27/166-10-5280
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" лютого 2011 р.Справа № 27/166-10-5280
Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М.
при секретарі судового засідання: Ярешко О.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Діордіца М.С. (представник діючий за довіреністю);
від відповідача: не з'явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "ЮГцемент";
до відповідача: Приватного підприємства "Престиж"
про стягнення 45 295,95 грн.
ВСТАНОВИВ:
СУТЬ СПОРУ: Позивач - Публічне акціонерне товариство "ЮГцемент" звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача - Приватного підприємства "Престиж", в якій просить суд стягнути з відповідача суму основної заборгованість у розмірі 45 295,95 грн. та покласти на відповідача судові витрати.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 15 березня 2010 року між ПАТ "ЮГцемент" та ПП "Престиж" укладено договір поставки №27/10/ОФТер-ПП, на виконання умов якого, протягом періоду березня-травня 2010 року ПАТ "ЮГцемент" поставило товар ПП "Престиж" на загальну суму 127 940,70 грн., між тим, відповідач за фактично отриманий товар розрахувався не в повному обсязі, в зв'язку з чим у нього утворилась визначена у позовних вимогах заборгованість.
У судовому засіданні 28.02.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач у судові засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, письмового відзиву на позовну заяву до суду не надав, право на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судового засідання належним чином, шляхом надсилання ухвал суду на адресу реєстрації, яка не змінювалася, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України, виданий станом на 27.01.2011 року.
Відповідно до ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, у разі відсутності за такою адресою відповідача, суд вважає, що ухвала про порушення провадження у справі вручена відповідачу належним чином.
Згідно із статтею 93 Цивільного кодексу України, місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені. При цьому, до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, а у разі, коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Приймаючи до уваги, що судові відправлення були повернуті із відміткою поштової установи “за истечением срока хранения”, суд вважає за можливе розглядати справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
15 березня 2010 року між ПАТ "ЮГцемент" (надалі –постачальник) та ПП "Престиж" (надалі - покупець) укладено договір поставки №27/10/ОФТер-ПП (надалі - договір), згідно якого постачальник зобов'язується передавати (поставити) у власність покупцю цемент в кількості, асортименті, в строки та на умовах, визначених цим договором, а покупець зобов'язується прийняти цемент і сплатити за нього визначену цим договором ціну.
Згідно до п. 2.1 договору, загальна кількість цементу, що повинен бути поставлений постачальником покупцю за цим договором протягом 2010 року, визначається сторонами згідно з додатками до цього догово ру, якими сторони визначають обсяг поставок, ціну та умови поставки цементу на певний строк, вказаний в такому додатку. Такі додатки до договору укладаються, як правило, щодо поставок цементу на період 1 (один) календарний місяць.
Відповідно до умов п. 3.1 договору, цемент за цим договором поставляється постачальником автомобільним або залізничним транспортом.
Положеннями п.п. 3.3.1 договору встановлено, що в разі поставки партії цементу на умовах FCA місце призначення: постачальник зобов'язаний відвантажити цемент в наданий покупцем транспортний засіб в місці призначення (п.п.3.3.1.1); в разі поставки цементу автомобільним транспортом місцем призначення в цьому випадку є територія постачальника, що розташована за адресою: місто Одеса, вул. Промислова, 33, промислова площадка ВАТ „ЧГЗБ” та Одеська область, Біляївський р-н, с. Нерубайське, вул. Хуторська, промислова площадка МЧП „Сварог” (п.п.3.3.1.2).
У п.п. 3.3.1.4 договору визначено, що незважаючи на вид транспорту, в якому буде здійснюватись поставка цементу на умовах FCA місце призначення, зобов'язання постачальника щодо поставки цементу в цьому випадку вважаються повністю виконаними з моменту завантаження цементу в наданий покупцем транспортний засіб в місці призначення.
Положеннями п.п. 3.3.2 договору встановлено, що в разі поставки партії цементу на умовах СРТ місце призначення: постачальник зобов'язаний відвантажити цемент в транспортний засіб, визначений покупцем та вказаний у відповідній заявці останнього, на власній території та оплатити доставку такого цементу до місця призначення (п.п. 3.3.2.1).
Умовами п.п. 3.3.2.3 договору встановлено, що зобов'язання постачальника щодо поставки цементу в цьому випадку вважаються повністю виконаними з моменту передачі цементу, завантаженого в транспортний засіб, перевізнику.
Відповідно до п. 3.4 договору, документами, що підтверджують факт поставки цементу покупцю за цим договором є, зокрема, в разі поставки цементу автомобільним транспортом –видаткова накладна на поставлений цемент, видана постачальником.
Умовами п. 3.5 договору визначено, що не зважаючи на будь-які інші положення цього договору, сторони цим домовились, що датою поставки цементу за цим договором (далі - дата поставки) вважається дата передачі завантаженого на транспортний засіб цементу перевізнику незалежно від виду транспорту, в якому відбувається поставка, та умов поставки цементу, визначених сторонами та вказаних в додатках до цього договору.
Згідно до умов п. 4.2 договору, сторони цим домовились, що поставка це менту за цим Договором буде здійснюватись постачальником частинами (далі - партія це менту), розмір яких визначається покупцем та вказується у відповідних письмових замовлен нях (далі - заявки). Вказані заявки на кожну партію цементу покупець має надсилати по стачальнику за допомогою факсимільного зв'язку щонайменше за 3 (три) доби до бажаної да ти поставки партії цементу. Такі заявки покупця будуть єдиною підставою для здійснення поставки партії цементу за цим договором, а датою надходження постачальнику заявки по купця буде вважатись дата фактичного отримання постачальником заявки факсом на номер (0482) 42-94-80.
Пунктом 5.1 договору встановлено, що приймання цементу по кількості та якості здійснюється покупцем в порядку і терміни, вста новлені Інструкцією про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання по кількості № П-6, затвердженою наказом Держарбітражу СРСР від 15.06.1965р., та Інструкцією про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання по якості № П-7, затвердженою нака зом Держарбітражу СРСР від 25.04.1966р.
Згідно до умов п. 6.2 договору загальна вартість цього договору визначається, як сукупна вартість цементу, який буде поста влений постачальником покупцю протягом терміну дії цього договору.
Відповідно до п. 7.1 договору, оплата цементу за цим договором здійснюється покупцем в національній грошовій одиниці України - гривні, шляхом безготівкового переказу грошових коштів на поточний рахунок по стачальника, реквізити якого вказані в розділі 14 цього договору, або шляхом внесення готів кових коштів в касу постачальника.
У п. 7.2 договору визначено обов'язок покупця оплатити партію цементу, вказану у відповідній заявці, авансом до дати поставки замовленої партії цементу, тобто шляхом внесення передплати в розмірі 100% вартості замовленої партії цементу.
Положеннями п. 10.1 договору встановлено, що цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та скріплення печатками сторін.
Згідно до умов п. 10.2 договору, сторони погодились, що цей договір є чинним з дня набрання чинності та до 31 грудня 2010 року. Після закінчення цього терміну покупець втрачає право вимагати від постачальника по ставки цементу на умовах, передбачених в цьому договорі. Проте, закінчення зазначеного терміну ні в якому разі не звільняє покупця від обов'язку оплати раніше отриманий цемент з урахуванням штрафних санкцій та/або збитків (якщо такі будуть).
15.03.2010р. сторонами укладено додаток №01 до договору поставки № 27/10/ОФТер-ПП, згідно умов якого позивач зобов'язався поставити у період з 15.03.2010р. по 31.03.2010р. партію цементу в кількості 101 тон (у тому числі тарованого 10 тон) згідно з асортиментом, наведеним в додатку №01, а відповідач зобов'язався прийнятий таку партію цементу та сплатити за нього ціну, визначену додатком №01.
24.03.2010р. сторонами укладено додаток №02 до договору поставки № 27/10/ОФТер-ПП, згідно умов якого позивач зобов'язався поставити у період з 24.03.2010р. по 31.03.2010р. партію цементу в кількості 101 тон згідно з асортиментом, наведеним в додатку №02, а відповідач зобов'язався прийнятий таку партію цементу та сплатити за нього ціну, визначену додатком №02, при цьому додаток №01 від 15.03.2010р. вважається таким, що втратив свою дію.
01.04.2010р. сторонами укладено додаток №03 до договору поставки № 27/10/ОФТер-ПП, згідно умов якого позивач зобов'язався поставити у період з 01.04.2010р. по 30.04.2010р. партію цементу в кількості 200 тон (у тому числі тарованого 10 тон) згідно з асортиментом, наведеним в додатку №03, а відповідач зобов'язався прийнятий таку партію цементу та сплатити за нього ціну, визначену додатком №03, при цьому додаток №02 від 24.03.2010р. вважається таким, що втратив свою дію.
15.04.2010р. сторонами укладено додаток №04 до договору поставки № 27/10/ОФТер-ПП, згідно умов якого позивач зобов'язався поставити у період з 01.04.2010р. по 30.04.2010р. партію цементу в кількості 200 тон (у тому числі тарованого 10 тон) згідно з асортиментом, наведеним в додатку №04, а відповідач зобов'язався прийнятий таку партію цементу та сплатити за нього ціну, визначену додатком №04, при цьому додаток №03 від 01.04.2010р. вважається таким, що втратив свою дію.
01.05.2010р. сторонами укладено додаток №05 до договору поставки № 27/10/ОФТер-ПП, згідно умов якого позивач зобов'язався поставити у період з 04.05.2010р. по 31.05.2010р. партію цементу в кількості 200 тон (у тому числі тарованого 10 тон) згідно з асортиментом, наведеним в додатку №05, а відповідач зобов'язався прийнятий таку партію цементу та сплатити за нього ціну, визначену додатком №05, при цьому додаток №04 від 15.04.2010р. вважається таким, що втратив свою дію.
01.06.2010р. сторонами укладено додаток №06 до договору поставки № 27/10/ОФТер-ПП, згідно умов якого позивач зобов'язався поставити у період з 01.06.2010р. по 30.06.2010р. партію цементу в кількості 50 тон, згідно з асортиментом, наведеним в додатку №06, а відповідач зобов'язався прийнятий таку партію цементу та сплатити за нього ціну, визначену додатком №06, при цьому додаток №05 від 01.05.2010р. вважається таким, що втратив свою дію.
01.07.2010р. сторонами укладено додаток №07 до договору поставки № 27/10/ОФТер-ПП, згідно умов якого позивач зобов'язався поставити у період з 01.07.2010р. по 31.07.2010р. партію цементу в кількості 40 тон, згідно з асортиментом, наведеним в додатку №07, а відповідач зобов'язався прийнятий таку партію цементу та сплатити за нього ціну, визначену додатком №07, при цьому додаток №06 від 01.06.2010р. вважається таким, що втратив свою дію.
На виконання умов зазначеного договору, протягом періоду з березня по травень місяці 2010 року ПАТ "ЮГцемент" поставило, а повноважним представником ПП "Престиж" отримано товар на загальну суму 127 940,70 грн., що підтверджуються наявними в матеріалах справи документами, а саме, видатковими накладними та довіреностями на отримання товарно-матеріальних цінностей (а.с. 23-41) підписаними уповноваженими представниками сторін та скріпленими печатками.
В порушення умов договору відповідач за фактично отриманий товар розрахувався частково та сплатив лише 82 644,75 грн., в зв'язку з чим станом на момент звернення з позовом у ПП "Престиж" рахується заборгованість перед ПАТ "ЮГцемент" у розмірі 45 295,95 грн.
В порядку досудового врегулювання спору, позивачем було направлено на адресу ПП "Престиж" лист вих. №2118 від 27.10.2010р., з вимогою погасити заборгованість за поставлений цемент у розмірі 45 295,95 грн. протягом 7 календарних днів з дня отримання даного листа. Також, зазначеним листом відповідача попереджено, що в разі не виконання відповідачем вказаних вимог ПАТ "ЮГцемент" буде змушено звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів. При цьому, позивач зазначає, що вказаний лист був залишений відповідачем без відповіді та задоволення, між тим, доказів підтверджуючих надіслання та отримання даного листа ПП "Престиж", позивачем суду не надано.
Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням договірних зобов'язань відповідачем та направлено на стягнення з відповідача наявної заборгованості за договором поставки № 27/10/ОФТер-ПП від 15.03.2010р.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Положеннями п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. Водночас вимогами ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України передбачено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно до вимог ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Строк дії договору поставки від 15.03.2010 року, відповідно до п. 10.2 зазначеного договору, був встановлений до 31.12.2010 року.
Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 631 Цивільного кодексу України, строком дії договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
Згідно до ч. 1, ч. 2 ст. 692 Цивільного кодексу України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Згідно з ч.2 ст. 218 Господарського Кодексу України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Із вищезазначених, обставин справи виходить, що відповідач порушив виконання своїх зобов'язань за договором поставки №27/10/ОФТер-ПП від 15.03.2010р., а саме не в повному обсязі розрахувався за фактично отриманий товар.
Приймаючи до уваги вищевикладене, а також те, що позовні вимоги ПАТ "ЮГцемент" щодо стягнення з відповідача суми заборгованості у розмірі 45 295,95 грн. підтверджуються наявними в матеріалах справи документами, суд вважає їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита в сумі 452,95 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Приватного підприємства "Престиж" (65033, м. Одеса, провулок Пржевальського, буд.7, іден. код 31209562, п/р 26009269371 в „Укрсиббанк”, МФО 328168) на користь Публічного акціонерного товариства "ЮГцемент" (57113, Миколаївська область, смт. Ольшанське, вул. Промислова, 9, код ЄДРПОУ 00293031, п/р 26006956 в МОД „Райффайзен Банк Аваль” в м.Миколаєві, МФО 326182) 45295/сорок п'ять тисяч двісті дев'яносто п'ять/грн. 95 коп. основної заборгованості, 452/чотириста п'ятдесят дві/грн. 95 коп. державного мита та 236/двісті тридцять шість/грн. витрат на ІТЗ судового процесу.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10-денного строку з моменту складання повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Одеським апеляційним господарським судом.
Суддя Невінгловська Ю.М.
Повний текст рішення складено 09.03.2011р.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2011 |
Оприлюднено | 15.03.2011 |
Номер документу | 14107612 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Невінгловська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні