Постанова
від 22.04.2008 по справі 6/730
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

6/730

      КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД       

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8                                                            т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 22.04.2008                                                                                           № 6/730

 Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

 головуючого:          Моторного О.А.

 суддів:             

 при секретарі:            

 За участю представників:

 від позивача –Герасименко О.В.,

від відповідача 1 – Верес М.М.,

відвідповідача 2 – Верес М.М.,

 

 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київської міської Ради

 на рішення Господарського суду м.Києва від 17.01.2008

 у справі № 6/730  

 за позовом                               Товариства з обмеженою відповідальністю "Столиця-Центр Плюс"

 до                                                   1.Київської міської Ради

                                                  2.Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

             

                       

 про                                                  визнання укладеним договору оренди земельної ділянки та зобов"язання зареєструвати договір

 

ВСТАНОВИВ:

 Позивач звернувся до суду з позовом про визнання договору оренди земельної ділянки між позивачем та відповідачем-1 укладеним в редакції позивача, а також про зобов'язання відповідача-2 зареєструвати договір з усіма додатками в установленому порядку.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 17.01.2008 у справі № 6/730 позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, відповідач-1 звернувся з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати рішення від 17.01.2008 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив наступне:

Відповідно до положень статті 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить, зокрема, право комунальної власності на землю.

Статтею 9 Земельного кодексу України, з урахуванням пункту 12 перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що до розмежування державної i комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.

Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Рішенням Київської міської ради від 21.12.2006 № 347/404 „Про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю „Столиця-Центр Плюс” для завершення будівництва, подальших обслуговування та експлуатації готелю на вул. Костянтинівській, 34 у Подільському районі м. Києва” вирішено передати позивачеві у короткострокову оренду на п'ять років земельну ділянку площею 0,08 га для завершення будівництва, подальших обслуговування та експлуатації готелю на вул. Костянтинівській, 34 у Подільському районі м. Києва за рахунок частини земель, відведених відповідно до позиції 2 Переліку підприємств, установ i організацій, яким відводяться земельні ділянки, додатка 1 до рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів № 893 від 18.10.1990 „Про відведення земельних ділянок підприємствам, установам i організаціям для будівництва об'єктів”, у зв'язку з переходом майнових прав на об'єкт незавершеного будівництва (договір № 106 від 08.09.2004, акт приймання-передачі майнових прав від 22.10.2004).

Пунктом 2.2 рішення зобов'язано позивача у місячний термін звернутись до Головного управління земельних pecypciв виконавчого органу Київради (КМДА) з клопотанням щодо організації робіт по винесенню меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) та виготовленню документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.

Позивач листом від 08.02.2007 № 3 (вх. № 2359 від 20.02.2007) звернувся до Головного управління земельних pecypciв виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) щодо укладання договору оренди земельної ділянки.

Відповідач-2 видав позивачеві технічне завдання № 2358 від 01.03.2007 на розробку технічної документації зi складання договору оренди землі.

Технічна документація, виготовлена Закритим акціонерним товариством „Інститут землевпорядних технологій”, зі складання договору оренди земельної ділянки ТОВ „Столиця-Центр Плюс” для завершення будівництва, подальших обслуговування та експлуатації готелю на вул. Костянтинівській, 34 у Подільському районі міста Києва, код земельної ділянки № 8 000 000 000:85:414:0022, була прийнята до бази даних Головного управління земельних pecypciв виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).

Після погодження проекту договору, запропонованого відповідачем-1 та складеного згідно з вимогами Закону України „Про оренду землі”, Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004, позивач повторно направив проект, підписаний зi сторони орендаря орендодавцеві.

Однак, відповідач-1 договір оренди земельної ділянки, яка розташована на вул. Костянтинівській, 34 у Подільському районі міста Києва не підписав та на адресу позивача не повернув.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Статтею 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Згідно з ч. 1 ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.

Відповідно до ч. 1 ст. 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною i безумовною.

Статтею 181 ГК України визначено загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.

Згідно положень статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Враховуючи те, що згідно земельного законодавства підставою для укладення договору оренди i набуття права на оренду земельної ділянки, є рішення органу місцевого самоврядування, а відповідачем-1 прийнято рішення про надання земельної ділянки у оренду, суд першої інстанції зробив вірний висновок, що укладення договору оренди є обов'язковим в силу закону.

Відповідно до статті 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в України” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, серед іншого, реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею i договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності i право користування землею.

Положенням про Головне управління земельних pecypciв виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженим рішенням Київської міської ради № 182/342 від 19.12.2002, передбачено, що відповідач-2 організовує видачу державних актів на право власності на землю i право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їx реєстрацію.

Частина перша статті 20 Закону України „Про оренду землі” передбачає, що договір оренди землі підлягає державній реєстрації.

Згідно статті 18 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

За таких обставин, апеляційний господарський суд вважає, що судом першої інстанції повно, всебічно і об'єктивно з'ясовано обставини справи, винесено рішення про задоволення позову у відповідності до норм матеріального і процесуального права, тому апеляційна скарга Київської міської ради не підлягає задоволенню, а рішення Господарського суду міста Києва від 17.01.2008 у справі № 6/730 не підлягає скасуванню.

Відповідно до викладеного, керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

 Апеляційну скаргу Київської міської ради залишити без задоволення, рішення Господарського суду міста Києва від 17.01.2008 у справі № 6/730 – без змін.

Матеріали справи № 6/730 повернути до Господарського суду міста Києва.

 Головуючий суддя                                                                      

 Судді                                                                                          

  

СудКиївський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення22.04.2008
Оприлюднено27.05.2008
Номер документу1635069
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —6/730

Ухвала від 15.01.2008

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Танасюк О.Є.

Рішення від 05.11.2008

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Терлецька-Байдюк Н.Я.

Постанова від 22.04.2008

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Моторний О.А.

Постанова від 05.04.2007

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Терлецька-Байдюк Н.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні