Справа № 2а/2570/1216/2011
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2011 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Клопот С.Л.,
при секретарі Маруфенко О.С. ,
з участю представника позивача
представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до селянського (фермерського) господарства "Пролісок" про стягнення фінансової санкції, -
В С Т А Н О В И В:
Виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулась до суду з адміністративним позовом до селянського (фермерського) господарства «Пролісок» про стягнення фінансової санкції в розмірі 3779,81 грн. Свої вимоги обґрунтовують тим, що Головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду була проведена позапланова перевірка правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності СФГ «Пролісок», під час якої встановлено порушення порядку використання страхових коштів на призначення та виплату допомоги з тимчасової втрати працездатності голові та засновнику господарства ОСОБА_1 по листку непрацездатності №600457 з 01.10.2008р. по 09.12.2008р. — 2463,54грн. та за перерахунком допомоги по листках непрацездатності №214675 з 10.12.2008р. по 20.01.2009р. та №215112 з 21.01.2009р. по 30.01.2009р. в сумі 56,33грн. - всього 2519,87грн., так як за рахунок коштів Фонду проведено витрати незастрахованій особі ОСОБА_1, чим порушено ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». Згідно із Законом України «Про фермерське господарство» членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом). Головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в статуті особа. Трудовий договір (контракт) укладається з особами, які залучаються до роботи в фермерському господарстві та які не є членами такого фермерського господарства. Таким чином, фермерське господарство як юридична особа є страхувальником (роботодавцем) для фізичних осіб, які працюють у ньому на умовах трудового договору (контракту), і зобов'язано нараховувати на суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників внески на соціальне страхування та сплачувати їх у встановлені строки та в повному обсязі. Що стосується взяття на облік членів фермерського господарства, то воно здійснюється згідно із Порядком страхування осіб на добровільних засадах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затвердженим постановою правління Фонду від 02.06.2005 N62, дія якого згідно з п.2.1. поширюється на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності). Члени фермерських господарств мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду, обрахованих відповідно до чинного законодавства для осіб, які застраховані на добровільних засадах.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, та крім того зазначила, що члени господарства від своєї діяльності одержують дохід, винагороду і можуть набути статусу застрахованої особи при умові добровільного страхування в органах Фонду.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, в його задоволенні просив відмовити в повному обсязі, оскільки фермерське господарство зареєстровано як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в органах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та щомісяця сплачує внески. Таким чином кожна застрахована особа у ФГ «Пролісок» має право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно п.7 ч. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Пенсійний фонд визначений як орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Відповідно до ч. 7 Перехідних положень вказаного Закону суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі – Закон) (в редакції, що діяла до 01.01.2011) Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
На території Чернігівської області від імені Фонду, як юридична особа, стороною у спірних правовідносинах виступає Виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду. Робочим органом відділення є Чернігівська міжрайонна виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду, де безпосередньо і проводиться реєстрація страхувальників.
Селянське (фермерське) господарство «Пролісок» зареєстроване в якості страхувальника у Чернігівській міжрайонній виконавчій дирекції Фонду.
Головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду була проведена позапланова перевірка правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності СФГ „Пролісок", під час якої встановлено порушення порядку використання страхових коштів на призначення та виплату допомоги з тимчасової втрати працездатності голові та засновнику господарства ОСОБА_1 по листку непрацездатності №600457 з 01.10.2008р. по 09.12.2008р. — 2463,54грн. та за перерахунком допомоги по листках непрацездатності №214675 з 10.12.2008р. по 20.01.2009р. та №215112 з 21.01.2009р. по 30.01.2009р. в сумі 56,33грн. - всього 2519,87грн., так як за рахунок коштів Фонду проведено витрати незастрахованій особі ОСОБА_1, чим порушено ст. 4 Закону.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 2 Закону застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про фермерське господарство» членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім'ї, родичі, які об'єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень Статуту фермерського господарства; членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом).
Оскільки дохід членів фермерського господарства не є базою для нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, як це встановлено для найманих працівників, а такі особи можуть отримати статус добровільно застрахованих осіб відповідно набути права на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності відповідно до Порядку страхування осіб на добровільних засадах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 02.06.2005р. № 62, але згідно Статуту фермерського господарства «Пролісок» ОСОБА_1 - є засновником господарства, а тому не може бути застрахованою особою відносно страхувальника - ФГ «Пролісок» і витрати у вигляді допомог по тимчасовій непрацездатності віднесені на рахунок коштів Фонду неправомірно.
У відповідності до п. 8.7 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 26.06.2001р. №16: «Витрати коштів Фонду, які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки, не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків і відшкодовуються за рахунок страхувальника».
Таким чином, сума 2519,87 грн. не приймається до заліку та підлягає відшкодуванню страхувальником.
По результатам проведеної перевірки були складені акт від 12.08.2010 року та на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 р. № 502 "Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року" за результатом перевірки було винесено припис від 24.03.2010 р. щодо усунення порушень в тридцяти денний термін.
Відповідач не виконав припис щодо усунення порушень. Матеріали перевірки були передані до виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду для прийняття рішення.
Згідно ст. ст. 28, 30 Закону Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності має право накладати фінансові санкції, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства. Право застосування фінансових санкцій мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники.
Відповідно до ст.30 Закону страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, а також: за порушення порядку використання страхових коштів.
За порушення порядку витрачання страхових коштів на страхувальника накладається штраф в розмірі 50 відсотків належної до сплати страхових внесків. За матеріалами акта ревізії заступником директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було прийнято рішення від 07.10.2010 року №1054 про застосування фінансових та штрафних санкції, згідно якого була визначена сума платежу, зарахованого до бюджету Фонду: не прийняті до зарахування витрати - 2519,87 грн., штрафна санкція за порушення порядку витрачання коштів - 1259,94 грн., на загальну суму 3779,81 грн., які в десятиденний термін від дня отримання рішення підлягають зарахуванню до бюджету Фонду у повному обсязі. Зараховану суму відповідач повинен відобразити у звіті про нараховані страхові внески, перерахування та витрати, пов'язані із загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (Ф4-ФСС з ТВП).
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є законним, обґрунтованим та винесеним у відповідності до чинного законодавства України, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню, а фінансова санкція стягненню на користь виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з селянського (фермерського) господарства „Пролісок" (ідентифікаційний код 14226481) на користь виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, на р/р 37176200900001 ГУДК України в Чернігівській області МФО 853592, код 14244036 суму фінансових у (штрафних) санкцій за рішенням про застосування фінансових та штрафних санкції № 1054 від 07.10.2010 року в розмірі 3779,81 грн. (три тисячі сімсот сімдесят дев'ять гривень 81 копійка).
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Клопот С.Л.
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2011 |
Оприлюднено | 20.04.2011 |
Номер документу | 14930658 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Клопот С.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні