ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 50/184 11.05.11
За позовом Інститут у фізіології ім. О. О. Богомоль ця Національної академії нау к України
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості в сумі 21 744,44 грн .
Суддя Головатюк Л.Д.
Представники :
Від позивача: ОСОБА_2 . (дов. від 14.03.2011 №104/1-164)
Від відповідача: не з"явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Позивач звернувся до го сподарського суду м. Києва з п озовною заявою про стягнення з відповідача заборгованост і у зв"язку з неналежним викон анням умов Додаткової угоди №1/10 від 01.01.2010 "Про внесення змін д о Договору №12-к/09" у розмірі 21 744, 44 грн.
Ухвалою господарського су ду м. Києва від 21.03.2011 порушено пр овадження у справі №50/184 та приз начено до розгляду на 20.04.2011.
Представник відповідача в судове засідання 20.04.2011 не з' яв ився, витребувані судом дока зи не подав, причин неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був по відомлений належним чином.
В судове засідання прибув представник позивача та дав пояснення по справі.
Розгляд справи було відкл адено на 11.05.2011.
11.05.2011 в судове засідання приб ув представник позивача і да в додаткові пояснення по спр аві.
Представник позивача свої позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в пов ному обсязі.
Представник відповідача в судові засідання 20.04.2011 та 11.05.2011 не з' явився, витребувані судо м докази не подав, причин неяв ки суд не повідомив, хоча про ч ас та місце розгляду справи б ув повідомлений належним чин ом.
Особи, які беруть участь у р озгляді справи, вважаються п овідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвал у про порушення провадження у справі надіслано за поштов ою адресою, зазначеною в позо вній заяві (див. Роз'яснення Пр езидії ВАСУ від 18.09.97р. № 02-5/289 "Про д еякі питання практики застос ування Господарського проце суального кодексу України").
Відповідач клопотань про в ідкладення розгляду справи т а наявності у нього поважних причин щодо неявки у судові з асідання не повідомив, що дає підстави визначити причини його неявки до суду неповажн ими.
Керуючись ст. 75 ГПК України с уд вважає за можливе розглян ути справу без участі предст авників відповідача за наявн ими у справі доказами та мате ріалами.
Розглянувши подані докуме нти і матеріали, всебічно і по вно з' ясувавши фактичні обс тавини, на яких ґрунтується п озов, об' єктивно оцінивши д окази, які мають юридичне зна чення для розгляду справи і в ирішення спору по суті, заслу хавши пояснення представник ів сторін, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
01.02.2009 між Інститутом фізі ології ім. О. О. Богомольця Нац іональної академії наук Укра їни(далі позивач, орендодаве ць за договором та додаткови ми угодами до нього) та фізичн ою особою - підприємцем ОСО БА_1(далі відповідач, оренда р за договором та додатковим и угодами до нього) було уклад ено договір № 12-к/09 оренди нерух омого майна, що знаходиться н а балансі Інституту фізіолог ії ім. О. О. Богомольця НАН Укра їни.
В подальшому Інститут фізі ології НАН України та ФОП О СОБА_1 уклали Додаткову уго ду № 1/10 від 01.01.2010 про внесення змі н до договору № 12-к/09 оренди нер ухомого майна, що знаходитьс я на балансі Інституту фізіо логії ім. О.О. Богомольця НАН У країни від 01.02.2009. Цією додатково ю угодою було продовжено стр ок дії договору № 12-к/09.
За умовами п. 1.1. ст. 1 зазначено ї угоди орендарю в платне оре ндне користування було перед ане приміщення загальною пло щею 22,7 кв.; (кімната № 11, розташов ана у 1-му поверсі лабораторн о-виробничі корпусу орендода вця).
15.01.2010 було підписано Додатков у угоду № 2 "Про внесення змії д о Договору № 12-к/09 "оренди нерух омого майна, що знаходиться н а балансі Інституту фізіолог ії ім. О.О. Богомольця НАН Укра їни", якою вносилися коректив и в порядок компенсації оре ндарем сплаченого орендодав цем податку на землю.
01.01.2011 між орендодавцем та оре ндарем було укладено додатко ву угоду №1/11, якою було продовж ено строк договору № 12-к/09 до 20.01.20 11 та збільшено орендну плату н а підставі внесених змін до П останови КМУ від 25.03.2009 № 316.
Згідно вказаних документі в орендар зобов'язувався спл ачувати орендодавцю орендну плату та відшкодовувати дея кі платежі (ст. 3 договору № 12-К/09) .
Однак в порушення умов дого вору та укладених додаткових угод до нього, такі платежі ФО П ОСОБА_1 не сплачувалися і не відшкодовувалися Інстит уту у повному обсязі, що підтв ерджується Актами звіряння в заєморозрахунків за періоди з 01.01.2010 по 31.12.2010 та з 01.01.2011 по 20.01.2011. Згідн о останнього Акта звірки роз рахунків, підписаного позива чем та відповідачем, борг ФОП ОСОБА_1. перед Інститутом станом на 21.01.2011 становить 19 465,94 гр н.
Внаслідок укладення Догов ору оренди нерухомого майна, що знаходиться на балансі Ін ституту фізіології ім. О. О. Бо гомольця НАН України та дода ткових угод до нього між стор онами, згідно ст. 11 ЦК України, в иникли цивільні права та обо в' язки. Оскільки між сторон ами по справі склалися госпо дарські правовідносини, то д о них слід застосовувати пол оження ГК України як спеціал ьного акту законодавства, що регулює правовідносини у го сподарській сфері.
Відповідно до абзацу 2 пункт у 1 статті 193 ГК України до викон ання господарських договорі в застосовуються відповідні положення ЦК України з ураху ванням особливостей, передба чених цим кодексом.
Статтею 626 ЦК України визнач ено поняття договору, яким є д омовленість двох або більше сторін, спрямована на встано влення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків .
Відповідно до ст. 14 ЦК Україн и цивільні обов'язки виконую ться у межах, встановлених до говором. Зміст договору стан овлять умови (пункти) визначе ні на розсуд сторін і погодже ні ними, та умови, які є обов'яз ковими відповідно до актів ц ивільного законодавства (ст. 628 ЦКУ) Відповідно до ст.629 ЦКУ до говір є обов'язковим до викон ання сторонами, а отже умови д оговору, укладеного між стор онами є юридично обов'язкови ми.
Згідно ст. 173 ГК України один суб' єкт господарського зоб ов' язання повинен вчинити п евну дію на користь іншого су б' єкта, а інший суб' єкт має право вимагати від зобов' я заної сторони виконання її о бов' язку.
Частиною першою статті 193 Го сподарського кодексу Україн и встановлено, що суб' єкти г осподарювання та інші учасни ки господарських відносин по винні виконувати господарсь кі зобов' язання належним чи ном відповідно до закону, інш их правових актів, договору, а за відсутності конкретних в имог щодо виконання зобов' я зання - відповідно до вимог , що у певних умовах звичайно с тавляться. Відповідно до час тини сьомої зазначеної статт і не допускаються односторон ня відмова від виконання зоб ов' язань, крім випадків, пер едбачених законом, а також ві дмова від виконання або відс трочка виконання з мотиву, що зобов' язання другої сторон и за іншим договором не було в иконано належним чином.
Договір є обов'язковим для в иконання сторонами (ч. 1 ст. 629 ЦК України).
У відповідності до ст.ст. 202, 203 , 205, 206 ЦК України правочином є ді я особи, спрямована на набутт я, зміну або припинення цивіл ьних прав та обов'язків. Право чини можуть бути односторонн іми та дво- чи багатосторонні ми (договори). Зміст правочину не може суперечити цьому Код ексу, іншим актам цивільного законодавства, а також морал ьним засадам суспільства. Пр авочин може вчинятися усно а бо в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму пр авочину, якщо інше не встанов лено законом. Усно можуть вчи нятися правочини, які повніс тю виконуються сторонами у м омент їх вчинення, за винятко м правочинів, які підлягають нотаріальному посвідченню т а (або) державній реєстрації, а також правочинів, для яких не додержання письмової форми м ає наслідком їх недійсність.
Зазначене також кореспонд ується зі ст.ст.525, 526 ЦК України в ідповідно до яких зобов' яза ння має виконуватися належни м чином відповідно до умов до говору та вимог цього Кодекс у, інших актів цивільного зак онодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відпов ідно до звичаїв ділового обо роту або інших вимог, що звича йно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умо в не допускається, якщо інше н е встановлено договором або законом.
Згідно умов ч.1 ст. 6 ЦК Україн и сторони мають право укласт и договір, який не передбачен ий актами цивільного законод авства, але відповідає загал ьним засадам цивільного зако нодавства.
Згідно ст.173 Господарського кодексу України один суб' є кт господарського зобов' яз ання повинен вчинити певну д ію на користь іншого суб' єк та, а інший суб' єкт має право вимагати від зобов' язаної сторони виконання її обов' я зку.
У відповідності до ст.610 ЦК Ук раїни порушенням зобов' яза ння є його невиконання або ви конання з порушенням умов, ви значених змістом зобов' яза ння (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, щ о прострочив, якщо він не прис тупив до виконання зобов' яз ання або не виконав його у стр ок, встановлений договором а бо законом (ст. 612 ЦК України).
На підставі ст. 3 ЦК України, я ка закріплює свободу договор у, сторони мають право як врег улювати у договорі свої відн осини, які не врегульовані ци ми актами, так і відступити ві д положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний ро зсуд.
Відповідно до ст. 632 ЦК Україн и ціна в договорі встановлює ться за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення д оговору допускається у випад ках і на умовах, встановлених договором.
Згідно ст. 527 Цивільного коде ксу України боржник зобов' я заний виконати всій обов' яз ок, а кредитор - прийняти вик онання особисто, якщо інше вс тановлено договором або зако ном, не випливає із суті зобов ' язання чи звичаїв ділового обороту.
Статтею 627 ЦК України передб ачено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі к онтрагента та визначенні умо в договору з урахуванням вим ог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, з вичаїв ділового обороту, вим ог розумності і справедливос ті.
Відповідно до ст. 759 ЦК Україн и, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобо в' язується передати наймач еві майно у користування за п лату на певний строк.
Згідно ст.. 762 ЦК України за ко ристування майном з наймача справляється плата, розмір я кої встановлюється договоро м найму.
Статтею 283 ГК України встано влено, що за договором оренди одна сторона(орендодавець) п ередає другій стороні(оренда реві) за плату на певний строк у користування майно для зді йснення господарської діяль ності.
Відповідно до ст. 286 ГК Україн и орендна плата - це фіксова ний платіж, який орендар спла чує орендодавцю незалежно ві д наслідків своєї господарсь кої діяльності.
За таких обставин, суд вимог и позивача в частині стягнен ня основного боргу в сумі 19 465,94 грн. вважає обґрунтован ими та такими, що підлягають з адоволенню та стягненню з ві дповідача.
Крім того позивач просить стягнути з відповідача 1 140,06 гр н. пені.
У відповідності до п. 3.9. ст. 3 Д оговору № 12-к/09 орендна плата пе рерахована несвоєчасно або н е в повному обсязі підлягає і ндексації і стягується на ко ристь орендодавця (Балансоут римувача) з урахуванням пені , розміром не більше ніж подві йна облікова ставка НБУ.
Відповідно до ст. 549 ЦК Украї ни Неустойкою (штрафом, пенею ) є грошова сума або інше майно , які боржник повинен передат и кредиторові у разі порушен ня боржником зобов'язання. Шт рафом є неустойка, що обчислю ється у відсотках від суми не виконаного або неналежно вик онаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєча сно виконаного грошового зоб ов'язання за кожен день прост рочення виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 218 Господ арського кодексу України уча сник господарських відносин відповідає за невиконання а бо неналежне виконання госпо дарського зобов'язання. У раз і, якщо інше не передбачено за коном або договором, суб'єкт г осподарювання за порушення г осподарського зобов'язання н есе господарсько-правову від повідальність, якщо не довед е, що належне виконання зобов 'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і не відворотних обставин за дани х умов здійснення господарсь кої діяльності.
Частиною 2 статті 193 Господар ського кодексу України встан овлено, що кожна сторона пови нна вжити усіх заходів, необх ідних для належного виконанн я нею зобов'язання, враховуюч и інтереси другої сторони та забезпечення загальногоспо дарського інтересу.
Згідно із ст. 599 Цивільного Ко дексу України, зобов' язання припиняється виконанням, пр оведеним належним чином.
Штрафними санкціями у Госп одарському кодексі України в изнаються господарські санк ції у вигляді грошової суми (н еустойка, штраф, пеня), яку уча сник господарських відносин зобов' язаний сплатити у ра зі порушення ним правил здій снення господарської діяльн ості, невиконання або ненале жного виконання господарськ ого зобов' язання (ч.1 ст. 230 ГК У країни).
Відповідно до ч.1 ст. 231 Господ арського кодексу України, за коном щодо окремих видів зоб ов'язань може бути визначени й розмір штрафних санкцій, зм іна якого за погодженням сто рін не допускається.
Згідно ч.6 ст. 231 Господарсько го кодексу України штрафні с анкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визн ачається обліковою ставкою Н аціонального банку України, за увесь час користування чу жими коштами.
Отже, згідно з розрахунком п озивача, який судом визнано о бґрунтованим, підлягає стягн енню з відповідача на корист ь позивача пеня в сумі 1 140,06 грн.
Також позивач просить стя гнути з відповідача інфляцій ні збитки та 3% річних.
Відповідно до статті 625 Циві льного кодексу України боржн ик не звільняється від відпо відальності за неможливість виконання грошового зобов' язання. Боржник, який простро чив виконання грошового зобо в' язання, на вимогу кредито ра зобов' язаний сплатити су му боргу з урахуванням встан овленого індексу інфляції за весь час прострочення, а тако ж три проценти річних від про строченої суми, якщо інший ро змір процентів не встановлен ий договором або законом. Так им чином, частина 1 статті 625 Цив ільного кодексу України вста новлює виняток із загального правила статті 614 Цивільного кодексу України, що закріплю є принцип вини як підставу ві дповідальності боржника.
Отже, відсутність у боржник а грошей у готівковій формі а бо грошових коштів на його ра хунку в банку, і як наслідок, н еможливість виконання ним гр ошового зобов' язання, якщо навіть у цьому немає його про вини, не звільняють боржника від відповідальності за про строчення грошового зобов' язання.
Слід зазначити, що передбач ене законом право кредитора вимагати стягнення боргу вра ховуючи індекс інфляції та в ідсотків річних є способом з ахисту майнових прав та інте ресів кредитора, сутність як их складається з відшкодуван ня матеріальних втрат кредит ора та знецінення грошових к оштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання к омпенсації (плати) від боржни ка за користування ним грошо вими коштами, які належать до сплати кредитору.
Згідно розрахунку позивач а, три відсотки річних станов лять 192,39 грн., а інфляційні збитки - 496,05 грн. Суд вваж ає даний розрахунок обґрунто ваним та задовольняє позовні вимоги в цій частині.
Відповідно до ст. ст. 43, 33, 34 ГПК України судочинство у господ арських судах здійснюється н а засадах змагальності, стор они та інші особи, які беруть у часть у справі, обґрунтовуют ь свої вимоги і заперечення п оданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті о бставини, на які вона посилає ться як на підставу своїх вим ог і заперечень. Господарськ ий суд приймає тільки ті дока зи, які мають значення для спр ави. Обставини справи, які від повідно до законодавства пов инні бути підтверджені певни ми засобами доказування, не м ожуть підтверджуватись інши ми засобами доказування.
Оцінюючи подані докази за с воїм внутрішнім переконання м, що ґрунтується на всебічно му, повному і об'єктивному роз гляді в судовому засіданні в сіх обставин в їх сукупності , та враховуючи, що кожна сторо на повинна довести ті обстав ини, на які вона посилається, я к на підставу своїх вимог і за перечень, суд дійшов висновк у, що заявлені позивачем вимо ги є обґрунтованими та таким и, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК Укра їни, з відповідача на користь позивача стягуються понесен і позивачем витрати по сплат і держмита та інформаційно-т ехнічного забезпечення судо вого процесу пропорційно зад оволеним позовним вимогам.
На підставі викладеного, к еруючись Цивільним Кодексом України, ст.ст. 33, 34, 49, 64, 75, 82, 83, 84, 85 ГПК У країни, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовол ьнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕ СА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Інституту фізіологі ї ім. О. О. Богомольця Націонал ьної академії наук України (010 24, м. Київ, вул. Академіка Богомо льця, 4, код ЄДРПОУ 05417093) основну з аборгованість в сумі 19 465 (дев' ятнадцять тисяч чотир иста шістдесят п' ять) грн. 94 коп., пеню в сумі 1 140(од на тисяча сто сорок) грн. 06 коп., три відсотки річних в с умі 192(сто дев' яносто дв і) грн. 39 коп., інфляційні з битки в сумі 496(чотириста дев' яносто шість) грн. 05 коп., державне мито в сумі 212 (двісті дванадцять) грн. 94 коп. та витрати на інформ аційно-технічне забезпеченн я судового процесу в сумі 23 6 (двісті тридцять шість) гр н. 00 коп.
3. Видати наказ після набран ня рішенням законної сили.
4. Рішення набирає закон ної сили після закінчення де сятиденного строку з дня йог о підписання, оформленого ві дповідно до ст. 84 Господарсько го процесуального кодексу Ук раїни, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначен і Господарським процесуальн им кодексом України.
5. Копію рішення розіслати с торонам.
Суддя Головатюк Л.Д.
Дата підписання рі шення 16.05.2011
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.05.2011 |
Оприлюднено | 19.05.2011 |
Номер документу | 15231007 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головатюк Л.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні