ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКО Ї ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" травня 2011 р. Справа № 16/17-1513-2011
Господарський суд Одесь кої області
У складі судді - Желєзної С .П.
Секретаря судових засідан ь - Скоробрух Т.В.
За участю представників ст орін:
Від позивача: не з' яв ився;
Від відповідача: ОС ОБА_1 за дов. від 15.03.2011р.;
Розглянувши у відкритом у судовому засіданні справу за позовом Євпаторійської мі ської ради до товариства з об меженою відповідальністю „С К Петроліум” про внесення зм ін до договору оренди земель ної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
Євпаторійська міс ька рада звернулась до госпо дарського суду Одеської обла сті з позовними вимогами до т овариства з обмеженою відпов ідальністю „СК Петроліум” (д алі по тексту ТОВ „СК Петролі ум”) про внесення змін до дого вору оренди земельної ділянк и, укладеного між сторонами п о справі 17.10.2002р., зареєстрованог о в реєстрі за №2-1250 шляхом викл адення п. 2.3.1. договору в наступ ній редакції: „З 01.01.2011р. орендна плата визначається відпові дно до рішення міської ради в ід 22.02.2008р. №5-29/4 та від 29.12.2010р. №6-3/37. Орен дна плата справляється виклю чно у грошовій формі. Щомісяч ний розмір орендної плати бе з ПДВ складає: чотири тисячі т риста вісімдесят дві гривні 04 копійки. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснює ться у порядку, визначеному ч инним законодавством”. Свої вимоги позивач обґрунтовує з мінами, які відбулися в діючо му законодавстві України, як им регулюються питання визна чення розміру орендних плате жів за землю, що, за його думко ю, є підставою для застосуван ня приписів ст..652 Цивільного к одексу України та обов' язко вого внесення змін до догово ру оренди земельної ділянки від 17.10.2002р. в частині розміру ор ендної плати.
Відповідач повністю запе речує проти заявлених вимог, посилаючись на відсутність в умовах договору оренди зем лі від 17.10.2002р. таких підстав для перегляду розміру орендних платежів як внесення змін до законодавчих актів, а також н а конституційний принцип від сутності для законів зворотн ої дії в часі.
За клопотанням Євпаторійс ької міської ради розгляд сп рави відбувся без участі пре дставника позивача.
Дослідивши матеріали спра ви, заслухавши пояснення та д оводи представника відповід ача, суд встановив наступне.
17.10.2002р. між Євпаторійською мі ською радою (Орендодавець) та ТОВ „СК Петроліум” (Орендар) б ув укладений договір оренди земельної ділянки, відповідн о до умов п.п. 1.1., 2.1., 2.2. якого Оренд одавець, на підставі рішення Євпаторійської міської ради №24-2/101 (ГС) від 26.04.2002р. передає, а Оре ндар - приймає у строкове (до 26 квітня 2052 року) платне володі ння та користування земельну ділянку, загальною площею 727,47 кв.м., розташовану за адресою: м. Євпаторія, на розі проспект у Леніна та вулиці Фрунзе. Вк азаний договір оренди був по свідчений у нотаріальному по рядку та зареєстрований в р еєстрі за № 2-1259.
Як вбачається із змісту поз овної заяви, Євпаторійська м іська рада в обґрунтування п озову посилається на прийнят тя позивачем рішення за №6-3/37 ві д 29.12.2010р. „Про затвердження грош ової оцінки земель”, яким з 01.01. 2011р. запроваджена нова грошов а оцінка земель міста Євпато рії. Затвердження нової грош ової оцінки землі спричинено змінами, які відбулися у пода тковому законодавстві в част ині визначення розміру оренд ної плати, що, за думкою позива ча, тягне за собою обов' язко ве внесення змін до укладено го між сторонами по справі 17.10.2 002р. договору оренди земельної ділянки.
В результаті означеного по зивач, керуючись приписами с т..652 ЦК України, наполягає на пр авомірності застосування да ної законодавчої норми та не обхідності внесення відпові дних змін до п.2.3.1. договору оре нди земельної ділянки від 17.10.20 02р. шляхом викладення цього пу нкту в наступній редакції: „З 01.01.2011р. орендна плата визна чається відповідно до рішен ня міської ради від 22.02.2008р. №5-29/4 та від 29.12.2010р. №6-3/37. Орендна плата сп равляється виключно у грошо вій формі. Щомісячний розмір орендної плати без ПДВ склад ає: чотири тисячі триста вісі мдесят дві гривні 04 копійки. Н арахування ПДВ на суму оренд ної плати здійснюється у пор ядку, визначеному чинним зак онодавством”. Листом від 23.02.2011р . Євпаторійська міська рада з вернулася до ТОВ „СК Петролі ум” з пропозицію щодо внесен ня змін у вищевказаний пункт договору, але відповідачем п ропозиція позивача була відх илена згідно листа №25 від 14.03.2011р .
Відповідно до ст..1 Закону Ук раїни „Про оренду землі” від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV (з послідуюч ими змінами та доповненнями) оренда землі - це засноване н а договорі строкове платне в олодіння і користування земе льною ділянкою, необхідною о рендареві для проведення під приємницької та інших видів діяльності. Статтею 2 цього За кону встановлено, що відноси ни, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодек сом України, Цивільним кодек сом України, цим Законом, зако нами України, іншими нормати вно-правовими актами, прийня тими відповідно до них, а тако ж договором оренди землі. Згі дно ст..13 Закону України „Про о ренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким оре ндодавець зобов'язаний за пл ату передати орендареві земе льну ділянку у володіння і ко ристування на певний строк, а орендар зобов'язаний викори стовувати земельну ділянку в ідповідно до умов договору т а вимог земельного законодав ства.
Згідно зі ст. 30 Закону Україн и "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійс нюється за взаємною згодою с торін. У разі недосягнення зг оди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішуєть ся в судовому порядку.
Питання орендних платежів врегульовані статтями 21, 22 за значеного Закону, якими вста новлено, що орендна плата за з емлю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за кор истування земельною ділянко ю. Розмір, форма і строки внесе ння орендної плати за землю в становлюються за згодою стор ін у договорі оренди (крім стр оків внесення орендної плати за земельні ділянки державн ої та комунальної власності, які встановлюються відповід но до Податкового кодексу Ук раїни). Орендна плата може спр авлятися у грошовій, натурал ьній та відробітковій (надан ня послуг орендодавцю) форма х. Сторони можуть передбачит и в договорі оренди поєднанн я різних форм орендної плати . Орендна плата за земельн і ділянки, що перебувають у де ржавній і комунальній власно сті, справляється виключно у грошовій формі.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оренду землі", яко ю врегульовано порядок та ум ови зміни орендної плати, із з мінами, внесеними Законом Ук раїни N 2756-VI від 02.12.2010р. орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фіз ичних та юридичних осіб, пере глядається за згодою сторін. Орендар має право вимага ти відповідного зменшення ор ендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділян ки погіршився не з його вини.
Таким чином, вказана спеціа льна норма в імперативному п орядку не передбачає зміну р озміру орендної плати в зале жності від прийняття змін, як і відбуваються у діючому зак онодавстві та прийняття орга ном місцевого самоврядуванн я рішення щодо зміни розміру орендної плати на виконання законодавчих актів, якими бу ли внесені зміни до існуючих на той час норм, регулюючих да не питання.
Як вбачається з договору ор енди земельної ділянки від 17.1 0.2002р., орендна плата встановлен а сторонами у п. 2.3. цього догов ору та складає з 15 травня по 15 в ересня - 963,22 грн., з 16 вересня п о 14 травня 642,15 грн. Умовами пунк ту 4.3. договору оренди земельн ої ділянки від 17.10.2002р. сторони д омовилися, що розмір орендно ї плати щорічно переглядаєть ся у випадках і з моменту: змін и умов господарювання, перед бачених договором; підвищенн я цін, тарифів і т.д., в тому числ і внаслідок інфляційних проц есів; погіршення стану земел ьної ділянки не з вини оренда ря; у разі невиконання орендо давцем обов' язку сповістит и орендаря про права третіх о сіб на орендовану земельну д ілянку; збільшення ставок зе мельного податку; в інших вип адках, передбачених законода вчими актами України.
Відповідно до ст. 58 Констит уції України закони та інші н ормативно-правові акти не ма ють зворотної дії в часі, за ви нятком коли вони пом'якшують або скасовують відповідальн ість особи.
Звертаючись до приписів З акону України „Про оренду зе млі”, викладених по тексту рі шення вище, правовідносини щ одо оренди землі полягають у оплатному користуванні земе льною ділянкою на умовах, пер едбачених договором. Такі правовідносини, а, отже, і зоб ов'язання щодо оплатної пере дачі та зобов'язання щодо кор истування і сплати орендної плати виникають між орендода вцем і орендарем одночасно в момент укладання договору о ренди. Суд зазначає, що у да ному випадку остаточні право відносини оренди виникли між позивачем і відповідачем у 200 2 році, тому на них не можливо п оширити дію прийнятих пізніш е законодавчих актів з огляд у на наведені приписи Консти туції України.
Щодо договорів, укладених до внесення у законодавство відповідних змін, то така змі на можлива лише на умовах та з підстав, передбачених догов ором, або якщо законом прямо в становлена відповідна умова , при настанні якої орендна пл ата підлягає перегляду.
Крім того, рішенням Євпат орійської міської ради від 29.1 2.2010 N 6-3/37 "Про затвердження грошов ої оцінки земель”, на яке пози вач посилається в обґрунтува ння позовних вимог, були затв ерджені лише коефіцієнти збі льшення земельного податку, які використовуються для роз рахунку орендної плати за зе мельні ділянки у відповіднос ті з економіко-планувальними зонами та оціночними района ми.
З цього приводу суд вважає з а необхідне зазначити про по милкове ототожнення позивач ем (орендодавцем) ставок орен дної плати та нових коефіціє нтів економіко-планувальної зони і оцінних районів за гро шовою оцінкою земель міста Є впаторії, оскільки ставкою о рендної плати слід вважати в изначений в установленому по рядку розмір орендної плати, що обчислюється у пропорцій ному відсотковому співвідно шенні до грошової оцінки зем лі, а відповідні коефіцієнти встановлюються в залежності від територіального розташу вання земельної ділянки (у пе вній економіко-планувальній зоні, оцінному районі тощо).
Крім того, умовами договору оренди земельної ділянки ві д 17.10.2002р. не передбачена така пі дстава для перегляду орендно ї плати за землю як зміна грош ової оцінки землі. Звертаючи сь до приписів статті 24 Закону України "Про плату за землю" (я кий був чинним на момент укла дання спірної угоди) грошо ва оцінка землі застосовуєть ся для економічного регулюва ння земельних відносин при у кладанні цивільно-правових у год, передбачених законодавс твом України. Тобто грошов а оцінка землі передує уклад енню цивільно-правових угод, в тому числі договорів оренд и землі, а тому наявне встанов лення Євпаторійською місько ю радою нової грошової оцінк и земель міста Євпаторії згі дно рішення від 29.12.2010р. №6-3/37 поро джує правові наслідки стосов но договорів оренди землі, ук ладених після прийняття Євпа торійською міською радою цьо го рішення, та не є обов'язково ю підставою для внесення до д оговору оренди земельної діл янки від 17.10.2002р. змін в частині р озміру орендної плати. Для ст орін за даним договором зали шається незмінною та чинною нормативна грошова оцінка ор ендованої земельної ділянки , яка зазначена в п.1.2. договору.
Окрім того, згідно з ч. 1 ст. 15 З акону України "Про оренду зем лі" істотними умовами догово ру оренди землі є: об'єкт оренд и (місце розташування та розм ір земельної ділянки); строк д ії договору оренди; орендна п лата із зазначенням її розмі ру, індексації, форм платежу, с троків, порядку її внесення і перегляду та відповідальнос ті за її несплату; умови викор истання та цільове призначен ня земельної ділянки, яка пер едається в оренду; умови збер еження стану об'єкта оренди; у мови і строки передачі земел ьної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянк и орендодавцеві; існуючі обм еження (обтяження) щодо викор истання земельної ділянки; в изначення сторони, яка несе р изик випадкового пошкодженн я або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідаль ність сторін.
Отже, нормативна чи експерт на грошова оцінка землі не вх одить до переліку істотних у мов договору оренди землі, як і можуть змінюватися сторона ми та потягнути зміну інших і стотних умов, зокрема, орендн ої плати.
Більш того, суд звертає уваг у позивача, що за загальними п равилами, передбаченими в то му числі ч.2 ст.284 Господарськог о кодексу України, умови д оговору оренди зберігають св ою силу на весь строк дії дого вору, а також у разі якщо після його укладення законодавств ом встановлено правила, що по гіршують становище орендаря .
Викладена по тексту рішенн я правова позиція суду з цьог о питання підтверджується і судовою практикою, наприклад , постановою Вищого господар ського суду України від 17.06.2008 р. N 2-5/9945-2007.
З огляду на вищевикладене, с уду не вбачається наявність передбачених законом та дого вором оренди земельної ділян ки від 17.10.2002р. підстав для внесе ння змін до цього договору в ч астині орендної плати, оскіл ьки рішенням Євпаторійської міської ради від 29.12.2010 N 6-3/37 не змі нювалися ставки орендної пла ти за земельні ділянки в м. Євп аторії.
Посилання позивача на прий няття Законом України від 2 гр удня 2010 року N 2755-VI Податкового ко дексу, яким встановлюються н ові ставки земельного податк у та мінімальні розміри орен дної плати за землю судом оці нюються критично з огляду на наступне. Так, дійсно, умовам и п. 2.3. договору оренди земель ної ділянки від 17.10.2002р. збільшен ня ставок земельного податку є підставою для перегляду ро змірів орендних платежів. Ал е, суд звертає увагу позивача , що як вбачається із тексту позовних вимог, Євпаторійсь ка міська рада просить внест и зміни до п.2.3.1. договору оренд и земельної ділянки від 17.10.2002р. з визначенням орендної плати відповідно до рішення міськ ої рад від 22.02.2008р. №5-29/4 та №6-3/37 від 29.12 .2010р., однак, тексту рішення Євп аторійської міської рад від 22.02.2008р. №5-29/4 суду надано не було. Б ільш того, з тексту позовної з аяви взагалі відсутні посила ння на це рішення, що не дає су ду можливості зрозуміти яким чином прийняття цього рішен ня призводить до необхідност і внесення змін до договору о ренди земельної ділянки від 17.10.2002р.
Крім того, позивачем запроп онована редакція п.2.3.1. договор у оренди з чітким визначення м розміру орендної плати у су мі 4 382,04 грн., в той час як суду не надано ніякого обґрунтуванн я та розрахунку цієї суми оре ндної плати, а рішенням Євп аторійської міської ради від 29.12.2010 N 6-3/37 "Про затвердження грош ової оцінки земель”, як зазна чалося по тексту рішення вищ е, ставки орендної плати за з емельні ділянки в м. Євпаторі ї не змінювалися. Наведене не дозволяє суду в тому числі ви значитися із взаємозв' язко м між прийняттям Євпаторійсь кою міською радою рішення ві д 29.12.2010 N 6-3/37 "Про затвердження гро шової оцінки земель” та необ хідністю та безпосередньо ро зміром суми орендної плати, з апропонованої позивачем.
Щодо положень статті 652 ЦК Ук раїни, на застосуванні яких н аполягає позивач, то її части ною другою встановлено насту пний порядок зміни договору у зв'язку з істотною зміною об ставин. Якщо сторони не досяг ли згоди щодо приведення дог овору у відповідність з обст авинами, які істотно змінили сь, або щодо його розірвання, д оговір може бути розірваний, а з підстав, встановлених час тиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої стор они за наявності одночасно т аких умов: 1) в момент укладенн я договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин з умовлена причинами, які заін тересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та об ачності, які від неї вимагали ся; 3) виконання договору поруш ило б співвідношення майнови х інтересів сторін і позбави ло б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувал а при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ді лового обороту не випливає, щ о ризик зміни обставин несе з аінтересована сторона.
Виходячи з наведених припи сів статті 652 ЦК України для вс тановлення істотної зміни об ставин, яка спричиняє розірв ання договору, необхідно вст ановити існування сукупност і умов, з якими закон пов' язу є можливість задоволення так их вимог, при цьому відсутніс ть хоча б однієї з зазначених умов виключає можливість за доволення позову про розірва ння договору на цій підставі . Тобто, законом встановлено, щ о договір може бути змінений за рішенням суду виключно з п ідстав передбачених частино ю четвертою наведеної статті , за наявності одночасно всіх чотирьох умов визначених ці єю статтею.
Втім, позивачем у позові не визначені і під час розгляду справи за допомогою належни х і допустимих доказів не дов едені ні такі умови, ані доказ и їх існування.
Окремо заслуговує на увагу суду позиція позивача про вн есення змін до договору орен ди земельної ділянки від 17.10.2002р . з 01.01.2011р. З цього приводу с уд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 653 ЦК Україн и у разі зміни договору зоб ов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. У разі змі ни або розірвання договору з обов'язання змінюється або п рипиняється з моменту дос ягнення домовленості про змі ну або розірвання договору, я кщо інше не встановлено дого вором чи не обумовлено харак тером його зміни. Якщо догові р змінюється або розриваєтьс я у судовому порядку, зобов'яз ання змінюється або припиняє ться з моменту набрання ріше нням суду про зміну або розір вання договору законної сили . При цьому, сторони не мают ь права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту змі ни або розірвання договору, я кщо інше не встановлено дого вором або законом.
Крім того, відповідно ч. 5 ст. 188 ГК України, якщо судовим р ішенням договір змінено або розірвано, договір вважаєтьс я зміненим або розірваним з д ня набрання чинності даним р ішенням, якщо іншого строку н абрання чинності не встановл ено за рішенням суду.
Як вбачається з матеріалі в справи, ані договір оренди земельної ділянки від 17.10.2002р., а ні діюче законодавство Украї ни не містять положень якими було б передбачено, що зміна р озміру орендної плати спричи няє виникнення у Орендаря зо бов' язань зі сплати орендн их платежів у новому розмірі за період часу до внесення т аких змін.
Враховуючи викладене, суд к онстатує про відсутність під став для задоволення позовни х вимог та вважає доводи пози вача такими, що не ґрунтуютьс я на приписах чинного законо давства, не відповідають умо вам спірного договору і не за слуговують на увагу, а, отже, п озовні вимоги не підлягають задоволенню, у зв' язку з чим , у задоволенні позову Микола ївській міській раді до ТОВ „ СК Петроліум” про внесення з мін до договору оренди земел ьної ділянки, укладеного між сторонами по справі 17.10.2002р., зар еєстрованого в реєстрі за №2-12 50 шляхом викладення п. 2.3.1. догов ору в наступній редакції: „З 01.01.2011р. орендна плата визначаєт ься відповідно до рішення мі ської ради від 22.02.2008р. №5-29/4 та від 29.12.2010р. №6-3/37. Орендна плата справл яється виключно у грошовій ф ормі. Щомісячний розмір орен дної плати без ПДВ складає: чо тири тисячі триста вісімдеся т дві гривні 04 копійки. Нараху вання ПДВ на суму орендної пл ати здійснюється у порядку, в изначеному чинним законодав ством” слід відмовити відпов ідно до ст..58 Конституції Укра їни, ст.ст. 652, 653 ЦК України, ч.5 ст. 188, ч.2 ст.284 ГК України, ст.ст.1, 2, 13, 21, 22, 23, 30 Закону України „Про оренду землі” від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV (з послідуючими змінами та доп овненнями).
Судові витрати по держмиту , витрати на інформаційно-тех нічне забезпечення судового процесу віднести на рахунок позивача згідно зі ст.ст. 44, 49 ГП К України.
Керуючись ст..58 Констит уції України, ст.ст. 652, 653 ЦК Укра їни, ч.5 чт.188, ч.2 ст.284 ГК України, ст .ст.1, 2, 13, 21, 22, 23, 30 Закону України „Пр о оренду землі” від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV (з послідуючими зміна ми та доповненнями) ст.с т. 32, 33, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає чи нності в порядку, передбачен ому ст. 85 ГПК України.
Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК У країни сторони у справі, прок урор, треті особи, особи, які н е брали участь у справі, якщо г осподарський суд вирішив пит ання про їх права та обов'язки , мають право подати апеляцій ну скаргу на рішення місцево го господарського суду, яке н е набрало законної сили. Апел яційна скарга подається на р ішення місцевого господарсь кого суду протягом десяти дн ів з дня його оголошення місц евим господарським судом. У р азі якщо в судовому засіданн і було оголошено лише вступн у та резолютивну частину ріш ення, зазначений строк обчис люється з дня підписання ріш ення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повний текст рішення с кладений 03.06.2011р.
.
Суддя Желєзна С.П.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2011 |
Оприлюднено | 17.06.2011 |
Номер документу | 16110612 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні