в повній мірі та належним чином, а саме здійснював поставку товару протягом всього терміну дії договору з наданням всіх необхідних документів.
В період з 12.09.2007 року по 30.11.2010 року позивачем було здійснено поставку товару, а відповідачем - його прийняття, на загальну суму 2360003грн.44 коп., що підтверджується копіями видаткових накладних та актом звірки взаєморозрахунків.
Пунктом 3.5. договорів передбачено, що покупець проводить оплату за поставлений товар протягом 21 календарного дня з моменту поставки, тобто підписання видаткової накладної. Оплата товару здійснюється шляхом перерахування безготівкових коштів на поточний рахунок постачальника.
Відповідач не виконав умови договорів, а саме здійснив часткову оплату товару, а саме на суму 1915355 (один мільйон дев'ятсот п'ятнадцять тисяч триста п'ятдесят п'ять) грн, 45 коп.. що підтверджується банківськими виписками, таким чином загальна сума основного боргу станом на 30.11.2010 року становить 444647 (чотириста сорок чотири тисячі шістсот сорок сім) грн. 99 коп. (згідно наданого розрахунку).
Як вбачається зі змісту п. 5.2. договорів постачальник має право нарахувати та стягнути наступні штрафні санкції з покупця за порушення покупцем встановленого строку розрахунку за поставлений товар згідно п. 5.5. договору більш ніж на 14 календарних днів - штраф у розмірі 1 % від суми заборгованості.
Позивачем нараховано штрафу по заборгованості: 444 647, 99 грн. х 1 % = 4 446, 48 грн.
Відповідно до статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Господарським кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори-основний вид правомірних дій –це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
У відповідності зі ст.204 ЦК України договір укладений між сторонами по справі, як цивільно-правові правочини є правомірними на час розгляду справи, оскільки їх недійсність прямо не встановлено законом, та він не визнаний судом недійсним, тому зобов'язання за цим договором має виконуватися належним чином.
Відповідно до п. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, Цивільного кодексу України та інших правових актів.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та Інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
У відповідності зі ст.ст. 610, 611 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.
Заборгованість Приватного підприємства "Комерційна фірма "МАВЕРІК" перед Товариством з обмеженою відповідальністю "ВІС УКРАЇНА" за договорами поставки станом на 30.11.2010 р. складає 449094 грн., 47 коп., з яких: сума боргу - 444647,99 грн. та штрафні санкції - 4446,48 грн.
Таким чином, оцінюючи надані докази в сукупності та враховуючи вищевикладене, господарський суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу покласти на відповідача згідно ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82–85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Комерційна фірма "МАВЕРІК" (місцезнаходження 65070, м. Одеса, вул. Генерала Петрова, буд. 17, корпус 2, офіс 4 ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 33915324) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІС УКРАЇНА" (Місцезнаходження: 01042, м. Київ, вул. Патріса Лумумби, 4/6, корп. В, оф. 700, адреса для листування: 02105, м. Київ, пр-т Возз'єднання, 2/1-А, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 34937239) загальну суму заборгованості, що складає 4449 094 (чотириста сорок дев'ять тисяч дев'яносто чотири) грн., 47 коп., державне мито у розмірі 4 490 (чотири тисячі чотириста дев'яносто) грн. 95 коп. та збір за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.
Рішення суду набуває законної сили в порядку ст.85 ГПК України.
Наказ видати в порядку ст. 116 ГПК.
Суддя Торчинська Л.О.
Повне рішення складено 09.02.2011р.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2011 |
Оприлюднено | 15.02.2011 |
Номер документу | 13721791 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Торчинська Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні