ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" липня 2011 р.
Справа № 22/84б
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого
суддів
Міщенка П.К. (доповідач),
Заріцької А.О.
Поліщука В.Ю.
розглянувши
касаційні скарги
Ліквідатора ТОВ "Схід-Авто-Лайн"
Альошкіна С.В., Голови ліквідаційної комісії
ТОВ "Схід-Авто-Лайн" Страхова О.В.
на постанову
Донецького апеляційного господарського суду від 04.05.2011 року
у справі
господарського суду
за заявою боржника
№ 22/84б
Луганської бласті
ТОВ "Схід-Авто-Лайн"
про
визнання банкрутом
Представники сторін участь у судовому засіданні не взяли, про час і місце судового засідання були повідомлені вчасно і належним чином.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Луганської області від 24.03.2011р. у справі № 22/84б затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута –ТОВ "СХІД-АВТО-ЛАЙН". Ліквідовано банкрута –ТОВ "СХІД-АВТО-ЛАЙН", як юридичну особу. Припинено провадження у справі та скасовано мораторій на задоволення вимог кредиторів. Зобов'язано Головне управління статистики у Луганській області - виключити банкрута із Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та Державного реєстратора Луганської міської ради - в порядку ст. 39 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" провести державну реєстрацію припинення юридичної особи –ТОВ "СХІД-АВТО-ЛАЙН".
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 04.05.2011 року (колегією суддів у складі: головуючий М'ясищева А.М., суддів Москальової І.В., Склярук О.І.) ухвалу господарського суду Луганської області від 24.03.2011р. у справі №22/84б скасовано, провадження у справі №22/84б припинено, зобов'язано державного реєстратора за місцезнаходженням юридичної особи відмінити державну реєстрацію припинення ТОВ “СХІД-АВТО-ЛАЙН" відповідно до ухвали господарського суду Луганської області від 24.03.2011р.
Не погоджуючись з прийнятою постановою суду апеляційної інстанції, Ліквідатор ТОВ "Схід-Авто-Лайн" Альошкін С.В. та голова ліквідаційної комісії ТОВ "Схід-Авто-Лайн" Страхов О.В., звернулися до Вищого господарського суду України з касаційними скаргами, в яких просять скасувати постанову Донецького апеляційного господарського суду від 04.05.2011 року та залишити в силі ухвалу господарського суду Луганської області від 24.03.2011р., посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, які регулюють процедуру визнання боржника банкрутом, а саме: ст.ст. 40, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Переглянувши в касаційному порядку винесені у справі судові акти, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.
За заявою боржника на підставі ст. 51 Закону України 29.11.2010р. порушено справу про банкрутство ТОВ "СХІД-АВТО-ЛАЙН" м. Луганськ.
Постановою господарського суду Луганської області від 23.12.2010р., боржника –ТОВ "СХІД-АВТО-ЛАЙН" м. Луганськ, визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Альошкіна С.В., на якого покладено відповідні обов'язки та повноваження по проведенню ліквідаційної процедури, у тому числі щодо подання до суду звіту про свою роботу та - ліквідаційного балансу банкрута згідно вимог ст. ст. 32, 51 Закону.
Ліквідатор Альошкін С.В., за супровідним листом б/н від 22.02.2011р., надав до суду звіт про проведення ліквідаційної процедури від 21.02.2011р. та ліквідаційний баланс банкрута ТОВ "СХІД-АВТО-ЛАЙН" м. Луганськ, за станом на 18.02.2011р., а також інші матеріали, які свідчать про вжиті ним заходи під час здійснення ліквідаційної процедури, відповідно до вимог ст. ст. 32, 51 Закону.
У зв'язку з відсутністю майна у боржника господарський суд дійшов вірного висновку, що грошові вимоги кредиторів вважаються погашеними та з огляду на приписи ст. 32 вищеназваного Закону за результатами розгляду ліквідаційного балансу та звіту ліквідатора обґрунтовано затвердив їх та прийняв рішення про ліквідацію банкрута.
Місцевий господарський суд, ухвалою затверджуючи звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута –ТОВ "СХІД-АВТО-ЛАЙН", та припиняючи провадження у справі, посилався на те, що за банкрутом на праві власності не зареєстровано нерухомого майна, транспортних засобів, земельних ділянок, сільськогосподарської та тракторної техніки, це підтверджується: довідками Міського комунального підприємства бюро технічної інвентаризації м. Луганськ № 15/43-827 від 16.03.2011р.; Відділу РЕР м. Луганськ (підпорядкованого УДАІ ) ГУМВС в Луганській області вих. №11/14-9 від 05.01.2011р.; Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів №0157 від 13.01.2011р.; Управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області №4-3-10/60 від 12.01.2011р. та Інспекції Державного технічного нагляду Луганської обласної державної адміністрації № 1-24/14 від 10.01.2011р.
Проте, з такими висновками місцевого господарського суду правомірно не погодився суд апеляційної інстанції на підставі наступного.
Відповідно до частини 1 статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
За частиною 4 статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк за явлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з частиною 1 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (частина 3 статті 110 ЦК України).
Частиною 1 статті 111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Зі змісту частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України.
З матеріалів справи вбачається, що голова ліквідаційної комісії боржника звернувся до господарського суду із заявою про банкрутство за правилами ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з порушенням строку, передбаченого частиною 4 статті 105 ЦК України.
Крім того, у заяві про банкрутство TOB "СХІД –АВТО - ЛАЙН" відсутні відомості про те, чи повідомлявся орган державної податкової служби про ліквідацію вказаного підприємства у встановленому законом порядку, а також відсутні докази розміщення в друкованих засобах масової інформації повідомлення про припинення даної юридичної особи відповідно до частини 4 статті 105 ЦК України. Такими друкованими засобами масової інформації є бюлетень державної реєстрації. Однак в газеті ”Експрес-клуб“ № 47 від 17.11.2010р. розміщено оголошення про ліквідацію ТОВ "СХІД-АВТО-ЛАЙН" м. Луганськ.
Відповідно до частини 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Дослідження вказаних обставин має істотне значення для правильного вирішення справи, проте місцевий господарський суд на них уваги не звернув, залишивши без належної правової оцінки.
Колегія суддів Вищого господарського суду України наголошує, що вказані докази повинні бути надані заявником господарському суду на момент порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою, яка передбачена ст.ст.47-49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", можливість витребування судом вказаних документів після порушення провадження у справі про банкрутство, на відміну від позовного провадження, спеціальним Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", не передбачена.
Відповідно до вимог ГПК України та Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" порушення господарськими судами провадження по справі про банкрутство, можливе при наявності певного предмету спору, в іншому випадку, при відсутності предмету спору, провадження по справі підлягає припиненню.
Стаття 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не містить вичерпного переліку підстав припинення провадження по справі про банкрутство.
Отже, вірними є висновки суду апеляційної інстанції про скасування ухвали господарського суду та припинення провадження у справі на підставі п. 1-1 частини 1 статті 80 ГПК України, як таке, що порушено необґрунтовано.
Доводи касаційних скарг не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, які викладені в оскаржуваній постанові.
Колегія суддів касаційного суду зазначає, що правовий статус ДПІ визначається, як уповноваженого державою органу щодо справляння податків та веденню обліку платників податків і зборів. З доводами про можливість порушення прав податкового органу в процедурах банкрутства, як такого, що веде облік платників податків, погодився Верховний Суд України у Постанові від 06.06.2006 року у справі №Б48/12-05.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, підстав для скасування постанови Донецького апеляційного господарського суду від 04.05.2011 р. у справі №22/84б не вбачається.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В:
Касаційні скарги Ліквідатора ТОВ "Схід-Авто-Лайн" Альошкіна С.В. та Голови ліквідаційної комісії ТОВ "Схід-Авто-Лайн" Страхова О.В. залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 04.05.2011 року у справі № 22/84б залишити без змін.
Головуючий Міщенко П.К.
С у д д я Заріцька А.О.
С у д д я Поліщук В.Ю.
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 28.07.2011 |
Оприлюднено | 08.08.2011 |
Номер документу | 17320484 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Міщенко П.K.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні