27/157-10-5128
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" січня 2011 р.Справа № 27/157-10-5128
Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.
при секретарі судового засідання: Ярешко О.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Казакова Т.В., Брилько К.Є.;
від відповідача: Багацький М.В.
за позовом: Відкритого акціонерного товариства „Оптово - рознична база „Одесарибснаб”
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „Квадро”
про зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач –Відкрите акціонерне товариство „Оптово –рознична база „Одесарибснаб” (надалі ВАТ „ОРБ „Одесарибснаб”) звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадро", в якій просить суд зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю „Квадро” скласти реєстр власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства „Оптово –рознична база „Одесарибснаб” станом на 22.11.2010р. та передати зберігачу –Закритому акціонерному товариству „Південний регіональний депозитарно-конвертаційний центр „Фондовий Б.А.Н.К”.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на те, що 15.09.2010р. на чергових загальних зборах ВАТ „ОРБ „Одесарибснаб” було прийнято рішення про переведення випуску простих іменних акцій позивача із документарної форми існування у бездокументарну та було визначено дату припинення ведення реєстру –22.11.2010р., На підставі прийнятого рішення 07.10.2010р. Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку видане відповідне свідоцтво, про що було повідомлено реєстроутримувача –ТОВ „Квадро” та надіслано відповідний пакет документів з проханням передати реєстр новому зберігачу. Між тим, реєстроутримувач не здійснив передачу реєстру у встановлені строки, що обумовило звернення з відповідним позовом.
27.01.2011р. представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, яка розглядається Одеським окружним адміністративним судом за позовом ТОВ „Квадро” до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів про визнання дій щодо видачі свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів ВАТ „ОРБ „Одесарибснаб” протиправними, скасування зазначеного свідоцтва та відновлення попереднього свідоцтва, в якій третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено ВАТ „ОРБ „Одесарибснаб”. В підтвердження наявності зазначеної справи відповідачем надано копію ухвали Одеського окружного адміністративного суду про відкриття провадження у справі №2а/1570/10/2011.
Розглянувши зазначене клопотання у судовому засіданні 31.01.2011р. суд відмовив у його задоволенні, виходячи з наступного:
Згідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
При цьому, наявність інформації про розгляд іншої справи підтверджується тільки судовими документами: ухвалами, рішеннями, постановами судів, позовними заявами, скаргами.
Між тим, надана ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 11.01.2022р. не свідчить про початок розгляду справи за заявленими позовними вимогами та призначення справи до розгляду в судовому засіданні, а лише свідчить про те, що розпочато підготовку справи до судового розгляду, однак ця процесуальна дія не створює перешкод для провадження у справі і не порушує прав інших осіб щодо судового захисту.
Відповідач письмового відзиву на позов не надав, згідно наданих у судових засіданнях усних пояснень проти задоволення позовних вимог заперечує, при цьому належних доказів та обґрунтувань, які б підтверджували заперечення відповідача та спростовували заявлені позивачем обставини суду не надано.
Крім того, суд зазначає, що подібна поведінка відповідача має ознаки умисного затягування судового процесу, яка порушує права інших учасників судового процесу та суперечить вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку. При цьому під затягуванням судового процесу розуміються дії або бездіяльність учасника судового процесу, спрямовані на: неможливість початку розгляду судом порушеної провадженням справи; неможливість прийняття судом рішення в даному судовому засіданні; створення інших перешкод у вирішенні спору по суті з метою недосягнення результатів такого вирішення протягом установлених законом процесуальних строків.
У судовому засіданні 12.01.2011р. була оголошена перерва у розгляді справи до 31.01.2011р., згідно до ч.3 ст.77 Господарського процесуального кодексу України, про що сторони у справі були повідомлені належним чином.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
23 липня 2003 року між ВАТ «ОРБ «Одссарибснаб»(за договором - товариство) та ТОВ «Квадро»(за договором –виконавець) було укладено договір на ведення реєстру № 6, за умовами якого товариство доручило, а виконавець прийняв на себе виконання робіт з ведення системи реєстрів власників іменних цінних паперів товариства.
На виконання умов зазначеного договору сторонами було складено та підписано 15.09.2003р. акт приймання-передачі системи реєстру.
03 січня 2008 року між ВАТ «ОРБ «Одссарибснаб»(далі –емітент) та ТОВ «Квадро»(далі –реєстратор) було укладено новий договір на ведення реєстру № 6, згідно якого ТОВ «Квадро»зобов'язалось надавати ВАТ «ОРБ «Одесарибснаб»послуги щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів, обліку та зберігання інформації про власників іменних цінних паперів та про операції, внаслідок яких виникає необхідність внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів на підставі законодавства.
Згідно до умов п.п. 2.3.7 цього договору, до обов'язків реєстратора віднесено складання та надання емітенту у строк до 10 днів від дати надходження запиту емітента, якщо в ньому не встановлено іншої дати, реєстр власників іменних цінних паперів, складений на дату обліку у паперовій формі, з прошитими та пронумерованими сторінками, засвідчений підписами посадових осіб та скріплений печаткою реєстратора.
При передачі реєстру новому реєстроутримувачу, відповідно до п.2.3.17 цього договору передбачено, що реєстратор повинен надати новому реєстроутримувачу, серед інших документів, реєстр власників іменних цінних паперів, складений на дату закриття реєстру.
У відповідності до п.2.4.10 зазначеного договору визначено, що емітент зобов'язаний надавати реєстратору інформацію щодо рішень органів управління емітента, які стосуються діяльності емітента або впливають на фактори, що є важливими для виконання обов'язків реєстратора за договором. Інформація повинна надаватися протягом 2 робочих днів з моменту прийняття відповідного рішення у письмовій формі, засвідчена підписом керівника і печаткою емітента.
Зазначений договір, згідно до п 8.1, набрав чинності з моменту його підписання та діє протягом 5 років. Відповідно до п.8.3 цього договору передбачено, що кожна сторона має право достроково розірвати договір на ведення реєстру: в односторонньому порядку; за згодою сторін; у зв'язку з анулюванням (закінченням строку) дії ліцензії реєстратора; у разі припинення господарської діяльності шляхом прийняття рішення про ліквідацію; у разі рішення господарського суду про визнання одної сторони банкрутом.
Як вбачається з наданих до матеріалів справи документів, 15.09.2010р. на чергових загальних зборах акціонерів ВАТ „ОРБ „Одесарибснаб”, загальними зборами було прийнято рішення про переведення випуску простих іменних акцій ВАТ «ОРБ «Одесарибснаб»із документарної форми існування у бездокументарну та було визначено датою припинення ведення реєстру - 22 листопада 2010 року. Також на зазначених зборах було обрано депозитарія –ВАТ „ Національний депозитарій України”, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується та обрано зберігача - ЗАТ «Південний регіональний депозитарно-конвертаційний центр «Фондовий Б.А.Н.К.», у якого товариство буде відкривати рахунки у цінних паперах власникам акцій випуску, що дематеріалізується. Зазначені рішення оформлені протоколом чергових загальних зборів ВАТ „ОРБ „Одесарибснаб” №1 від 15.09.2010р.
За результатами прийнятого на зазначених зборах рішення було здійснено заміну свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування, яке видане Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку 07 жовтня 2010 року.
Листом від 07.10.2010 року ВАТ «ОРБ «Одесарибснаб»повідомило ТОВ «Квадро»про зазначені події та надіслало на адресу відповідача копію нового свідоцтва та запит емітента на складання реєстру власників іменних цінних паперів станом на 22.11.2010р.
Між тим, згідно складеного комісією ВАТ «ОРБ «Одесарибснаб» акту від 07.10.2010р., при прибутті на адресу ТОВ „Квадро” для передачі вказаних документів та листа від 07.10.2010р., ТОВ „Квадро” відмовилось від зустрічі з представниками позивача та отримання зазначеної кореспонденції. Отже комісією було вирішено направити зазначений пакет документів на адресу відповідача поштою з повідомленням про вручення та кур'єрською поштою. Подібний акт було складено також 08.10.2010р.
Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення рекомендованим листом від 07.10.2010 року з поштового відділення №5 було направлено пакет документів, який отримано відповідачем 08.10.2010 року. Даний факт підтверджується також листом Центру поштового зв'язку №1 від № 22/12 исх. А другий примірник пакету документів відправлено кур'єрською поштою ТОВ «Ваш кур"єр»про що свідчить накладна № 034446, між тим зазначений пакет був повернутий відповідачем.
Також ідентичний за змістом пакет документів було направлено до Одеською територіального Управління Державного контролю пінних паперів та фондового ринку 29.10.2010 року. У супровідному листі ВАТ «ОРБ «Одесарибснаб»повідомило, що ТОВ «Квадро»усіляко перешкоджає ВАТ «ОРБ «Одесарибснаб»у виконанні Законів України, відмовившись від прийняття пакету документів, як у представників емітента ВАТ «ОРБ «Одесарибснаб», так і у кур'єрської пошти.
На виконання вимог закону, ВАТ «ОРБ «Одесарибснаб»27.10.2010р. уклало Договір №12-ЕМ/2010 про відкриття та обслуговування рахунків у цінних паперах власникам іменних цінних паперів з зберігачем - ЗАТ „Південний регіональний депозитарно-конвертаційний центр „Фондовий Б.А.Н.К”. А також 09.11.2010р. укладено Договір про обслуговування емісії цінних паперів №Е-2011 з депозитарієм –ВАТ „Національний депозитарій України”.
25.11.2010р., на підставі платіжного доручення №414 позивачем були перераховані ТОВ „Квадро” кошти у розмірі 5000,00 грн. - витрат на збереження документів системи реєстру протягом наступних 5 років, відповідно до договору від 03.01.2008 року № 6. Та на підставі платіжного доручення від 25.11.2010 року № 415 позивачем була перераховані кошти у розмірі 400,00 грн., які складають плату за третій примірник реєстру власників іменних цінних паперів станом на 22.11.2О10 року відповідно договору від 03.01.2008 року № 6, про що свідчать наявні в матеріалах справи платіжні доручення.
26 листопада 2010р. головою правління ВАТ «ОРБ «Одесарибснаб»та виконавчим директором ЗАТ „ПРДКЦ „Фондовий Б.А.Н.К.” було складено акт про те, що при прибутті 26.11.2010р. о 14:00 на місцезнаходження реєстратора ТОВ „Квадро” для забезпечення передачі реєстру, зазначених осіб до приміщення не пропустили.
Вважаючи дії ТОВ „Квадро” порушенням вимог чинного законодавства та Положення «Про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у без документарну форму існування»позивач звернувся з позовними вимогами про зобов'язання відповідача скласти реєстр станом на 22.11.2010р. та передати його зберігачу.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків:
Згідно до ст. 41 Закону України „Про господарські товариства”, вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
Статтею 42 цього ж закону передбачено, що рішення загальних зборів акціонерів приймаються більшістю у 3/4 голосів акціонерів, які беруть участь у зборах, з таких питань: зміни статуту товариства; прийняття рішення про припинення діяльності товариства. З решти питань рішення приймаються простою більшістю голосів акціонерів, які беруть участь у зборах.
Відповідно до п.2.1. Положення „Про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування”, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 червня 2000 р. №98 визначено, що рішення про дематеріалізацію приймається загальними зборами акціонерного товариства.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи протоколу загальних зборів ВАТ „ОРБ „Одесарибснаб” №1 від 15.09.2010р., рішення про дематеріалізацію та припинення ведення реєстру, з визначенням дати припинення ведення реєстру, прийнято учасниками, що володіють у сукупності 68,15% голосів від загальної кількості голосів, отже загальні збори були правомочними.
Згідно до рекомендацій, викладених Верховним Судом України у Листі від 01.08.2007р. „Практика розгляду судами корпоративних спорів”, господарським судам необхідно враховувати, що рішення загальних зборів та інших органів управління господарського товариства, які є за своєю правовою природою актами, є дійсними, якщо у судовому порядку не буде встановлено інше, тобто існує презумпція легітимності рішень відповідних органів управління.
Отже, суд дійшов висновку, що рішення прийняті на загальних зборах акціонерів ВАТ „ОРБ „Одесарибснаб” 15.09.2010р., на момент розгляду спору є чинними, в судовому порядку не скасовані, в зв'язку з чим є обов'язковими до виконання також в частині, що стосується іншого господарюючого суб'єкта, а саме реєстратора - ТОВ „Квадро”, з яким у товариства існують договірні стосунки.
Згідно листа Верховного Суду України від 01.08.2007р. „Практика розгляду судами корпоративних спорів” визначено, що при вирішенні господарськими судами спорів, пов'язаних з укладенням, виконанням та розірванням, а також визнанням недійсними договорів на ведення реєстру власників іменних цінних паперів, необхідно керуватися загальними положеннями про договори, передбаченими ЦК і ГК, з урахуванням специфіки даних договорів.
Так, відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір. У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. А в силу вимог ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно до вимог ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно до умов договору на ведення реєстру № 6 від 03.01.2008р., ТОВ „Квадро” взяло на себе обов'язок, згідно до умов п.п. 2.3.7, скласти та надати емітенту у строк до 10 днів від дати надходження запиту емітента, якщо в ньому не встановлено іншої дати, реєстр власників іменних цінних паперів, складений на дату обліку у паперовій формі, з прошитими та пронумерованими сторінками, засвідчений підписами посадових осіб та скріплений печаткою реєстратора.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи платіжних доручень №411,№414, 415, позивачем були оплачені у повному обсязі послуги по складенню реєстру та навіть по зберіганню реєстру, згідно до прейскуранту цін на послуги реєстратора (додаток до договору №6 від 03.01.2008р.).
Між тим, згідно до наведених позивачем обставин, зобов'язання ТОВ „Квадро” щодо складення та передачі реєстру, ні на дату визначену позивачем –22.11.2010р., ні на момент розгляду спору не виконані, що відповідачем не спростовується.
Крім того, обов'язок реєстратора щодо складення та передачі реєстру випливає із умов Положення „Про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування”, згідно до п.п. 3.1, 3.2. якого, на дату припинення операцій реєстроутримувач, зокрема, припиняє виконання операцій за рахунками номінальних утримувачів у системі реєстру власників акцій випуску, що дематеріалізується; припиняє будь-які операції в системі реєстру та на підставі розпорядження емітента, що надається відповідно до пункту 2.4 розділу 2 цього Положення, складає реєстр власників іменних цінних паперів (список власників та номінальних утримувачів іменних цінних паперів) у формі паперового документа та в електронному вигляді на знімному машинному носії даних (магнітному, оптичному чи флеш) станом на цю дату у 2, 3 чи 4 примірниках (по одному - емітенту; обраному емітентом депозитарію; обраному емітентом зберігачу.
А згідно до п.3.3 цього Положення передбачено, що протягом 5 робочих днів з дати припинення ведення реєстру реєстроутримувач, якщо не всі власники знерухомили належні їм акції випуску, щодо якого прийнято рішення про дематеріалізацію, в присутності уповноваженої особи емітента передає, а обраний емітентом зберігач, зазначений у рішенні про дематеріалізацію, приймає реєстр власників іменних цінних паперів, складений станом на дату припинення ведення реєстру. Передача реєстру, складеного за станом на дату припинення ведення реєстру, до зберігача оформлюється актом приймання-передачі (п.3.4 Положення).
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог ВАТ „ОРБ „Одесарибснаб” та задоволення позову у повному обсязі.
На підставі ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита в сумі та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд-
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Квадро" (65009, м. Одеса, вул. Михайлівська, 25, ід. код 30191440) скласти реєстр власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства „Оптово-рознична база „Одесарибснаб” (65005, м. Одеса, вул. Банківська, 106, ід. код 21029373) станом на 22.11.2010р. та передати реєстр зберігачу –Закритому акціонерному товариству „Південний регіональний депозитарно-конвертаційний центр „Фондовий Б.А.Н.К” (65033, м. Одеса, вул. Василя Стуса, 2/1, ід. код 22452796).
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квадро" (65009, м. Одеса, вул. Михайлівська, 25, ід. код 30191440) на користь Відкритого акціонерного товариства „Оптово-рознична база „Одесарибснаб” (65005, м. Одеса, вул. Банківська, 106, ід. код 21029373) 85/вісімдесят п'ять/ грн. державного мита, 236/двісті тридцять шість /грн. витрат на інформаційно технічне забезпечення судового процесу.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.
Суддя Невінгловська Ю.М.
Повний текст рішення складено 07.02.2011р.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2011 |
Оприлюднено | 15.02.2011 |
Номер документу | 13721794 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Невінгловська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні