Рішення
від 09.03.2011 по справі 4/157-10-4996
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

4/157-10-4996

              

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"09" березня 2011 р.Справа  № 4/157-10-4996

                                                           

За позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Катерининський»;

до відповідача: Відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Закрите акціонерне товариство «Футбольний клуб «Чорноморець»;

про укладання договору.

                                                                                                                    Суддя Літвінов С.В.

Представники сторін:

Від позивача: Мальнєв Є.П.-  за довіреністю;

Від відповідача: Баландюк Р.Ф. -  за довіреністю.

Від 3-ї особи: не з'явився

Суть спору: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Будинок на Катерининський» ”(надалі –ОСББ “Будинок на Катерининський”) звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»(надалі ВАТ «Одесаобленерго») про укладання договору, посилаючись на те, що у серпні місяці 2010 року ОСББ «Будинок на Катерининський»направило ВАТ «Одесаобленерго»два примірники проекту договору про постачання електричної енергії, розробленого на основі типового, які були оформлені з боку Позивача належним чином, та просило відповідача розглянути пропозицію укласти договір і у встановлений законом строк підписати та повернути Позивачу один примірник договору. Однак відповідач у порушення встановленого законодавством порядку укладання господарських договорів безпідставно ухилився від його укладання..

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити позивачу у задоволені позовних вимог повністю, посилаючись на те, що проект договору про постачання електричної енергії не відповідав вимогам Правил користування електричною енергією № 28 від 31.07.1996 року із змінами та доповненнями, у зв'язку з чим не міг бути підписаний відповідачем.

Ухвалою Господарського суду Одеської області за клопотанням відповідача до справи було залучено у якості 3-ї особи,  яка не заявляє самостійних вимог з боку відповідача Закрите акціонерне товариство «Футбольний клуб «Чорноморець».

Ухвалами господарського суду Одеської області провадження у справі продовжено відповідно до ст. 69 ГПК України.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, оцінивши докази які мають значення для справи, суд

ВСТАНОВИВ:

          В 2008 році ОСББ «Будинок на Катерининський»підписано акт приймання-передачі житлового комплексу по вул. Катериниська № 90 на баланс об'єднання з балансу ЗАТ «Футбольний клуб «Чорноморець».

В лютому 2009 року ВАТ «Одесаобленерго» та ОСББ «Будинок на Катерининський»уклали договір про тимчасове постачання електричної енергії № 30093 від 13.02.2009 року на період з 13.02.2009 року до 01.05.2010 року для внесення змін до діючого договору про постачання електричної енергії шляхом викладення договору у новій редакції. В продовж 2009-2010 років пропозиції від ВАТ «Одесаобленерго»до ОСББ «Будинок на Катерининський»щодо укладання договору про постачання електричної енергії не надходило.

13 серпня 2010 року ОСББ «Будинок на Катерининський»направило Відповідачу два примірника проекту договору про постачання електричної енергії, та просило Відповідача по справі розглянути пропозиції укласти договір і у встановлені законом строк підписати та повернути Позивачу один примірник договору. Відповіді від ВАТ «Одесаобленерго»щодо укладення договору не надійшло. Приписами ст.. 24 Закону України «Про електроенергетику»встановлено, що Енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, який розташований на такій території в укладанні договору на постачання електричної енергії.

Відповідач в своєму відзиві на позовну заяву, вказує на те, що запропонований позивачем проект договору не відповідає вимогам Правил користування електричною енергіє, а саме: додатку 3 та пунктам 5.5, 5.6, та п. 5.7, а тому не міг бути укладений, у зв'язку з відсутністю істотних умов договору.

Крім того, з боку відповідача неодноразово позивачу надавались проекти договорів на постачання електричної енергії, які відповідали Правилам користування електричною енергією, але позивач ухилявся від підписання договору, запропонованого ВАТ «Одесаобленерго».

У відповідності з частинами 1, 3 ст. 179 Господарського кодексу майново–господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими  суб'єктами  -  юридичними  особами  на  підставі господарських договорів, є господарсько - договірними зобов'язаннями. Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Крім того, частинами 4, 7 ст. 179 Господарського кодексу України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст, типового договору, затвердженого Кабінетом міністрів України, чи у випадках передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ст. 181 Господарського Кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятидений строк після одержання договору.

Частиною 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. При цьому слід зазначити, що відповідно до статті 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. За своїм змістом договір встановлює умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до п. 5.1 Правил користування електричною енергією № 28 від 31.07.1996 із змінами та доповненнями ( далі Правила користування електричною енергією) договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем, та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.

Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Відповідно до п. 5.2 Правил користування електричною енергією при укладені договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору( додаток 3 до Правил).

Умови договору про постачання електричної енергії, зазначені у додатку 3 та пунктах 5.5, 5.6 та 5.7 Правил, є істотними та обов'язковими для сторін під час укладання договору про постачання електричної енергії.

          Як вбачається з проекту договору, який був наданий позивачем відповідачу для підписання, в останньому відсутній п. 2.3.6 , п. 4.2.2, п. 4.2.4, що є порушенням п. 5.2 Правил користування електричної енергії та ч.4 ст. 179 Господарського Кодексу України.

          Відповідно до п. 5.4 Правил користування електричною енергією для укладання договору про постачання електричної енергії споживач має надати відповідній організації акти про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, однолінійну схему електропостачання об'єкта, відомості розрахункових засобів обліку, копію документа, яким визначено право власності чи користування на об'єкт (приміщення) або копію документа, що підтверджує право власності чи користування на земельну ділянку ( у разі відсутності на відповідній земельний ділянці об'єкта), копію акта допуску про підключення електроустановки.

          Відповідно до п. 5.6 Правил користування електричної енергії невід'ємними частинами договору про постачання електричної енергії є: акт про розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії, схема електропостачання споживача.

          Відповідні документи позивачем не були надані, що є також порушенням п. 5.2 Правил користування електричної енергії.

          За таких обставин, приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані докази та викладені у судових засіданнях доводи сторін в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволеню.

Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

          В задоволені позову відмовити повністю.           

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

        Повний текст рішення складено 12.03.11р.

            Суддя                                                                                       Літвінов С.В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення09.03.2011
Оприлюднено24.03.2011
Номер документу14291498
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/157-10-4996

Постанова від 19.04.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Петров М.С.

Ухвала від 12.04.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Петров М.С.

Ухвала від 28.03.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Петров М.С.

Рішення від 09.03.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 21.02.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 07.02.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 19.01.2011

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні