ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" липня 2011 р. Справа № 5019/1171/11
за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Карго Партнер"
до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Рекорд"
про стягнення в сумі 13 655 грн. 30 коп.
Суддя Бережнюк В.В.
Представники:
Від позивача : Аскарова М.С.
Від відповідача : не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю "Карго Партнер" звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Рекорд" коштів в сумі 13 655 грн. 30 коп., з яких 10 984 грн. 78 коп. – основний борг, 1 718 грн.68 коп. – пеня, 951 грн. 84 коп. – 3% річних. В обґрунтування вимог зазначає, що відповідачем порушено умови Договору №СРК 25/2008 про надання транспортно-експедиторських послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом в міжміському та міжнародному сполученні від 23.09.2008 р. в частині проведення розрахунків за виконане перевезення вантажу.
В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги в повному обсязі. Просить позов задоволити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, відзиву на позов не подав, вимог не заперечив. Про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи поштовими повідомленнями про вручення рекомендованої кореспонденції адресату (арк.с.57,67,78). Суд зазначає, що відповідачу було надано достатньо часу для реалізації своїх процесуальних прав та обов'язків.
Статтею 22 ГПК України встановлено права та обов'язки сторін в судовому процесі. Зокрема вказаною статтею передбачено, що сторони мають право брати участь в господарських засіданнях. Відповідно до норм вказаної статті сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Не забезпечивши явку свого представника в судове засідання відповідач не виявив бажання скористатися наданими йому вищевказаними нормами ГПК правами.
Крім того, явка представників сторін для участі у судовому засіданні не визнавалася обов'язковою.
Зважаючи на наведене суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
23 вересня 2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Фірма «Рекорд»" (Клієнт) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Карго Партнер" (Експедитор) було укладено Договір №СРК 25/2008 про надання транспортно-експедиторських послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом в міжміському та міжнародному сполученні.
Відповідно до предмету Договору Експедитор зобов'язаний за плату і за рахунок Клієнта виконати або організувати виконання транспортно-експедиторських послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів автомобільним транспортом в міжміському та міжнародному сполученні. Експедитор надає Клієнту транспортно-експедиторські послуги згідно з Законом України №1955-IV від 01.07.2004 р. «Про транспортно-експедиторську діяльність», Цивільним та Господарським кодексом України.
За умовами п.п.3.1.1.-3.1.2. Договору Експедитор зобов'язується заздалегідь (не менше ніж за добу до завантаження) письмово акцептувати заявку клієнта на умовах, визначених в ній або на інших умовах, або відхилити її. З моменту письмового акцепту заявка вважається прийнятою до виконання, і відмова від її виконання однієї із сторін є підставою для пред'явлення штрафних санкцій; організувати та забезпечити виконання послуг, обумовлених заявкою.
Клієнт зобов'язується заздалегідь (не менше ніж за 3 робочих дні до моменту завантаження) передавати Експедитору заявки на організацію міжміських та міжнародних автомобільних перевезень вантажів або на надання інших послуг, вказаних в даному договорі (п.3.2.1. Договору).
У розділі 4 Договору визначено, що ціни по даному договору визначені в гривнях. Ціни, відповідно до конкретного перевезення (групи однотипних перевезень) узгоджуються додатково перед кожним перевезенням (групою перевезень). Ціни є договірними і визначаються виключно виходячи з конкретної ситуації на транспортному ринку. Порядок та строк оплати обумовлюється в заявці, що направляється експедитору перед конкретним перевезенням (групою однотипних перевезень). Суми, що перераховуються на розрахунковий рахунок Експедитора є транзитними і слугують для послідуючих розрахунків, з метою виконання умов по даному договору. Строк оплати Клієнтом п'ять банківських днів з моменту пред'явлення оригіналів повного пакета документів (акт виконаних робіт, СМR, (ТТН), рахунок, податкова накладна або копія свідоцтва платника єдиного фіксованого податку). Датою платежу рахується дата зарахування коштів на вказаний розрахунковий рахунок Експедитора. Розмір винагороди Експедитора визначається різницею між вартістю транспортно-експедиторських послуг, узгоджених з Клієнтом в заявках на експедирування вантажу і витратами, здійсненими Експедитором в інтересах Клієнта з урахуванням оплати послуг третіх осіб, залучених Експедитором до виконання обов'язків по цьому договору.
Договір вступає в силу з моменту підписання і діє до 31 грудня 2008 року. Якщо за місяць до спливу строку дії даного договору жодна зі сторін не виявить письмового бажання його розірвати, то даний договір вважається продовженим ще на один календарний рік, на тих же умовах (п.п.10.1,10.4. Договору).
Договір підписаний уповноваженими представниками сторін та скріплений відбитками печаток сторін.
На виконання умов Договору та на підставі узгоджених заявок №85 від 04.09.2008 р., №90 від 05.09.2008 р. та №180 від 14.10.2008 р. (арк.с.10-12) позивачем було організовано перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами за маршрутом: м.Вербівка (Україна) - м.Лучинець (Словакія).
Перевезення вантажу було виконано повністю, що підтверджується наявними у матеріалах справи міжнародними товарно-транспортними накладними - СМR (арк.с.21-24). Також між сторонами підписані акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) (арк.с.17-20).
Для оплати наданих послуг по перевезенню вантажів позивачем були виставлені відповідачу рахунки (арк.с.13-16) на загальну суму 16 022 грн. 94 коп.
Відповідач у свою чергу оплатив вартість наданих послуг в сумі 5 038 грн. 16 коп. Таким чином, несплаченими залишились 10 984 грн. 78 коп.
Відповідно до пункту 6.4. Договору у випадку прострочки платежу Клієнт відшкодовує Експедитору пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості, за кожний день прострочки платежу.
Керуючись зазначеним пунктом Договору, з огляду на прострочення виконання зобов'язання відповідачем, позивач нарахував 1 718 грн. 68 коп. пені.
Покликаючись на ст.625 ЦК України позивач нарахував 951 грн. 84 коп. - 3% річних.
Надані суду розрахунки заборгованості перевірено та визнано правильними.
Отже, загальна сума боргу відповідача перед позивачем складає 13 655 грн. 30 коп.
Доказів сплати заборгованості відповідач суду не надав.
За умовами ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частиною першою статті 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно частини першої статті 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений говором або законом.
Стаття 626 Цивільного кодексу України, встановлює поняття договору, відповідно до якої, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Крім того, Цивільним кодексом України (ст.629) встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 929 Цивільного кодексу України, за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов'язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов'язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов'язання, пов'язані з перевезенням. Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо). Положення цієї глави поширюються також на випадки, коли обов'язки експедитора виконуються перевізником. Умови договору транспортного експедирування визначаються за домовленістю сторін, якщо інше на встановлено законом, іншими нормативно-правовими актами.
Статтями 930 та 931 ЦК України передбачено, що договір транспортного експедирування укладається у письмовій формі. Клієнт повинен видати експедиторові довіреність, якщо вона є необхідною для виконання його обов'язків. Розмір плати експедиторові встановлюється договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом. Якщо розмір плати не встановлений, клієнт повинен виплатити експедитору розумну плату.
Як передбачено ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до частини другої статті 193 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зважаючи на вищевикладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача 13 655 грн. 30 коп., з яких 10 984 грн. 78 коп. - основний борг, 1 718 грн.68 коп. – пеня, 951 грн. 84 коп. –3% річних, підтверджуються матеріалами справи, ґрунтуються на законі та договорі, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі з покладенням на відповідача судових витрат згідно ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Рекорд" (33005, м.Рівне, вул.Павлюченка, 31, код ЄДРПОУ 22570365) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Карго Партнер" (02002, м.Київ, вул. М.Раскової, 2-А, код ЄДРПОУ 33693358) - 10 984 грн. 78 коп. – основного боргу, 1 718 грн.68 коп. – пені, 951 грн. 84 коп. – 3% річних, 102 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Бережнюк В.В.
повне рішення підписано 29 липня 2011 року
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2011 |
Оприлюднено | 09.08.2011 |
Номер документу | 17395243 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Бережнюк В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні