Рішення
від 04.05.2011 по справі 5013/227/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

5013/227/11

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

      ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

 "04" травня 2011 р.Справа № 5013/227/11

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Змеула О.А. розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛПОС"

до: приватної виробничо-комерційної фірми "Сибіряк"

про повернення орендованого майна та стягнення 45985,00 грн.,  

представники сторін не з'явилися.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕЛПОС" звернулося до господарського суду з позовною заявою, яка містить три позовні вимоги до приватної виробничо-комерційної фірми "Сибіряк":

зобов'язати відповідача повернути орендоване майно а саме, РОS-термінали моделі МР-50 згідно акта приймання-передачі;

стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати з урахуванням встановленого індексу інфляції в розмірі 42047,26 грн. та пеню в розмірі 5657,50 грн., а всього 47704,76 грн.

Ухвалою господарського суду від 23.02.2011 року зазначену позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі, сторін зобов'язано надати необхідні документи та забезпечити явку в судове засідання своїх повноважних представників.

Відповідач належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, що засвідчено повідомленнями про вручення поштового відправлення, зокрема, №0035680 (а.с. 62), №0038770 (а.с.74), але не надав суду відзиву на позовну заяву.

Згідно ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши справу за наявними в ній матеріалами, оцінивши подані позивачем докази, господарський суд встановив наступні обставини.  

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕЛПОС" свої позовні вимоги мотивує наступним. 22 липня 2009 року між ТОВ "ЕЛПОС" (позивач) та ПВКФ "Сибіряк" (відповідач) був укладений договір оренди обладнання № 32-0 (далі - договір оренди). Згідно умов договору оренди позивач передав відповідачу у строкове платне володіння і користування РОS-термінали моделі МР-50 в кількості 318 штук, що підтверджується актом прийому передачі.

Розмір щомісячної орендної плати складає 10 грн. за один РОS-термінал і сплачується не пізніше 15 числа за попередній розрахунковий місяць. Термін оренди становить 12 (дванадцять) місяців з можливим автоматичним пролонгуванням.

Згідно умов договору підставою для дострокового розірвання Договору зі сторони позивача є невиконання відповідачем зобов'язання своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату. Остання оплата відповідачем була зроблена 28 січня 2010 р., що підтверджено банківськими виписками з поточного рахунку (а.с.38-56).

24 грудня 2010 року позивачем був відправлений лист на адресу відповідача з повідомленням про розірвання договору оренди обладнання №32-0 від 22 липня 2009 р., вимогою негайного повернення обладнання та сплату орендної плати за весь час прострочення. Отримання даного листа відповідачем підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 28 грудня 2010 р.

Відповідно до ст. 782 ЦК України - наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.

Отже, вимога позивача про витребування орендованого майна ґрунтується на тому, що відповідач порушив вказану норму Закону і по сьогоднішній день відмовляється повернути орендоване майно.

Після винесення господарським судом у судовому засіданні 07.04.2011 року ухвали про відкладення розгляду справи на 04.05.2011 року на адресу господарського суду від позивача 04.05.2011 року надійшла заява про уточнення позовних вимог від 28.04.2011 року наступного змісту.

В зв'язку із відмовою відповідача розірвати договір оренди № 32-0 від 27 липня 2009 р. за згодою сторін та перерахунком розміру пені з урахуванням подвійної облікової ставки НБУ, вважаємо за необхідне уточнити свої позовні вимоги до приватної виробничо-комерційної фірми "Сибіряк", а саме:

1) розірвати договір оренди обладнання № 32-0 від 27 липня 2009 р.;

2) зменшити розмір позовних вимог.

У заяві про уточнення позовних вимог зазначені наступні позовні вимоги:

Розірвати договір оренди обладнання №32-0 від 27 липня 2009 р.

Стягнути з приватної виробничо-комерційної фірми "Сибіряк" на користь ТОВ "ЕЛПОС" суму основного боргу у розмірі 38 160, 00 грн., пеню з урахуванням подвійної облікової ставки НБУ у розмірі 3223,74 грн., інфляційне збільшення заборгованості у розмірі 3 887,26 грн.

Стосовно заяви про уточнення позовних вимог господарський суд виходить з наступного.

За приписами статті 22 ГПК України позивач  вправі  до  прийняття  рішення  по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.

До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Отже, лише до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви, при цьому одночасно змінювати предмет та підставу позову позивач не має права.

Проте, вже після початку розгляду справи по суті, оскільки представник позивача надавав у судовому засіданні пояснення по суті спору, позивач надіслав господарському суду заяву про зміну однієї з вимог, а саме, вимогу про зобов'язати відповідача повернути орендоване майно РОS-термінали моделі МР-50 змінив на вимогу про розірвання договору оренди обладнання №32-0 від 27 липня 2009 р. При цьому за цією вимогою позивач також змінив і підставу цієї вимоги, яка ґрунтується на тому, що відповідач відмовляється розірвати договір оренди за згодою сторін.

Таким чином, господарським судом має розглядатися вимога про зобов'язання відповідача повернути орендоване майно - РОS-термінали моделі МР-50, заява позивача в частині зміни одночасно предмету і підстав цієї вимоги на вимогу про розірвання договору оренди та підставу цієї вимоги залишається без розгляду.

Оскільки позивач має право зменшити розмір позовних вимог, то господарським судом заява в частині зменшення розміру позовних вимог приймається до розгляду. Отже, судом  розглядаються вимоги про стягнення з приватної виробничо-комерційної фірми "Сибіряк"  основного боргу у розмірі 38 160, 00 грн., пені в розмірі 3 223, 74 грн. та втрат від інфляції у розмірі 3 887,26 грн.

22 липня 2009 року між ТОВ "ЕЛПОС" та ПВКФ "Сибіряк" був укладений договір оренди обладнання № 32-0. Згідно умов договору оренди позивач передав відповідачу у строкове платне володіння і користування РОS-термінали моделі МР-50 в кількості 318 штук, що підтверджується актом прийому передачі обладнання.

За умовами договору (п. 3.1.) строк договору оренди становить 12 місяців з дати підписання акта прийому передачі.

Розмір орендної плати складає 10 грн. за один календарний місяць за один РОS-термінал і сплачується не пізніше 15 числа за попередній розрахунковий місяць. Термін оренди становить 12 (дванадцять) місяців з можливим автоматичним пролонгуванням. Заяви сторін про припинення договору або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору відсутні.

Отже, відповідно приписів частини 4 ст. 284 Господарського кодексу України, за відсутності заяв сторін про припинення договору або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Із зазначеного слідує, що договір оренди вважається продовженим до 22 липня 2011 року.   

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (частина 1 статті 762 Кодексу).

Згідно статті 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.

Відповідно до частини 3 статті 291 Господарського кодексу України договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу.

Статтею 188 ГК України встановлено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Таким чином, договір оренди, який укладений між суб'єктами господарювання, може бути розірваний лише за згодою сторін, або в судовому порядку. Такий договір оренди не може бути розірваний в односторонньому порядку.

Оскільки договір оренди між сторонами не розірваний в установленому порядку господарським судом, то відсутні підстави для задоволення вимоги про зобов'язання відповідача повернути орендоване майно, а саме, РОS-термінали моделі МР-50, оскільки зобов'язання сторін за договором оренди не є припиненими.

Позивач має право звернутися до господарського суду з позовною заявою, в якій може об'єднати позовні вимоги про розірвання договору оренди та повернення орендованого майна. Якщо договір оренди буде розірваний в судовому порядку, то ця обставина буде підставою для витребування позивачем від відповідача переданого в оренду майна.

Відповідно частини 1 ст. 286 Господарського кодексу України, орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.   

Відповідач не виконував свого обов'язку щодо своєчасного та в повному обсязі внесення орендної плати. Відповідач не подав доказів внесення на користь позивача спірної суми орендної плати за 12 місяців - з січня 2010р. по січень 2011 року, тому вимога про стягнення боргу з орендної плати в сумі 38160 грн. є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.

Згідно ч. 1-2 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

У відповідності з п. 9.3 договору оренди за несвоєчасне внесення орендної плати орендар сплачує орендодавцю пеню у розмірі 1 відсотка від суми боргу за кожний день прострочення.

Між тим, у відповідності до частини 2 ст. 343 Господарського кодексу України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.

Отже, розмір пені встановлюється за згодою сторін, але він не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.

Водночас, відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Пеня за прострочення внесення орендної плати за черговий місяць може обчислюватися лише за період шість місяців від дня настання строку платежу, тобто з 15 числа місяця, що слідує за розрахунковим місяцем. Обчислення пені після спливу шести місяців припиняється.  

Позовну заяву подано 16 лютого 2011 року відповідно календарного штемпеля на конверті (а.с. 23), тому розрахунок пені проводиться по 15 лютого 2011 року включно.  

При здійсненні обчислення пені позивачем не враховано вимоги чинного законодавства щодо строків нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання грошового зобов'язання, тому розрахунок пені обчислюється господарським судом.

Таким чином, пеня за прострочення внесення щомісячної орендної плати в розмірі 3180 грн.: за січень 2010р. за період з 16.02.10 по 15.08.10 становить 308,02 грн.;

за лютий 2010р. за період з 16.03.10 по 15.09.10 становить 298,52 грн.;

за березень 2010р. за період з 16.04.10 по 15.10.10 становить 283,67 грн.;

за квітень 2010р. за період з 16.05.10 по 15.11.10 становить 271,95 грн.;

за травень 2010р. за період з 16.06.10 по 15.12.10 становить 258,14 грн.;

за червень 2010р. за період з 16.07.10 по 15.01.11 становить 251,74 грн.;

за липень 2010р. за період з 16.08.10 по 15.02.11 становить 248,47 грн.;

за серпень 2010р. за період з 16.09.10 по 15.02.11 становить 206,61 грн.;

за вересень 2010р. за період з 16.10.10 по 15.02.11 становить 166,10 грн.;

за жовтень 2010р. за період з 16.11.10 по 15.02.11 становить 124,23 грн.;

за листопад 2010р. за період з 16.12.10 по 15.02.11 становить 83,72 грн.;

за грудень 2010р. за період з 16.01.10 по 15.02.11 становить 41,86 грн.

Таким чином, позовна вимога про стягнення пені підлягає задоволенню частково на загальну суму 2543,03 грн.

Положеннями статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У зв'язку з цим, грошовими зобов'язаннями боржника перед кредитором є грошова сума, що визначена з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох процентів річних.

Інфляційні втрати пов'язані з інфляційними процесами в державі, за своєю правовою  природою є компенсацією за понесені збитки, спричинені знеціненням грошових коштів, а три проценти річних - платою за користування коштами, що не були своєчасно сплачені боржником.

Втрати позивача від інфляції внаслідок прострочення відповідачем внесення орендної плати в щомісячному розмірі - 3180 грн., за період з січня 2010 р. по січень 2011 р. включно складають 1850,56 грн., виходячи з наступного розрахунку:

борг з орендної плати за січень 2010р. (3180 грн.) з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. становить  3441,98 грн.;   

борг за лютий 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. - 3377,80 грн.;

борг за березень 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. - 3347,07 грн.;

борг за квітень 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. - 3357,74 грн.;

борг за травень 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. - 3378,01 грн.;

борг за червень 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. -  3391,58 грн.;

борг за липень 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. -  3398,37 грн.;

борг за серпень 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. -  3358,08 грн.;

борг за вересень 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. - 3263,44 грн.;

борг за жовтень 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. -  3247,20 грн.;

борг за листопад 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. - 3237,49 грн.;

борг за грудень 2010 р. з урахуванням індексу інфляції по січень 2011 р. -  32211,80 грн.

Отже, загальний розмір заборгованості з орендної плати (за 12 місяців) з урахуванням встановленого індексу інфляції складає суму 40010,56 грн.  

З огляду на викладене вище позовні вимоги про стягнення втрат від інфляції та пені підлягають задоволенню частково.

Відповідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

                                                           ВИРIШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з приватної виробничо-комерційної фірми "Сибіряк" (місцезнаходження: 25006, м. Кіровоград, вул. Космонавта Попова, 9, корп. 2, кв. 109, ідентифікаційний код 23232598) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛПОС" (місцезнаходження: 04210, м. Київ, вул. Мате Залки, 1/12, ідентифікаційний код 34427923):

основну заборгованість з орендної плати у розмірі 38160 грн., втрати від інфляції в розмірі 1850,56 грн., пеню в розмірі 2543,03 грн.;

судові витрати у справі на державне мито в розмірі 425,53 грн. та інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

У задоволенні вимоги про зобов'язання приватної виробничо-комерційної фірми "Сибіряк" повернути РОS-термінали моделі МР-50 відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.

Суддя                                                                                    О.А. Змеул

  

Повне рішення складено 10.05.2011

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення04.05.2011
Оприлюднено15.07.2011
Номер документу16923002
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5013/227/11

Рішення від 04.05.2011

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Змеул О.А.

Ухвала від 07.04.2011

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Змеул О.А.

Ухвала від 16.03.2011

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Змеул О.А.

Ухвала від 23.02.2011

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Змеул О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні