Рішення
від 14.06.2011 по справі 5005/3985/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07.06.11р. Справа № 5005/3985/2011

За позовом Товариства з обмеженою відповідальніст ю «Сата»(м. Дніпропетровськ)

до Відкритого акціонер ного товариства «Енергопост ачальна компанія «Дніпрообл енерго»в особі Дніпропетров ських міських електричних ме реж (м. Дніпропетровськ)

про визнання недійсним рішення

Суддя Татарчу к В.О.

Секретар Дякун А.І.

Представники:

від позивача - не з' явив ся

від відповідача - ОСОБА _1, дов. від 12.04.2011

спеціаліст - не з' явився

Суть спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сата»зве рнулось з позовом до відкрит ого акціонерного товариства «Енергопостачальна компані я «Дніпрообленерго»в особі Д ніпропетровських міських ел ектричних мереж про визнання недійсним рішення, оформлен ого у вигляді протоколу засі дання комісії №3 від 04.03.2011 по роз гляду акту про порушення спо живачем Правил користування електричною енергією №Б005381 ві д 12.01.2011 про проведення нарахува ння ТОВ «Сата»до сплати варт ості електроенергії, не облі кованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, розмір якої склав 14624,03грн. за період з 06.10.10р. п о 12.01.11р.

Позовні вимоги обґрунтова ні тим, що акт про порушення ПК ЕЕ № Б 005381 від 12.01.2011 та акт проведе ння експертизи № 000066 від 20.01.2011 є не належними доказами порушенн я позивачем ПКЕЕ та не можуть бути підставою для нарахува ння збитків в сумі 14624,03грн., оскі льки складені не уповноважен ими особами.

Відповідач заперечує прот и позову з огляду на те, що чин ним законодавством не встано влено повноважень установ та організацій щодо проведення експертиз приладів обліку е лектричної енергії. З урахув анням вимог закону до складу відповідної комісії були вк лючені представники енергоп остачальника та територіаль ного органу Держспоживстанд арту.

Ухвалою господарського с уду Дніпропетровської облас ті від 12.05.2011 залучено до участі у справі спеціаліста відокре мленого підрозділу «Держене ргонагляд у Дніпропетровськ ому регіоні»Державної інспе кції з енергетичного нагляду за режимами споживання елек тричної і теплової енергії у Дніпропетровській області.

Позивач не забезпечив явку представника в судове засід ання. Суд вважає за можливе ро зглянути справу за відсутнос ті представника позивача, як ий був належним чином повідо млений про час та місце судов ого засідання 31.05.2011.

В судовому засі данні 07.06.2011 були оголошені всту пна та резолютивна частини р ішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

встановив:

12.01.2011 ВАТ «Енергопост ачальна компанія «Дніпрообл енерго»було складено акт Б № 005381 про порушення споживачем П равил користування електрич ною енергією та/або умов дого вору.

З результатами перевірки кафе позивача «Таверна»по п р. Кірова, 59а встановлені пору шення товариством п.п. 3.3, 3.31, 6.40 Пр авил користування електричн ою енергією, затверджених по становою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 в реда кції постанови НКРЕ №1325 від 12.10.2 006. На думку відповідача мала м ісце фальсифікація пломб дер жстандарту і наявність порош ку всередині пломби клемної кришки №19667788.

В акті №000066 від 20.01.2011 проведення експертизи лічильника елект роенергії вказано на те, що лі чильник №19439 типу Дельта 801008, дат а повірки 2006р. 4 кв. є непридатни м до подальшої експлуатації. Заниження показників лічиль ника здійснювалось шляхом вт ручання в роботу електролічи льника - порушені пломби на приладі обліку.

04.03.2011 відповідачем складений протокол №3 засідання комісі ї по розгляду акта про поруше ння споживачем правил корист ування електричною енергією споживачем - юридичною особ ою. За результатами розрахун ку сума за недораховану елек троенергію склала 14624,03грн., за е кспертизу електролічильник а - 239,08грн.

Суд вважає за необхідне від мовити в задоволенні позову з таких підстав.

Частинами 1 і 4 статті 26 Закон у України «Про електроенерге тику»встановлено, що спожива ння електроенергії можливе л ише на підставі договору з ен ергопостачальником. Спожива ч енергії несе відповідальні сть за порушення умов догово ру з енергопостачальником та правил користування електри чною і тепловою енергією та в иконання приписів державних інспекцій з енергетичного н агляду за режимами споживанн я електричної та теплової ен ергії згідно із законодавств ом України. Правила користув ання електричною і тепловою енергією для населення затве рджуються Кабінетом Міністр ів України.

18.03.2009 між ТОВ «Сата»і ВАТ «Ене ргопостачальна компанія «Дн іпрообленерго»було укладен о договір про постачання еле ктроенергії №031202.

Аналіз чинного законодавс тва дозволяє стверджувати пр о те, що позивачем обраний нен алежний спосіб захисту поруш еного права.

Згідно статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цив ільного права у разі його пор ушення, невизнання або оспор ювання.

Відповідно до ст.16 вказаног о Кодексу, кожна особа має пра во звернутися до суду за захи стом свого особистого немайн ового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільн их прав та інтересів можуть б ути: визнання права; визнання правочину недійсним; припин ення дії, яка порушує право; ві дновлення становища, яке існ увало до порушення; примусов е виконання обов'язку в натур і; зміна правовідношення; при пинення правовідношення; від шкодування збитків та інші с пособи відшкодування майнов ої шкоди; відшкодування мора льної (немайнової) шкоди; визн ання незаконними рішення, ді й чи бездіяльності органу де ржавної влади, органу влади А втономної Республіки Крим аб о органу місцевого самовряду вання, їхніх посадових і служ бових осіб.

Суд може захистити цивільн е право або інтерес іншим спо собом, що встановлений догов ором або законом.

Відповідно до частин и 2 статті 20 ГК України кожний с уб'єкт господарювання та спо живач має право на захист сво їх прав і законних інтересів . Права та законні інтереси за значених суб'єктів захищають ся шляхом: визнання наявност і або відсутності прав; визна ння повністю або частково не дійсними актів органів держа вної влади та органів місцев ого самоврядування, актів ін ших суб'єктів, що суперечать з аконодавству, ущемлюють прав а та законні інтереси суб'єкт а господарювання або спожива чів; визнання недійсними гос подарських угод з підстав, пе редбачених законом; відновле ння становища, яке існувало д о порушення прав та законних інтересів суб'єктів господа рювання; припинення дій, що по рушують право або створюють загрозу його порушення; прис удження до виконання обов'яз ку в натурі; відшкодування зб итків; застосування штрафних санкцій; застосування опера тивно-господарських санкцій ; застосування адміністратив но-господарських санкцій; ус тановлення, зміни і припинен ня господарських правовідно син; іншими способами, передб аченими законом.

Відповідно до статт і 235 ГК України за порушення го сподарських зобов'язань до с уб'єктів господарювання та і нших учасників господарськи х відносин можуть застосовув атися оперативно-господарсь кі санкції - заходи оперативн ого впливу на правопорушника з метою припинення або попер едження повторення порушень зобов'язання, що використову ються самими сторонами зобов 'язання в односторонньому по рядку. До суб'єкта, який поруши в господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лиш е ті оперативно-господарські санкції, застосування яких п ередбачено договором.

Частиною 1 статті 236 ГК в становлено види господарськ о-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено вс тановлення в односторонньом у порядку на майбутнє додатк ових гарантій належного вико нання зобов'язань стороною, я ка порушила зобов'язання: змі на порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення пл атника на попередню оплату п родукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх як ості тощо.

Згідно з частиною 2 вищ езазначеної статті перелік о перативно-господарських сан кцій, встановлений у її перші й частині, не є вичерпним.

Сторони можуть перед бачити у договорі також інші оперативно-господарські сан кції.

Отже, зі змісту вказан их положень чинного законода вства вбачається, що рішення відповідача про донарахуван ня ТОВ «Сата»14624,03грн. варто сті недоврахованої спожитої електроенергії є саме опера тивно-господарською санкціє ю, а не актом ненормативного х арактеру в розумінні частини 2 статті 20 ГК.

За частиною 2 статті 237 цьог о Кодексу порядок застосуван ня сторонами конкретних опер ативно-господарських санкці й визначається договором. У р азі незгоди із застосуванням оперативно-господарської са нкції заінтересована сторон а може звернутися до суду із з аявою про скасування такої с анкції та відшкодування збит ків, завданих її застосуванн ям.

Право споживача на оскарж ення в судовому порядку ріше ння комісії постачальника пе редбачено пунктом 6.42 Правил к ористування електричною ене ргією, затверджених постанов ою НКРЕ від 31.07.96 №28.

Таким чином, рішення поста чальника електричної енергі ї про донарахування споживач у вартості спожитої електрое нергії є оперативно-господар ською санкцією, у разі незгод и із застосуванням якої заін тересована сторона може звер нутися до суду із заявою про с касування такої санкції та в ідшкодування збитків, завдан их її застосуванням.

Про наведене йдеться і в пос танові Верховного Суду Украї ни від 29.11.2010 № 2-15/1783-2009, а також в п.11 ін формаційного листа Вищого го сподарського суду України ві д 15.03.2011 № 01-06/249 «Про постанови Верх овного Суду України, прийнят і за результатами перегляду судових рішень господарськи х судів».

Спірне рішення ВАТ «Енерго постачальна компанія «Дніпр ообленерго»не носить характ еру обов'язкового до виконан ня ненормативного акту, а том у позов ТОВ «Сата»про визнан ня його недійсним є неналежн им способом захисту прав суд ом у розумінні частини 2 статт і 16 Цивільного кодексу Україн и та частини 2 статті 20 ГК.

Викладені обставини свідч ать про необхідність відмови в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господа рського процесуального коде ксу України, суд -

вирішив:

В позові відмовит и.

Рішення набирає законно ї сили після закінчення деся тиденного строку з дня його п ідписання.

Рішення суду може бути оска ржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шлях ом подання апеляційної скарг и до Дніпропетровського апел яційного господарського суд у.

Суддя В.О. Тата рчук

Дата підписання ріш ення, оформленого у відповід ності до ст.84 ГПК України - 14.06.20 11

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення14.06.2011
Оприлюднено17.06.2011
Номер документу16119634
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5005/3985/2011

Ухвала від 28.11.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Колісник Іван Іванович

Постанова від 22.09.2011

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Сизько Ірина Анатоліївна

Рішення від 14.06.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 31.05.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 31.05.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 12.05.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 14.04.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

Ухвала від 28.03.2011

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Татарчук Володимир Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні