Рішення
від 19.04.2011 по справі 5005/2638/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5005/2638/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

  

14.04.11р.

Справа № 5005/2638/2011

За позовомПрокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ   

до Приватного підприємства „Науково-виробниче комерційне об'єднання „Пульсар”, м. Дніпропетровськ    

про внесення змін до договору

         Суддя      Єременко А.В.

Представники:

Прокурорне з'явився;  

Від позивача не з'явився;  

Від відповідачаСеменова В.О., дов. №346/10 від 14.12.2010р.

СУТЬ СПОРУ:

          Прокурор Самарського району м. Дніпропетровська звернувся з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради та просить суд з урахуванням уточнення до позовної заяви змінити п. 4.1. договору оренди земельної ділянки, укладеного  між Дніпропетровською міською радою та Приватним підприємством „Науково-виробниче комерційне об'єднання „Пульсар”, зареєстрованого в книзі записів реєстрації договорів оренди землі від 05.04.06р. за №040610400399, виклавши його в такій редакції: „п.4.1. орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11р. №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України”.          

  Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.

          Дніпропетровська міська рада підтримує позовні вимоги прокурора в повному обсязі.

 Відповідач згідно відзиву на позовну заяву  просить відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на те, що відповідачем вживалися заходи щодо врегулювання питання про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

          В судовому засіданні 14.04.2011 року оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача,  господарський суд,  -

ВСТАНОВИВ:

На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 30.11.05р. №208/31 між Дніпропетровською міською радою (Орендодавець) та Приватним підприємством „Науково-виробниче комерційне об'єднання „Пульсар” (Орендар) 25.01.2006 року було укладено договір оренди землі (надалі – Договір), відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: вул. Семафорна, 21-А (Самарський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:09:439:0026. Цільове використання земельної ділянки за цим Договором (УКЦВЗ) 1.11.3 (роздрібна торгівля та комерційні послуги).

Відповідно до п.2.1. Договору в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,0334 га.

Згідно з п.2.3. Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення цього договору становить 116 288, 27 грн.

 Договір укладено на п'ять років. Після закінчення строк, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію  (п.3.1., 3.2., 3.3. Договору).

Пунктом 4.1. Договору передбачено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.

 Договір зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено відповідний запис від 05.04.2006 року за №040610400399 та посвідчений 25.01.2006 року нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. за реєстровим №401.

   З метою приведення умов договору оренди земельної ділянки у відповідність до чинного законодавства позивач звертався до відповідача із пропозицією внесення змін до договору (лист від 20.05.2009р. №7/5-555/624).

    З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України за виключенням окремих його положень.

    Згідно пункту 288.4., підпункту 288.5.1. пункту 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення –розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель –трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

 Отже, мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, передбачений Податковим кодексом України, що діє на час вирішення спору, повністю відповідає мінімальному розміру річної орендної плати, який передбачала ст. 21 Закону України "Про оренду землі", в редакції, що діяв до 01.01.2011р.

 02.02.11р. Дніпропетровська міська рада прийняла рішення №216/8, згідно якого до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановлено розмір річної орендної плати, визначений Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.

Прокурор вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки, що є причиною спору.

 Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на  наступне.

 Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

 Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням  її  розміру,  індексації,  форм платежу,   строків,   порядку   її   внесення   і  перегляду   та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Умовами Договору (п.4.7.) сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; змін у цільовому використанні земельної ділянки; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

         Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни  умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).    

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін  до пункту 4.1. договору оренди земельної ділянки в частині встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

 Судові витрати по справі на підставі ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача, оскільки позов задоволено.

                 На підставі наведеного та керуючись ст., ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

  Позов задовольнити.   

  Внести зміни у пункт 4.1. договору оренди землі, укладеного 25.01.2006 року між Дніпропетровською міською радою (49011, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75, код ЄДРПОУ 23928791) та Приватним підприємством „Науково-виробниче комерційне об'єднання „Пульсар”   (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, буд. 181, код ЄДРПОУ 21947034), зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, про що вчинено відповідний запис від 05.04.2006 року за №040610400399 та посвідченого 25.01.2006 року нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. за реєстровим №401, виклавши його в такій редакції:

„п.4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України”.

Стягнути з  Приватного підприємства „Науково-виробниче комерційне об'єднання „Пульсар”   (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, буд. 181, код ЄДРПОУ 21947034) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85, 00 грн., про що видати наказ.

Стягнути з  Приватного підприємства „Науково-виробниче комерційне об'єднання „Пульсар”   (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, буд. 181, код ЄДРПОУ 21947034) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012)  витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236, 00 грн., про що видати наказ.

           Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                                               А.В.Єременко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення19.04.2011
Оприлюднено29.04.2011
Номер документу15099346
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5005/2638/2011

Постанова від 14.06.2011

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Євстигнеєв Олександр Сергійович

Рішення від 19.04.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Єременко Анна Валеріївна

Ухвала від 29.03.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Єременко Анна Валеріївна

Ухвала від 01.03.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Єременко Анна Валеріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні