Рішення
від 12.04.2011 по справі 13/44/2011/5003
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

13/44/2011/5003

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця,  Хмельницьке шосе, 7  тел. 66-03-00, 66-11-31       http://vn.arbitr.gov.ua


І м е н е м     У к р а ї н и

РІШЕННЯ

12 квітня 2011 р.           Справа 13/44/2011/5003

за позовом:Прокурора Немирівського району Вінницької області (вул.Шевченка,23, м.Немирів,22800) в інтересах держави - в особі Міністерства палива та енергетики України та Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Немирівські електричні мережі"   (вул.Горького,2, м.Немирів, Вінницька область, 22800)   

до:Товариства з обмеженою відповідальністю "Брік"  (вул.Горького,149, м.Немирів, Немирівський р-н, Вінницька область, 22800)  

про стягнення 1925,8 грн. заборгованості за електроенергію

Головуючий суддя     Тісецький С.С.     

Cекретар судового засідання Поцалюк Н.В.

Представники

          позивача :   Сива В.Д., довіреність

          відповідача : не з'явився

           прокурор : Самборська Я.А., посвідчення

ВСТАНОВИВ :

Ухвалою суду від 14.03.2011 р. порушено провадження у справі за позовом  Прокурора Немирівського району Вінницької області в інтересах держави - в особі Міністерства палива та енергетики України та Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Немирівські електричні мережі" до  Товариства з обмеженою відповідальністю "Брік" про стягнення 1925,8 грн. заборгованості за електроенергію, з призначенням до слухання на 29.03.2011 р., однак в зв'язку з неявкою представника відповідача, судове засідання було відкладено на 12.04.2011 р.

Фіксація судового процесу шляхом звукозапису не здійснювалась в зв'язку з неподанням клопотання про застосування засобів технічної фіксації судового процесу,  оскільки відповідно до ч.7 ст.81-1 ГПК України технічна фіксація судового процесу це право, а не обов'язок суду.

На визначену дату з'явились прокурор та представник позивача.

Відповідач правом участі свого представника у судовому засіданні не скористався, відзиву на позовну заяву не  надав. Про дату, місце та час слухання справи відповідач повідомлений належним чином, про що свідчить штамп вихідної кореспонденції канцелярії суду від 30.03.2011 р. №4423р-4426р.

Відсутність представника відповідача в судовому засіданні не перешкоджає розгляду справи по суті.

Крім того, суд звертає увагу на п. 4 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 02.06.2006 року за № 01-8/1228 «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році», п. 11 інформаційного листа вищого Господарського суду України від 15.03.2007 року за № 01-8/123 «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році», в яких наголошується, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист  своїх прав та інтересів.

З урахуванням наведеного, справа слухається за наявними у ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, які підтримали позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, надавши юридичну оцінку поданих до справи доказів, суд з'ясував:

Прокурор та позивач обґрунтовують позовні вимоги тим, що прокуратурою Немирівського району в ході проведення перевірки додержання вимог чинного законодавства про електричну енергію на території Немирівського району  встановлено наступне.

21.08.2009 року між відкритим акціонерним товариством «АК Вінницяобленерго» (постачальник) в особі «СО Немирівські електричні мережі» та ТОВ «Брік» (споживач) було укладено договір №170 про постачання електричної енергії відповідно до умов якого позивач продає електричну енергію відповідачу для забезпечення потреб електроустановок відповідача, а відповідач оплачує позивачу вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору. Розрахунковий період за даним договором - є календарний місяць, потягом якого визначається обсяг електроенергії, що продається споживачу за цей час та протягом якого споживач повинен здійснити розрахунки за куплену електроенергію (п.п1.1,1.2).

Згідно з п. п. 2.3.1., 2.З.З., 2.3.4. договору, відповідач (споживач) взяв на себе зобов'язання виконувати умови договору, оплачувати позивачу (постачальнику) вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 3 "Порядок розрахунків" та № 4 "Графік зняття показників засобів обліку електроенергії". Споживач зобов'язаний здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача, згідно з додатком №5 «Порядок розрахунків за перетікання реактивної енергії».

Відповідно до порядку розрахунків споживача за використану електроенергію Споживач протягом 3 днів з моменту отримання рахунку на оплату спожитої електроенергії за розрахунковий період зобов'язується здійснити остаточний розрахунок за спожиту електроенергію за розрахунковий період з урахуванням попередньої оплати. Споживач зобов'язується протягом 3 днів з моменту отримання відповідного рахунку здійснити оплату за надання послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії та потужності відповідно до умов, визначених в додатку до даного договору шляхом перерахування грошових коштів на відповідний рахунок Постачальника.

Пунктом 3.1.1. договору встановлено, що позивач (постачальник) має право отримувати від відповідача (споживача) плату за поставлену електричну енергію за роздрібними тарифами розрахованими згідно з Умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та інші платежі, обумовлені договором.

Згідно з п. 7.1. договору облік електроенергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ; у разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку їх показники не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються Постачальником розрахунково згідно з вимогами п.6.20-6.21 ПКЕЕ.

Відповідно до п. п. 7.5. - 7.6. Договору, на підставі показів засобів обліку електричної енергії додаток - № 10 "Перелік місць встановлення лічильників, за якими проводиться розрахунок за відпущену електроенергію, включаючи субспоживачів" та умов додатка № 4 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" оформлюються такі документи:

-          акт про використану електричну енергію;

-          акт про прийняття - передавання товарної продукції;

-          акт результатів замірів електричної потужності.

За наявності вводів на різних ступенях напруги та різних системах обліку покази надаються окремо за кожною точкою обліку; у разі виникнення у Споживача заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію за взаємною згодою та у порядку, передбаченому законодавством України, сторони укладають договір щодо реструктуризації заборгованості. При цьому оформлюється графік погашення заборгованості, який є додатком до Договору. У разі відсутності графіка погашення заборгованості та при відсутності у платіжному документі у реквізиті призначення платежу посилань на період, за який здійснюється оплата або перевищення суми платежу, необхідної для періоду, ці кошти, перераховані Споживачем за електричну енергію, Постачальник електричної енергії має право зарахувати як погашення існуючої заборгованості Споживача з найдавнішим терміном її виникнення. Укладення Сторонами та дотримання Споживачем узгодженого графіка погашення заборгованості не звільняє Споживача від оплати поточного споживання електричної енергії. У разі порушення Споживачем графіка погашення заборгованості Постачальник має право у порядку п. 6.3 Договору припинити постачання електричної енергії Споживачу до повного погашення заборгованості.

Відповідач в порушення своїх договірних зобов'язань, згідно розрахунків позивача за листопад 2010 року використав 2004 кВт, що відповідно коштує  в загальному 1925,80 грн., з них:1649,69 грн. за активну енергію та 276,11 за реактивну електричну енергію, однак станом на день розгляду справи вказана заборгованість останнім погашена не була.

Таким чином основний борг відповідача за спожиту електричну енергію на день розгляду справи складає 1925,80 грн.

Враховуючи викладене суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Згідно з п. 6.1. Правил користування електричною енергією, затв. постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.96, розрахунки споживача за використану електричну енергію здійснюються за розрахунковий період відповідно до умов договору.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Таке ж положення містить і ст.173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст.526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України, ч.7 ст.193 Господарського кодексу України).

Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Відповідно до ст.527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.

Кожна зі сторін у зобов'язанні має право вимагати доказів того, що обов'язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред'явлення такої вимоги.

Дії позивача по здійсненню постачання електричної енергії та виставлення відповідачу рахунків за її споживання,  дії  відповідача по її прийняттю, свідчить  про те, що у боржника (відповідача)  виникло зобов'язання  по оплаті  за отриману електричну енергію.

Відповідач доказів повного проведення розрахунків з позивачем суду не надав.

Керуючись вказаними статтями, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними доказами, наявними в матеріалах справи, тому  підлягають задоволенню, а саме стягнення з відповідача 1925,80 грн. основної суми боргу, з покладанням на відповідача судових витрат на підставі ст.49 ГПК України .

          Керуючись ст.ст.4-3, 4-5, 25, 28, 30, 43, 44, 82, 83, 84,  115, 116  ГПК України, -    

ВИРІШИВ :

1.Позов задоволити .

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Брік" (вул.Горького,149, м.Немирів, Немирівський р-н, Вінницька область, 22800, код ЄДРПОУ 32513418) на користь Відкритого акціонерного товариства "Акціонерна компанія Вінницяобленерго" в особі структурної одиниці "Немирівські електричні мережі"  (вул.Горького,2, м.Немирів, Вінницька область, 22800, код ЄДРПОУ 25510400) 1925,80 грн. - основної суми боргу.

3.Стягнути Товариства з обмеженою відповідальністю "Брік" (вул.Горького,149, м.Немирів, Немирівський р-н, Вінницька область, 22800, код ЄДРПОУ 32513418) в доход Державного бюджету 102- витрат на державне мито та 236,00 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                             Тісецький С.С.

          Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України  15 квітня 2011 р.

віддрук. прим.:1 - до справи, 2 - відповідачу, 3 - прокуратурі Вінницької області  

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення12.04.2011
Оприлюднено20.04.2011
Номер документу14924967
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —13/44/2011/5003

Рішення від 12.04.2011

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тісецький С.С.

Ухвала від 29.03.2011

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Тісецький С.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні