12/17б/2011
донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
25.05.2011 р. справа №12/17б/2011
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Волкова Р.В.
суддів Новікової Р.Г., Склярук О.І.
за участю представників сторін:
від кредиторів:не з'явився
від боржника:арбітражний керуючий:
не з'явився не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуДержавної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську м. Луганськ
на ухвалугосподарського суду
Луганської області
від04 квітня 2011 року
у справі№ 12/17б/2011 (суддя –Палей О.С.)
за заявою кредитораДержавної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську м. Луганськ
до боржникаТовариства з обмеженою відповідальністю «Павар» м. Луганськ
пробанкрутство
В С Т А Н О В И В:
Господарським судом Луганської області 04.04.2011 винесено ухвалу по справі № 12/17Б/2011, якою було припинено провадження по справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю „Павар” м.Луганськ та скасований мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Приймаючи ухвалу, суд посилався на те, що сума безспірних вимог кредитора до боржника складає 45439,81грн, що становить менше трьохсот мінімальних заробітних плат. При цьому з заявленої суми вимог суд виключив суми пені та штрафних санкцій з посиланням на вимоги абз.7 ст.1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Державна податкова інспекція в Артемівському районі м.Луганська не погодилась з прийнятою ухвалою та звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу суду скасувати.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що ухвала є необґрунтованою та суперечить нормам матеріального права. Вказує, що податковий борг –це грошове зобов‘язання з урахуванням штрафних санкцій, пені за їх наявності та витрат, пов‘язаних з його стягненням, не сплачене в установлений строк.
Розглянувши матеріали справи, судова колегія встановила наступне.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 18.03.2011 було порушено провадження у справі про банкрутство боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Павар", ідентифікаційний код 33620192, місто Луганськ, та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Справу було порушено за заявою кредитора - Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська за загальною процедурою. Сума заявлених кредиторських вимог складала 1650243,06грн.
Господарським судом Луганської області 04.04.2011 винесено ухвалу про припинення провадження по справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю „Павар” та скасований мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Саме ця ухвала стала предметом апеляційного оскарження.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
П.1 ст.5 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” визначає, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України та іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
З матеріалів справи вбачається, що заявлена кредитором до стягнення сума у розмірі 1650243.06 грн. складалась:
- з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 89637,59грн. з них податкове зобов'язання у сумі 36094 грн., штрафні санкції у сумі 48485,50 грн., пеня розрахована на суму несплаченого податкового боргу у сумі 5058,09 грн.
- штрафні санкції за порушення законодавства про патентування у сумі 1530891,32грн.
- податок з доходу найманих працівників у сумі 29714,15 грн. з них з податкове
зобов'язання у сумі 9345.81 грн., штрафні санкції у сумі 18691.62 грн., пеня розрахована на суму несплаченого податкового боргу у сумі 1676,72 грн.
Місцевий господарський суд з посиланням на абз.7 ст.1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” виключив із суми зобов‘язань боржника суми пені та штрафних санкцій, залишивши лише 45 439,81 грн., що становить менше трьохсот мінімальних заробітних плат станом на дату подання кредитором заяви до суду.
Дійшовши до висновку про те, що розмір безспірних вимог кредитора до боржника становить менш трьохсот мінімальних заробітних плат, місцевий господарський суд припинив провадження по справі про банкрутство. Так, відповідно до ч.2 ст.8 суддя господарського суду відмовляє у прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство, якщо вимоги кредиторів, які подали заяву про порушення справи про банкрутство, в сумі складають менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, якщо інше не передбачене цим Законом.
Разом з тим, такий висновок місцевого господарського суду не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
Господарські суди не можуть застосовувати положення статті 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” щодо визначення терміну "грошове зобов'язання" до зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), оскільки у частині 2 статті 1 Цивільного кодексу України зазначено, що до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом (Постанова Верховного Суду України від 10.02.2004 у справі N 3-26к04 за заявою ДПІ у м. Хмельницькому про визнання ЗАТ "Спецкомунбуд" банкрутом).
Згідно з положеннями Закону України "Про державну податкову службу в Україні" пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно-правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства.
Таким чином, у вирішенні питання про склад вимог за податками і зборами (обов'язковими платежами) при порушенні справ про банкрутство суди мають виходити з того, що суми пені, штрафів та інших штрафних чи фінансових санкцій враховуються окремо.
Проте кредитори з вимогами щодо пені, штрафів, інших фінансових санкції, які є публічно-правовими санкціями, що застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства, згідно з частиною 1 статті 14 Закону вправі подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника.
Розмір штрафів і пені відповідно до частини другої статті 15 Закону має бути включений до реєстру вимог окремо та задовольнятися у шосту чергу відповідно до черговості задоволення вимог кредиторів, встановленої статтею 31 Закону.
Ця правова позиція висловлена в рекомендаціях Президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004 № 04-5/1193 „Про деякі питання практики застосування Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (п.4.5)
Аналогічна правова позиція викладена у п.17 Постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 № 15 „Про судову практику в справах про банкрутство”, - „Вирішуючи питання про склад вимог з податками і зборами (обов'язковими платежами) при порушенні справ про банкрутство суди мають виходити з того, що суми пені, штрафів та інших фінансових санкцій враховуються окремо в реєстрі вимог кредиторів і задовольняються у шосту чергу в порядку черговості, встановленої статтею 31 Закону”.
Таким чином, можна зробити висновок, що податкові органи мають право на звернення до господарських судів із заявами про порушення справ про банкрутство платників податків, які мають податковий борг з пені та штрафних санкцій, у господарських судів відсутні підстави для невключення до безспірних вимог кредитора щодо нарахованих згідно з чинним законодавством України сум пені та штрафних санкцій, а також неприйняття відповідних заяв, розмір штрафів та пені включається до реєстру вимог окремо від сум податкових зобов'язань, задоволення вимог щодо сплати розміру штрафів та пені задовольняються в шосту чергу.
Місцевий господарський суд під час розгляду справи припустився помилки під час вирішення питання про наявність підстав для припинення провадження по справі про банкрутство.
Враховуючи викладене судова колегія дійшла до висновку про наявність обставин, з якими діюче процесуальне законодавство пов‘язує скасування ухвали господарського суду Луганської області від 04.04.2011 по справі № 12/17Б/2011 та про обґрунтованість апеляційної скарги Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4-1, 4-3, 33, 43, 99, 101-106 Господарського процесуального Кодексу України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Артемівському районі м.Луганська на ухвалу господарського суду Луганської області від 04.04.2011 по справі №12/17Б/2011 задовольнити.
Ухвалу господарського суду Луганської області від 04.04.2011 по справі №12/17Б/2011 скасувати.
Направити справу до господарського суду Луганської області для подальшого розгляду.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена до Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд у касаційному порядку.
Головуючий Р.В. Волков
Судді: Р.Г. Новікова
О.І. Склярук
Надруковано 6 прим.:
1 –кредитору;
2 –боржнику;
1 –госп. суду;
1 –у справу;
1 –ДАГС;
Суд | Донецький апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2011 |
Оприлюднено | 03.06.2011 |
Номер документу | 15872301 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Донецький апеляційний господарський суд
Волков Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні