Рішення
від 03.06.2008 по справі 11/155/08
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/155/08

    

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"03" червня 2008 р. Справа № 11/155/08

За позовом:  Товариства з обмеженою відповідальністю “Дунайська Судноплавно-Стівідорна компанія” (02140, м.Київ, пр.Бажана, 16, оф.8)

до відповідача: Миколаївської міської ради (54027, м.Миколаїв, вул.Адміральська, 20)

Суддя Василяка К.Л.

П Р Е Д С Т А В Н И К И:

від позивача: Панченко С.В. –дов. №18/03 від 18.03.2008р.

від відповідача:

Суть спору:  зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки

Відповідач відзив на позов не надав, представник у судове засідання не з'явився, причин неявки не пояснив, заперечень проти позовних вимог не висловив. Враховуючи відсутність в матеріалах фактичних заперечень проти позовних вимог, за винятком посилань на зміни в законодавстві, що потребують укладання договору оренди землі виключно за результатами аукціону, суд на підставі ст. 75 ГПК України вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача.

Заслухавши представника позивача, вивчивши матеріали справи,  суд –

в с т а н о в и в:

У січні 2006 року Міністерством транспорту та зв'язку України було затверджено Генеральний план розвитку Миколаївського морського торговельного порту на 2006 –2008 роки.

Складовою частиною вищезгаданого Генерального плану є спорудження ТОВ «Дунайська судноплавно-стівідорна компанія»перевантажувального комплексу на території, що прилягає до причалів №№ 1, 2 Миколаївського морського торговельного порту.

10.01.2006р. Дунайська Судноплавно-Стівідорна Компанія (надалі судноплавна компанія)  звернулась листом за № 5 до міського голови м. Миколаєва з проханням зарезервувати земельну ділянку площею 15500 кв.м на території Миколаївського морського торговельного порту на період проведення проектно-вишукувальних робіт для подальшого будівництва комплексу з перевалки генеральних вантажів в районі причалів №1 та №2.

24.02.2006р. Миколаївська міська рада прийняла рішення „Про погодження місць розташування об'єктів, резервування земельних ділянок на термін виконання проектно-вишукувальних робіт юридичним особам та громадянам, внесення змін до рішень міської ради та виконкому міської ради” №43/25, яким було погоджено місце розміщення земельної ділянки орієнтовною площею 15500 кв.м за рахунок земель ДП «Миколаївський морський торговельний порт»для проектування перевантажувального комплексу на базі причалів №№1,2 ДП «Миколаївський морський торговельний порт»по вулиці Заводській, а також дозволено виконання проектно-вишукувальних робіт строком на 1 рік на даній земельній ділянці.

08.06.2006р. судноплавна компанія звернулась з листом до міськвиконкому, в якому прохала прийняти рішення  про надання дозволу на розробку проекту відводу компанії земельної ділянки площею 1,55 га із земель транспорту, що знаходяться в постійному користуванні ММТП.

30.06.2006р. Миколаївською міською радою було прийнято рішення №2/2 „Про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок юридичним особам, громадянам, та внесення змін до рішень міської ради по Заводському району м.Миколаєва”, яким ТОВ «Дунайська Судноплавно-Стівідорна Компанія»надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки.

17.10.2007р. компанія звернулась до Миколаївського міськвиконкому з проханням розглянути проект землеустрою і винести питання на розгляд сесії міської ради.

30.11.2007р. Миколаївською міською радою було прийнято рішення №18/34 „Про вилучення, надання, передачу за фактичним землекористуванням, продовження строку користування земельними ділянками юридичними особами, громадянам, зміну цільового призначення  земельної ділянки та внесення змін до рішень міської ради та виконкому міської ради по Заводському району м. Миколаєва” яким ТОВ «Дунайська Судноплавно-Стівідорна Компанія»було погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 15500 кв.м, за рахунок земель ДП «Миколаївський морський торговельний порт», з віднесенням її до земель іншого призначення, для будівництва перевантажувального комплексу на базі причалів №№ 1, 2 по вулиці Заводській.

28.12.2007р. було прийнято Закон України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, яким були внесені зміни, в тому числі і до Земельного Кодексу України.

Зокрема, частину 1 статті 124 було доповнено абзацом другим згідно, якого було встановлено, що набуття  права  оренди  земельних  ділянок,  що перебувають у державній  або  комунальній  власності, здійснюється  виключно на аукціонах,  крім  земельних  ділянок,  на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб  і  в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

07.05.2008р. Миколаївською обласною державною адміністрацією було прийнято Розпорядження №201-р, яким було затверджено  проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ „Дунайська Судноплавно-Стівідорна Компанія” для будівництва перевантажувального комплексу на базі причалів №№1,2 по вулиці Заводській в Заводському районі м. Миколаєва; вилучено земельну ділянку загальною площею 1,55 га забудованих земель із земель постійного користування Державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт” та вилучено земельну ділянку площею 15500 кв. м, знаходиться в межах міста Миколаєва, із земель постійного користування Державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт”, а також те, що дана земельна ділянка знаходиться в межах міста Миколаєва.

Окрім цього, даним розпорядженням також було рекомендовано ТОВ „Дунайська Судноплавно-Стівідорна Компанія” передати матеріали щодо відведення земельної ділянки до міськради для підготовки об'єкту земельних торгів до аукціону; рекомендовано Миколаївській міській раді компенсувати ТОВ „Дунайська Судноплавно-Стівідорна Компанія” витрати, понесені на розроблення землевпорядної документації.

З викладеного слідує, що фактично, заперечень від відповідача щодо укладання договору оренди земельної ділянки не було.

Але,  в результаті прийняття змін в діюче законодавство було змінено порядок набуття права оренди земельної ділянки –шляхом аукціону.

При цьому, в законодавчому порядку не було визначено, яким чином та порядком повинен проходити  аукціон, чи забезпечить він рівність його учасників, враховуючи, що позивач виконав проектно-вишукувальні роботи, розробив проект землеустрою та поніс витрати на розробку цієї документації.

Не було також визначено джерело фінансування щодо компенсації цих витрат.

Строки прийняття законодавчих актів для розв'язання та вирішення цих питань не були  визначені, що негативно могло  вплинути на розвиток порту.

12.05.2008р. листом №12/05 ТОВ „Дунайська Судноплавно-Стівідорна Компанія” звернулась до Миколаївського міського голови з проханням повідомити, яким саме чином може здійснюватися продаж права оренди на аукціоні та відшкодування витрат, понесених ТОВ „Дунайська Судноплавно-Стівідорна Компанія” по розробці землевпорядної документації та проекту будівництва перевантажувального комплексу.

          Також, ТОВ „Дунайська Судноплавно-Стівідорна Компанія” запропонувала розглянути питання щодо безпосереднього укладення договору оренди вищезазначеної земельної ділянки, оскільки ТОВ „Дунайська Судноплавно–Стівідорна Компанія” здійснила всі юридично значущі дії, необхідні для отримання права оренди.

13.05.2008р. Миколаївський міський голова надіслав на адресу ТОВ „Дунайська Судноплавно–Стівідорна Компанія” лист №5476/05-03-18 в якому повідомив,  про неможливість проведення аукціону щодо продажу права оренди за умовами, зазначеними у Розпорядженні №201-р від 07.05.2008р., у зв'язку з відсутністю відповідного порядку, а також порядку відшкодування витрат, понесених компанією на розробку землевпорядної документації та проекту будівництва перевантажувального комплексу.

Цим же листом Миколаївський міський голова відмовив ТОВ „Дунайська Судноплавно–Стівідорна Компанія” в укладанні договору оренди земельної ділянки площею 15500 кв.м для будівництва перевантажувального комплексу у зв'язку з тим, що відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі” укладення такого договору здійснюється виключно за результатами аукціону.

З огляду на викладене, позивачем дотримано встановлено законодавством порядку щодо передачі земельних ділянок в оренду.

Відповідно до приписів статті 124 Земельного Кодексу України передача в оренду  земельних  ділянок,  що  перебувають  у державній  або  комунальній  власності,  здійснюється  на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу  місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

27 травня Конституційний Суд оприлюднив  прийняте  22  травня цього  року  рішення  у справі за конституційними поданнями Верховного Суду   щодо    відповідності    Конституції (конституційності)  окремих  положень  статті  65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону  “Про  Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року №107-VI  і 101 народного депутата щодо відповідності Конституції  (конституційності) положень  статті  67 розділу I,  пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону “Про Державний бюджет України на 2008  рік  та  про  внесення  змін  до деяких   законодавчих   актів  України”.

Цим рішенням, Конституційний Суд,  вирішив:

Визнати такими, що відповідають Конституції (є конституційними),  положення підпунктів 1 - 6 пункту 19 розділу II “Внесення змін до деяких  законодавчих  актів  України”  Закону “Про  Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”  від  28  грудня  2007  року.

Визнати    такими,    що   не   відповідають   Конституції (є  неконституційними),   положення   статті   67 розділу I,  пунктів 2 - 4,  6 - 8, 10 - 18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20 - 22,  24 - 34,  підпунктів 1 - 6,  8 - 12  пункту  35,  пунктів  36 - 100 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та пункту  3  розділу  III  “Прикінцеві  положення” Закону  “Про  Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

           Положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про   внесення  змін  до  деяких  законодавчих  актів  України”,  визнані неконституційними,  втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення.

           Конституційний суд також зазначив, що  рішення  у   цій   справі   має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними  позовів у зв'язку з правовідносинами,  які виникли внаслідок дії положень Закону України “Про Державний  бюджет  на  2008  рік  та  про внесення змін  до  деяких  законодавчих актів України” визнаних неконституційними.

За таких обставин, на дату прийняття рішення, в силі залишаються положення Земельного кодексу України, Закону України „Про оренду землі”, які діяли до 01.01.2008р., тобто до прийняття Закону України  “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про   внесення  змін  до  деяких  законодавчих  актів  України”.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями  в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

          Відповідно до п.16 ч.3 ст.42 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, міський голова укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори.

          

Керуючись ст.ст.44,49,82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.  Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Зобов'язати Миколаївську міську раду в особі Миколаївського міського голови укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю „Дунайська Судноплавно-Стівідорна Компанія” договір оренди земельної ділянки (в межах, визначених у проекті землеустрою) площею 15500 кв.м для будівництва перевантажувального комплексу на базі причалів №№1,2 по вулиці Заводській у місті Миколаєві.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

          У разі подання  апеляційної скарги, або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.

Суддя

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення03.06.2008
Оприлюднено27.06.2008
Номер документу1759112
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/155/08

Ухвала від 12.04.2011

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Васильєва Л.І.

Ухвала від 14.03.2011

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Васильєва Л.І.

Ухвала від 14.09.2010

Господарське

Вищий господарський суд України

Мачульський Г.М.

Рішення від 04.04.2008

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Гончаренко С.А.

Рішення від 03.06.2008

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Василяка К.Л.

Ухвала від 23.05.2008

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Василяка К.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні