ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" червня 2011 р.
Справа № 6/17-1884-2011
за позовом Публічного акціонерного товариства „УкрСиббанк”
до Малого приватного підприємства „Фірма „Аліас”
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1
про стягнення 1 949 688 грн. 96 коп.
Суддя Демешин О. А.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2 - довіреність
від відповідача: не з`явився
від третьої особи: не з`явився
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство „УкрСиббанк” (далі позивач) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Малого приватного підприємства „Фірма „Аліас” (далі –відповідач) про стягнення 1 949 688 грн. 96 коп. заборгованості, з яких 908 471 грн. 21 коп. –заборгованість за кредитним договором № 2664-08 ОФ МК (10907892000) від 09.06.2005 року та 1 041 217 грн. 75 коп. –заборгованість за кредитним договором № 243 МК Ф (10607374000) від 07.06.2006 року.
07.06.2011 року суд залучив до участі у справі ОСОБА_1, в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Відповідач відзиву на позов не надав, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до змін до установчих документів, які зареєстровані у Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 18.12.2009 р.. здійснених на виконання вимог Закону України „Про акціонерні товариства” від 17.09.2008 р. за № 5 і 4-VI, АКІБ „УкрСиббанк” перейменоване на Публічне акціонерне товариство „УкрСиббанк”, скорочено - АТ „УкрСиббанк”.
09.06.2005 року між позивачем (Банк) та ОСОБА_1 (позичальник) укладено Кредитний договір № 2664-08 ОФ МК (10907892000), згідно з яким позивач надав третій особі по справі кредит (грошові кошти) в сумі 79 000,00 дол. США строком з 10 червня 2005 р. по 10 червня 2012 р. За користування кредитними коштами процентна ставка встановлена в розмірі 13 % річних.
Відповідно до положень Кредитного договору 1 Позичальник зобов'язався повертати отриманий кредит, сплачувати нараховані відсотки та комісію у встановлені строки.
Згідно з пунктом 4.1. Кредитного договору 1 Позичальник зобов'язався використовувати кредит на зазначені в договорі цілі і забезпечити повернення отриманого кредиту і сплату нарахованих процентів та комісій у встановлені договором терміни.
Терміни сплати кредиту та процентів встановлені пунктом 1.2., 1.3. Кредитного договору 1, згідно з якими Позичальник зобов'язався кожного місяця сплачувати встановлені договором суми по погашенню кредиту.
Однак, Позичальником встановлені Договором терміни повернення наданого йому кредиту (основної суми) та терміни сплати відсотків за кредит не дотримуються.
Наданий кредит за вказаним Кредитним договором забезпечений порукою юридичної особи Малого приватного підприємства „ФІРМА „АЛІАС” (відповідач), про що 09.06.2005 року між Позивачем та Відповідачем укладено договір поруки № 2664-08 ОФ МК. (договір поруки 1)
На аналогічних умовах, за Кредитним договором № 243 МК Ф (10607374000) від 07.06.2006 року АТ „УкрСиббанк” надав ОСОБА_1 кредит (грошові кошти) в сумі 78 700,00 (сімдесят вісім тисяч сімсот) дол. США строком з 7 червня 2006 р. по 7 червня 2017 р.
Однак, Позичальником встановлені Договором терміни повернення наданого йому кредиту (основної суми) та терміни сплати відсотків за кредит не дотримуються.
Наданий кредит за Кредитним договором 243 МК Ф забезпечений порукою юридичної особи: Малого приватного підприємства „ФІРМА „АЛІАС” (відповідач), про що 07.06.2006 року між Позивачем та Відповідачем укладено договір поруки № 243 (договір поруки 2)
Відповідно до п. 1 ст. 509 ЦК України зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до п.1 ст. 1048 Цивільного кодексу України, розмір і порядок отримання процентів за договором позики встановлюється договором. Правила ст. 1048 ЦК поширюються й на кредитні правовідносини (п. 2 ст. 1054 ЦК).
Згідно зі ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 345 Господарського кодексу України, кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов'язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов'язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.
Згідно ч. 1 ст. 348 ГК України, банк здійснює контроль за виконанням умов кредитного договору, цільовим використанням, своєчасним і повним погашенням позички в порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до ст. 611 ЦК України - у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 553 ЦК України Поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого зобов'язання, а також відповідає перед кредитором за порушення зобов'язань боржником.
Згідно з пунктами 1.3. вказаних Договорів поруки Поручитель (Відповідач) відповідає перед Кредитором (Позивачем) у тому ж обсязі, що й Позичальник, у тому числі за повернення основної суми боргу, відсотків, комісій за користування кредитом, відшкодування можливих збитків, за сплату пені та інших штрафних санкцій, зазначених в Кредитному договорі 1, 2. Згідно з пунктом 1.4. відповідальність Поручителя і Позичальника є солідарною.
Ці пункти Договорі поруки цілком відповідають ст. 554 ЦК України, в якій зазначено, що при порушенні боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не передбачена додаткова (субсидіарна) відповідальність поручителя.
Згідно з п. 1.5. Договорів поруки причини невиконання Позичальником своїх зобов'язань за кредитним договором ніяким чином не можуть впливати на виконання Поручителем зобов'язань по даному договору.
Відповідно до пункту 2.2. Договорів поруки у випадку невиконання Позичальником своїх зобов'язань за кредитним договором, кредитор має право пред'явити свої вимоги безпосередньо до Поручителя, які є обов'язковими до виконання. Однак, взяті на себе зобов'язання за договором поруки Відповідачем також не виконані.
Згідно з п. 5.5. Кредитних договорів у випадку невиконання або неналежного виконання Позичальником своїх зобов'язань за даним договором, Банк має право вимагати дострокового повернення кредиту та нарахованих процентів, комісій у порядку, встановленому розділом 11 Кредитних договорів. Позичальник зобов'язується достроково повернути отриманий кредит та плату за кредит у встановлений заново термін у повному обсязі. Новий термін повернення кредиту та плати за кредит згідно вимоги Банку вважається таким, що настав на 32 (тридцять другий) календарний день з дати одержання Позичальником повідомлення про дострокове повернення кредиту від Банку. При цьому, у випадку неотримання Позичальником вимоги про дострокове повернення кредиту від Банку протягом 40 (сорока) календарних днів з дати направлення повідомлення (вимоги) Банку, термін повернення кредиту вважається таким, що настав на 41 (сорок перший) календарний день від дати відправлення Позичальнику повідомлення (вимоїн) про дострокове повернення кредиту.
Враховуючи вищевикладене, 25.10.2010 року позивач направив відповідачу письмову вимогу про дострокове повернення кредиту та сплати за кредит у повному обсязі.
Повідомлення про отримання письмової вимоги відповідачем на день подання позовної заяви Банку повернуто. Таким чином встановлений заново термін повернення кредиту настав на 41 (сорок перший) календарний день з дати відправлення повідомлення про дострокове повернення кредиту.
Згідно з положеннями статей 530, 612, 625 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у термін, встановлений договором або законом.
Однак, Позичальником та Відповідачем встановлені Договорами терміни повернення наданих Позичальнику кредитів (основної суми) та терміни сплати відсотків за кредит не дотримуються.
Пунктом 1.2. Договору поруки 1 встановлено, що Поручителю добре відомі усі умови Кредитного договору, укладеного між Кредитором та Позичальником, в тому числі: сума кредиту -79 000,00 дол. США; термін повернення кредиту - згідно графіка погашення кредиту, якщо тільки не буде застосовано інший термін повернення кредиту, відповідно до кредитного договору; процентна ставка - 13,0 % річних; термін і порядок сплати процентів - до 10-го числа кожного місяця; штрафні санкції - згідно з умовами Кредитного договору; інші умови - згідно з Кредитним договором.
Через невиконання Відповідачем своїх зобов'язань за Кредитним договором № 2664-08 ОФ МК (10907892000) від 09.06.2005 року загальний розмір заборгованості Відповідача перед Позивачем на 07.04.2011 року становить 908 471,21 грн. (дев'ятсот вісім тисяч чотириста сімдесят одна гри. 21 коп.), що в еквіваленті по курсу НБУ (7,964700000) складає 114 062,20 дол. США (сто чотирнадцять тисяч шістдесят два дол. США 20 цнт.), які складаються з:
- суми заборгованості за кредитом - 482 964,43 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 60 638,12 дол. США;
- суми заборгованості по процентам за користування кредитом - 223 219,40 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 28 026,09 дол. США;
- суми пені за несвоєчасне погашення заборгованості за кредитом - 121 960,99 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 15 312,69 дол. США;
- суми пені за несвоєчасне погашення заборгованості по процентам - 80 326,39 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 10 085,30 дол. США.
Пунктом 1.2. Договору поруки 2 встановлено, що Поручителю добре відомі усі умови Кредитного договору, укладеного між: Кредитором та Позичальником, в тому числі: сума кредиту -78 700,00 дол. США; термін повернення кредиту —07 червня 2017 року,, якщо тільки не буде застосовано інший термін повернення кредиту, відповідно до кредитного договору; процентна ставка - 14 % річних; термін і порядок сплати процентів - до 10-го числа кожного місяця; штрафні санкції -згідно з умовами Кредитного договору; інші умови - згідно з Кредитним договором.
Через невиконання Відповідачем своїх зобов'язань за Кредитним договором № 243 МК Ф (10607374000) від 07.06.2006 року загальний розмір заборгованості Відповідача перед Позивачем на 07.04.2011 року становить 1 041 217,75 грн. (один мільйон сорок одна тисяча двісті сімнадцять грн. 75 коп.), ЩО в еквіваленті по курсу НБУ (7,964700000) складає 130 729,06 дол. США (сто тридцять тисяч сімсот двадцять дев'ять дол. США 06 цнт.), які складаються з:
- суми заборгованості за кредитом - 579 320,02 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 72 735,95 дол. США;
- суми заборгованості по процентам за користування кредитом - 287 020,63 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 36 036,59 дол. США;
- суми пені за несвоєчасне погашення заборгованості за кредитом - 72 207,57 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 9 065,95 дол. США;
- суми пені за несвоєчасне погашення заборгованості по процентам 102 669,53 грн., що в еквіваленті по курсу НБУ становить 12 890,57 дол. США.
З огляду на наведене, суд вважає позовні вимоги, обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що відповідають вимогами чинного законодавства України.
На підставі викладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з покладенням на відповідача витрат по сплаті державного мита та послуг на ІТЗ судового процесу.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Малого приватного підприємства „ФІРМА „АЛІАС” (вул. Леніна, буд. 23, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, 67700, код - 24771096) на користь Публічного акціонерного товариства „УкрСиббанк” (пр. Московський, 60, м. Харків, 61050, кореспондентський рахунок 32009100100 в УНБУ в Харківській області, МФО 351005, код - 09807750) заборгованість за Кредитним договором № 2664-08 ОФ МК (10907892000) від 09.06.2005 року в сумі 908471 гривню 21коп. грн.; заборгованість за Кредитним договором № 243 МКФ (10607374000) від 07.06.2006 року в сумі 1041217 гривню75коп..; 19496гривень 89коп. держмита та 236 гривень витрат за ІТЗ судового процесу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Демешин О.А.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2011 |
Оприлюднено | 05.07.2011 |
Номер документу | 16531360 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Демешин О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні