ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 34/185 25.05.11
За позовом Публічного акціонерног о товариства «УкрСиббанк»
до Товариства з обмеженою ві дповідальністю «Київбудінв ест 2005»
про стягнення 134 486,28 грн.
Суддя Сташків Р.Б.
Представники:
від позивача - ОСОБА_1 (довіреність б/н ві д 04.01.2011);
від відповідача - не з' явився.
СУТЬ СПОРУ:
У квітні 2011 Публічне ак ціонерне товариство «УкрСиб банк»(правопопередник Акціо нерного комерційного іннова ційного банку «УкрСиббанк»; далі - позивач або Банк) звер нулось до господарського суд у з позовом до Товариства з об меженою відповідальністю «К иївбудінвест 2005»(далі - відпо відач або Товариство) про стя гнення 100 650 грн. заборгованості по кредиту, 33 782 грн. заборгован ості по процентам, 26,73 грн. пені за прострочення сплати кред иту, 27,55 грн. пені за прострочен ня сплати процентів, всього 134 486,28 грн.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням Товариством св оїх зобов' язань за кредитни м договором № 11281249000 від 28.12.2007 (далі - Кредитний договір), укладе ним між Банком та Товариство м.
Товариство письмових запе речень проти позову не подал о, в судові засідання признач ені на 12.05.2011 та 25.05.2011 не з' явилось . Ухвали про порушення провад ження у справі та про відклад ення розгляду справи надсила лась за адресою місцезнаходж енням Товариства, що зазначе на в Єдиному державному реєс трі юридичних осіб та фізичн их осіб-підприємців, а саме: 04111 , м. Київ, вул. Блюхера, будинок 1 1.
Вказана адреса зазначена і Банком у поданій ним позовні й заяві.
Відповідно до статті 64 Госп одарсько процесуального код ексу України (далі - ГПК Укра їни) ухвала про порушення про вадження у справі надсилаєть ся сторонам за повідомленою ними господарському суду пош товою адресою. У разі ненадан ня сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала пр о відкриття провадження у сп раві надсилається за адресою місцезнаходження (місце про живання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстр і юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відс утності сторін за такою адре сою, вважається, що ухвала про порушення провадження у спр аві вручена їм належним чино м.
Про поважні причини неявки в судове засідання представ ника відповідача суд не пові домлений. Клопотань про відк ладення розгляду справи від відповідача не надходило.
Розгляд справи відкладавс я.
За таких обставин, суд не вб ачає за необхідне відкладати розгляд справи та відповідн о до статті 75 ГПК України здій снює її розгляд за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали спра ви, заслухавши пояснення пре дставника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактич ні обставини, на яких ґрунтує ться позов, об'єктивно оцінив ши докази, які мають юридичне значення для розгляду справ и і вирішення спору по суті, су д
ВСТАНОВИВ:
28.12.2007 Банк та Товариств о (Позичальник) уклали Кредит ний договір, відповідно до пу нкту 1.1 якого Банк зобов' язує ться надати Позичальнику, а П озичальник зобов' язується прийняти, належним чином вик ористати і повернути Банку к редит (грошові кошти) в націон альній валюті України в сумі 118 800 грн. в порядку і на умовах, в изначених цим Кредитним дого вором.
Надання кредиту здійснюєт ься у наступний термін: 28.12.2007 (пу нкт 1.2.1 Кредитного договору).
Відповідно до пункту 1.2.2 Кред итного договору Позичальник у будь-якому випадку зобов' язаний повернути кредит у по вному обсязі в терміни, встан овлені графіком погашення кр едиту (додаток № 1 до Кредитног о договору), але не пізніше 27.12.201 3, якщо тільки не застосовуєть ся інший термін повернення к редиту, встановлений на підс таві додаткової угоди сторін або до вказаного терміну (дос троково) відповідно до умов р озділу 11 цього Кредитного дог овору на підставі будь-якого з пунктів 2.3, 5.3, 5.5, 5.6, 5.9, 5.10, 5.11, 7.4 Кредит ного договору.
Згідно пункту 1.3.1 Кредитного договору за використання кр едитних коштів за цим Кредит ним договором встановлюєтьс я процентна ставка в розмірі 15,5% річних, якщо не встановлена інша ставка згідно умов цьог о Кредитного договору.
За користування кредитним и коштами понад встановлений Кредитним договором строк п роцентна ставка встановлюєт ься у розмірі 23,25% річних. Такий розмір ставки застосовуєтьс я до всієї простроченої суми основного боргу Позичальник а за Кредитним договором. Нар ахування та облік таких проц ентів Банк здійснює відповід но до умов цього Кредитного д оговору та вимог чинного зак онодавства України, зокрема нормативних актів НБУ (пункт 1.3.2 Кредитного договору).
Пунктом 1.3.5 Кредитного догов ору визначено, що Позичальни к зобов' язується сплачуват и проценти за Кредитним дого вором у строк - протягом пер ших 10 робочих днів кожного міс яця, наступного за тим, за який були нараховані проценти ко ристування кредитом.
28.12.2007 Банк та Товариство (Пози чальник) уклали додаток № 1 до Кредитного договору, у якому погодили графік погашення к редиту.
28.12.2007 на виконання умов Креди тного договору Банк уклав з З юзіним С.П. договір застави тр анспортного засобу № 107125.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, банківської виписки руху коштів по рахун ку Товариства, 28.12.2007 Банк на вик онання умов Кредитного догов ору надав Товариству кредит на загальну суму 118 800 грн.
На підставі Кредитного дог овору Банком за період з 28.12.2007 д о 30.06.2010 були нараховані процент и за користування кредитом в сумі 49 953,12 грн., з яких 16 171,12 грн. бул и сплачені Товариством стано м до січня 2009 року.
Проте, починаючи з січня 2009 р оку Товариство припинило спл ачувати проценти за користув ання кредитом. Станом на 20.07.2010 з а Товариством обліковуються несплачені проценти за кори стування кредитом на загальн у суму 33 782 грн.
Доказів сплати Товариство м процентів у вказаній сумі с таном на момент розгляду спр ави не надано.
За таких обставин справи по зов підлягає задоволенню вих одячи з наступного.
Згідно з частинами 1 та 2 стат ті 509 Цивільного кодексу Украї ни (далі - ЦК України) зобов' язаннями є правовідношення, в якому одна сторона (боржник ) зобов' язана вчинити на кор исть другої сторони (кредито р) певну дію (передати майно, в иконати роботу, надати послу гу, сплатити гроші тощо) або ут риматися від певної дії, а кре дитор має право вимагати від боржника виконання його обо в' язку. Зобов' язання виник ають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Ц К України передбачено, що одн ією із підстав виникнення ци вільних прав та обов' язків є договори та інші правочини .
Договір є обов' язковим дл я виконання сторонами (статт я 629 ЦК України).
Відповідно до статті 1054 ЦК Ук раїни за кредитним договором банк або інша фінансова уста нова (кредитодавець) зобов'яз ується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у роз мірі та на умовах, встановлен их договором, а позичальник з обов'язується повернути кред ит та сплатити проценти.
Статтею 536 ЦК України встано влено, що за користування чуж ими грошовими коштами боржни к зобов' язаний сплачувати п роценти, якщо інше не встанов лено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошови ми коштами встановлюється до говором, законом або іншим ак том цивільного законодавств а.
Частиною 1 статті 1056-1 ЦК Украї ни передбачено, що розмір про центів та порядок їх сплати з а договором визначаються в д оговорі залежно від кредитно го ризику, наданого забезпеч ення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринк у, строку користування креди том, розміру облікової ставк и та інших факторів.
Враховуючи дані норми кред итний договір за своєю право вою природою є відплатним до говором.
Відповідно до статті 193 Госп одарського кодексу України ( далі - ГК України) суб'єкти гос подарювання та інші учасники господарських відносин пови нні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших п равових актів, договору, а за в ідсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у пев них умовах звичайно ставлять ся (частина 1). Кожна сторона по винна вжити усіх заходів, нео бхідних для належного викона ння нею зобов'язання, врахову ючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногос подарського інтересу (частин а 2). Не допускаються односторо ння відмова від виконання зо бов'язань (частина 7).
Аналогічні положення міст яться і у статтях 525, 526 ЦК Україн и.
Частиною 1 статті 530 ЦК Україн и передбачено, що якщо у зобов 'язанні встановлений строк (т ермін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей стр ок (термін).
Проте, як встановлено судом , Товариство в порушення умов пунктів 1.3.1, 1.3.2 та 1.3.5 Кредитного д оговору свої зобов' язання щ одо своєчасної сплати у вста новлені строки процентів за користування кредитом на заг альну суму 33 782 грн. не виконало , і вказану суму процентів Бан ку не сплатило.
Згідно з наданим Банком роз рахунком сума заборгованост і за несплаченими процентами за користування кредитом ст аном на 20.07.2010 складала 33 782 грн. Док азів зворотного суду не нада но.
Таким чином, вимога Банка пр о стягнення з Товариства заг альної заборгованості по про центам підлягає задоволенню у повному обсязі за розрахун ком Банка в сумі 33 782 грн. загаль ної заборгованості по процен там. Розрахунок загальної за боргованості по процентам у цілому відповідає нормам зак онодавства, матеріалам справ и та пунктам 1.3.1, 1.3.2, 1.3.5 Кредитного договору.
Відповідно до статей 546, 549 ЦК України виконання зобов'язан ня може забезпечуватися, в то му числі неустойкою. Неустой кою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржн ик повинен передати кредитор ові у разі порушення боржник ом зобов'язання. Пенею є неуст ойка, що обчислюється у відсо тках від суми несвоєчасно ви конаного грошового зобов'яза ння за кожен день прострочен ня виконання.
Частиною 1 статті 230 ГК Україн и передбачено, що штрафними с анкціями у цьому Кодексі виз наються господарські санкці ї у вигляді грошової суми (неу стойка, штраф, пеня), яку учасн ик господарських відносин зо бов'язаний сплатити у разі по рушення ним правил здійсненн я господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зо бов'язання.
Згідно з пунктом 7.1 Кредитно го договору за порушення Поз ичальником термінів поверне ння кредиту та/або процентів за кредит та/або комісій вста новлених Кредитним договоро м, Банк має право вимагати від Позичальника, а Позичальник при цьому зобов' язаний спл атити Банку додатково до пла ти за кредит пеню з розрахунк у 0,4% річних від суми зазначено ї простроченої заборгованос ті (суми кредиту та/або процен тів по кредиту та/або комісій ), розрахованої за кожен день п рострочення платежу, включаю чи день сплати заборгованост і, за методом «факт/факт», але в будь-якому випадку такий ро змір пені не може перевищува ти розмір встановлений чинни м законодавством України.
За прострочення сплати кре диту та процентів за користу вання кредитом Банком нарахо вана Товариству за період з 21. 01.2010 до 20.07.2010 пеня: за прострочення сплати кредиту на загальну с уму 26,73 грн. та за прострочення сплати процентів на загальну суму 27,55 грн.
Таким чином, вимога Банка пр о стягнення з Товариства пен і за прострочення сплати кре диту та за прострочення спла ти процентів підлягає задово ленню у повному обсязі за роз рахунком Банка в сумі 26,73 грн. п ені за прострочення сплати к редиту та 27,55 грн. пені за прост рочення сплати процентів. Ро зрахунок пені відповідає нор мам законодавства, матеріала м справи та пункту 7.1 Кредитно го договору.
Статтею 610 ЦК України передб ачено, що порушенням зобов'яз ання є його невиконання або в иконання з порушенням умов, в изначених змістом зобов'язан ня (неналежне виконання).
Згідно з частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважаєтьс я таким, що прострочив, якщо ві н не приступив до виконання з обов'язання або не виконав йо го у строк, встановлений дого вором або законом.
Пунктом 2 частини 1 статті 611 Ц К України передбачено, що у ра зі порушення зобов' язання н астають правові наслідки, вс тановлені договором або зако ном, зокрема зміна умов зобов ' язання.
Пунктом 11.1 Кредитного догов ору передбачено, що відповід но до чинного законодавства України, зокрема статей 526, 611 ЦК України сторони погодились, що у випадку застосування бу дь-якого з пунктів 2.3, 5.3, 5.5, 5.6, 5.9, 5.10, 5.11, 7.4 Кредитного договору та/або настання обставин, що передб ачені вищевказаними пунктам и Банк має право визнати терм ін повернення кредиту таким, що настав згідно пункту 1.2.2 цьо го Кредитного договору. При ц ьому, термін повернення кред иту вважається таким, що наст ав, а кредит - обов' язковим до повернення з дати отриман ня Позичальником відповідно ї письмової вимоги Банку. В ць ому випадку Позичальник зобо в' язується достроково пове рнути отриманий кредит та пл ату за кредит встановлений Б анком заново термін в повном у обсязі. В будь-якому випадку , новий строк повернення кред иту та плати за кредит згідно вимоги Банку не може перевищ увати 14 календарних днів з дат и відправлення Банком вказан ої вимоги Позичальнику.
З матеріалів справи вбачає ться, що Банк направив Товари ству заяву № 135-27/1132 від 27.05.2010, відпо відно до якої вимагав від Тов ариства погасити заборгован ість за Кредитним договором протягом 30 календарних днів з моменту отримання вказаної заяви.
Товариство залишило вказа ну заяву без відповіді, а вимо ги Банка без задоволення.
Як було встановлено вище, То вариством було неодноразово порушені строки повернення процентів за користування кр едитними коштами.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено право Бан ка на підставі пункту 11.1 Креди тного договору достроково ст ягнути усю суму заборгованос ті за кредитом до закінчення встановленого строк на якій його було надано.
Відтак, позовна вимога про с тягнення з Товариства на під ставі пункту 11.1 Кредитного до говору 100 650 грн. заборгованості за кредитом є законною та обґ рунтованою, а тому підлягає з адоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 33 Госп одарсько процесуального код ексу України (далі - ГПК Укра їни) кожна сторона повинна до вести ті обставини, на які вон а посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Товариство не скористалос ь наданим йому правом на судо вий захист, обставин, на які по силається Банк в обґрунтуван ня своїх позовних вимог не сп ростувало.
Як вбачається із статуту Пу блічного акціонерного товар иства «УкрСиббанк»(в новій р едакції), затвердженого зага льними зборами акціонерів 27.10 .2009, погодженого Національним банком України 10.12.2009, зареєстро ваного 18.12.2009 № запису 14801050045005624, Акці онерний комерційний інновац ійний банк «УкрСиббанк»у зв' язку з приведенням своєї дія льності у відповідність до н орм Закону України «Про акці онерні товариства»змінив св оє найменування на Публічне акціонерне товариство «УкрС иббанк», яке виступає правон аступником по всіх правах та зобов' язаннях Акціонерног о комерційного інноваційног о банку «УкрСиббанк»(пункт 1.1) .
Відповідно до статті 25 ГПК У країни у разі вибуття однієї з сторін у спірному або встан овленому рішенням господарс ького суду правовідношенні в наслідок реорганізації підп риємства чи організації госп одарський суд здійснює замін у цієї сторони її правонасту пником, вказуючи про це в ріше нні або ухвалі. Усі дії, вчинен і в процесі до вступу правона ступника, є обов' язковими д ля нього в такій же мірі, в які й вони були б обов' язковими для особи, яку він замінив. Пр авонаступництво можливе на б удь-якій стадії судового про цесу.
Враховуючи зазначене суд з дійснює заміну Акціонерного комерційного інноваційного банку «УкрСиббанк»на його п равонаступника - Публічне а кціонерне товариство «УкрСи ббанк».
Суми, які підлягають сплаті за витрати, пов' язані з розг лядом справи, при задоволенн і позову покладаються на від повідача (частина 5 статті 49 ГП К України).
Виходячи з викладеного та к еруючись статтями 32-34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Здійснити заміну Акц іонерного комерційного інно ваційного банку «УкрСиббанк »на його правонаступника - П ублічне акціонерне товарист во «УкрСиббанк».
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обм еженою відповідальністю «Ки ївбудінвест 2005»(04111, м. Київ, вул. Б люхера, будинок 11, ідентифікац ійний код 33308625) на користь Публі чного акціонерного товарист ва «УкрСиббанк»(61050, Харківськ а область, м. Харків, проспект Московський, будинок 60, іденти фікаційний код 09807750) 100 650 (сто тися ч шістсот п' ятдесят) грн. заб оргованості по кредиту, 33 782 (тр идцять три тисячі сімсот віс імдесят дві) грн. заборговано сті по процентам, 26 (двадцять ш ість) грн. 73 коп. пені за простро чення сплати кредиту, 27 (двадц ять сім) грн. 55 коп. пені за прос трочення сплати процентів, а також 1 344 (одну тисячу триста с орок чотири) грн. 86 коп. витрат п о сплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. в итрат на інформаційно-техніч не забезпечення судового про цесу.
Видати наказ.
Рішення господарського су ду набирає законної сили піс ля закінчення 10-денного строк у з дня його підписання.
Суддя Сташків Р.Б.
Повний текст рішення підп исано 30.05.2011
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2011 |
Оприлюднено | 02.06.2011 |
Номер документу | 15867150 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Сташків Р.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні