Постанова
від 07.12.2010 по справі 2а-2943/10/2670
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

2а-2943/10/2670

  ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  міста КИЄВА01025,  м. Київ,  вул. Десятинна,  4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

м. Київ

 07 грудня 2010 року           12:08           № 2а-2943/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., при секретарі судового засідання Безсчасній Я.С.,                                       за участю представника позивача –Литвинчук В.О. (довіреність від 10.03.2010р. № 63),розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва

до Комерційної науково-виробничої фірми «Ока»

про стягнення податкового боргу у розмірі 5 917, 92 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ДПІ у Дарницькому районі м. Києва з позовом до КНВФ «Ока»про стягнення податкового боргу у розмірі 20 142, 62 грн.

В ході судового розгляду позивачем були зменшені позовні вимоги (заява від 11.10.2010р.) та він остаточно просив стягнути з відповідача заборгованість з податку на додану вартість в сумі 5 917, 92 грн., посилаючись на те, що зменшену суму податкового боргу було стягнуто постановою Господарського суду м. Києва від 02 вересня 2010 року у справі № 25/525-А за позовом ДПІ у Дарницькому районі м. Києва до КНВФ «Ока»про стягнення податкового боргу в розмірі 14 224, 17 грн.

У судовом?у засіданні представники поз?ивача позовні вимоги підтрим?али та просив їх задовольнити.

У судові засідання 23 ли?пня, 17 серпня, 03 вересня, 11 жовтня, 25 жовтня, 30 листопада та 07 грудня 2010 ро?ку уповноважені представник?и відповідача не з'явились.

Відповідач належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового роз?гляду відповідно до вимог ст. 33, ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України.

Від відповідача відзив на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв? чи клопотань до суду не надходило, а тому суд на підставі ст. 71, ст. 128 Кодексу адміністративног?о судочинства України розгля?дає справу за відсутності від?повідача на підставі наявних? в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов в?исновку, що позовні вимоги під?лягають задоволенню з огляду? на наступне.

КНВФ «Ока»було зареєстровано як юридичну особу Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією 08 липня 1993 року згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (серія А00 № 125891, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 1 065 120 0000 005189).

Відповідача перебуває  на обліку як платника податків у ДПІ у Дарницькому районі м. Києва.

ДПІ у Дарницькому районі м. Києва провела перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку КНВФ «Ока», за результатами якої було складено акт № 2078 від 07 травня 2008 року.

В акті пер?евірки було встановлено пору?шення відповідачем підпункт?у 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погаш?ення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та підпункту 7.7.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що мало вираз у порушенні строків сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість.

07 травня 2008 року ДПІ у Дарницькому районі було складено акт № 54 пр?о відмову від підпису службов?ої особи (підприємця) акта перевірки № 2078 від 07 травня 2008 року.

07 травня 2008 року ДПІ у Дарницькому районі м. Києва на під?ставі акта перевірки прийнял?а податкові повідомлення –рі?шення:

- податкове повідомлення –рішення № 0018021502/0, яким згідно з підпункт?ом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 30 календарних днів граничног?о строку сплати узгодженої су?ми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 1 000, 00 грн. застосувала до КНВФ «Ока» суму штрафних (фінансових) санкцій в роз?мірі 10 % узгодженої суми податкового зобов'язання в сумі 100, 00 грн.;

- податкове повідомлення –рішення № 0018011502/0, яким згідно з підпункт?ом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 50 календарних днів граничног?о строку сплати узгодженої су?ми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 1 998, 05 грн. застосувала до КНВФ «Ока» суму штрафних (фінансових) санкцій в роз?мірі 20 % узгодженої суми податкового зобов'язання в сумі 399, 61 грн.;

- податкове повідомлення –рішення № 0018001502/0, яким згідно з підпункт?ом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 113 календарних днів граничног?о строку сплати узгодженої су?ми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 1 640, 62 грн. застосувала до КНВФ «Ока»суму штрафних (фінансових) санкцій в роз?мірі 50 % узгодженої суми податкового зобов'язання в сумі 820, 31 грн.

Зазначені податкові повідомлення –рішення були надіслані відповідачу рекомендованим листом з поштовим повідомленням про вручення 26 червня 2008 року, проте лист було повернуто відділом поштового зв'язку податковому органу з відміткою «організація вибула», що підтверджується копіями конверта  та поштового повідомлення про вручення, наявними в матеріалах справи, а також актом відповідача від 14 липня 2008 року № 111.

У зв'язку із встановленням факту невручення податкових повідомлень-рішень по причині незнаходження платника податку за місцезнаходженням податкові повідомлення –рішення були розміщені на дошці податкових оголошень (повідомлень) 14 липня 2008 року, про що було складено відповідний акт № 13 від 14 липня 2008 року.

Крім того, ДПІ у Дарницькому районі м. Києва було винесено податкове повідомлення-рішення № 0044061502/0 від 23 липня 2007 року, яким застосувала до КНВФ «Ока»за неподання податкових декларацій з податку на додану вартість суму штрафних (фін?ансових) санкцій в розмірі 680, 00 гр?н. на підставі підпункту 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»згідно акта перевірки № 02778/1502/21493047 від 20.07.2007 року.

Крім того, в ході судовог?о розгляду було встановлено, щ?о КНВФ «Ока»було подано до податкового органу податкові декларації з податку на додану вартість від 19 липня 2006 року (вх. № 51526) за ІІ квартал 2006 року, від 17 жовтня 2006 року (вх. № 79796) за ІІІ квартал 2006 року.

Відповідачем в деклараціях були визначені суми податку до сплати в бюджет (рядок 27) в розмірі 2 956, 00 грн. та в сумі 962, 00 грн., відповідно на загальну суму 3 918, 00 грн.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ (далі –Закон № 2181-ІІІ).

Згідно з підпунктом 1.11 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ під податковою декларацією розуміється документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до пп. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків),- протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Відповідно до п. 7.8.1 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»(в редакції на момент спірних правовідносин) податковим (звітним) періодом для податку на додану вартість є календарний місяць.

Абзацом першим підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до підпункту 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ передбачена відповідальність платника податку за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом.

При цьому, п. 17.3 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Згідно з п. 6.1 ст. 6 Закону № 2181-ІІІ у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок  податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Відповідно до підпункту 5.2.1 п. 5.2. ст. 5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2. та 4.3. статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, з винятком випадків,   визначених підпунктом 5.2.2. цього пункту.

У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»- «в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження (абзац третій підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ).

Водночас, в силу абзаців першого та другого п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації (абзац перший підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ).

Податкові повідомлення –рішення ДПІ у Дарницькому районі м. Києва від 07 травня 2008 року № 0018021502/0, № 0018011502/0, № 0018001502/0 та від 23 липня 2007 року № 0044061502/0 відповідно до вимог підпункту 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181-ІІІ та п. 4.6 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року № 253 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 27 травня 2003 року № 247), вважаються такими, що були  вручені відповідачу.

Абзацом першим підпункту 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ передбачено, що платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд рішення, яка подається у письмовій формі, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом.

З урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення. У цьому випадку зазначене рішення контролюючого органу не підлягає адміністративному оскарженню (абзац перший підпункту 5.2.5. п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ).

Податковим боргом в розумінні Закону № 2181-ІІІ визнається податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (п. 1.3 ст. 1 та підпункт 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ).

Доказів оскарження вищезазначених податкових повідомлень –рішень суду не надано.

Доказів сплати узгоджених сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість протягом законодавчо встановлених граничних строків суду не надано, а тому ця сума визнається податковим боргом.

В ході судового розгляду було встановлено, що відповідачу виставлялась перша та друга податкові вимоги № 1/235 від 13.02.2006 р. та № 2/559 від 29.03.2006р. до моменту виникнення суми податкового боргу, заявленій позивачем в даній справі.

Виставлення наступної податкової вимоги у випадку виникнення нового податкового боргу після виставлення другою податкової вимоги в Законі № 2181-ІІІ не передбачено.

З метою погашення податкового боргу ДПІ у Дарницькому районі м. Києва були вжиті наступні заходи для погашення податкового боргу, а саме: направлені запити до Управління ДАІ ГУ МВС України в м. Києві від 10 серпня 2009 року № 34723/9/24-108 та від 29 січня 2010 року № 2453/3/24-108 про надання переліку автотранспортних засобів, що належать відповідачу та до Київського міського бюро технічної інвентаризації від 29 січня 2010 року № 2454/9/24-108 щодо об'єктів нерухомості відповідача, на які були отримані відповіді.

На день розгляду справи сума податкового боргу з податку на додану вартість складає 5 917, 92 грн.

Згідно з підпунктом 3.1.1 п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно з підпунктом 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 цього ж Закону, є виключно податкові органи.

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом одинадцятим ст. 11 цього ж Закону передбачено право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Отже, враховуючи те, що заходи з погашення податкового органу позивача не призвели до погашення податкового боргу та з огляду на те, що відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 5 917, 92 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи положення ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність судових витрат, здійснених позивачем, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О? В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комерційної науково-виробничої фірми «Ока»(місцезнаходження: 02121, м. Київ, вул. Вірменсь?ка, 29, ідентифікаційний код 21493047) до Державного бюджету України суму податкового боргу з податку на додану вартість  в розмір?і 5 917 (п'ять тисяч дев'ятсот сімнадцять) грн. 92 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адмі?ністративного судочинства У?країни.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу ад?міністративного судочинства України відповідно.

      Суддя

О.В. Дегтярьова

Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови –13 грудня 2010 року.

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.12.2010
Оприлюднено14.03.2011
Номер документу14106567
СудочинствоАдміністративне