3/102-10-4205
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" квітня 2011 р. Справа № 3/102-10-4205
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді Жекова В.І.,
Суддів Картере В.І., Пироговський В.Т.,
секретар судового засідання Чеголя Є.О.
за участю представників сторін 20.04.2011 р.:
від Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради –Самусева О.Е.
від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області –Чарплина О.В.
від Ізраїльської міської ради –Самусева О.Е.
розглянувши апеляційну скаргу
Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області
на рішення Господарського суду Одеської області
від 07.02.2011р.
у справі № 3/102-10-4205
за позовом Ізмаїльської міської ради
до Закритого акціонерного товариства виробниче об'єднання „Астра”
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фонд комунального майна Ізмаїльської міської ради
про витребування та повернення майна
за позовом третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області
до 1. Ізмаїльської міської ради
2. Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради
про визнання права власності на нерухоме майно
Ухвалою Одеського апеляційного Господарського суду від 28.02.2011 р., яка надіслана учасникам процесу 28.02.2011 р., розгляд апеляційної скарги призначено на 23.03.2011 р.
Учасники судового процесу відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України належним чином повідомлялись про час і місце розгляду апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладався.
Відповідно до вимог частини третьої ст. 44 Господарського процесуального кодексу України судовий процес фіксується технічними засобами та відображається у протоколі судового засідання у порядку, встановленому цим Кодексом. Згідно з частиною сьомою ст. 81 Господарського процесуального кодексу України на вимогу хоча б одного учасника судового процесу у суді першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи по суті або за ініціативою суду здійснюється фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до вимог ст. 85 ГПК України в судовому засіданні, яке відбулось 20.04.2011р. за погодженням сторін, оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
23.09.2010 р. Ізмаїльська міська рада звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Закритого акціонерного товариства виробниче об'єднання „Астра”, з залученням до участі у справі в якості третіх осіб що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області та Фонду комунального майна Ізмаїльської міської ради, в якому просило витребувати від Закритого акціонерного товариства Виробничого об'єднання „Астра” нерухоме майно, а саме, не житлове приміщення літ. Б площею 131, 8 кв.м, будівлю літ. О (сарай), розташовані за адресою: м. Ізмаїл, вул. Котовського, 49-51, з незаконного володіння, і зобов'язати повернути власнику Ізмаїльській міській раді стягнути з відповідача судові витрати.
Позовна заява обґрунтована тим, що відповідно до свідоцтва про право власності № 157 від 15.12.2000 р. Ізмаїльській міській раді на праві власності належить домоволодіння в цілому, розташоване по вул. Котовського, 49-51 в м. Ізмаїлі. Крім того, відповідно до даних інвентаризації, приміщення літ. Б площею 131, 8 кв.м. (торгівельний павільйон), а також сарай літ. О входять до складу вищезазначеного домоволодіння. На даний час ЗАТ ВО „Астра” використовує займане приміщення літ. Б площею 131, 8 кв.м та сараю літ. О по вул. Котовського, 49-51 в м. Ізмаїлі, попри на те, що Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області не були надані документи, які б підтверджували право державної реєстрації на спірне майно (свідоцтво про право власності) на ім'я ЗАТ ВО „Астра”.
29.10.2010 р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Ізмаїльської міської ради та Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради в якому просило: залучити до справи Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги; в позові Ізмаїльській міській раді до ЗАТ ВО „Астра” про витребування нерухомого майна-торговельного павільйону, яке розташоване за адресою: м. Ізмаїл, вул. Котовського, 49-51 з незаконного володіння та зобов'язати повернути його Ізмаїльській міській раді, відмовити повністю; визнати право власності на нерухоме майно-торговельний павільйон, яке розташоване за адресою: м. Ізмаїл, вул. Котовського, 49-51, за державою в особі Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Одеській області, як органу управління зазначеним майном.
Позовна заява фонду обґрунтована тим, що приватизація Виробничо-комерційної фірми „Астра” була здійснена Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Одеській області у 1993 році. На підставі матеріалів приватизації, наданих підприємством станом на 01.09.1993 р., відповідно до інвентаризаційного опису № 10 та відомості розрахунку вартості основних фондів на момент приватизації на обліку підприємства значився торговельний павільйон 1971 року введення в експлуатацію. Зазначений торгівельний павільйон, введений в експлуатацію в 1971 році, значився на балансі і використовувався виробничо-комерційною фірмою „Астра”, а після приватизації з 1993 р. –ЗАТ „Астра”.
Таким чином, зазначений об'єкт нерухомості-торговельний павільйон є об'єктом державної власності, який не увійшов до складу приватизованого майна підприємства у період приватизації, залишився на балансу ЗАТ ВО „Астра” та органом управління, яким є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 07.02.2011 р. (суддя Д'яченко Т.Г.) позов Ізмаїльської міської ради задоволено та витребувано у Закритого акціонерного товариства виробниче об'єднання „Астра” нерухоме майно, а саме нежитлове приміщення літ. Б площею 131, 8 кв.м. будівлю літ. О (сарай), розташоване за адресою м. Ізмаїл, вул. Котовського, 49-51, з незаконного володіння і зобов'язано повернути власнику-Ізмаїльській міській раді; стягнуто з Закритого акціонерного товариства виробниче об'єднання „Астра” 85 грн. витрат на оплату державного мита та 236 грн. витрат на ІТЗ судового процесу; у задоволенні позовних вимог Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Одеській області відмовлено.
Не погодившись з вказаним судовим рішенням, Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Одеській області звернулось до Одеського апеляційного Господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення господарським судом норм матеріального права, просить рішення Господарського суду Одеської області по справі № 3/102-10-4205 скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог Ізмаїльської міської ради Одеської області відмовити повністю; задовольнити позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області про визнання прав власності на торгівельний павільйон, розташований за адресою: м. Ізмаїл, вул. Котовського, 49-51, по зустрічному позову.
В обґрунтування апеляційної скарги, апелянт посилається на те, що Господарський суд Одеської області приймаючи рішення на користь Ізмаїльської міської ради керувався тим, що існує ніким не оскаржене свідоцтво про право власності від 15.12.2000 р. № 157, видане Ізмаїльською міськрадою.
Крім того, апелянт стверджує, що не зважаючи на вимоги регіонального відділення, господарський суд не дослідив той факт, що у вказаному свідоцтві на право власності вказані три будівлі без назви цих будівель, а згідно технічного паспорту за цією адресою значиться п'ять будівель, а саме: літ. А-музей, літ. Г- житловий будинок, літ. В- гараж, що є комунальною власністю, та літ. Б-торговий павільйон, літ. О-сарай, що є державною власністю.
Дослідивши матеріали та обставини справи на предмет надання їм попередньою судовою інстанцією належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм матеріального та процесуального права, згідно з вимогами ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, з наявних у справі матеріалів вбачається, що Рішенням Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради від 14.12.2000 р. № 1363 вирішено оформити право власності на об'єкти нерухомості, зокрема по вул. Котовського, 49- 51 за міською громадою та доручено Ізмаїльському МБТІ провести правову реєстрацію об'єктів нерухомості за міською громадою, в особі Ізмаїльської міської ради.
15.12.2000р. видано свідоцтво на право власності № 157 на три будівлі що за адресою м. Ізмаїл вул. Котовського, 49- 51.
Відповідно до даних інвентаризації, проведеної КП „Ізмаїльське МБТІ” станом на 12.11.2009 р. по вул. Котовського, 49-51, відображених у технічному паспорті, об'єкт нерухомості складається із будівель літ. А-музей, літ. Б-магазин, літ. Г-житловий будинок, літ. В-гараж, літ. О - сарай, надвірних будівель.
Згідно листів КП „Ізмаїльське МБТІ” від 05.11.2009 р. № 4125 та від 22.11.2010 р. № 4051 у бланку свідоцтва про право власності на нерухоме майно, який застосовувався до 01.10.2004 р. вказувалась кількість основних будівель (літ. А-музей, літ. В-магазин, літ. Г-житловий будинок), решта є допоміжними.
Відповідно до даних КП „Ізмаїльське МБТІ” право власності на об'єкт нерухомості по вул. Котовського, 49-51, що складається і будівель літ. А-музей, літ. Б- магазин, літ. Г- житловий будинок, літ. В-гараж, літ. О- сарай, надвірних будівель зареєстровано за міською громадою, в особі Ізмаїльської міської ради на підставі свідоцтва від 15.12.2000 р. № 157.
Крім того, відповідно до свідоцтва о праві власності № 157, від 15.12.2000 р. яке видано Виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради в якому зазначено, що воно засвідчує, що об'єкт в цілому, який розташований в м. Ізмаїлі на вулиці Котовського № 49-51 дійсно належить місцевій громаді в особі Ізмаїльської міської ради на праві комунальної власності, яке в цілому складається із трьох приміщень.
Вказане свідоцтво видано на підставі Рішення Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради від 14 грудня 2000 року за № 1363.
З наявного у справі техпаспорту від 12.11.2009 р. (т.1, а.с.76) вбачається, що власником будівель (літ. А-музей, літ. В-магазин, літ. Г-житловий будинок) є власником Ізмаїльська міська рада. А з техпаспорту від 04.03.1999 р. (т.1, а.с. 98) вбачається, що власником магазина № 18 , який розташований по вулиці Осіпенко, 70 є Закрите акціонерне товариство виробниче об'єднання „Астра”.
Отже, задовольняючи позов Ізмаїльської міської ради та відмовляючи у задоволенні позву Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Одеській області господарський суд цілком обґрунтовано дійшов до такого висновку, оскільки відповідно до вимог ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Позов про визнання права власності –це позадоговірна вимога власника майна про констатацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на майно.
Підставою позову є обставини, що підтверджують наявність у позивача права власності. Необхідною умовою захисту права власності шляхом його визнання служить підтвердження позивачем своїх прав на майно, а саме наявністю свідоцтва на право власності, яке на час розгляду справі в апеляційному порядку є чинним, а питання щодо дійсності свідоцтва вирішуються за правилами адміністративного судочинства.
У п.6 переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на об'єкти нерухомого майна додатку 1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5, значиться, серед інших правовстанолювальних документів свідоцтво про право власності на об'єкти нерухомого майна, видані органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 6.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5 Свідоцтво про право власності містить таку інформацію: назву об'єкта нерухомого майна; видачі свідоцтва; дату видачі свідоцтва; назву органу, який видав свідоцтво; адресу (місцезнаходження) нерухомого майна; відомості про власника (власників); форму власності; вид і розмір часток спільної власності; дату прийняття рішення; прізвище, ім'я, по батькові керівника органу, який прийняв рішення; підпис керівника. Свідоцтво скріплюється печаткою органу, який видав зазначене свідоцтво, оригінали документів які в копіях були додані до позову, на вимогу суду апеляційної інстанції були переглянуті в судовому засіданні.
Отже, при розгляді справи в апеляційному порядку апелянт не спростував наявні в рішення суду обставини, а отже, відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Крім того, відповідно до вимог ст. 38 ГПК України, (в редакції Закону № 2453 ), забезпечення судового процесу доказами покладено виключно на сторони у справі.
З огляду на викладене, судова колегія апеляційної інстанції зазначає, що оскаржуване рішення суду прийнято відповідно до обставин справи, вимог чинного законодавства, а тому підстави для його зміни або скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 77, 85, 99, 101-105 ГПК України,
колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення Господарського суду Одеської області від 07.02.2011 року у справі № 3/102-10-4205 –залишити без змін, а апеляційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області –без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та відповідно до вимог ст.105 ГПК України і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя
Жеков В.І.
Судді
Картере В.І.
Пироговський В.Т.
Повий текст постанови підписано 22.04.2011р.
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 20.04.2011 |
Оприлюднено | 29.04.2011 |
Номер документу | 15101102 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Жеков В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні