20/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05.04.11 р. Справа № 20/21
Суддя господарського суду Донецької області Донець О.Є.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, м.Київ, в особі Донецької філії Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, м.Донецьк
до відповідача Комунального підприємства „Сервіс”, смт.Новоамвросіївське
про стягнення 86517,55 грн.
За участю представників:
від позивача: Кухтик В.М. – дов.
від відповідача: Кірєєва Л.М. - директор
СУТЬ СПОРУ:
До господарського суду Донецької області звернулась Дочірня компанія “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, м.Київ, в особі Донецької філії Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, м.Донецьк, із позовом до Комунального підприємства „Сервіс”, смт.Новоамвросіївське, про стягнення 86517,55 грн., з яких 82332,52 грн. – сума заборгованості за спожитий природний газ, 2667,85 грн. – сума пені, 1002,44 грн. – сума інфляції, 514,74 грн. – сума 3% річних.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на факт порушення відповідачем умов договору про закупівлю природного газу за державні кошти № 10-4012(10)Б від 18.10.10 р. та додатку № 1 до зазначеного договору, на приписи Цивільного та Господарського кодексів України, а також на надані суду документи, що наявні в матеріалах справи.
Клопотанням від 05.04.11 р. позивач залучив до матеріалів справи акт звірки станом на 12.03.11 р., акт звірки станом на 24.03.11 р.
05 квітня 2011 року відповідач звернувся до суду із письмовим відзивом, в якому зазначив, що на момент звернення позивача до суду сума основного боргу складає 70909,74 грн. Крім того, відповідач, посилаючись на тяжке фінансове становище підприємства, просив суд суми пені, індексу інфляції та 3% річних зменшити.
У судовому засіданні оголошувалась перерва з 24.03.11 р. до 05.04.11 р.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
18 жовтня 2010 року між Дочірньою компанією “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” в особі Донецької філії Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” (далі-Постачальник) та Комунальним підприємством „Сервіс” (далі-Покупець) було укладено договір про закупівлю природного газу за державні кошти № 10-4012(10)Б (далі-Договір).
Відповідно до п.1.1 Договору, Постачальник зобов'язується поставити Покупцеві імпортований природний газ, а Покупець зобов'язується прийняти і оплатити природний газ в обсязі, зазначеному у п.1.2 Договору.
Згідно із п.4.1 Договору, розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати у такому порядку:
- перша оплата в розмірі 34 відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу проводиться не пізніше 7 числа місяця поставки;
- подальші оплати проводяться плановими платежами по 33 відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання газу до 17 та 27 місяця поставки.
Остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється на підставі акта приймання-передачі газу до 20 числа місяця, наступного за місцем поставки газу.
Пунктом 6.1.1 Договору передбачено, що Покупець зобов'язаний своєчасно та у повному обсязі сплачувати за поставлений газ.
Відповідно до п.7.3.1 Договору, у разі порушення Покупцем умов п.4.1 Договору, Покупець зобов'язується (крім суми заборгованості) сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
Позивач свої зобов'язання за Договором виконав належним чином, передав у власність відповідача природний газ, що підтверджується наявними у матеріалах справи актами передачі-приймання природного газу.
Відповідач свого обов'язку з повної та своєчасної оплати отриманого природного газу у встановлені строки не виконав, чим порушив умови Договору.
Посилаючись на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за вищевказаним договором, позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача 86517,55 грн., з яких 82332,52 грн. – сума заборгованості за спожитий природний газ, 2667,85 грн. – сума пені, 1002,44 грн. – сума інфляції, 514,74 грн. – сума 3% річних.
Згідно із ст.4-2) Господарського процесуального кодексу України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до ст.4-3) зазначеного кодексу, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно із ст.43 зазначеного кодексу, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно із ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
У своєму відзиві на позов відповідач стверджував про те, що на момент звернення позивача до суду із позовом, сума основного боргу КП „Сервіс” перед ДК „Газ України” складала 70909,74 грн.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи акту звірення взаємних розрахунків за період з 19.02.11 р. по 12.03.11 р., який підписаний сторонами без заперечень, станом на 12.03.11 р. заборгованість КП „Сервіс” на користь ДК „Газ України” НАК „Нафтогаз України” в особі Донецької філії складає 70909,74 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до господарського суду Донецької області із позовною заявою 12 березня 2011 року, про що свідчить відбиток штампу канцелярії господарського суду Донецької області.
Отже, відповідачем сума заборгованості у розмірі 11422,78 грн. на користь позивача була сплачена ще до подачі позовної заяви до господарського суду Донецької області.
Таким чином, у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача 11422,78 грн. слід відмовити за необґрунтованістю.
Свої позовні вимоги позивач підтверджує наявними в матеріалах справи договором про закупівлю природного газу за державні кошти № 10-4012(10)Б від 18.10.10 р. та додаток № 1 до зазначеного договору, актами передачі-приймання природного газу, розрахунками суми боргу.
Отже, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 70909,74 грн. – суми заборгованості за спожитий природний газ є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем надано невірні розрахунки суми 3% річних та суми інфляції. Правильний розмір цих сум, а саме 500,67 грн. – сума 3% річних та 1002,44 грн. – сума інфляції є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Крім того, позивач звернувся до суду із позовною вимогою про стягнення з відповідача суми пені у розмірі 2667,85 грн.
Позивачем надано невірний розрахунок суми пені. Правильний розмір цієї суми – 2595,02 грн.
У своєму відзиві від 05.04.11 р. відповідач, посилаючись на тяжке фінансове становище підприємства, просив суд зменшити розмір сум 3% річних, інфляції та пені.
Відповідно до ст.233 Господарського кодексу України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Відповідно до п.3 ст.83 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, приймаючи рішення, має право: зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відповідач є комунальним підприємством, суд зменшує розмір стягуваної пені на 15%, тобто до 2205,77 грн., скориставшись правом, наданим п.3 ст.83 Господарського процесуального кодексу України.
Судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно задоволеним вимогам.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.4-2, 4-3, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.193, 233 Господарського кодексу України, ст.ст.509, 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, м.Київ, в особі Донецької філії Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, м.Донецьк, до Комунального підприємства „Сервіс”, смт.Новоамвросіївське, – задовольнити частково.
Зменшити розмір суми пені до 2205,77 грн.
Стягнути з Комунального підприємства „Сервіс” (87333, Донецька область, смт.Новоамвросіївське, вул.Зелена, 1; р/р № 26001301461699 БВ філія відділення ПІБ м.Торез, Донецької області, МФО 334282, ОКПО 32567716) на користь на користь на користь Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, м.Київ, в особі Донецької філії Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” (83017, м.Донецьк, бул.Шевченко, 25; поточний рахунок 260013011457 в ДОУ ВАТ “Ощадбанк” України у м.Донецьк, МФО 335106, ЄДРПОУ 25987823) 70909,74 грн. – суму заборгованості за спожитий природний газ, 2205,77 грн. – суму пені, 500,67 грн. – суму 3% річних, 1002,44 грн. – суму інфляції, 746,19 грн. – суму держмита, 203,54 грн. – суму витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Видати наказ у встановленому порядку.
Вступну та резолютивну частини рішення оголошено 05.04.2011 р.
Повний текст рішення підписано 11.04.2011 р.
Суддя Донець О.Є.
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2011 |
Оприлюднено | 19.04.2011 |
Номер документу | 14885130 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Донець О.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні