ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВ НИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 травня 2011 року № 2а-4541/11/2670
16:48
За позовом Товариства з обмеженою ві дповідальністю «Дніпро-Вікт орія»
до Державної податкової інс пекції у Оболонському районі міста Києва
про скасування рішення про за стосування штрафних (фінансо вих) санкцій № 0002832305 від 30.09.2009
Суддя: Кротюк О.В.
Секретар судового засідан ня: Шевченко Я.В.
Обставини справи:
Позивач звернувся до Окружного адміністративног о суду міста Києва із адмініс тративним позовом до Державн ої податкової інспекції у Об олонському районі міста Києв а з вимогами скасувати рішен ня про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002832305 від 30.09.2009.
Позовні вимоги обґрунтова ні тим, що оскаржувані рішенн я прийняті з порушенням поло жень Закону України «Про дер жавну податкову службу в Укр аїні»та Закону України «Про застосування реєстраторів р озрахункових операцій у сфер і торгівлі, громадського хар чування та послуг».
Відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні адміністратив ного позову повністю, зазнач аючи те, що оскаржуване рішен ня прийнято у порядку та спос іб, встановлені Законом Укра їни «Про державну податкову службу в Україні», оскільки п озивачем порушено положення Закону України «Про застосу вання реєстраторів розрахун кових операцій у сфері торгі влі, громадського харчування та послуг».
Розглянувши подані сторон ами документи і матеріали, за слухавши пояснення представ ників сторін, всебічно і повн о з'ясувавши всі фактичні обс тавини, на яких ґрунтується п озов, об'єктивно оцінивши док ази, які мають юридичне значе ння для розгляду справи і вир ішення спору по суті, Окружни й адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
19.03.2009 працівниками відп овідача проведено перевірку позивача, за результатом яко ї складено Акт перевірки за д отриманням суб' єктами госп одарювання порядку проведен ня розрахунків за товари (пос луги), вимог з регулювання обі гу готівки, наявності торгов их патентів і ліцензій від 19.03.2 009.
Перевіркою встановлено по рушення п. 1, 2 ст. 3 Закону № 265, оскі льки в гральному закладі на м омент перевірки знаходилось 12 гральних автоматів, які не ф іскалізовані, тобто не перев едені у фіскальний режим роб оти, не опломбовані та не заре єстровані в органах державно ї податкової служби. Крім тог о, перевіркою встановлено, що позивачем не проведено чере з РРО 40,00 грн.
На підставі вказаного акта Державною податковою інспек цією у Оболонському районі м іста Києва прийнято рішення про застосування штрафних (ф інансових) санкцій № 0002832305 в ід 30.09.2009, яким за порушення пунк ту 1, 2 статті 3 Закону № 265 та відп овідно до статті 17 Закону № 265 з астосовано до Товариства з о бмеженою відповідальністю « Дніпро-Вікторія»штрафні (фін ансові) санкції у розмірі 4280,00 г рн., з яких: 4080,00 грн. санкції, що за стосовані за не переведення гральних автоматів у фіскаль ний режим, 200,00 грн. - за не прове дення операції через РРО.
Аналізуючи викладені вище обставини та пояснення пред ставників сторін в їх сукупн ості, суд дійшов висновку, що п озовні вимоги підлягають зад оволенню з урахуванням насту пного.
Щодо не переведення гральн ого автомату у фіскальний ре жим.
Закон України «Про застосу вання реєстраторів розрахун кових операцій у сфері торгі влі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 № 265/95-ВР визн ачає правові засади застосув ання реєстраторів розрахунк ових операцій у сфері торгів лі, громадського харчування та послуг.
Статтею 1 Закону № 265 передбач ено, що реєстратори розрахун кових операцій застосовують ся фізичними особами - суб'єкт ами підприємницької діяльно сті або юридичними особами (ї х філіями, відділеннями, інши ми відокремленими підрозділ ами) (далі - суб'єкти підприємн ицької діяльності), які здійс нюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготі вковій формі (із застосуванн ям платіжних карток, платіжн их чеків, жетонів тощо) при про дажу товарів (наданні послуг ) у сфері торгівлі, громадсько го харчування та послуг, а так ож уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують оп ерації купівлі-продажу інозе мної валюти.
Встановлення норм щодо зас тосування або незастосуванн я реєстраторів розрахункови х операцій в інших законах не допускається.
Відповідно до положень ста тті 3 Закону № 265 суб'єкти підпри ємницької діяльності, які зд ійснюють розрахункові опера ції в готівковій та/або в безг отівковій формі (із застосув анням платіжних карток, плат іжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні пос луг) у сфері торгівлі, громадс ького харчування та послуг з обов'язані проводити розраху нкові операції на повну суму покупки (надання послуги) чер ез зареєстровані, опломбован і у встановленому порядку та переведені у фіскальний реж им роботи реєстратори розрах ункових операцій з роздрукув анням відповідних розрахунк ових документів, що підтверд жують виконання розрахунков их операцій, або у випадках, пе редбачених цим Законом, із за стосуванням зареєстрованих у встановленому порядку роз рахункових книжок; застосову вати реєстратори розрахунко вих операцій, що включені до Д ержавного реєстру реєстрато рів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.
Пунктом 2 статті 17 Закону № 265 в становлено, що за порушення в имог цього Закону до суб'єкті в підприємницької діяльност і, які здійснюють розрахунко ві операції за товари (послуг и), за рішенням відповідних ор ганів державної податкової с лужби України застосовуютьс я фінансові санкції у розмір і двадцять неоподатковувани х мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здій сненні розрахункових операц ій непереведеного у фіскальн ий режим роботи, незареєстро ваного, неопломбованого або опломбованого з порушенням в становленого порядку реєстр атора розрахункових операці й.
Порядок реєстрації, опломб ування та застосування реєст раторів розрахункових опера цій за товари (послуги), затвер джено наказом Державної пода ткової адміністрації Україн и від 01.12.2000 N 614 та зареєстровано в Міністерстві юстиції Україн и 05.02.2001 за N 107/5298, розроблено на вико нання Закону України "Про зас тосування реєстраторів розр ахункових операцій у сфері т оргівлі, громадського харчув ання та послуг". Даний Порядок не поширюється на реєстрато ри розрахункових операцій, щ о застосовуються для реєстра ції операцій з купівлі-прода жу іноземної валюти.
Пунктом 2.1. Порядку встановл ено, що до реєстрації приймаю ться РРО, модифікації яких вк лючені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з урахуванням сфер їх застосування та за умови, щ о термін служби, установлени й у технічній документації н а РРО, не вичерпався, а також з урахуванням термінів реєстр ації, установлених Державним реєстром РРО.
Постановою Кабінету Мініс трів України від 29.08.2002 N 1315 затвер джено Положення про Державни й реєстр реєстраторів розрах ункових операцій.
Відповідно до Положення № 13 15 Державний реєстр реєстрато рів розрахункових операцій ( далі - Державний реєстр) - пере лік моделей реєстраторів роз рахункових операцій, їх моди фікацій вітчизняного та іноз емного виробництва (далі - мод елі), які відповідають вимога м нормативно-правових актів і нормативних документів, пр ойшли державну сертифікацію і дозволені для застосуванн я під час здійснення розраху нкових операцій у сфері торг івлі, громадського харчуванн я та послуг.
Рішення про включення моде лей до Державного реєстру пр иймає Державна податкова адм іністрація за наявності пози тивного висновку технічної к омісії. Копія рішення надсил ається уповноваженій органі зації.
Пункт 1 частини 1 статті 2 Зако ну № 265 встановлює, що реєстрат ор розрахункових операцій - п ристрій або програмно-техніч ний комплекс, в якому реалізо вані фіскальні функції і яки й призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні пос луг), операцій з купівлі-прода жу іноземної валюти та/або ре єстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До р еєстраторів розрахункових о перацій відносяться: електро нний контрольно-касовий апар ат, електронний контрольно-к асовий реєстратор, комп'ютер но-касова система, електронн ий таксометр, автомат з прода жу товарів (послуг) тощо.
Аналізуючи вказану норму, с уд дійшов висновку про можли вість застосування гральног о автомату як реєстратора ро зрахункових операції лише за умови, якщо він здійснює фіск альні функції та призначений для реєстрації розрахункови х операцій при продажу товар ів.
При цьому, статтею 12 Закону № 265 чітко встановлено, що на тер иторії України у сферах, визн ачених цим Законом, дозволяє ться реалізовувати та застос овувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітч изняного та іноземного вироб ництва, які включені до Держа вного реєстру реєстраторів р озрахункових операцій та кон струкція і програмне забезпе чення яких відповідає констр укторсько-технологічній та п рограмній документації виро бника.
За результатом розгляду сп рави, судом встановлено, що ак том перевірки не встановлено та не з' ясовано наявність в ідповідного грального автом ату (його моделі) у Державному реєстрі реєстраторів розрах ункових операцій. Представни ком відповідача не спростова но факт відсутності даного г рального автомату у відповід ному Державному реєстрі РРО.
Суд звертає увагу на те, що ч астина друга статті 17 Закону № 265 обов' язковою умовою відпо відальності суб' єкта госпо дарювання визначає наявніст ь РРО, яким є реєстратор внесе ний до відповідного реєстру. При цьому, відповідальність настає при встановленні фак ту здійснення операцій з вик ористанням РРО внесеного до Державного реєстру РРО, який , при цьому, не переведений у ф іскальний режим роботи, не за реєстрований або не пломбова ний. Отже, відповідачем безпі дставно застосовано штрафні санкції на підставі вказано ї норми, оскільки апарат або п ристрій не внесені до Держав ного реєстру РРО, який не відп овідає фіскальним та іншим в имогам РРО, встановленим зак онодавством України, не можн а вважати РРО в розумінні Зак ону про РРО.
Крім того, з огляду на статт ю 12 та абзац 2 статті 2 податково ю службою не встановлено під час перевірки та не відображ ено належним чином у акті пер евірки, що гральні автомати з гідно свого технічного паспо рту призначені для реєстраці ї розрахункових операцій, ма ють ознаки РРО, так як відсутн є фіскальне забезпечення у в игляді пристрою або програмн о-технічного комплексу.
Аналізуючи викладені вище обставини та норми, суд дійшо в висновку, що оскаржувані рі шення підлягають скасуванню в частині застосування штра фних санкцій за не переведен ня у фіскальний режим гральн их автоматів, так як відповід альність застосовано за факт ами і обставинами, які не визн ачено законом - за відсутнос ті відповідного РРО. Адже гра льний автомат не є реєстрато ром розрахункових операцій в розумінні Закону № 265. Оскільк и реєстраторами розрахунков их операцій є ті, що включені д о Державного реєстру реєстра торів розрахункових операці й, з додержанням встановлено го порядку їх застосування. П ри цьому, до Державного реєст ру реєстраторів розрахунков их операцій підлягають внесе нню саме визначені Положення м та, виключно, реєстратори ро зрахункових операцій, встано влених моделей. Разом з цим, гр альні автомати не внесено до Реєстру.
При цьому, суд зазначає, що а втомат може бути внесено до р еєстру, у разі наявності у ньо го фіскальної пам' яті, яка з може виконувати фіскальної ф ункції у відповідності до но рм Закону № 265.
Крім того, суд вважає необхі дним звернути увагу, що до поз ивача застосовано санкції, в изначені нормою, яка передба чає застосування санкцій за застосування при здійсненні розрахункових операцій непе реведеного у фіскальний режи м роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбо ваного з порушенням встановл еного порядку реєстратора ро зрахункових операцій. Врахов уючи те, що гральний автомат н е є реєстратором розрахунков их операцій, з огляду на те, що його не внесено до Державног о реєстру реєстраторів розра хункових операцій, суд дійшо в висновку, що оскаржуване рі шення в описуваній частині п рийнято з порушення принципі в, визначених статтею 2 КАС Укр аїни.
Також суд не приймає поклик ання відповідача на зміст по станови КМ України «Про терм іни переведення суб'єктів пі дприємницької діяльності на облік розрахункових операці й у готівковій та безготівко вій формі із застосуванням р еєстраторів розрахункових о перацій»№ 121 від 07.02.2001, у відповід ності до якої установлено те рміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових опер ацій у готівковій та безготі вковій формі із застосування м реєстраторів розрахункови х операцій.
Поряд з цим, статтею 19 Консти туції України встановлено, щ о правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відп овідно до яких ніхто не може б ути примушений робити те, що н е передбачено законодавство м. При цьому, органи державної влади та органи місцевого са моврядування, їх посадові ос оби зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважен ь та у спосіб, що передбачені К онституцією та законами Укра їни.
Зазначена постанова за с воїм змістом є абстрактною, т а не містить конкретних зобо в' язань до суб' єктів госпо дарювання вчинити конкретну дію у встановлений строк - о бладнати автомат фіскальним пристроєм (не встановлює осо бу, яка здійснює відповідне п ереведення суб'єктів підприє мницької діяльності).
Окрім того, з аналізу норм З акону №265 та відомостей, відоб ражених у акті перевірки та п ояснень представників сторі н, судом вбачається, що гральн ий автомат сам по собі не є РРО , а є механізмом, інструментом надання послуги - проведенн я гри. У відповідності до поло жень пункту 1 частини 1 статті 2 Закону № 265 РРО у формі пристр ою або програмно-технічного комплексу призначено для реє страції розрахункових опера цій при продажу товарів (нада нні послуг), і, з огляду на вказ ане, цим і відрізняється від і грового автомата як інструме нта надання послуги.
Поряд з цим, як зазначає поз ивач з покликанням на матері али справи, операції здійсню ються з усіх ігрових автомат ів через один зареєстрований , опломбований, переведений у фіскальний режим роботи РРО . Зазначене Закон не визна чає порушенням.
Крім того, суд вважає необхі дним зазначити, що як зазначе но у листі Вищого адміністра тивного суду України від 03.07.2009 № 962/13/13-09 при вирішенні даної кате горії спорів необхідно зверт ати увагу на те, що несумісніс ть СККЕС «Фіскал»із введеним и раніше в експлуатацію грал ьними автоматами виключає мо жливість вчинення правопору шення тими суб'єктами господ арювання, чиї гральні автома ти не є сумісними з СККЕС «Фіс кал».
Так, позивач у своїй діяльно сті при наданні послуг граль них закладів використовував гральні автомати «Фаворит Д жекпот»та «Фаворит Джекпот 1 », які були надані останньому на підставі договору оренди обладнання від 25.10.2006, укладеног о з ТОВ «Фаворит-Джекпот».
При цьому, моделі гральних а втоматів «Фаворит Джекпот»в несені до реєстру в системі У крСЕПРО як гральний автомат за кодом ДКПП, ОКП 36.50.43 і дозволе ні для використання в Україн і. Автомати вироблені відпов ідно до ТУ У 36.5-33399712-001:2005. про що вида но Сертифікат відповідності , які зареєстровані в реєстрі за № UA1.003.010927-07.
На запит позивача до ТОВ «Фа ворит-Джекпот» щодо можливос ті встановлення СККЕС «Фіска л»на гральних автоматах «Фав орит Джекпот» та «Фаворит Дж екпот 1», виробником і власник ом яких є ТОВ «Фаворит-Джекпо т», останній повідомив насту пне:
«Автомат «Фаворит Дже кпот»є гральним автоматом ключового типу, тобто не обла днаний купюроприймачем та св оїм призначенням не здійснює приймання та облік грошових коштів, а виграш визначаєтьс я за сумою механічно встанов лених кредитів та розрахунок здійснюється касиром на міс ці проведення розрахунків. П ристрій керування гральним а втоматом (ігрова плата) є влас ною розробкою спеціалістів Т ОВ «Фаворит-Джекпот». На моме нт розробки не малося на меті функціонування плати з прил адами приймання грошових кош тів або жетонів, тому сучасні протоколи передачі даних за якими функціонує СККЕС «Фіс кал»не використовувалися. Зазначає, що головним при р озробці плати було зробити і якомога більш дешевою при ви готовленні. Постановка креди тів на гральних автоматах зд ійснювалася за допомогою мех анічних ключів;
автомат «Фаворит Джекпот 1» обладнаний купюроприймачем . При розробці ігрової плати с пеціалістам було поставлено на меті розробити плату з мож ливістю прийняття грошових к оштів. Інженерами був розроб лений власний протокол перед ачі даних FD-17, що в свою чергу да ло змогу застосувати його в п арі з купюроприймачем власно го виробництва NV019
обидва типи автоматів не ма ють з' єднувальних роз' ємі в для підключення до них дода ткового обладнання, тому сис тема «фіскал»не може бути те хнічно встановлена на цих ав томатах. Крім того, вказані пр истрої використовують різні несумісні протоколи передач і даних».
З вказаного суд вбачає, немо жливість встановлення систе ми фіскал на вказаних ігрови х автоматах.
Отже, суд погоджується з тве рдженням позивача про безпід ставність застосування до нь ого штрафних санкцій, в зв' я зку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволе нню.
Щодо застосування штраф них санкцій за здійснення ро зрахункових операцій без зас тосування реєстратора розра хункових операцій, суд дійшо в висновку, що в цій частині по зовні вимоги також підлягают ь задоволенню. Адже, пунктом 1 статті 17 Закону № 265 чітко встан овлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів під приємницької діяльності, які здійснюють розрахункові опе рації за товари (послуги), за р ішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фіна нсові санкції у таких розмір ах: у п'ятикратному розмірі ва ртості проданих товарів (над аних послуг), на які виявлено н евідповідність, - у разі прове дення розрахункових операці й на неповну суму вартості пр оданих товарів (наданих - посл уг), у разі непроведення розра хункових операцій через реєс тратори розрахункових опера цій, у разі нероздрукування в ідповідного розрахункового документа, що підтверджує ви конання розрахункової опера ції, або проведення її без вик ористання розрахункової кни жки.
Разом з тим, за результатом розгляду справи судом встано влено, що відповідачем в акті перевірки не встановлено та не зафіксовано наявність не відповідності сум готівкови х коштів на місті проведення розрахунків, що спростовує т вердження податкового орган у про здійснення розрахунков их операцій без застосування реєстратора розрахункових о перацій та виключає можливіс ть застосування штрафних сан кцій з цього приводу.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 9 КАС Украї ни встановлено, що суд при вир ішенні справи керується прин ципом законності, відповідно до якого органи державної вл ади, органи місцевого самовр ядування, їхні посадові і слу жбові особи зобов'язані діят и лише на підставі, в межах пов новажень та у спосіб, що перед бачені Конституцією та закон ами України.
При розгляді справи, суд пер евіряє відповідність оскарж уваного рішення принципам, в изначеним частиною 3 статті 2 К АС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС Укр аїни кожна сторона повинна д овести ті обставини, на яких г рунтуються вимоги та запереч ення, крім випадків, встановл ених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, д ій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'я зок щодо доказування правом ірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаєтьс я на відповідача, якщо в ін заперечує проти адміністр ативного позову.
Відповідач не довів суду пр авомірність прийнятого оска ржуваного рішення саме в час тині застосування штрафних с анкцій за не переведення гра льних автоматів у фіскальний режим.
Враховуючи такі обставини в їх сукупності, суд дійшов ви сновку, що позовні вимоги під лягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 - 163 Код ексу адміністративного судо чинства України, Окружний ад міністративний суд міста Киє ва,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний п озов задовольнити повністю.
Скасувати рішення Державн ої податкової інспекції у Об олонському районі міста Києв а № 0002832305 від 30.09.2009.
Відшкодувати Товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія»(04211, м. Київ , вул. Лароша Гавро, 7, кв. 32, код ЄДРПОУ 30407788) витрати зі сплати с удового збору у розмірі 3,40 грн . за рахунок Державного бюдже ту України (Головне управлін ня Державного казначейства У країни в місті Києві (01004, м. Київ , вул. Терещінківська, 11-а)).
Постанова може бути оскарж ена в порядку та строки, встан овлені статтею 186 та набирає з аконної сили в порядку та стр оки, передбачені статтею 254 Ко дексу адміністративного суд очинства України.
Cуддя О.В.Крот юк
Дата складення та підп исання постанови в повному о бсязі - 10.06.2011.
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2011 |
Оприлюднено | 29.06.2011 |
Номер документу | 16479167 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Кротюк О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні