Рішення
від 21.04.2011 по справі 7/46/2011/5003
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД В ІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.u a



І м е н е м У к р а ї н и

РІШЕННЯ

21 квітня 2011 р. Справа 7/46/2011/5003

за позовом: Публічного а кціонерного товариства "УкрС иббанк", м. Харків

до: Товариства з обмежен ою відповідальністю "Торгове ць цінними паперами "Тетраід ер", м. Вінниця

про стягнення 88793,13 грн. забор гованості

Головуючий суддя Банась ко О.О.

Cекретар судового засіданн я Кислиця Л.С.

Представники:

позивача: Григоренко С .В. - представник, провідний юр исконсульт відділу примусов ого стягнення, довіреність № б/н від 10.01.2011 року, паспорт НОМ ЕР_1 виданий.

відповідача: не з'явився .

ВСТАНОВИВ :

Публічне акціонерне т овариство "УкрСиббанк" зверн улось до господарського суду Вінницької області з позово м до Товариства з обмеженою в ідповідальністю "Торговець ц інним паперами "Тетраідер" пр о стягнення 88793,13 грн., з яких 67728,90 г рн. заборгованості по кредит ному договору, 14043,41 грн. процент и за користування кредитом, 202 0,82 грн. пеня, 5000,00 грн. неустойка в зв'язку з неналежним виконан ням відповідачем зобов'язань за кредитним договором від 06. 09.2007 року № 11210186000.

Ухвалою від 16.03.2011 року за вказ аним позовом порушено провад ження у справі № 7/46/2011/5003 та при значено до розгляду на 06.04.2011 рок у.

Ухвалою суду від 06.04.2011 року в зв'язку з неявкою представни ка відповідача, ненадання ст оронами витребуваних доказі в розгляд справи відкладено до 21.04.2011 року..

Відповідач в судове засіда ння 21.04.2011 року не з'явився, докум ентів витребуваних ухвалою в ід 06.04.2011 року не надав, причин не явки та неподання документів не повідомив, при тому, що про час та місце судового засіда ння був повідомлений належн им чином - ухвалою від 06.04.2011 року , яка надсилалась рекомендов аним листом з повідомленням про вручення поштового відпр авлення за адресою вказаною в позовній заяві - вул.Хмельни цьке шосе, 13, м.Вінниця.

Факт отримання ухвали від 06 .04.2011 року відповідачем підтвер джується повідомленням про в ручення поштового відправле ння № 20724026 наявним в матеріалах справи.

Згідно довідки з ЄДР № 9435855 ста ном на 06.04.2011 року місцезнаходже нням Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговець цінним паперами "Тетраідер" значиться вул.Хмельницьке шо се, 13, м.Вінниця, яка є ідентично ю тій по якій було направлено ухвалу від 01.04.2011 року.

Відповідно до вимог част ин 1, 3 ст.18 Закону України "Про д ержавну реєстрацію юридични х та фізичних осіб-підприємц ів", якщо відомості, які підл ягають внесенню до Єдиного д ержавного реєстру, були внес ені до нього, то такі відомост і вважаються достовірними і можуть бути використані в сп орі з третьою особою, доки до н их не внесено відповідних зм ін.

Виходячи з вимог ч.2 ст.34 Гос подарського процесуального кодексу України обставини с прави, які відповідно до зако нодавства повинні бути підтв ерджені певними засобами док азування, не можуть підтверд жуватися іншими засобами док азування.

Варто зазначити, що відпові дно до ч. 1 ст. 64 ГПК України ухва ла про порушення провадження у справі надсилається зазна ченим особам за повідомленою ними господарському суду по штовою адресою. У разі ненада ння сторонами інформації щод о їх поштової адреси, ухвала п ро відкриття провадження у с праві надсилається за адресо ю місцезнаходження (місця пр оживання) сторін, що зазначен а в Єдиному державному реєст рі юридичних осіб та фізични х осіб-підприємців. У разі від сутності сторін за такою адр есою, вважається, що ухвал а про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

При неявці відповідача в су дове засідання суд враховує, що відповідно до ч.1 ст.19 Закону України "Про державну реєстр ацію юридичних осіб та фізич них осіб-підприємців" у разі якщо зміна відомостей про ю ридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстр і, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих д окументів юридичної особи, а бо не підлягає державній реє страції, особа, уповноважена діяти від імені юридичної ос оби (виконавчого органу), под ає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) де ржавному реєстратору за мі сцезнаходженням реєстраці йної справи юридичної осо би заповнену реєстраційну ка ртку про внесення змін до від омостей про юридичну особу, я кі містяться в Єдиному держа вному реєстрі.

Крім того суд звертає увагу на п.4 інформаційного листа Ви щого господарського суду Укр аїни від 02.06.2006 року № 01-8/1228 "Про деяк і питання практики застосува ння норм Господарського проц есуального кодексу України, порушені у доповідних записк ах про роботу господарських судів у 2005 році", п.11 інформаційн ого листа Вищого господарськ ого суду України від 15.03.2007 року № 01-8/123 "Про деякі питання практи ки застосування норм Господа рського процесуального коде ксу України, порушені у допов ідних записках про роботу го сподарських судів у 2006 році" в я ких наголошується, що до повн оважень господарських судів не віднесено установлення ф актичного місцезнаходження юридичних осіб або місця про живання фізичних осіб - учасн иків судового процесу на час вчинення тих чи інших процес уальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надс илаються господарським судо м згідно з поштовими реквізи тами учасників судового проц есу, наявними в матеріалах сп рави.

Також суд зазначає, що відпо відно до пункту 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарськ их судах України, затверджен ої наказом Вищого господарсь кого суду України від 10.12.2002 року № 75 (з подальшими змінами), перш ий, належним чином підписани й, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, по станови) залишається у справ і; на звороті у лівому нижньом у куті цього примірника прос тавляється відповідний штам п суду з відміткою про відпра вку документа, що містить: вих ідний реєстраційний номер, з агальну кількість відправле них примірників документа, д ату відправки, підпис праців ника, яким вона здійснена.

Як наголошується в п.19 інфор маційного листа Вищого госпо дарського суду України від 13.0 8.2008 року № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм Господарс ького процесуального кодекс у України, порушені у доповід них записках про роботу госп одарських судів у першому пі вріччі 2008 року" дана відмітка, з а умови, що її оформлено відпо відно до наведених вимог наз ваної Інструкції, є підтверд женням належного надсилання копій процесуального докуме нта сторонам та іншим учасни кам судового процесу.

На першому примірнику ухва ли від 06.04.2011 року, яка наявна в с праві, є штамп суду з відмітко ю про відправку документа. Да на відмітка оформлена відпов ідно до вимог Інструкції з ді ловодства в господарських су дах України наведених вище, а тому суд дійшов висновку, що в она є підтвердженням належно го надсилання копій процесуа льного документа сторонам.

Враховуючи викладене суд вважає, що вжив всі залежні ві д нього заходи для повідомле ння відповідача належним чин ом про час і місце розгляду су дової справи і забезпечення явки останнього в судове зас ідання для реалізації ним пр ава на судовий захист своїх п рав та інтересів.

Суд констатує, що відповід ачем не подано клопотання, за яви, телеграми, в тому рахунку і щодо перенесення розгляду справи, її відкладення чи не можливості забезпечити учас ть в судовому засіданні свог о представника.

При цьому суд враховує, що с таттею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людин и 1950 року, ратифікованою Верхо вною Радою України (Закон Укр аїни від 17.07.1997 року № 475/97 - ВР), кожні й особі гарантовано право на справедливий і відкритий ро згляд при визначенні її гром адських прав і обов'язків впр одовж розумного строку незал ежним і безстороннім судом, с твореним відповідно до закон у.

Враховуючи те, що норми ст.с т.38, 65 Господарського процесуа льного кодексу України, щодо обов`язку господарського су ду витребувати у сторін доку менти і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспо ндуються з диспозитивним пра вом сторін подавати докази, п .4 ч.3 ст. 129 Конституції України в изначає одним з принципів су дочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх п ереконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень ств орені належні умови для нада ння сторонами доказів та зді йснені всі необхідні дії щод о витребування додаткових до казів.

Проте, відповідач своїм пра вом на участь у засіданні суд у та наданні письмових або ус них пояснень не скористався, а тому, беручи до уваги припи си ч.1 ст.69 ГПК України щодо стро ків вирішення спору та той фа кт, що неявка в засідання суду відповідача або його предст авника, належним чином та від повідно до законодавства пов ідомленого про дату, час та мі сце судового засідання, не пе решкоджає розгляду справи су д дійшов висновку про розгля д справи за наявними у ній мат еріалами, відповідно до прип исів ст. 75 Господарського проц есуального кодексу України.

За відсутності відповідно го клопотання справа розгляд ається без фіксації судового процесу технічними засобами .

Розглянувши подані докуме нти і матеріали, заслухавши п ояснення представника позив ача, з'ясувавши фактичні обст авини на яких ґрунтується по зов, оцінивши докази, які мают ь значення для розгляду спра ви і вирішення спору по суті с удом встановлено наступне.

06.09.2007 року між Акціонерним комерційним інноваційним ба нком "УкрСиббанк" (який змінив своє найменування на Публіч не акціонерне товариство "Ук рсиббанк") (Банк) та ТОВ "Торгов ець цінними паперами "Тетраі дер" (Позичальник) було укладе но кредитний договір № 11210186000, зг ідно п.1.1 якого Банк зобов'язує ться надати Позичальнику, а П озичальник зобов'язується пр ийняти, належним чином викор истовувати і повернути Банку кредитні кошти (кредит) в сум і 94163,000 грн. та сплатити плату за кредит в порядку та на умовах зазначених у Договорі.

В п.1.2.1 Договору обумовлено, щ о надання кредиту здійснюєть ся в термін до 06 вересня 2007 року.

Позичальник у будь-якому в ипадку зобов'язаний повернут и кредит у повному обсязі в т ермін, не пізніше 05 вересня 2014 р оку, якщо тільки не застосову ється інший термін повернен ня кредиту, встановлений на п ідставі додаткової угоди Сто рін або до вказаного терміну (додатково) відповідно до умо в розділу 11 цього Договору на підставі будь-якого з п.п.2.3., 5.3., 5. 5., 5.6., 5.9., 5.10., 5.11., 7.4 Договору.

Позичальник зобов'язуєтьс я повернути основну суму кре диту та сплачувати плату за к ористування кредитом у вигля ді процентів, комісій, а також сплатити штрафні санкції та здійснити інші грошові плат ежі згідно умов Договору на р ахунок № 3739611210186 в АКІБ "УкрСиббан к".

Кредит вважається поверну тим в момент зарахування гро шової суми в повному обсязі н а зазначений у цьому пункті р ахунок Банку (п.1.2.2 Договору).

Відповідно п.1.3.1 Договору за користування кредитними кош тами встановлюється процент на ставка в розмірі 15,5 % річних, якщо не встановлена інша ста вка згідно умов цього Догово ру.

За користування кредитним и коштами понад встановлений Договором термін встановлює ться процентна ставка у розм ірі 23,25 % річних.

Нарахування процентів за Д оговором здійснюється щоміс яця, в останній робочий день п оточного місяця, методом "фак т/360" відповідно до вимог норма тивно-правових актів НБУ та ч инного законодавства Україн и. Період нарахування процен тів згідно умов Договору поч инається з дня фактичного на дання кредитних коштів, якщо умовами пп. 1.3.2, 1.3.3, 9.2 Договору не передбачено іншу дату початк у нарахування процентів, а в н аступному - з першого календа рного дня поточного місяця і закінчується останнім кален дарним днем поточного місяця . При цьому проценти нарахову ються на суму кредитних кошт ів, що фактично надані Банком Позичальнику і які ще не пове рнуті останнім у власність Б анку, відповідно до умов Дого вору (п. 1.3.4 Договору).

Позичальник зобов'язуєтьс я сплачувати проценти у стро к - з 01 по 10 число (включно) кожног о місяця наступного за тим, за який були нараховані Банком такі проценти за користуван ня кредитом (п.1.3.6 Договору).

Сторони погодили черговіс ть погашення Позичальником с воїх грошових зобов'язань за цим Договором:

1) прострочені комісії (а сам е: комісії Банку, при сплаті як их Позичальник не порушив те рміни їх оплати згідно умов Д оговору), якщо буде мати місце прострочення;

2) строкові комісії (а саме: ко місії Банку, при сплаті яких П озичальник не порушив термін и їх оплати згідно умов Догов ору);

3) прострочені проценти (якщ о буде мати місце прострочен ня);

4) строкові проценти;

5) прострочена сума основног о боргу (якщо буде мати місце прострочення);

6) строкова сума основного б оргу;

7) штрафні санкції за Догово ром.

У випадку перерахування гр ошових коштів на погашення к редиту та/або процентів та/аб о комісій у порушення вищевк азаної черговості з вини Поз ичальника, Банк вправі самос тійно перерозподілити кошти Позичальника, що надійшли, ві дповідно до черговості, викл аденої в цьому пункті Догово ру, шляхом проведення відпов ідних бухгалтерських провод ок.

Згідно п.4.6 Договору Позичал ьник зобов'язувався достроко во повернути в повному обсяз і кредит та плату за кредит у в ипадках застосування Банком будь-якого з п.п.2.3., 5.3., 5.5., 5.6., 5.9., 5.10., 5.11., 7. 4 Договору в порядку визначен ому розділом 11 Договору.

Згідно з п.п.5.5, 5.10 Договору у ви падку порушення Позичальник ом термінів повернення креди ту та/або термінів сплати пла ти за кредит Банк має право зм інити термін погашення креди ту в порядку визначеному роз ділом 11 Договору.

В п.11.1 Договору сторони погод или, що у випадку застосуванн я будь-якого з п.п.2.3., 5.3., 5.5., 5.6., 5.9., 5.10., 5.11. , 7.4 Договору та/або настання об ставин, що передбачені вищев казаними пунктами Банк має п раво визнати термін повернен ня кредиту таким, що настав зг ідно з п.1.2.2 цього Договору. При цьому термін повернення кре диту вважається таким, що нас тав, а кредит - обов'язковим до повернення з дати отримання Позичальником відповідної п исьмової вимоги Банку. В цьом у випадку Позичальник зобов' язується достроково поверну ти отриманий кредит та плату за кредит у встановлений Бан ком заново термін в повному о бсязі.

Відповідно до п. 7.1 Договору з а порушення Позичальником те рмінів повернення кредиту аб о процентів за кредит або ком ісій , встановлених Договоро м, Банк має право вимагати від Позичальника, а Позичальник при цьому сплатити Банку дод атково до плати за кредит пен ю у розмірі 16 % річних від суми з азначеної простроченої забо ргованості, розрахованої за кожен день прострочення плат ежу, включаючи день сплати за боргованості.

На виконання умов кредитно го договору позивачем надано відповідачу кредитні кошти в сумі 94 163,00 грн., що підтверджує ться виписками з особового р ахунку Позичальника, меморіа льним ордером (№ 0606960117 від 06.09.2007 рок у), які знаходяться в матеріал ах справи.

За посиланням позивача, ві дповідачем з моменту укладен ня кредитного договору було погашено заборгованість час тково в сумі 26 434,10 грн., що підтве рджується виписками банків ської установи по особовому рахунку позичальника, а тако ж розрахунком заборгованост і.

Позивач звернувся з листам и вимогами до ТОВ "Торговець ц інними паперами "Тетраідер" п ро погашення заборгованост і за кредитним договором № 1121018 6000 від 06.09.2007 року. Однак вимоги Ба нку залишились не виконаними .

Непроведення відповідачем розрахунків згідно умов кре дитного договору в добровіль ному порядку спонукало Банк звернутись з позовом про стя гнення заборгованості за кре дитним договором до суду.

Беручи до уваги встановлен і обставини суд приходить до висновку про необхідність з адоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні п рава та обов'язки виникають і з дій осіб, що передбачені акт ами цивільного законодавств а, а також із дій осіб, що не пер едбачені цими актами, але за а налогією породжують цивільн і права та обов'язки, й серед п ідстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, п ередбачає договори та інші п равочини.

Як зазначено в ст.174 Господар ського кодексу України, госп одарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господа рського договору та інших уг од, передбачених законом, а та кож з угод, не передбачених за коном, але таких, які йому не с уперечать.

Відповідно до ст.509 Цивільно го кодексу України зобов'яза нням є правовідносини, в яком у одна сторона (боржник) зобов 'язана вчинити на користь дру гої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплат ити гроші тощо) або утриматис я від певної дії, а кредитор ма є право вимагати від боржник а виконання його обов'язку. Та ке ж положення містить і ст.173 Г осподарського кодексу Украї ни, в якій зазначено, що господ арським визнається зобов'яза ння, що виникає між суб'єктом г осподарювання та іншим учасн иком (учасниками) відносин у с фері господарювання з підста в, передбачених цим Кодексом , в силу якого один суб'єкт (зоб ов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинит и певну дію господарського ч и управлінсько-господарсько го характеру на користь іншо го суб'єкта (виконати роботу, п ередати майно, сплатити грош і, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а і нший суб'єкт (управнена сторо на, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'яза ної сторони виконання її обо в'язку.

Виходячи із встановлених о бставин спору суд дійшов вис новку, що між сторонами уклад ено кредитний договір правов ідносини по якому врегульова но в главі 71 ЦК України "Позика . Кредит. Банківський вклад".

Зокрема в ст. 1054 ЦК України вк азано, що за кредитним догово ром банк або інша фінансова у станова (кредитодавець) зобо в'язується надати грошові ко шти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встанов лених договором, а позичальн ик зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним дог овором застосовуються полож ення параграфа 1 цієї глави, як що інше не встановлено цим па раграфом і не випливає із сут і кредитного договору.

Відповідно до ст.1046 ЦК Україн и за договором позики одна ст орона (позикодавець) передає у власність другій стороні (п озичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родо вими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути по зикодавцеві таку ж суму грош ових коштів (суму позики) або т аку ж кількість речей того ж р оду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших р ечей, визначених родовими оз наками.

В ч.1 ст.1048 ЦК України визначен о, що позикодавець має право н а одержання від позичальника процентів від суми позики, як що інше не встановлено догов ором або законом. Розмір і пор ядок одержання процентів вст ановлюються договором. Якщо договором не встановлений ро змір процентів, їх розмір виз начається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності і ншої домовленості сторін про центи виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно ч.1 ст.1049 ЦК України поз ичальник зобов'язаний поверн ути позикодавцеві позику (гр ошові кошти у такій самій сум і або речі, визначені родовим и ознаками, у такій самій кіль кості, такого самого роду та т акої самої якості, що були пер едані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що вс тановлені договором. Якщо договором не встановлений с трок повернення позики або ц ей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика м ає бути повернена позичальни ком протягом тридцяти днів в ід дня пред'явлення позикода вцем вимоги про це, якщо інше н е встановлено договором.

Частиною 1 ст.1050 ЦК України вс тановлено, що якщо позичальн ик своєчасно не повернув сум у позики, він зобов'язаний спл атити грошову суму відповідн о до статті 625 цього Кодексу. Як що позичальник своєчасно не повернув речі, визначені род овими ознаками, він зобов'яза ний сплатити неустойку відпо відно до статей 549 - 552 цього Коде ксу, яка нараховується від дн я, коли речі мали бути поверну ті, до дня їх фактичного повер нення позикодавцеві, незалеж но від сплати процентів, нале жних йому відповідно до стат ті 1048 цього Кодексу.

Частиною 2 названої статті в становлено, що якщо договоро м встановлений обов'язок поз ичальника повернути позику ч астинами (з розстроченням), то в разі прострочення поверне ння чергової частини позикод авець має право вимагати дос трокового повернення частин и позики, що залишилася, та спл ати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК Укра їни якщо у зобов'язанні встан овлений строк (термін) його ви конання, то воно підлягає вик онанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст.526 Цивільного ко дексу України, ст.193 Господарс ького кодексу України зобов' язання має виконуватися нале жним чином відповідно до умо в договору та вимог цих Кодек сів, інших актів цивільного з аконодавства, а за відсутнос ті таких умов та вимог - відпов ідно до звичаїв ділового обо роту або інших вимог, що звича йно ставляться.

Одностороння відмова від з обов'язання або одностороння зміна його умов не допускаєт ься, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Ци вільного кодексу України, ч.7 с т.193 Господарського кодексу Ук раїни).

Статтею 625 ЦК України передб ачено, що боржник не звільняє ться від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Борж ник, який прострочив виконан ня грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язан ий сплатити суму боргу з урах уванням встановленого індек су інфляції за весь час прост рочення, а також три проценти річних від простроченої сум и, якщо інший розмір проценті в не встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.527 Цивільно го кодексу України боржник з обов'язаний виконати свій об ов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інш е не встановлено договором а бо законом, не випливає із сут і зобов'язання чи звичаїв діл ового обороту.

Кожна зі сторін у зобов'язан ні має право вимагати доказі в того, що обов'язок виконуєть ся належним боржником або ви конання приймається належни м кредитором чи уповноважено ю на це особою, і несе ризик на слідків непред'явлення такої вимоги.

З урахуванням наведеного п озовні вимоги про стягнення з відповідача 67728 грн. 90 коп. основного боргу, 14043 грн. 41 коп. заборгованості з нара хованих відсотків за користу вання кредитом підлягають за доволенню як обґрунтовані та правомірні.

Слід вказати, що наведені ви ще норми матеріального права , зокрема ч.2 ст.1050 ЦК України над ають право Позикодавцю навіт ь без спеціального обумовлен ня в Договорі вимагати достр окового повернення кредиту в разі порушення строків зобо в'язання Позичальником.

Як вбачається із матеріалі в справи, востаннє відповіда ч провів платіж за кредитом 27.11.2009 року.

Також судом розглянуто вим оги позивача щодо стягнення з відповідача 2 020 грн. 82 коп. пені, яка складається із 1179,35 г рн. пені (за період з 25.07.2010 року по 24.01.2011 року) за несвоєчасне пога шення кредиту та 841,47 грн. пені (з а період з 25.07.2010 року по 24.01.2011 року) за несвоєчасне погашення пр оцентів за користування кред итом, 5000 грн. 00 коп. неустой ки в результаті чого суд дійш ов наступних висновків.

Частиною 2 ст.193 ГК України вс тановлено, що порушення зобо в'язань є підставою для засто сування господарських санкц ій, передбачених ГК України, і ншими законами або договором .

Частиною 2 ст. 217 ГК України пе редбачено такі види господар ських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції, опе ративно-господарські санкці ї.

Відповідно до ст. 230 ГК Україн и штрафними санкціями є госп одарські санкції у вигляді г рошової суми (неустойка, штра ф, пеня), яку учасник господарс ьких відносин зобов' язаний сплатити у разі порушення ни м правил здійснення господар ської діяльності, невиконанн я або неналежного виконання господарського зобов' язан ня.

Відповідно до ч.1 ст.546 ЦК Укра їни виконання зобов'язання м оже забезпечуватися, крім ін шого, неустойкою.

Стаття 549 ЦК України вказує, щ о неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, я кі боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. При ц ьому штрафом є неустойка, що о бчислюється у відсотках від суми невиконаного або ненале жно виконаного зобов'язання, а пенею є неустойка, що обчисл юється у відсотках від суми н есвоєчасно виконаного грошо вого зобов'язання за кожен де нь прострочення виконання.

Згідно ч.1 ст.550 ЦК України пра во на неустойку виникає неза лежно від наявності у кредит ора збитків, завданих невико нанням або неналежним викона нням зобов'язання.

Стаття 610 цього ж Кодексу пер едбачає, що порушенням зобов 'язання є його невиконання аб о виконання з порушенням умо в, визначених змістом зобов'я зання (неналежне виконання).

У п.3 ч.1 ст.611 ЦК України встано влено, що у разі порушення зоб ов'язання настають правові н аслідки, встановлені договор ом або законом, зокрема сплат а неустойки.

Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК Укра їни боржник вважається таким , що прострочив, якщо він не пр иступив до виконання зобов'я зання або не виконав його у ст рок, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.ст.6, 627 ЦК Укр аїни сторони є вільними в укл аденні договору, виборі конт рагента та визначенні умов д оговору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільн ого законодавства, звичаїв д ілового обороту, вимог розум ності і справедливості.

Стаття 628 ЦК України передба чає, що зміст договору станов лять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язко вими відповідно до актів цив ільного законодавства.

Згідно ст.629 ЦК України догов ір є обов'язковим для виконан ня сторонами.

Відповідно до п. 7.1 Договору за порушення Позичальником термінів повернення кредиту або процентів за кредит або к омісій , встановлених Догово ром, Банк має право вимагати в ід Позичальника, а Позичальн ик при цьому сплатити Банку д одатково до плати за кредит п еню у розмірі 16 % річних від сум и зазначеної простроченої за боргованості, розрахованої з а кожен день прострочення пл атежу, включаючи день сплати заборгованості за методом "ф акт/360" передбачає, що для розра хунку використовується факт ична кількість днів у місяці , але умовно в році 360 днів), але в будь-якому випадку такий роз мір пені не може перевищуват и розмір, встановлений чинни м законодавством України.

В п.7.6 Договору передбачено , що Позичальник зобов'язаний сплатити Банку неустойку за порушення своїх зобов'язань (в тому числі, й за порушення т ермінів виконання зобов'язан ь), встановлених п.п.4.3., 4.4., 4.5., 4.7 цьо го Договору. Розмір зазначен ої в цьому пункті Договору не устойки встановлюється рів ним 5000 (п'ять тисяч) гривень.

Таким чином заявлення пози вачем вимог про стягнення пе ні за несвоєчасне погашення заборгованості за кредитом, а також неустойки є правомір ним та обґрунтованим, оскіль ки відповідає чинному законо давству та умовам укладеного сторонами Договору.

Перевіркою розрахунку пен і судом виявлено помилки, які полягають у невірному визна ченні позивачем розміру пені , яка взята для обрахунку та не вірному визначенні періодів прострочення.

Так, із розрахунку пені вбач ається, що в періоді з 25.07.2010 року по 09.08.2010 року ставка пені визна чена позивачем становить 17,00 % р ічних.

Разом з тим, в п.7.1 Договору ст орони обмежили розмір пені 16 % річних з огляду на що нарахув ання пені в розрахунку 17,00 % річ них суперечить умовам Догово ру, а тому є неправомірним.

Також суд вказує, що позивач ем допущено помилки у визнач енні періодів прострочення з 11.09.2010 року по 10.11.2010 року, оскільки виходячи із п.1.3.5 Договору прос трочення Позичальника по спл аті починається із 11 числа нас тупного за місяцем в якому на раховувались проценти. Згідн о графіку погашення кредиту Позичальник зобов'язувався п огашувати чергову частину кр едиту до 10 числа кожного місяц я.

Всупереч наведеному позив ач провів нарахування пені з а період з 11.09.2010 року по 11.10.2010 року, тоді як правильним було пров одити нарахування з 11.09.2010 року по 10.10.2010 року. В наступному пері оді позивач також невірно ви значив його дату та закінчен ня (з 12.10.2010 року по 10.11.2010 року), оскіл ьки правильним було б визнач ення цього періоду з 11.10.2010 року по 10.11.2010 року, однак вказане при зведе до збільшення кількост і днів прострочення і до збіл ьшення розміру пені у цьому п еріоді, що є виключною прерог ативою позивача.

Провівши перерахунок пені із врахуванням виявлених по милок судом отримано 2002,35 грн. п ені, в зв'язку з чим в стягненн і 18,47 грн. пені суд відмовляє, як заявлених безпідставно.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 614 ЦК Ук раїни особа, яка порушила зоб ов'язання, несе відповідальн ість за наявності її вини (уми слу або необережності), якщо і нше не встановлено договором або законом. Особа є невинува тою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заході в щодо належного виконання з обов'язання. Відсутність сво єї вини доводить особа, яка по рушила зобов'язання.

Як визначає ст.32 Господарсь кого процесуального кодексу України, доказами у справі є б удь-які фактичні дані, на підс таві яких господарський суд встановлює наявність чи відс утність обставин, на яких ґру нтуються вимоги і запереченн я, а також інші обставини, які мають значення для правильно го вирішення спору.

Відповідно до ст.ст. 34, 43 Госпо дарського процесуального ко дексу України докази подають ся сторонами та іншими учасн иками судового процесу. Обст авини справи, які відповідно до законодавства повинні бу ти підтверджені певними засо бами доказування, не можуть п ідтверджуватися іншими засо бами доказування. Господарсь кий суд оцінює докази за свої м внутрішнім переконанням, щ о ґрунтується на всебічному, повному і об' єктивному роз гляді в судовому процесі всі х обставин справи в їх сукупн ості, керуючись законом. Ніяк і докази не мають для господа рського суду заздалегідь вст ановленої сили. Визнання одн ією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторон а обґрунтовує свої вимоги аб о заперечення для господарсь кого суду не є обов' язковим .

За змістом статті 33 Господа рського процесуального коде ксу України, обов'язок доказу вання та подання доказів роз поділяється між сторонами, в иходячи з того, хто посилаєть ся на юридичні факти, які обґр унтовують його вимоги і запе речення.

Проте, всупереч наведеним н ормам та вимогам ухвали суду від 06.04.2011 року відповідач не подав до суду жодного доказу в спростування позовних в имог позивача щодо стягнення основного боргу, відсотків з а користування кредитом, пен і, в тому рахунку доказів про ведення розрахунків (платіжн і доручення, виписки банківс ьких установ щодо руху кошті в, квитанції до прибуткових к асових ордерів).

За таких обставин позовні в имоги підлягають частковому задоволенню з врахуванням в ищевикладених мотивів щодо ч асткової відмови в стягненні пені.

Витрати на держмито та витр ати на інформаційно-технічне забезпечення судового проце су підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст . 49 ГПК України.

21.04.2011 року в судовому засідан ні оголошено вступну та резо лютивну частину рішення.

Керуючись ст.ст. 4-3, 4-5, 22, 32, 33, 34, 3 6, 43, 44, 45, 46, ч.ч.1, 5 ст. 49, ст.ст.75, 82, 84, 85, 86, 87, 115, 116 ГПК України, суд-

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальніст ю "Торговець цінними паперам и "Тетраідер", вул. Хмельницьке шосе, 13, м. Вінниця - (інформаці я про реквізити - ідентифікац ійний код - 30453368) на користь Публ ічного акціонерного товарис тва "УкрСиббанк", пр-т. Московс ький, 60 м. Харків, 61050 - (код ЄДРПОУ - 09807750) - 67728 грн. 90 коп. о сновного боргу, 14043 грн. 41 коп. заборгованості з нарахов аних відсотків за користуван ня кредитом, 1168 грн. 30 коп. п ені за несвоєчасне погашення кредиту, 834 грн. 05 коп. пені за несвоєчасне погашення пр оцентів за користування кред итом, 5000 грн. 00 коп. неустой ки, 887 грн. 45 коп. - відшкодув ання витрат пов' язаних зі с платою державного мита та 235 грн. 95 коп. - відшкодування витрат на інформаційно-техн ічне забезпечення судового п роцесу.

3. Видати наказ в день наб рання рішенням законної сили .

4. В стягненні 11 грн. 05 коп. пені за несвоєчасне погашен ня кредиту та 07 грн. 42 коп. пені за несвоєчасне погашенн я процентів за користування кредитом відмовити.

4. Копію рішення надіслат и відповідачу рекомендовани м листом з повідомленням про вручення поштового відправл ення.

Суддя Банасько О.О.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відпо відно до вимог ст.84 ГПК Україн и 26 квітня 2011 р.

віддрук. 2 прим.:

1 - до справи.

2 - відповідачу - ТОВ "Торгове ць цінними паперами "Тетраід ер", вул. Хмельницьке шосе, 13, м. В інниця, 21036.

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення21.04.2011
Оприлюднено29.04.2011
Номер документу15099117
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —7/46/2011/5003

Рішення від 21.04.2011

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Банасько О.О.

Ухвала від 06.04.2011

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Банасько О.О.

Ухвала від 16.03.2011

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Банасько О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні