Постанова
від 11.05.2011 по справі 2а-1670/3409/11
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІ НІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2011 року м. Полтава Справа № 2а-1670/3409/11

Полтавський окружний ад міністративний суд у складі:

головуючого судді - Довг опол М.В.,

при секретарі - Ворошилов і Ю.В.,

за участю:

представника відповідача - Кражана М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Уп равління Пенсійного фонду Ук раїни в Шишацькому районі По лтавської області до Відділ ення виконавчої дирекції Фон ду соціального страхування в ід нещасних випадків на виро бництві та професійних захво рювань України в Диканському районі Полтавської області про стягнення витрат на випл ату і доставку пенсії по інва лідності, виплату допомоги н а поховання, адресної допомо ги задовольнити частково, -

В С Т А Н О В И В:

22 квітня 2011 року Управл іння Пенсійного фонду Україн и в Шишацькому районі Полтав ської області звернулось до Полтавського окружного адмі ністративного суду з адмініс тративним позовом до Відділе ння виконавчої дирекції Фонд у соціального страхування ві д нещасних випадків на вироб ництві та професійних захвор ювань України в Диканському та Шишацькому районах Полтав ської області про стягнення витрат на виплату і доставку пенсії по інвалідності внас лідок нещасного випадку на в иробництві громадянину ОС ОБА_2 за період з 01.01.2011 року по 31 .03.2011 року в сумі 2250 грн, на виплат у допомоги на поховання ОСО БА_3 в сумі 1500 грн, на виплату щ омісячної державної адресно ї допомоги за період з 01.01.2011 рок у по 31.03.2011 року в сумі 62109 грн 59 коп.

В обґрунтування своїх вимо г позивач посилався на те, що в ідповідачем безпідставно ві дмовлено у прийнятті до відш кодування зазначених сум вит рат, понесених Пенсійним фон дом України .

В судове засідання по зивач не з' явився, про час та місце слухання справи повід омлявся належним чином, наді слав до суду заяву про розгля д справи за відсутності його представника.

В судовому засіданні представник відповідача поз овні вимоги не визнав, просив суд відмовити в їх задоволен ні.

У запереченнях посил ався на те, що відсутні підста ви для прийняття до заліку су ми пенсії, виплаченої гр. ОС ОБА_2, оскільки нещасний вип адок у нього стався за межами України, а Угодою про взаємне визнання прав на відшкодува ння шкоди, заподіяної праців никам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушк одженням здоров'я, які пов'яза ні з виконанням ними трудови х обов'язків, підписаною 09.09.1994 р оку державами колишнього СРС Р визначено, що відшкодуванн я шкоди, заподіяної працівни кові внаслідок трудового кал іцтва, іншого ушкодження здо ров'я, смерті проводиться роб отодавцем сторони, законодав ство якої поширюється на пра цівника під час отримання ка ліцтва, іншого ушкодження зд оров'я, смерті.

Посилався на те, що від повідно до п. 2 ст. 21 Закону Укра їни «Про загальнообов' язко ве державне соціальне страху вання від нещасного випадку на виробництві та професійно го захворювання, які спричин или втрату працездатності»В ідділення у разі настання ст рахового випадку організову є поховання померлого та від шкодовує вартість пов'язаних з цим ритуальних послуг відп овідно до місцевих умов у вст ановленому законодавством п орядку, а постановою Кабінет у Міністрів України «Про зат вердження порядку проведенн я витрат на поховання у разі с мерті потерпілого від нещасн ого випадку на виробництві а бо професійного захворюванн я»від 11.07.2001 року визначено, що в итрати на поховання провадят ься у разі смерті потерпілог о, що настала за обставин, за я ких настає страховий випадок державного соціального стра хування громадян від нещасно го випадку на виробництві та професійного захворювання. Враховуючи те, що висновків с пеціальних медичних закладі в про причинний зв' язок сме рті громадяна ОСОБА_3 з од ержаним каліцтвом або ушкодж енням здоров' я внаслідок не щасного випадку на виробницт ві чи професійного захворюва ння, Управлінням Пенсійного фонду України в Шишацькому р айоні Полтавської області не надано, підстави для відшкод ування виплат допомоги на по ховання вказаного громадяна відсутні.

Також зазначав, що Законом України «Про загальнообов'я зкове державне соціальне стр ахування від нещасного випад ку на виробництві та професі йного захворювання, які спри чинили втрату працездатност і», постановою правління Пен сійного фонду України та пра вління Фонду соціального стр ахування від нещасних випадк ів на виробництві та професі йних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, не передбачено ві дшкодування витрат на виплат у щомісячної державної адрес ної допомоги, встановленої п остановами Кабінету Міністр ів України від 26.03.2008 року № 265, від 16.07.2008 року № 654. Крім того, вказув ав, що Порядком, затвердженим постановою правління Пенсій ного фонду України та правлі ння Фонду соціального страху вання від нещасних випадків на виробництві та професійни х захворювань України від 04.03.20 03 року № 5-4/4, встановлено здійсн ення розрахунків між фондами на централізованому рівні, в ідшкодування виплачених пен сій за рахунок відділень Фон ду соціального страхування в ід нещасних випадків на виро бництві та професійних захво рювань України не передбачен о.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, д ослідивши матеріали справи, повно з' ясувавши всі фактич ні обставини, на яких ґрунтую ться позовні вимоги, об' єкт ивно оцінивши докази, які маю ть юридичне значення для роз гляду справи і вирішення спо ру по суті, приходить до висно вку, що позов підлягає частко вому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Відд іленням виконавчої дирекції Фонду соціального страхуван ня від нещасних випадків на в иробництві та професійних за хворювань України у Диканськ ому районі не прийнято до зал іку суму витрат пенсії по інв алідності внаслідок нещасно го випадку на виробництві гр омадянину ОСОБА_2 за періо д з 01.01.2011 року по 31.03.2011 року в сумі 225 0 грн, суму витрат на виплату д опомоги на поховання ОСОБА _3 в сумі 1500 грн, та суму витрат на виплату щомісячної держа вної адресної допомоги за пе ріод з 01.01.2011 року по 31.03.2011 року в су мі 62109 грн 59 коп., що підтверджуєт ься наявними у матеріалах сп рави актами щомісячної звірк и витрат, відповідними табли цями розбіжностей, списками осіб, яким виплачено пенсії п о інвалідності внаслідок нещ асного випадку на виробництв і або професійного захворюва ння, та не заперечується відп овідачем.

Згідно наявних у матеріала х справи документів, нещасни й випадок на виробництві із г р. ОСОБА_2 стався 04.07.1986 року в Узбецькій ССР м. Бухара, вул. С . Мурадова, б.4, про що свідчить а кт про нещасний випадок на ви робництві від 05.07.1986 року. Розпор ядженням № 236 від 08.08.2003 року призн ачено ОСОБА_2 пенсію по ін валідності з 01.02.2003 року.

Надаючи оцінку діям відпо відача щодо відмови відшкодо вувати суму основного розмір у пенсії гр. ОСОБА_2, суд вих одить з наступного.

Статтею 1 Основ законодавс тва України про загальнообов 'язкове державне соціальне с трахування встановлено, що з агальнообов'язкове державне соціальне страхування - це си стема прав, обов'язків і гаран тій, яка передбачає надання с оціального захисту, що включ ає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повн ої, часткової або тимчасової втрати працездатності, втра ти годувальника, безробіття з незалежних від них обстави н, а також у старості та в інши х випадках, передбачених зак оном, за рахунок грошових фон дів, що формуються шляхом спл ати страхових внесків власни ком або уповноваженим ним ор ганом, громадянами, а також бю джетних та інших джерел, пере дбачених законом.

Відповідно до ст. 4 Основ в Ук раїні залежно від страхового випадку є такі види загально обов'язкового державного соц іального страхування: пенсій не страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втрато ю працездатності та витратам и, зумовленими народженням т а похованням; медичне страху вання; страхування від нещас ного випадку на виробництві та професійного захворюванн я, які спричинили втрату прац ездатності; страхування на в ипадок безробіття.

За пенсійним страхуванням згідно зі ст. 25 Основ надаютьс я такі види соціальних послу г та матеріального забезпече ння: пенсії за віком, по інвалі дності внаслідок загального захворювання (в тому числі ка ліцтва, не пов'язаного з робот ою, інвалідності з дитинства ); пенсії у зв'язку з втратою го дувальника, крім передбачени х п. 4 цієї статті; медичні проф ілактично-реабілітаційні за ходи; допомога на поховання п енсіонерів.

За страхуванням від нещасн ого випадку на виробництві т а професійного захворювання відповідно до п. 4 цієї статті надається, зокрема, такий вид соціальних послуг та матері ального забезпечення, як пен сія по інвалідності внаслідо к нещасного випадку на вироб ництві або професійного захв орювання.

У ч. 4 ст. 26 Основ встановлено, щ о якщо після призначення зас трахованій особі матеріальн ої допомоги чи надання соціа льних послуг між страховикам и виник спір щодо понесених в итрат, виплата здійснюється страховиком, до якого зверну лася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до нале жного страховика щодо відшко дування понесених ним витрат .

Враховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок неща сного випадку на виробництві або професійного захворюван ня та пенсія у зв'язку з втрато ю годувальника, який помер вн аслідок нещасного випадку на виробництві або професійног о захворювання є наслідком с трахування від нещасного вип адку на виробництві та профе сійного захворювання, належн им страховиком, тобто тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу ч и соціальні послуги, відпові дно до ст. 25 Основ, є Фонд соціал ьного страхування від нещасн их випадків.

Пунктом 2 ст. 7 ("Прикінцеві по ложення") Закону "Про страхові тарифи на загальнообов'язко ве державне соціальне страху вання від нещасного випадку на виробництві та професійно го захворювання, які спричин или втрату працездатності", я кий набрав чинності з 01.04.2001 року , встановлено, що фонд сплачує страхові виплати та надає со ціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпі ли на виробництві до 01.04.2001, з тог о часу, коли відповідні підпр иємства передали в установле ному порядку фонду документи , що підтверджують право цих п рацівників (членів їх сімей) н а такі страхові виплати та со ціальні послуги, або коли так е право встановлено в судово му порядку.

Потерпілі, документи яких н е передані до фонду, продовжу ють отримувати належні випла ти та соціальні послуги від с вого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціа льного страхування України. При цьому кошти, виплачені по терпілому страхувальником, з араховуються фондом у рахуно к його страхових внесків на з агальнообов'язкове державне соціальне страхування від н ещасного випадку на виробниц тві та професійного захворюв ання, а між страховиками з і нших видів страхування і фон дом у подальшому відбуваютьс я відповідні розрахунки.

Частиною 2 ст. 24 Закону "Про за гальнообов'язкове державне с оціальне страхування від нещ асного випадку на виробництв і та професійного захворюван ня, які спричинили втрату пра цездатності" (далі - Закон № 11 05-XIV) закріплене аналогічне пра вило - якщо після призначення застрахованій особі матеріа льної допомоги чи надання со ціальних послуг між Фондом с оціального страхування від н ещасних випадків і страховик ами з інших видів соціальног о страхування виникають спор и щодо понесених витрат, випл ата здійснюється страховико м, до якого звернувся застрах ований. При цьому страхови к, до якого звернувся застрах ований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального ст рахування щодо відшкодуванн я понесених ним витрат.

Сфера дії цього Закону поши рюється на таку категорію ін валідів, до якої належить гр. ОСОБА_2, щодо відшкодуванн я витрат на виплату пенсії.

За змістом ч. 2 ст. 2 зазначено го Закону особи, право яких на отримання відшкодування шко ди раніше було встановлено з гідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, зап одіяної працівникам внаслід ок травмування на виробництв і або професійного захворюва ння, пов'язаних з виконанням н ими трудових обов'язків, мают ь право на забезпечення по ст рахуванню від нещасного випа дку відповідно до цього Зако ну.

При цьому право на таке забе зпечення, яке встановлено в У країні, не залежить від того, в якій із колишніх республік С РСР стався нещасний випадок на виробництві з застрахован ою особою або виникло профес ійне захворювання, пов'язане з виконанням нею трудових об ов'язків.

Підпунктом "а" ст. 27 Закону Ук раїни "Про пенсійне забезпеч ення" встановлено, що громадя нам України - переселенцям з і нших держав, які не працювали в Україні, пенсії по інвалідн ості внаслідок трудового кал іцтва або професійного захво рювання призначаються незал ежно від стажу роботи.

Доводи Відповідача про пош ирення на спірні відносини п оложень Угоди про взаємне ви знання прав на відшкодування шкоди, завданої працівникам каліцтвом, професійним захв орюванням або іншим ушкоджен ням здоров'я, пов'язані з викон анням ними трудових обов'язк ів, підписаної 09.09.94 між частино ю держав колишнього СРСР, не є обґрунтованими.

Статтею 2 цієї Угоди передба чено, що відшкодування шкоди , завданої працівнику внаслі док трудового каліцтва, іншо го ушкодження здоров'я (у тому числі при настанні втрати пр ацездатності в результаті не щасного випадку на виробницт ві, пов'язаного з виконанням п рацівниками трудових обов'яз ків, після переїзду потерпіл ого на територію іншої сторо ни), смерті здійснюється робо тодавцем сторони, законодавс тво якої поширювалось на пра цівника в момент одержання к аліцтва, іншого ушкодження з доров'я, смерті. Роботодавець , відповідальний за завдання шкоди, здійснює її відшкодув ання відповідно до свого нац іонального законодавства.

Зі змісту вказаної норми ви пливає, що вона регулює інші в ідносини, а не ті, які є предме том спору у справі та пов'язан і з відшкодуванням витрат Пе нсійного фонду України, поне сених у зв'язку з виплатою пен сій особам, які стали інвалід ами внаслідок нещасного випа дку на виробництві на терито рії інших республік СРСР до п роголошення Україною незале жності.

Відповідно до ст. 1 Угоди про гарантії прав громадян держ ав - учасниць Співдружності Н езалежних Держав у сфері пен сійного забезпечення, яка 13.03.19 92 року була підписана Україно ю і набрала для неї чинності, пенсійне забезпечення грома дян держав - учасниць даної уг оди та членів їх сімей здійсн юється за законодавством дер жави, на території якої вони п роживають.

Статтею 3 цієї Угоди встанов лено, що всі витрати, пов'язані зі здійсненням пенсійного з абезпечення за даною угодою, несе держава, яка надає забез печення.

За змістом цієї норми взаєм ні розрахунки між державами можуть проводитися лише на п ідставі двосторонніх догово рів.

Таким чином, суд приходить до висновку, що страховиком, я кий має виплачувати пенсію п о інвалідності особі, яка ста ла інвалідом від нещасного в ипадку на виробництві на тер иторії колишніх республік СР СР, а в разі виплати такої орга нами Пенсійного фонду Україн и - відшкодувати останньому в итрати, є Фонд соціального страхування від нещасних ви падків. За таких обставин, неприйняття Відділенням вик онавчої дирекції Фонду соціа льного страхування від нещас них випадків на виробництві та професійних захворювань У країни в Диканському та Шиша цькому районах до заліку вит рат на пенсію гр. ОСОБА_2 з а період з 01.01.2011 по 31.03.2011 року є неп равомірним.

Пунктами 5, 6, 7 Порядку відшк одування Фондом соціального страхування від нещасних ви падків на виробництві та про фесійних захворювань Україн и Пенсійному фонду України в итрат, пов'язаних з виплатою п енсій по інвалідності внаслі док нещасного випадку на вир обництві або професійного за хворювання та пенсій у зв'язк у з втратою годувальника, яки й помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або п рофесійного захворювання, за твердженого постановою прав ління Пенсійного фонду Украї ни та правління Фонду соціал ьного страхування від нещасн их випадків на виробництві т а професійних захворювань ві д 04.03.2003 N 5-4/4, встановлено, що орган и Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділеннями вик онавчої дирекції Фонду соціа льного страхування від нещас них випадків звірку витрат п о особових справах потерпіли х, складають акт щомісячної з вірки, в якому визначають заг альну суму витрат, що підляга є відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітни м, подають його відповідно го ловним управлінням Пенсійно го фонду і управлінням викон авчої дирекції Фонду на місц ях.

Враховуючи те, що Відділенн ям виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробн ицтві та професійних захворю вань України в Диканському р айоні безпідставно відмовле но включити до заліку витрат на пенсію гр. ОСОБА_2 за пе ріод з 01.01.2011 по 31.03.2011 року, суд вваж ає, що позов Управління Пенсі йного фонду України у Шишакс ькому районі підлягає задово ленню в частині стягнення су ми заборгованості в розмірі 2250 грн.

Доводи відповідача про те, щ о Порядком відшкодування Фон дом соціального страхування від нещасних випадків на вир обництві та професійних захв орювань України Пенсійному ф онду України витрат, пов'язан их з виплатою пенсії по інвал ідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або п рофесійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою год увальника, який помер внаслі док нещасного випадку на вир обництві або професійного за хворювання встановлено лише механізм відшкодування кошт ів на централізованому рівні між Фондом соціального стра хування від нещасних випадкі в на виробництві та Пенсійни м фондом України, суд не бере д о уваги, оскільки Порядок не врегульовує спірних відноси н, які виникли в цьому випадку , оскільки встановлене ним пр авило підписання актів звірк и розраховано на відсутніст ь спору, у разі незгоди на підп исання актів з боку Фонду соц іального страхування від нещ асних випадків вирішується п итання про стягнення спірних сум.

Що стосується позовних вим ог про стягнення витрат на ви плату допомоги на поховання ОСОБА_3 в сумі 1500 грн., суд вих одить з наступного.

Статтею 21 Закону Укра їни від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV “П ро загальнообов' язкове дер жавне соціальне страхування від нещасного випадку на вир обництві та професійного зах ворювання, які спричинили вт рату працездатності” визна чено соціальні послуги та ви плати, які здійснюються та ві дшкодовуються Фондом соціал ьного страхування від нещасн их випадків на виробництві т а професійних захворювань Ук раїни (далі - Фонд). Так, у ра зі настання страхового випад ку він у встановленому зак оном порядку повинен, зокрем а, своєчасно та в повному обся зі відшкодовувати шкоду, зап одіяну працівникові внаслід ок ушкодження його здоров' я або в разі його смерті, виплач увати відповідні кошти йому або особам, які перебували на його утриманні; організовув ати поховання померлого, від шкодовувати вартість пов' я заних з цим ритуальних послу г відповідно до місцевих умо в.

Страховим випадком відпо відно до ч. 2 ст. 13 Закону № 1105-XIV є не щасний випадок на виробництв і або професійне захворюванн я, що спричинили застрахован ому професійно зумовлену фіз ичну чи психічну травму за об ставин, зазначених у статті 14 цього Закону, з настанням яки х виникає право застраховано ї особи на отримання матеріа льного забезпечення та/або с оціальних послуг.

Перелік обставин, за яких на стає страховий випадок, та пе релік професійних захворюва нь визначається Кабінетом Мі ністрів України за поданням спеціально уповноваженого ц ентрального органу виконавч ої влади.

Відповідно до частини 8 статті 34 Закону № 1105-XIV у разі см ерті потерпілого від нещасно го випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд згідно з порядком, визначеним Кабін етом Міністрів України.

Порядок проведення витр ат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного в ипадку на виробництві або пр офесійного захворювання (дал і - Порядок), затверджений по становою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2001 року № 826, р егулює питання відшкодуванн я Фондом таких витрат страху вальнику або сім'ї застрахов аного, чи іншій особі, яка здій снювала поховання потерпіло го, на організацію поховання та пов'язаних з цим ритуальни х послуг.

Відповідно до п. 2 Порядку в итрати на поховання провадят ься у разі смерті потерпіл ого, що настала за обставин, за яких настає страховий випад ок державного соціальног о страхування громадян від н ещасного випадку на виробниц тві та професійного захворюв ання, перелік яких наведено К абінетом Міністрів України ( пункт 2 Порядку).

Згідно з абзацом 2 час тини 9 статті 34 Закону № 1105-XIV у раз і смерті потерпілого, який од ержував страхові виплати і н е працював, розмір відшкодув ання шкоди особам, зазначени м у статті 33 цього Закону, визн ачається виходячи із суми що місячних страхових виплат і пенсії, які одержував потерп ілий на день його смерті, з від повідним коригуванням щоміс ячних страхових виплат згідн о із статтею 29 цього Закону. Причинний зв' язок смерті потерпілого з одержаним ка ліцтвом або іншим ушкодження м здоров' я має підтверджува тися висновками відповідн их медичних закладів.

Зі змісту частини 2 ста тті 24 Закону № 1105-XIV вбачається, я кщо після призначення застра хованій особі матеріальної д опомоги чи надання соціальни х послуг між страховиками ви ник спір щодо понесених витр ат, виплата здійснюється стр аховиком, до якого звернулас я застрахована особа. При цьо му неналежний страховик має право звернутися до належног о страховика та відшкодувати понесені ним витрати.

Аналіз норм Закону № 1105 -XIV, який визначає правову осно ву, економічний механізм та о рганізаційну структуру зага льнообов'язкового державног о соціального страхування гр омадян від нещасного випадку на виробництві та професійн ого захворювання, що призвел и до втрати працездатності а бо загибелі застрахованих на виробництві осіб, та зазначе ного вище Порядку, затвердже ного на виконання частини 8 ст атті 34 цього Закону, дає підст ави вважати, що Фонд зобов' я заний відшкодовувати виплач ені іншими страховиками суми допомоги на поховання лише т их осіб, які померли від нещас ного випадку на виробництві або професійного захворюван ня, тобто за умови наявност і причинного зв' язку їх сме рті з одержаним каліцтвом аб о іншим ушкодженням здоров' я.

Відповідно до п. 11 Пол оження про медико-соціальну експертизу, затвердженого по становою КМУ 03.12.2009 року № 1317, меди ко-соціальні експертні міськ і, районні, міжрайонні комісі ї визначають причини смерті інваліда або особи, ступінь в трати працездатності якої ви значений комісією у відсотка х на підставі свідоцтва про с мерть у разі, коли законодавс твом передбачається надання пільг членам сім'ї померлого .

На підтвердження причи ни смерті гр. ОСОБА_3 позив ачем надано лист Шишацької ц ентральної районної лікарні від 05.05.2011 року вих. № 551, в якому по відомлено, що згідно висновк у судово-медичного розтину ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_ 1: рестриктивна кардіоміопа тія, серцева недостатність.

При цьому суд бере до ува ги, що відповідно до акту про н ещасний випадок на виробницт ві від 15.03.1993 року ОСОБА_3 отри мав травму ока, тому лист Шиша цької ЦРЛ не свідчить про ная вність причинного зв'язку мі ж травмою на виробництві та с мертю потерпілого.

Враховуючи те, що дока зи, які підтверджують причин ний зв' язок смерті гр. ОСО БА_3 з одержаним каліцтвом а бо іншим ушкодженням здоров' я, професійним захворюванням , не надані, суд приходить до в исновку у Відділення Фонду с оціального страхування від н ещасних випадків на виробниц тві та професійних захворюва нь України в Диканському рай оні були відсутні правові пі дстави для відшкодування пон есених Управлінням Пенсійно го фонду витрат на поховання .

Що стосується позовних вимог щодо стягнення суми де ржавної адресної допомоги в розмірі 62109 грн. 59 коп., суд вважа є за необхідне зазначити нас тупне.

Пунктом 2 постанови Кабіне ту Міністрів України від 26.03.2008 р оку № 265 «Деякі питання пенсій ного забезпечення громадян» встановлено, що у разі, коли щ омісячний розмір пенсійних виплат, державної соціально ї допомоги інвалідам з дити нства і дітям-інвалідам, особ ам, які не мають права на пе нсію, та інвалідам (з урахува нням надбавок, підвищень, до даткових пенсій, цільової гр ошової допомоги, сум індекс ації та інших доплат, встано влених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги п еред Україною) не досягає про житкового мінімуму, встанов леного законом для осіб, які втратили працездатність, т аким особам надається щоміся чна державна адресна допомог а у сумі, що не вистачає до з азначеного прожиткового мін імуму.

Підпунктом 2 пункту 3 постан ови Кабінету Міністрів Украї ни від 16.07.2008 року № 654 "Про підвище ння рівня пенсійного забезпе чення громадян" передбачено, що у разі, коли щомісячний роз мір пенсійних виплат, держав ної соціальної допомоги інва лідам з дитинства і дітям-інв алідам, особам, які не мають пр ава на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищ ень, додаткових пенсій, цільо вої грошової допомоги, сум ін дексації, щомісячної державн ої адресної допомоги, передб аченої постановою Кабінету М іністрів України від 26 березн я 2008 р. N 265, та інших доплат, встано влених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги п еред Україною) не досягає 544 гр ивень, таким особам встановл юється доплата у сумі, що не ви стачає до зазначеного розмір у.

Разом з тим, нормами діючого законодавства про загальноо бов'язкове державне соціальн е страхування від нещасних в ипадків на виробництві та пр офесійних захворювань, перед бачено відшкодування коштів на виплату пенсій, а не д ержавної допомоги (адресної допомоги, доплати, тощо).

Щомісячна державна адресн а допомога, доплата до пенсії , запроваджені постановами К абінету Міністрів України ві д 26.03.2008 року № 265, від 16.07.2008 року № 654, не належать до числа послуг та с трахових виплат відповідно д о Закону України "Про загальн ообов'язкове державне страху вання від нещасних випадків на виробництві та професійни х захворювань, які спричинил и втрату працездатності".

Обов'язок по відшкодуванню Пенсійному фонду України ви трат, пов'язаних з виплатою що місячної державної адресної допомоги до пенсії, підвищен ь до пенсії Законом України "П ро загальнообов'язкове держа вне страхування від нещасних випадків на виробництві та п рофесійних захворювань, які спричинили втрату працездат ності" та постановою правлін ня Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхув ання від нещасних випадків н а виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4 на Фонд соціального страхування від нещасних вип адків на виробництві та проф есійних захворювань України не покладено.

Пунктом 4 постанови Кабінет у Міністрів України від 26.03.2008 ро ку № 265 передбачено, що виплата щомісячної державної а дресної допомоги, передбаче ної цією постановою, здійсню ється за рахунок коштів, з як их виплачується пенсія або д ержавна соціальна допомога.

Разом з тим, виходячи із пр іоритетності норм Закону над підзаконними нормативно-пра вовими актами, беручи до уваг и статус Фонду соціального с трахування від нещасних випа дків як некомерційної самовр ядної організації, яка за рах унок своїх коштів здійснює с трахові виплати у разі наста ння страхового випадку, суд п риходить до висновку про те, щ о обов'язок Фонду соціальног о страхування від нещасних в ипадків відшкодовувати держ авну допомогу не встановлени й законом.

Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення державн ої адресної допомоги в розмі рі 62108 грн 59 коп. задоволенню не п ідлягають.

Отже, позов підлягає частко вому задоволенню.

На підставі викладеного, к еруючись ст. 21, ч. 2 ст. 24, ст. 34 Закон у України «Про загальнообов' язкове державне соціальне ст рахування від нещасного випа дку на виробництві та профес ійного захворювання, які спр ичинили втрату працездатнос ті», п.п. 2, 4 постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 рок у № 265 «Деякі питання пенсійно го забезпечення громадян», п .п. 5, 6, 7 Порядку відшкодування Ф ондом соціального страхуван ня від нещасних випадків на в иробництві та професійних за хворювань України Пенсійном у фонду України витрат, пов'яз аних з виплатою пенсій по інв алідності внаслідок нещасно го випадку на виробництві аб о професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер вна слідок нещасного випадку на виробництві або професійног о захворювання, затвердженог о постановою правління Пенсі йного фонду України та правл іння Фонду соціального страх ування від нещасних випадків на виробництві та професійн их захворювань від 04.03.2003 N 5-4/4, п. 2 По рядку проведення витрат на п оховання у разі смерті потер пілого від нещасного випадку на виробництві або професій ного захворювання, статтями 2, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністрати вного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний поз ов Управління Пенсійного фон ду України в Шишацькому райо ні Полтавської області до Ві дділення виконавчої дирекці ї Фонду соціального страхува ння від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Диканс ькому та Шишацькому районах Полтавської області про стяг нення витрат на виплату і дос тавку пенсії по інвалідності , виплату допомоги на похован ня, адресної допомоги задово льнити частково.

Стягнути з Відділення вико навчої дирекції Фонду соціал ьного страхування від нещасн их випадків на виробництві т а професійних захворювань Ук раїни в Диканському та Шишац ькому районах Полтавської об ласті (вул. Леніна, 149, смт. Дикан ька, Полтавська область, 38500, ко д ЄДРПОУ 23809916) на користь Управл іння Пенсійного фонду Україн и в Шишацькому районі Полтав ської області (вул. Партизанс ька, 6, смт. Шишаки, Полтавська о бласть, 38000, р/р 25608301287 в ОПЕРВ Полта вського облуправління ВАТ "Д ержавний ощадний банк Україн и", МФО 331467, код ЄДРПОУ 22529632) суму ви трат по виплаті основного ро зміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, призначеної ОСОБА_2, за січень - березен ь 2011 року в розмірі 2250 грн. (дві ти сячі двісті п'ятдесят гривен ь).

У задоволенні іншої частин и позовних вимог відмовити.

Постанова набирає за конної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляц ійної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набир ає законної сили після повер нення апеляційної скарги, ві дмови у відкритті апеляційно го провадження або набрання законної сили рішенням за на слідками апеляційного прова дження.

Постанова може бути оскарж ена до Харківського апеляцій ного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня пр оголошення постанови з одноч асним поданням її копії до су ду апеляційної інстанції. У р азі складення постанови у по вному обсязі відповідно до с татті 160 Кодексу адміністрат ивного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апе ляційна скарга подається про тягом десяти днів з дня отрим ання копії постанови.

Повний текст постан ови виготовлено 16 травня 2011 рок у.

Суддя М.В. Довгопол

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення11.05.2011
Оприлюднено28.05.2011
Номер документу15727952
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-1670/3409/11

Ухвала від 14.04.2014

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Любчич Л.В.

Ухвала від 11.07.2011

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Любчич Л.В.

Ухвала від 27.09.2011

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Любчич Л.В.

Постанова від 11.05.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

М.В. Довгопол

Ухвала від 26.04.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

М.В. Довгопол

Ухвала від 26.04.2011

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

М.В. Довгопол

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні