16/299пд
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
01.03.11 р. Справа № 16/299пд
Суддя господарського суду Донецької області В.В. Манжур,
при секретарі Гавриленко І.О., розглянувши матеріали справи
за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, м.Донецьк
до відповідача: Донецької обласної організації Народного Союзу „Наша Україна”, м.Донецьк
про розірвання договору оренди № 3902/2009 від 30.09.2009р. та зобов'язання відповідача повернути орендоване майно балансоутримувачу за актом приймання-передачі,
За участю представників сторін :
від позивача: Нукільська А.О. – за довіреністю
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Ухвалою господарського суду Донецької області від 20.12.2010р. порушено провадження по справі за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м.Донецьк до Донецької обласної організації Народного Союзу „Наша Україна”, м.Донецьк про розірвання договору оренди № 3902/2009 від 30.09.2009р. та зобов'язання відповідача повернути орендоване майно балансоутримувачу за актом приймання-передачі. За вказаною позовною заявою розгляд справи призначено на 10.01.2011р. – 10 год. 15 хв. Судом визнано обов`язковою явку у судове засідання представників сторін, сторони у справі зобов`язані надати докази та документи, необхідні для всебічного, повного та об`єктивного розгляду справи.
Представника позивача було ознайомлено з правами та обов'язками у відповідності із ст.22 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні клопотання про фіксацію судового процесу технічними засобами не надавалось, на підставі чого справу було розглянуто без застосування зазначених засобів. Крім цього, роз'яснено вимоги ст.81-1 Господарського процесуального кодексу України, тому складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на договір оренди № 3902/2009 від 30.09.2009р., лист № 11-06-03-10735 від 24.09.2010р., рішення від 02.06.2010р. по справі № 32/58, рішення від 03.11.2010р. по справі № 44/65, розрахунок суми заборгованості за договором, неналежне виконання відповідачем умов договору, з приводу чого позивач просить розірвати договір оренди та зобов'язати відповідача повернути орендоване майно балансоутримувачу за актом приймання-передачі.
В заяві від 01.03.2011р. позивач в обґрунтування заявлених вимог посилається на приписи ст.ст. 611, 651 Цивільного кодексу України, п.3 ст.26, ст.27 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” та неналежне виконання відповідачем договірних зобов'язань.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (серія АЕ № 412946) відповідач зареєстрований за адресою: 83092, м.Донецьк, вул.230 Стрілкової дивізії, буд.15, кв.23. З метою належного повідомлення відповідача про час та місце слухання справи судова кореспонденція направлялась саме за цією адресою.
Однак, Відповідач до жодного судового засідання не з'явився, відзив на позов та витребувані документи не надав, хоча був повідомлений про слухання справи належним чином.
Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази та заслухавши у судових засіданнях пояснення представника позивача, господарський суд встановив:
30 вересня 2009р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України (Орендодавець) та Донецькою обласною організацією Народного Союзу „Наша Україна” (Орендар) був укладений договір оренди за № 3902/2009 (далі за текстом – договір), згідно пункту 1.1. якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування державне майно – нежитлове вбудоване приміщення площею 18,0 кв.м, розміщене за адресою: м.Вугледар, вул.Трифонова, 22, що перебуває на балансі ДП „Шахтоуправління „Південнодонбаське № 1”, про що складений акт приймання-передачі.
Договір укладено строком на 2 роки 360 днів, що діє з 30.09.2009р. до 25.09.2012р. включно (п.10.1. договору).
Згідно пунктів 3.1. та 3.6. договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95р. № 786 (зі змінами) та становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) – серпень 2009р. – 210,60грн. та перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% та 30% щомісяця не пізніше 15 числа відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінету Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п.3.3. договору).
Згідно вимог ст.ст. 525, 615 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.
За умовами договору Орендар прийняв на себе зобов'язання своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату (п.5.4. договору).
В листі від 24.09.2010р. за № 11-06-03-10735 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області повідомило відповідача про необхідність погасити наявну заборгованість та запропонував розірвати договір оренди.
Стаття 26 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Згідно ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд (ч.1 ст.782 ЦК України).
Оскільки відповідачем порушені істотні умови договору в частині своєчасної оплати орендної плати, а саме: несвоєчасно та не в повному обсязі сплатив орендну плату за договором, у зв'язку з чим виникла заборгованість за період з вересня 2009р. по серпня 2010р., що підтверджується рішеннями господарського суду Донецької області від 02.06.2010р. у справі 32/58, від 03.11.2010р. у справі № 44/65; позивач у позові зазначив, що на момент звернення до суду Відповідачем не погашена сума заборгованості з орендної плати та, крім того, виникла заборгованість за період з вересня по жовтень 2010р., позовні вимоги в частині розірвання договору оренди № 3902/2009 від 30.09.2009р. підлягають задоволенню.
В пункті 5 ст.188 Господарського кодексу України встановлено, що якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача повернути орендоване майно балансоутримувачу за актом приймання-передачі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст.27 Закону України „Про оренду державного і комунального майна” у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Згідно статті 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
В пункті 5.12. договору сторони передбачили, що у разі припинення або розірвання договору Орендар зобов'язаний повернути Балансоутримувачу орендоване майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу.
Однак, на момент розгляду справи об'єкт оренди відповідачем не був повернутий.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.
Згідно статті 5 зазначеного вище Закону Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцем щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук;
За вказаних вище обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача повернути орендоване майно балансоутримувачу за актом приймання-передачі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються судом на відповідача, оскільки саме з вини останнього виник спір.
На підставі ст.ст.2, 5, 26, 27 Закону України „Про оренду державного і комунального майна”, ст.ст. 525, 615, 651, 782, 785 Цивільного кодексу України, ст.188 Господарського кодексу України, керуючись ст.ст.4-2, 4-3, 32, 33, 34, 38, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
В И Р I Ш И В :
Позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м.Донецьк до Донецької обласної організації Народного Союзу „Наша Україна”, м.Донецьк про розірвання договору оренди № 3902/2009 від 30.09.2009р. та зобов'язання відповідача повернути орендоване майно балансоутримувачу за актом приймання-передачі – задовольнити.
Розірвати договір оренди № 3902/2009 від 30.09.2009р., укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України та Донецькою обласною організацією Народного Союзу „Наша Україна”.
Зобов'язати Донецьку обласну організацію Народного Союзу „Наша Україна”, м.Донецьк (83092, м.Донецьк, вул.230 Стрілкової дивізії, буд.15, кв.23; ЄДРПОУ 33576772) повернути балансоутримувачу – ДП „Шахтоуправління Південнодонбаське № 1” (85670, Донецька область, м.Вугледар) – орендоване майно – нежитлове вбудоване приміщення площею 18,0 кв.м, розміщене за адресою: м.Вугледар, вул.Трифонова, 22, (орендодавцем якого, згідно ст.5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м.Донецьк – адреса: вул.Артема, 97, м.Донецьк, 83000, ЄДРПОУ 13511245) - за актом прийому-передачі в місячний термін з дня набрання рішенням чинності.
Стягнути з Донецької обласної організації Народного Союзу „Наша Україна”, м.Донецьк (83092, м.Донецьк, вул.230 Стрілкової дивізії, буд.15, кв.23; ЄДРПОУ 33576772) в доход Державного бюджету України державне мито у розмірі 85,00грн.
Стягнути з Донецької обласної організації Народного Союзу „Наша Україна”, м.Донецьк (83092, м.Донецьк, вул.230 Стрілкової дивізії, буд.15, кв.23; ЄДРПОУ 33576772) в доход Державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00грн. (р/р 31210264700006 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34687001, Отримувач : УДК у Київському районі м.Донецька, код бюджетної класифікації 22050003).
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 01.03.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Манжур В.В.
Повний текст рішення складений та підписаний 04.03.2011р.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2011 |
Оприлюднено | 09.03.2011 |
Номер документу | 13974877 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Манжур В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні