Рішення
від 14.04.2011 по справі 14/5025/267/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

14/5025/267/11

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

          


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" квітня 2011 р.Справа № 14/5025/267/11

За позовом першого заступника прокурора Хмельницької області м. Хмельницький в інтересах держави в особі 1. Національного банку України м. Київ, 2. публічного акціонерного товариства комерційний банк "Надра" та філії ПАТ КБ "Надра" Хмельницького регіонального управління м. Хмельницький  

до  товариства з обмеженою відповідальністю "Леон-Поділля" м. Хмельницький

про  стягнення  234 726,51 грн.

                                                                                                             Суддя    Гладюк Ю.В.

Представники сторін:

Позивача 1:  не з'явився

Позивача  2: Роо О.А.  – за довіреністю

Відповідача:  не з'явився

Від прокуратури:  Шкадько В.В.  – прокурор відділу прокуратури області

    

Суть спору: прокурор в інтересах позивачів просить суд стягнути з відповідача заборгованість, що виникла внаслідок неналежного виконання договору кредитної лінії № 150/КЛ –В/2007 – 980 від 14.06.07р. в розмірі 234 726,51 грн., з яких 130 000 грн.  заборгованості по тілу кредиту, 46 849,69 грн. заборгованості по сплаті процентів  за користування кредитними коштами, 49 034,34 грн. пеня за невиконання договірних зобов'язань,   8 842,48 грн.  штрафу.

Представник позивача 1 в судове засідання не з'явився, в засіданні суду 03.03.11р.  позов підтримав та подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник позивача-2 та прокурор в судовому засіданні позов підтримали. На вимогу суду представник позивача  надав суду розрахунок пені з врахуванням положень п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України , згідно якого розмір пені становить: за прострочення сплати тіла кредиту –13 960,56 грн.;  за прострочення сплати  процентів  по кредиту –8, 22 грн.

Повідомлений належним чином відповідач  свого представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав, про наявність поважних причин невиконання вимог суду не повідомив.

За таких обставин, суд, в силу ст. 75 ГПК України  розглядає справу за наявними матеріалами.

Розглядом матеріалів встановлено.

14 червня 2006 року  між відкритим акціонерним товариством комерційний банк „Надра”, в особі начальника Центрального відділення філії ВАТ КБ „Надра”  Хмельницьке регіональне управління та товариством з обмеженою відповідальністю „Леон –Поділля” укладено   договір кредитної лінії № 150/КЛ-В/2007 –980. Згідно вказаного договору банк відкриває позичальнику (відповідачу) відновлювальну кредитну лінію в сумі 130 000 гривень, терміном на 24 місяці з 14 червня 2007 року по 12 червня 2009 року, надалі –„Кредит”. Кредит надається зі сплатою 20 %  річних. Ціль кредитування:  поповнення оборотних коштів (п. 1 договору).

З вищенаведених умов договору та наданого розрахунку вбачається, що кредит, в межах обумовленого строку (з 14 червня 2007 року по 12 червня 2009 року) надавався позичальнику неодноразово, в межах кредитного ліміту –130 000 грн.

Відповідно до п. 3.2. договору повернення кредиту, нарахування та сплата відсотків за користування кредитом здійснюється в наступному порядку: повернення кредиту здійснюється на рахунок № 20638000122001 та сплата відсотків здійснюється на рахунок № 20683000122001 в філії ВАТ КБ "Надра, Хмельницьке РУ (п. 3.2.1).

Відсотки за користування кредитом, згідно п. 3.2.2. нараховуються банком, наступним чином (п. п. 3.2.2.1, 3.2.2.2., 3.2.2.3., 3.2.2.4):

- за користування кредитом позичальник повинен сплатити банку плату у вигляді відсотків від суми кредиту. Відсотки за користування кредитом нараховуються банком за ставкою у розмірі 20% (двадцять відсотків) річних, із розрахунку 360 (триста шістдесят) днів на рік;

- період нарахування відсотків складає календарне число днів.  Датою закінчення періоду нарахування відсотків є останнє число поточного розрахункового місяця  (включно) або день, що передує даті сплати останнього платежу по кредиту (якщо після внесення цього платежу повністю погашається заборгованість позичальника, що обліковується на позичковому рахунку), а початком –дата видачі кредиту або наступний день після дати закінчення попереднього періоду нарахування відсотків;

- відсотки нараховуються щоденно на фактичну суму і за весь час користування кредитом з першого дня видачі кредиту (включаючи цей день) до дня (без його урахування) повернення (внесення останнього платежу по кредиту);

- відсотки, нараховані в порядку, передбаченому п. 3.2. цього договору, повинні сплачуватися позичальником у валюті кредиту щомісячно, не пізніше  12 (дванадцятого) числа поточного місяця, а відсотки за останній період користування кредитом  сплачуються одночасно зі сплатою останнього платежу по кредиту.

Повернення кредиту та сплата відсотків здійснюється позичальником шляхом внесення готівки в касу банку, або шляхом безготівкового переказу (п. 3.2.4).

Відповідно до п. 5.1.3.  позичальник зобов'язаний забезпечити повне повернення кредиту та відсотків по ньому  у строк до 12 червня 2009 року  включно, а також сплату можливої пені та штрафних санкцій,  відшкодування  збитків.

Розділом 8 договору передбачена відповідальність  за невиконання умов договору, а саме: у разі порушення позичальником строків сплати відсотків за користування кредитом позичальник зобов'язаний сплатити на користь  банку пеню у розмірі  0,5 %  від суми прострочених зобов'язань  за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня; у разі порушення позичальником строків повернення кредиту позичальник зобов'язаний сплатити  на користь банку  пеню у розмірі 0,5% від суми прострочених зобов'язань за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період,   за який нараховується пеня; за порушення строків повернення кредиту та/чи сплати відсотків за користування кредитом  позичальник сплачує банку штраф у розмірі 5 %  від суми  заборгованості по поверненню кредиту та/чи  сплати відсотків, визначених на дату прострочення.

Даний договір вступає в силу з моменту його підписання сторонами і діє до повного  виконання позичальником своїх зобов'язань за ним (п. 11.1)

Як вбачається з наданих матеріалів  позивач свої умови договору виконав, натомість відповідач свої зобов'язання виконав частково. Це призвело до виникнення заборгованості, яка становить: 130 000 грн. заборгованості по погашенню кредиту (загальна сума боргу по кожному траншу, за період з 14.06.07р. по 09.09.08р.) та  46 849,69 грн.  заборгованість по процентах за користування кредитом. Крім цього, позивачем, згідно умов договору  нараховано пеню за прострочення сплати тіла кредиту –13 960,56 грн., пеню  за прострочення сплати  процентів  по кредиту –8, 22 грн. (новий розрахунок) та штраф у розмірі 8 842,48 грн.

Заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, дослідивши надані матеріали та надавши їм оцінку в сукупності, судом враховується  наступне.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки  виникають  із  дій  осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не  передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його  регулювання.

У відповідності зі ст.173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 ГК України).

Згідно ч.2 п.1 ст.175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ст.509 ЦК України зобов'язання виникають з договору.

Положеннями ст. 627 ЦК України передбачено свободу договору, тобто відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач  уклали договір кредитної лінії № 150/КЛ-В/2007-980 від 14.06.06р.,  визначивши умови, права та обов'язки сторін, які є обов'язковими для них.

Згідно ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити  проценти.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором

Відповідно до ст. ст. 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов'язані встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

При цьому, судом враховується, що вказаним кредитним договором сторони  передбачили кінцевий термін повернення всієї суми заборгованості по отриманих почергових сумах кредитів, яким є 12 червня 2009р. Отже нарахування позивачем заборгованості, станом на час звернення з позовом до суду є правомірним.

За таких обставин вимога позивача про стягнення кредитної заборгованості (по кредиту та процентах) є обґрунтованою та підлягає задоволенню. Розмір нарахувань підтверджується розрахунком.

У відповідності до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Враховуючи вищевказану норму, а також те, що пеня та штраф є договірними неустойками, і їх нарахування передбачено укладеним між сторонами договором, вимоги про стягнення пені та штрафу  є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Як вбачається з наданих розрахунків штраф підлягає стягненню в заявленій у позові сумі, а пеня (згідно нового розрахунку, що відповідає законодавчим вимогам, а саме нарахування за перших шість місяців ) у сумі: - 13 960,56 грн. за прострочення сплати тіла кредиту та  8, 22 грн. - за прострочення сплати  процентів. Разом –13 968,78 грн. Решта суми заявлена безпідставно.

Таким чином позов підлягає  задоволенню частково з покладенням судових витрат  на сторони пропорційно задоволеним  вимогам.

Керуючись  ст.ст.1, 4-5, 12, 44, 49, 82, 84, 116 Господарського  процесуального  кодексу  України, суд-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Леон-Поділля" (м. Хмельницький, вул. Вінницьке шосе, 12, код ЄДРПОУ 32680109)  на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк "Надра" в особі філії ПАТ КБ "Надра" Хмельницького регіонального управління (29000, м. Хмельницький  вул.. Свободи, 79, код ЄДРПОУ 26382172)  - 130 000 грн. заборгованості по кредиту, 46 849,69 грн. заборгованості по процентах за користування кредитом, 13 960,56 грн. пені за прострочення сплати тіла кредиту, 8, 22 грн. –пені за прострочення сплати  процентів, а також  8 842,48 грн.  штрафу.

Видати наказ.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Леон-Поділля" (м. Хмельницький, вул. Вінницьке шосе, 12, код ЄДРПОУ 32680109) в дохід Державного бюджету України (Одержувач УДК у м. Хмельницькому, ЄДРПОУ 23565225, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, р/р 31112095700002, код платежу 22090200, символ звітності 095) – 1 996,60 грн. державного  мита, а також в  дохід Державного бюджету України (на рахунок  31211264700002, одержувач УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264) –200,60 грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

В решті позову відмовити.

Суддя                                                                                            Ю.В. Гладюк

Віддрук.  5 рим. :  1 - до справи,  2,3  –позивачам , 4 –відповідачу, 5-  прокуратурі області.

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення14.04.2011
Оприлюднено19.04.2011
Номер документу14886867
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/5025/267/11

Ухвала від 22.11.2022

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 02.11.2022

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 26.10.2022

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Рішення від 14.04.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 05.04.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 17.03.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 03.03.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 15.02.2011

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні