5005/805/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24.03.11р.
Справа № 5005/805/2011
За позовом Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора
м. Нікополь в інтересах держави в особі Нікопольської
районної державної адміністрації
м. Нікополь Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю галузевий проектно-
виробничий центр "Собор",
м. Орджонікідзе Дніпропетровської області
Третя особа Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція
м. Нікополь Дніпропетровської області
про зміну договору оренди земельної ділянки
Суддя Широбокова Л.П.
Представники:
прокурор - Овчар Т.В., посвідчення № 223 від 17.10.2008р.
від позивача - Панчук О.І., начальник юридичного відділу, дов. № 754 від 20.04.2010р.
від відповідача - представник не з`явився
від третьої особи - представник не з`явився
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор в інтересах держави в особі Позивача звернувся до суду та просить змінити п.4.2. Договору оренди земельної ділянки, укладеного між Нікопольською райдержадміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю галузевого проектно-виробничим центром “Собор”, зареєстрованого у Нікопольському райвідділі земельних ресурсів від 27.12.2000 року № 13, виклавши його у такій редакції:“4.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України „Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю" .
15.02.2011р. до початку слухання справи по суті прокурором подано заяву про зміну підстав позову, в якій він просить внести зміни у пункт 4.2 договору оренди земельної ділянки, укладеного між Нікопольською райдержадміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю галузевого проектно-виробничого центру “Собор”, виклавши його в наступній редакції: “п.4.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до вимог Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України”.
Прокурор та представник Позивача позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, вимог суду не виконав, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце слухання справи відповідно до вимог ст. 64 Господарського процесуального кодексу України.
Третя особа в судове засідання не з`явилася, надіслала до суду клопотання, в якому вимоги прокурора підтримала та просить розглядати справи без участі її представника.
За клопотанням позивача строк вирішення спору було продовжено на 15 днів до 03.04.2011р.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено тільки вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Між Нікопольською міською радою - орендодавець та Товариством з обмеженою відповідальністю галузевий проектно-виробничий центр "Собор" –орендар (надалі відповідач) було укладено договір оренди земельної ділянки від 18.12.2000р. (надалі договір), яка розташована на 1,2 км на Північ від с. Шолохове (землі водного фонду на території Шолохівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області), площею 0,6853 га, для рекреаційних цілей, строком дії –двадцять п'ять років до 24.11.2025р. Доказів розірвання договору в спірний період суду не надано. Договір зареєстрований у державному реєстрі земель 27.12.2000р. за №13.
Відповідно до п. 1 договору Рада передала, а Відповідач прийняв в строкове платне користування вище зазначену земельну ділянку, що не спростовано сторонами.
Згідно ст. 12 Розділу X Перехідні положення Земельного кодексу України, який було прийнято 25 жовтня 2001 року N2768-III, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Зважаючи на це, Нікопольська районна державна адміністрація є розпорядником спірної земельної ділянки та належним позивачем у справі.
Відповідно до р. 4. договору Відповідач за користування земельною ділянкою повинен вносити орендну плату виключно у грошовій формі із розрахунку 30,00 грн за 1 га за 0,6853 га щорічно, яку Відповідач повинен сплачувати двічі на рік –до 15 серпня та до 15 листопада поточного року.
Крім того, розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів, тощо, в тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення розміру ставки земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; інших випадках, передбачених законодавчими актами України (п. 4.8 договору).
Умовами п. 11.1. договору сторони передбачили, що зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо умов договору та інші спори вирішуються в судовому порядку.
Позивач неодноразово направляв відповідачу листи про необхідність внесення змін до договору. Свою пропозицію позивач обгрунтував внесенням змін до ст. 21 Закону України "Про оренду землі".
Закон України «Про плату за землю»втратив чинність 01.01.2011р. разом із набранням чинності Податковим кодексом України
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України річна сума платежу за орендну плату не може бути меншою
- для земель сільськогосподарського призначення – розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України;
- для інших категорій земель –трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання умов договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору іншою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, зокрема, в разі істотної зміни обставин. Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди – спір вирішується в судовому порядку.
Зміна законодавства щодо розміру орендної плати є тією істотною обставиною, що зумовлює обов'язкове внесення змін в договір оренди земельної ділянки. З огляду на це, Прокурор правомірно вимагає внесення змін в спірний договір відповідно до чинного законодавства.
Згідно з ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили, тобто вказані зміни в договір набирають чинності з моменту набрання цим рішенням законної сили.
З врахуванням встановлених обставин, вимоги прокурора обґрунтовані, та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі відносяться на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85, 116,117 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 651-653 Цивільного кодексу України, ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, ст. 288 Податкового кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 18.12.2000 року, зареєстрованого за №13 від 27.12.2000р., укладеного між Нікопольською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю галузевий проектно-виробничий центр "Собор", виклавши п. 4.1 в такій редакції:
“п.4.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до вимог Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України”
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю галузевий проектно-виробничий центр "Собор" –53300, м. Орджонікідзе Дніпропетровської області, вул. Г. Тикви, 3, код ЄДРПОУ 21894510 (р/р невідомі) в доход державного бюджету України державне мито –85,00 грн (вісімдесят п'ять грн 00 коп) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу –236,00 грн (двісті тридцять шість грн 00 коп).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та в цей термін може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя
Л.П. Широбокова
Повне рішення складено 25 березня 2011 р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2011 |
Оприлюднено | 27.04.2011 |
Номер документу | 15087283 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Широбокова Людмила Петрівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Широбокова Людмила Петрівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Широбокова Людмила Петрівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Широбокова Людмила Петрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні