21-7/425-10-4400
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"21" квітня 2011 р. Справа № 21-7/425-10-4400
За заявою: голови ліквідаційної комісії Приватного підприємства (надалі ПП) „Коттедж-Еврострой”, (м. Одеса вул. Люстдорська дорога, буд. 92/94. Код ЄДРПОУ 34252914) про визнання його банкрутом в порядку ст.51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (надалі - Закон №2343-ХІІ),
Господарський суд Одеської області у складі:
судді - ЗЕЛЕНОВА Г.М.,
секретаря судового засідання - Шаргородський Д.В.;
за участю представників сторін:
від кредитора: не з'явився, не зважаючи на те, що був повідомлений належним чином;
від боржника: ліквідатор ПП „Коттедж-Еврострой” не з'явився, не зважаючи на те, що був повідомлений належним чином;
від ДПІ у Київському районі м. Одеси –Поколито Н.М. старший державний податковий інспектор юридичного відділу згідно довіреності № 22703/9/10-0 від 16.08.2010р.
СУТЬ СПОРУ: 11.10.2010р. голова ліквідаційної комісії ПП „Коттедж-Еврострой” звернувся до господарського суду з заявою про визнання останнього банкрутом за спрощеною процедурою банкрутства, відповідно до ст. 51 Закону (№2343-ХІІ), оскільки боржник неспроможний виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами на суму 25 632 грн. 00 коп. після настання встановленого строку їх сплати, у зв'язку з відсутністю грошових коштів та інших майнових активів для задоволення вимог кредитора.
Ухвалою від 12.10.2010р. порушено провадження у справі про банкрутство ПП „Коттедж-Еврострой” в порядку ст. 51 Закону (№2343-ХІІ) та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду Одеської області від 02.11.2010р. ПП „Коттедж-Еврострой” визнано банкрутом, відносно нього відкрита ліквідаційна процедура та призначено ліквідатора голову ліквідаційної комісії Фоміна Андрія Анатолійовича, якого зобов'язано здійснити щодо банкрута ліквідаційні заходи, передбачені ст.ст. 22-25, ч.ч. 1, 2 ст.51 Закону (№2343-ХІІ) та після завершення усіх розрахунків із виявленими кредиторами надати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс на затвердження.
Ухвалою господарського суду від 14.12.2010р. затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ПП „Коттедж-Еврострой” припинено юридичну особу, кредиторську заборгованість банкрута списано як безнадійну, а вимоги, незадоволені за відсутністю майна, визнані погашеними, провадження у справі припинено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 29.03.2011р., за апеляційною скаргою ДПІ у Київському районі м. Одеси, Ухвалу господарського суду Одеської області від 14.12.2010р. у справі № 7/425-10-4400 про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута - ПП „Коттедж-Еврострой” та припиненню юридичної особи скасовано та справу передано для подальшого розгляду до господарського суду Одеської області.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу господарського суду Одеської області справу №7/425-10-4400 розподілена для подальшого розгляду судді Зеленову Г.М.
Ухвалою господарського суду від 05.04.2010р. справа № 7/425-10-4400 прийнята до провадження суддею Зеленовим Г.М., справі присвоєно № 21-7/425-10-4400 та справа призначена до розгляду у судовому засіданні на 21.04.2010 р. о 12:00.
Ліквідатор ПП „Коттедж-Еврострой” у судове засідання не з'явився у зв'язку з чим справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву голова ліквідаційної комісії ПП „Коттедж-Еврострой”, наявні матеріали у справі, заслухавши представника ДПІ у Київському районі м. Одеси, господарський суд встановив, що провадження у справі про визнання ПП Коттедж-Еврострой” за спрощеною процедурою банкрутства у порядку ст.51 Закону (№2343-ХІІ) підлягає припиненню з наступних підстав:
Як вбачається з матеріалів справи, заява голова ліквідаційної комісії ПП „Коттедж-Еврострой” про порушення справи про банкрутство мотивована тим, що 02.07.2010 засновником ПП „Коттедж-Еврострой” прийнято рішення про припинення діяльності та ліквідацію підприємства, створення ліквідаційної комісії та призначення ліквідатором Фоміна Андрія Анатолійовича.
Відповідно до матеріалів справи, дане рішення прийнято засновником у зв'язку з тим, що ПП „Коттедж-Еврострой” не веде господарської діяльності, відсутністю грошових коштів та майна, заборгованість перед ПП „Оптимаснаб” у сумі 25 632 грн. 00 коп., яка виникла на підставі Договору купівлі –продажу товару від 19.05.2011р.
Враховуючи відсутність грошових коштів, інших активів підприємства та наявність заборгованості, ліквідатором 13.09.2010р. прийнято рішення про звернення до господарського суду Одеської області із заявою про порушення справи про ПП „Коттедж-Еврострой” за спрощеною процедурою банкрутства в порядку ст. 51 Закону (№2343-ХІІ) - особливостей застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.
Як зазначено в Постанові Одеського апеляційного господарського суду від 29.03.2011р. до заяви про порушення провадження по справі головою ліквідаційної комісії ПП „Коттедж-Еврострой” доданий перелік кредиторів боржника, який самостійно складений головою ліквідаційної комісії боржника, не містить даних щодо переліку пред'явлених кредиторами вимог та результатів їх розгляду, в порушення вимог ст. 111 ЦК України.
Крім того, судова колегія в Постанові Одеського апеляційного господарського суду від 29.03.2011р. прийшла до висновку, що суд першої інстанції, в порушення вимог статті 43 ГПК України, не надав правової оцінки наявності чи відсутності, передбачених спеціальним Законом про банкрутство, правових підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, в порядку передбаченому статтею 51 Закону ( №2343-ХІІ) та не надав правової оцінки змісту поданої головою ліквідаційної комісії ПП „Коттедж-Еврострой” заяви про визнання підприємства банкрутом, не дослідив дотримання заявником вимог статей 104, 105, 110, 111 ЦК України та статті 60 ГК України.
Відповідно до п.1 ст. 5 Закону (№2343-ХІІ) та ст. 4 -1 ГПК України провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
За приписами Преамбули Закону (№2343-ХІІ), цей закон встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності суб'єкта підприємницької діяльності –боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури, повного або часткового задоволення вимог кредиторів.
Статтею 51 Закону (№2343-ХІІ) передбачено, що якщо вартості майна боржника –юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлених зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарській суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Відповідно до вимог ч.4 ст.105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації , в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.
Статтею 112 ЦК України та ст. 61 ГК України передбачений порядок розгляду претензій кредиторів, порядок розрахунків з кредиторами та черговість задоволення вимог кредиторів.
Статтею 6 ГПК України передбачений порядок пред'явлення письмової претензії до боржника, яка повинна відповідати вимогам зазначеної статті.
За приписами частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Відповідно до вимог ч.1 ст.110 ЦК України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Згідно з вимогами ч.3 ст.110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
За змістом частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону (№ 2343-ХІІ) є: прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою; проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна (у тому числі заставленого майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника; аналіз пасивів боржника шляхом публікації оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості; проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до п. 3 ст. 7 Закону (№ 2343-ХІІ); повідомлення державного реєстратора та органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.
Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 51 Закону (№ 2343-ХІІ).
Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише при виявлені кредиторів, розгляду грошових вимог кредиторів, розрахунку з кредиторами, складання проміжного ліквідаційного балансу з урахуванням грошових вимог кредиторів.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в постанові від 10.06.2008 р. у справі № 15/682-б.
У заяві голови ліквідаційної комісії ПП „Коттедж-Еврострой” та доданих матеріалах зазначено, що підприємство має заборгованість перед ПП „Оптимаснаб” у сумі 25 632 грн. 00 коп., але головою ліквідаційної комісії не надано доказів повідомлення кредиторів про припинення юридичної особи та доказів публікації оголошення в офіційних друкованих органах згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості.
Відповідно до заяви голови ліквідаційної комісії та доданих до заяви матеріалів вбачається, що в період ліквідаційної процедури ПП „Коттедж-Еврострой” кредитори не висунули грошових вимог до боржника.
Стаття 51 Закону (№ 2343-ХІІ) не передбачає звернення до господарського суду із заявою про порушення у справі про банкрутство із застосуванням до боржника спрощеної процедури без виявлених кредиторів та пред'явлених грошових вимог до боржника у ліквідаційній процедурі.
Відповідної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України, зокрема в постанові від 13.10.2010р. у справі № 21/771-10.
Аналіз вищевказаних норм дає підстави стверджувати про необхідні передумови для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону (№ 2343-ХІІ) є: виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості. Тільки після виявлення кредиторів, розгляду їх претензій, проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема в постанові від 10.06.2008 р. у справі № 15/682-б та Вищий господарський суд України у Постановах від 11.05.2010р. по справі № 5/359/09, від 18.05.2010р. по справі № 5/277/09, від 09.06.2010р. по справі № 5/43/10, від 21.09.2010р. по справі № 7/250-09-3511.
Постановою Пленуму Верховного Суду України № 15 „Про судову практику в правах про банкрутство” від 18.12.2009року (пункт 36) роз'яснено: „Законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника, або коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону ( 2343-12 ) (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору)”.
Таким чином, ліквідатором на день звернення до господарського суду з заявою про визнання банкрутом ПП „Коттедж-Еврострой” за спрощеною процедурою банкрутства не надано доказів проведення відповідних дій, як передумови для звернення ліквідатора до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 51 Закону (№ 2343-ХІІ), а саме: повідомлення державного реєстратора та органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна (у тому числі заставленого майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника, аналізу пасивів боржника шляхом публікації оголошення з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості. Проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника, а тому у господарського суду відсутні підстави подальшого провадження у справі про банкрутство із застосуванням до боржника спрощеної процедури банкрутства, передбаченої ст. 51 Закону (№ 2343-ХІІ), а тому провадження у справі підлягає припиненню на підставі пункту 1-1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України, за відсутністю предмету спору.
Відповідно до вимог ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини, що відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
На підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб станом на 13.04.2011 р. вбачається, що в Єдиному державному реєстрі внесено запис про стан юридичної особи –припинено.
Згідно з частиною 1 статті 122 Господарського процесуального кодексу України, якщо виконані рішення або постанова змінені чи скасовані і прийнято нове рішення про повну або часткову відмову в позові, або провадження у справі припинено, або позов залишено без розгляду, боржникові повертається все те, що з нього стягнуто на користь стягувача за зміненими чи скасованими у відповідній частині рішенням, постановою. Отже, до компетенції судів касаційної (апеляційної або першої інстанції) належить вжиття заходів до повороту виконання скасованого судового рішення.
За приписами частин 1, 2 статті 41 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи є постановлення судом рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи. Суд, який постановив рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.
Враховуючи те, що провадження у справі № 21-7/263-09-3648 про визнання боржника ПП „Коттедж-Еврострой” банкрутом підлягає припиненню, що є підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної ПП Коттедж-Еврострой”.
Витрати по сплаті державного мита та на інформаційне забезпечення судового процесу покласти на Заявника.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 1, 5, 12, 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 105,110,111 ЦК України, ст. 60 ГК України, ст.ст. 44-49, пункту 1-1 частини 1 статті 80, ст.ст. 68, 86, 122 Господарського процесуального кодексу України, суддя –
У Х В А Л И В:
1. Провадження у справі № 21-7/425-10-4400 за заявою голови ліквідаційної комісії Приватного підприємства „Коттедж-Еврострой”, (65088, м. Одеса вул. Люстдорська дорога, буд. 92/94. Код ЄДРПОУ 34252914 ) про визнання боржника банкрутом - припинити
2. Скасувати мораторій на задоволення вимог кредиторів, введений ухвалою господарського суду від 12.10.2010р.
3. Припинити ліквідаційну процедуру та повноваження ліквідатора.
4. Державному реєстратору виконавчого комітету Одеської міської ради відмінити державну реєстрацію припинення Приватного підприємства „Коттедж-Еврострой”, (65088, м. Одеса вул. Люстдорська дорога, буд. 92/94. Код ЄДРПОУ 34252914) проведену відповідно до ухвали господарського суду Одеської області від 14.12.2010 року, а також передати органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про проведення державної реєстрації відміни припинення юридичної особи для взяття ПП „Коттедж-Еврострой” на облік про що повідомити господарський суд Одеської області.
5. Направити Державному реєстратору виконавчого комітету Одеської міської ради копію Постанови Одеського апеляційного господарського суду від 29.03.2011р. по справі № 21-7/425-10-4400 про скасування ухвали господарського суду Одеської області від 14.12.2010р. про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута - ПП „Коттедж-Еврострой” та припиненню юридичної особи.
6. Копію ухвали надіслати: боржнику, ліквідатору, Відділу з питань банкрутства в Одеській області, Державному реєстратору виконавчого комітету Одеської міської ради (для внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення провадження у справі про банкрутство ПП „Коттедж-Еврострой”, (65088, м. Одеса вул. Люстдорська дорога, буд. 92/94. Код ЄДРПОУ 34252914), ДПІ у Київському районі м. Одеси.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до Розділу ХІІ ГПК України.
Суддя Зеленов Г.М.
поштою
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2011 |
Оприлюднено | 10.05.2011 |
Номер документу | 15122824 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Зеленов Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні