Постанова
від 21.06.2011 по справі 10/2514
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 "21" червня 2011 р.                                                                                    

Справа № 10/2514  

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

         головуючого –

Панової І.Ю.,

         суддів –

Білошкап О.В.,

Хандуріна М.І.,

за участю представників сторін:

ПАТ АБ "Укргазбанк" – Замніуса А.Ю.,

ПП "Зорі - 2007" –Коровяковської Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" на ухвали господарського суду Черкаської області від 17.12.2010р., від 24.12.2010р. та на постанову Київського апеляційного господарського суду від 19.04.2011р. по справі №10/2514 за заявою Приватного підприємства "Зорі–2007" про визнання банкрутом Приватного підприємства "Веселка 2007",-

в с т а н о в и в:

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 17.12.2010р. порушено провадження по справі про банкрутство ПП "Веселка 2007" за заявою Приватного підприємства "Зорі–2007".

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 24.12.2010р. зобов'язано ініціюючого кредитора в 10-денний строк подати до офіційного друкованого органу повідомлення про порушення провадження у справі про банкрутство, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Новосельцева В.П., зобов'язано боржника, розпорядника майна боржника розглянути заяви кредиторів та надати на розгляд суду реєстр вимог кредиторів.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 19.04.2011р. апеляційну скаргу ПАТ АБ "Укргазбанк" залишено без задоволення, апеляційне провадження на ухвалу господарського суду Черкаської області від 17.12.2010р. припинено, ухвалу господарського суду Черкаської області від 24.12.2010р. в частині призначення розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Новосельцева В.П. залишено без змін.

В решті апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПАТ акціонерного банку "Укргазбанк" на ухвалу господарського суду Черкаської області від 24.12.2010р. у справі № 10/2514 припинено.

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, ПАТ АБ "Укргазбанк" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить ухвали господарського суду Черкаської області від 17.12.2010р., від 24.12.2010р., постанову Київського апеляційного господарського  суду від 19.04.2011р. скасувати та припинити провадження у справі про банкрутство ПП "Веселка 2007", посилаючись на порушення та неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Білошкап О.В., вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до  ч. 2 ст. 4-1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом".

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, ПП "Зорі 2007" звернулось до суду з заявою про порушення провадження по справі про банкрутство  ПП "Веселка 2007".

Грошові вимоги ініціюючого кредитора до боржника в розмірі 290128,84грн. виникли із зобов'язання боржника згідно договору поставки нафтопродуктів №01/03/08 від 01.03.2008р. та підтверджуються рішенням Постійно діючого третейського суду при Товарній біржі "Центральна універсальна біржа" від 25.06.2010р. у справі №25/04.   

Ухвалою суду першої інстанції від  17.12.2010р.  порушено провадження по справі про визнання ПП "Веселка 2007" банкрутом на підставі ст. ст. 7, 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом", призначено підготовче засідання, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника.

Апеляційний і касаційний  перегляд ухвал і постанов господарських судів здійснюється у випадках, коли можливість їх  оскарження прямо передбачена законом.

Відповідно до ст. 106 Господарського процесуального кодексу України окремо від рішення місцевого господарського суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали місцевого господарського суду у справах про банкрутство (неплатоспроможність) у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", при цьому апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.

Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено оскарження ухвали про порушення провадження у справі лише в частині призначення розпорядника майна та вжиття заходів    щодо забезпечення вимог кредиторів.

Оскільки  ПАТ АБ Укргазбанк" оскаржив  ухвалу господарського суду Черкаської області від 17.12.2010р.  в цілому,  посилаючись на безпідставність порушення справи про банкрутство, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що  апеляційне провадження по справі в частині перегляду ухвали господарського суду Черкаської області від 17.12.2010р. підлягає припиненню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом" суддя, прийнявши заяву про порушення справи про банкрутство, не пізніше ніж на п'ятий день з дня її надходження виносить і направляє сторонам та державному органу з питань банкрутства ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, в якій вказується про прийняття заяви до розгляду, про введення процедури розпорядження майном боржника, призначення розпорядника майна, дату проведення підготовчого засідання суду, яке має відбутися не пізніше ніж на тридцятий день з дня прийняття заяви про порушення справи про банкрутство, якщо інше не передбачено цим Законом, введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.

За результатами розгляду заяви кредитора та відзиву боржника у підготовчому засіданні виноситься ухвала, в якій, зокрема, визначаються:

розмір вимог кредиторів, які подали заяву про порушення справи про банкрутство;

дата складення розпорядником майна реєстру вимог кредиторів, який має бути складений та поданий до господарського суду на затвердження не пізніше двох місяців та десяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду;

дата попереднього засідання суду, яке має відбутися не пізніше трьох місяців після дати проведення підготовчого засідання суду;

дата скликання перших загальних зборів кредиторів, які мають відбутися не пізніше трьох місяців і десяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду;

дата засідання суду, на якому буде винесено ухвалу про санацію боржника, чи про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи припинення провадження у справі про банкрутство, яке має відбутися не пізніше шести місяців після дати проведення підготовчого засідання суду.

Крім того, з метою виявлення всіх кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника суддя у підготовчому засіданні виносить ухвалу, якою зобов'язує заявника подати до офіційних друкованих органів у десятиденний строк за його рахунок оголошення про порушення справи про банкрутство.  

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 24.12.2010р.  за результатами підготовчого засідання зобов'язано ініціюючого кредитора в 10-денний строк подати до офіційного друкованого органу повідомлення про порушення провадження у справі про банкрутство, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Новосельцева В.П., зобов'язано боржника, розпорядника майна боржника розглянути заяви кредиторів та надати на розгляд суду реєстр вимог кредиторів.

Залишаючи без змін ухвалу підготовчого засідання в частині  призначення розпорядника майна  боржника  арбітражного керуючого Новосельцева В.П., суд апеляційної інстанції послався на відсутність доказів невідповідності   даної кандидатури  вимогам ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом".

Припиняючи  апеляційне провадження  за апеляційної скаргою   ПАТ АБ "Укргазбанк"  на   ухвалу господарського суду Черкаської області від 24.12.2010р. в іншій  частині на підставі  п. ч. 1 ст. 80 ГПК України, суд апеляційної інстанції виходив з того, що ухвала в частині зобов’язання заявника подати до офіційних друкованих органів у десятиденний строк за його рахунок оголошення про порушення справи про банкрутство оскарженню не підлягає.

Крім того, суд апеляційної інстанції  переглянувши ухвалу підготовчого засідання прийшов до висновку про наявність підстав для порушення провадження по справі про банкрутство ПП "Веселка 2007", які підтверджені належними доказами безспірності вимог  ініціюючого кредитора у розмірі 290128,84 грн.  тримісячний строк  погашення яких минув та прийняття судового рішення за результатами підготовчого засідання.

Однак з такими висновками судів попередніх інстанцій погодитись не можна з огляду на наступне.

Основне завдання підготовчого засідання  суду полягає в з'ясуванні ознак неплатоспроможності боржника, розміру вимог кредитора (кредиторів),  їх безспірність, наявність чи відсутність    перешкод    подальшому   руху справи  про банкрутство.

В першу чергу всі зазначені умови оцінюються судом при прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство, остаточна ж оцінка надається безпосередньо  в підготовчому засіданні.

Відповідно до п.4 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом" в підготовчому засіданні суд оцінює подані документи, заслуховує пояснення сторін, розглядає обґрунтованість заперечень боржника.

У підготовчому засіданні суд має перевірити наявність ознак неплатоспроможності боржника,  розмір вимог кредитора (кредиторів), їх безспірність.

Виходячи з того, що ухвала про порушення справи про банкрутство  не підлягає оскарженню, Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом" надає можливість оскаржити обґрунтованість  порушення справи про банкрутство   боржника лише за результатами підготовчого засідання.

Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"  справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів)  до боржника  сукупно складають не менше трьохсот мінімальних  розмірів заробітної плати, як не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо    інше не передбачено цим  Законом.

Статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що безспірні вимоги кредиторів  -  вимоги  кредиторів,  визнані боржником,  інші  вимоги  кредиторів, підтверджені   виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Таким чином, безспірність вимог    кредитора за грошовими зобов'язаннями та щодо виплати заборгованості із заробітної плати підтверджується виконавчими документами, виключний перелік яких передбачено у статті 3 Закону України "Про виконавче провадження".

Суд апеляційної інстанції в своїй постанові зазначив, що на підставі рішення постійно діючого третейського суду при Товарній біржі "Центральна універсальна біржа" від 25.06.2010р. було видано наказ про стягнення 290128,84 грн. та відкрито виконавче провадження згідно постанови про відкриття виконавчого провадження від 11.11.2010р.

Однак, ні суд першої, ні суд апеляційної інстанції не звернули уваги на те, що при зверненні до суду з заявою про визнання боржника банкрутом ініціюючий кредитор не надав доказів звернення до виконавчої  служби  (постанови про відкриття виконавчого провадження).

Крім того, судами не було перевірено фактичного виконання судового рішення,   враховуючи, що відповідно до листа Соснівського відділу ДВС Черкаського міського управління юстиції від 07.12.2010р. в ході виконання рішення винесено постанову про арешт коштів боржника, надано розпорядження про списання коштів з рахунку боржника, направлено запити з метою виявлення майна боржника.

Також судами належним чином не перевірено, чи прострочив  боржник тримісячний строк виконання свого зобов'язання перед ініціюючим  кредитором.

Таким чином, суд першої інстанції у підготовчому засіданні не перевірив ознаки неплатоспроможності боржника,  безспірність вимог ініціюючого кредитора та прийшов до передчасного висновку  про   подальший рух справи.

Суд апеляційної    інстанції на вказані порушення вимог ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або  визнання його банкрутом" уваги не звернув.

Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що оскаржувані судові  рішення прийняті без повного та всебічного дослідження  всіх  суттєвих  обставин справи, у зв'язку з чим  вони підлягають частковому скасуванню, а справа направленню на розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді справи суду належить врахувати вищевикладене, більш повно та всебічно перевірити дійсні обставини справи, дати належну оцінку зібраним по справі доказам, доводам та запереченням сторін і в залежності від встановленого та вимог закону постановити законне та обґрунтоване рішення.

На підставі викладеного та керуючись статтями 1115, 1117, 1119-11111  ГПК України, Вищий господарський суд України –

П О С Т А  Н О В И В:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства акціонерний банк "Укргазбанк" задовольнити частково.

Ухвалу господарського суду Черкаської області від 24.12.2010р. скасувати. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 19.04.2011р. скасувати в частині  залишення без змін ухвали господарського суду Черкаської області від 24.12.2010р. у справі №10/2514 щодо призначення розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Новосельцева В.П. та припинення апеляційного провадження в решті за апеляційною скаргою ПАТ АБ "Укргазбанк" на ухвалу господарського суду Черкаської області від 24.12.2010р.  

В іншій частині постанову Київського апеляційного господарського суду від 19.04.2011р.  у справі №10/2514 залишити без змін.

Справу №10/2514 направити на розгляд до господарського суду Черкаської області.

Головуючий:

Панова І.Ю.

Судді:

Білошкап О.В.

Хандурін М.І.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення21.06.2011
Оприлюднено02.07.2011
Номер документу16529773
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/2514

Ухвала від 17.08.2011

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Хабазня Ю.А.

Ухвала від 25.07.2011

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Хабазня Ю.А.

Постанова від 19.04.2011

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Сотніков С.В.

Постанова від 21.06.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Білошкап О.В.

Ухвала від 14.06.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Білошкап О.В.

Ухвала від 30.05.2011

Господарське

Вищий господарський суд України

Білошкап О.В.

Ухвала від 24.02.2011

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Шумко В.В.

Ухвала від 16.02.2011

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Шумко В.В.

Рішення від 02.06.2008

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Шумко В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні