Рішення
від 01.08.2011 по справі 5015/3700/11
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          

01.08.11                                                                                           Справа № 5015/3700/11

     За позовом: Відкритого акціонерного товариства «Страхове Товариство «Гарантія», м.Київ

          до відповідача 1: Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Рок Експорт-Україна», м.Львів

          до відповідача 2: Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс», м.Київ

          про  відшкодування  шкоди в розмірі 10 188,02 грн.          

          Суддя  Манюк П.Т.      

          При секретарі Альховській  І.Б.

          Представники:

          від позивача: не з’явився

          від відповідача-1: ОСОБА_1 - представник

          від відповідача-2:  не з’явився

              Зміст ст.22 ГПК України представнику відповідача 1 роз’яснено.

Суть спору.

          Розглядається справа за позовом Відкритого акціонерного товариства «Страхове Товариство «Гарантія»до Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Рок Експорт-Україна», Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс»про відшкодування шкоди в розмірі 10 188,02 грн.

        Розгляд справи відкладався з підстав, викладених у відповідних ухвалах суду.

Представник позивача в судові засідання не з’явився, подав клопотання про слухання справи без його участі.

Відповідач 1 явку повноважного представника в судове засідання  забезпечив, подав відзив на позовну заяву.

Відповідач 2 явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив,  вимоги ухвал суду не  виконав, причини неявки суду не повідомив, хоча був повідомлений належним чином, про час і місце розгляду справи,  що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення

Розглянувши матеріали справи в порядку ст. 75 ГПК України, суд  встановив наступне:

 Відкрите акціонерне товариство «Страхове Товариство «Гарантія»звернулося  із позовом до Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Рок Експорт-Україна», Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс»про відшкодування шкоди в розмірі 10 188,02 грн.

       В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що 20.10.2008 року, у м.Львові по вул. Каховській, 6 гр. ОСОБА_1, керуючи автомобілем марки «Сузукі»(д.н.з. НОМЕР_1), рухаючись заднім ходом, здійснив зіткнення з автомобілем марки «Дачія-Логан»(д.н.з. НОМЕР_2) під керуванням ОСОБА_2, що призвело до пошкодження транспортних засобів.

             25.11.2008 року Жовківським районним судом Львівської області винесена постанова про притягнення Грузецького П.П. до адміністративної відповідальності, внаслідок вчинення ним правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

            Оскільки, автомобіль «Дачія-Логан»(д.н.з. НОМЕР_2) на момент ДТП був застрахований у ВАТ «Страхове Товариство «Гарантія»за договором добровільного страхування наземного транспорту від 06.10.2008 року № 5-1851/08.063, згідно страхового акту від 18.12.2008 року № 930 на підставі розпорядження від 18.12.2008 року № 874 на рахунки ТзОВ «Компанія «Україна ЛВ-ТУР»та ФОП ОСОБА_3 було здійснено виплату страхового відшкодування в загальній сумі 7 591,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 26.12.2008 року № 2089 та № 2090.

    На час здійснення ДТП, ОСОБА_1 працював на посаді директора ТзОВ «Рок Експорт-Україна», що стверджується протоколом зборів засновників СП ТзОВ «Рок Експорт-Україна».

   Враховуючи те, що на момент скоєння ДТП цивільно-правова відповідальність СП ТзОВ «Рок Експорт-Україна»була застрахована в ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс»за полісом № ВВ/4870445 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, в якому визначений ліміт відповідальності в сумі 25 500,00 грн. та франшиза в сумі 100,00 грн.,  позивачем на адресу ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс»21.05.2009 року була направлена претензія (отримана 26.05.2009 року) про відшкодування збитків в порядку регресу, яка відповідачем залишена без відповіді.

          На підставі наведеного позивач просить стягнути з відповідача 1 (СП ТзОВ «Рок Експорт-Україна»)   100 грн. матеріальної шкоди,  з відповідача 2 (ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс») 7 491,00 грн. страхового відшкодування, а також  пеню в розмірі 788,00 грн., відповідно до ст. 625 ЦК України 3 % річних в розмірі 452,54 грн., інфляційні –1 355,87 грн. та адвокатські послуги в розмірі  1 518,20 грн.

      У представленому відзиві представник відповідача 1 (СП ТзОВ «Рок Експорт-Україна») позовні вимоги в частині основного боргу визнав, а в частині позовних вимог про стягнення судових витрат та витрат на надання правової допомоги заперечив, покликаючись на те, що позивач не звертався до нього  з вимогою щодо сплати суми завданої шкоди внаслідок ДТП чи суми страхового відшкодування в порядку регресу .

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Рок Експорт-Україна», оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення виходячи із наступних мотивів.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов‘язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору, актів цивільного законодавства, а при відсутності таких вказівок –відповідно  до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Однією із підстав виникнення цивільних прав та обов‘язків, є, зокрема, завдання майнової (матеріальної) шкоди іншій особі.

          Статтею 1188 ЦК України передбачено, якщо шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме:  шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.

              Як вбачається з матеріалів справи, 20.10.2008 року, у м.Львові по вул. Каховській, 6, гр. ОСОБА_1, керуючи автомобілем марки «Сузукі» (д.н.з. НОМЕР_1), рухаючись заднім ходом, здійснив зіткнення з автомобілем марки «Дачія-Логан»(д.н.з. НОМЕР_2) під керуванням ОСОБА_2, що призвело до пошкодження транспортних засобів.

             Постановою Жовківського районного суду Львівської області від 20.10.2008 р. Грузецького П.П. було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КпАП України.

          На момент скоєння ДТП цивільно-правова відповідальність СП ТзОВ «Рок Експорт-Україна»була застрахована в ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс»за полісом № ВВ/4870445 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, в якому визначений ліміт відповідальності в сумі 25 500,00 грн. та франшиза в сумі 100,00 грн.

             Відповідно до ст.979 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов‘язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов‘язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

             Внаслідок вказаного ДТП, автомобілю страхувальника, заподіяно матеріальну шкоду в розмірі 6 495,32 грн., що підтверджується висновком спеціаліста від 30.11.2008 року № 851 з визначення вартості матеріального збитку пошкодженого транспортного засобу.

             Відповідно до ст. 8 Закону України «Про страхування», страховий випадок –подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася, і з настанням якої виникає обов‘язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.

          Відповідно до ст. 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.

                  Згідно ч.1ст. 990 ЦК України, страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника (його правонаступника) або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката).

             На підставі страхового акту від 18.12.2008 року № 930 та розпорядження від 18.12.2008 року № 874, на рахунки ТзОВ «Компанія «Україна ЛВ-ТУР»та ФОП ОСОБА_3 було здійснено виплату страхового відшкодування в загальній сумі 7 591,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 26.12.2008 року № 2089 та № 2090.

          Відповідно до ст.1191 ЦК України, особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.  

          Відповідно до ст. 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.

          Згідно статті 1194 Цивільного кодексу України, особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов'язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).          

          Відповідно до ст. 9 Закону України «Про страхування»франшиза - частина збитків, що не відшкодовується страховиком згідно з договором страхування.

          Згідно підпункту 12.1. ст. 12 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майну потерпілих, встановлюється при укладанні договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності і не може перевищувати 2 відсотки від ліміту відповідальності страховика, в межах якого відшкодовується збиток, заподіяний майну потерпілих. Страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи, розрахованої за правилами цього підпункту.

          Як вбачається із полісу № ВВ/4870445 обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, франшиза щодо Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Рок Експорт-Україна»встановлена у розмірі ста гривень.

          Згідно ч.1 ст.1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов‘язків.

          В представленому відзиві та в судовому засіданні директор Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Рок Експорт-Україна»позовні вимоги визнав, таким чином позовні вимоги щодо стягнення з нього з суми в розмірі 100 грн.  підлягають до задоволення.

        Оскільки на момент ДТП цивільно-правова відповідальність СП ТзОВ «Рок Експорт-Україна»була застрахована в ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс»за полісом № ВВ/4870445 в якому визначений ліміт відповідальності в сумі 25 500,00 грн. та франшиза в сумі 100,00 грн., позивачем 26.05.2009 року на адресу ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс»надіслана претензія про відшкодування шкоди в розмірі 7 591,00 грн. (7 491,00 грн. мінус страхове відшкодування та франшиза в розмірі 100,00 грн.), яка відповідачем 2 залишена  без відповіді.

      Представник відповідача 2 (ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс») в судове засідання не з‘явився, доказів виплати страхового відшкодування не подав, тому до задоволення підлягають позовні вимоги про стягнення з відповідача 2 (ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс») суми в розмірі 7 491,00 грн.

Щодо позовних вимог про стягнення пені в сумі 788,61 грн., суд зауважує наступне.

Згідно ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов‘язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов‘язання за кожен день прострочення виконання.

      Відповідно до ч.2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

     Статтею 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»,  платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Стаття 37 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», яка передбачає що за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика або МТСБУ особі, яка має право на отримання такого відшкодування, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє у період, за який нараховується пеня, на яку посилається позивач при обґрунтуванні позовних вимог про стягнення пені, стосується страхового відшкодування особі, яка має право на таке відшкодування, та не стосується порядку відшкодування регресних вимог, що регулюється приписами Цивільного кодексу України.

Зважаючи на відсутність між сторонами договірних відносин,  позовні вимоги щодо стягнення пені в сумі 788,61 грн. до задоволення не підлягають.

Відповідно до ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

В частині стягнення з відповідача 2 (ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс») інфляційних в розмірі 1 355, 87 грн. та 3% річних в розмірі  452,54 грн.,  суд вважає, що розраховані вони відповідно до ст.625 ЦК України, з урахуванням дати надісланої претензії про відшкодування шкоди, тому позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.

          Враховуючи те, що спір  виник через неправомірні дії ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс», представник якої не з‘явився в судові засідання, відзиву по справі та витребувані судом матеріали не представив, судові витрати покладаються на ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс».

          Щодо вимог про стягнення з відповідача 2 (ПАТ «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс») 1 518,20 грн. витрат, пов‘язаних з наданням адвокатських послуг, суд вважає, що вказані вимоги в цій частині підлягають до часткового задоволення, виходячи з того, що позовні вимоги задоволені частково, а вартість адвокатських послуг, на думку суду, повинна бути співрозмірною до ціни позову, тому до стягнення підлягає сума в розмірі 500,00 грн.

                 

    

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 526, 509, 979,  990, 1172, 1187, 1188, 1191, 1194  ЦК України, ст. 8 Закону України «Про страхування», ст. 22, 37 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», ст.ст. 36, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд ,-

в и р і ш и в:

       1.  Позов задоволити  частково.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Українська інноваційна страхова компанія «Інвестсервіс» (04555, м.Київ, Кудрявський узвіз, 5б офіс.208, код ЄДРПОУ 23498273) на користь Відкритого акціонерного товариства «Страхове Товариство «Гарантія»(юридична адреса: 01601, м.Київ. вул. Печерський узвіз,3, код ЄДРПОУ 14229456, поштова адреса: 79008, м.Львів, вул.Винниченка,12/8) суму в розмірі  10 107, 16 грн., з них:

-          7 491,00 грн.  відшкодування шкоди ;

-          1 355, 87 грн. інфляційних;

-          452,54 грн. 3% річних;  

-          500,00 грн. витрат на надання допомоги адвоката;

 -      92, 99 грн. державного мита;

 -    214, 76 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

    

   3. Стягнути з Спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Рок Експорт-Україна»(79058, м.Львів, вул. Газова, 34 А, код ЄДРПОУ 31588901) на користь Відкритого акціонерного товариства «Страхове Товариство «Гарантія»(юридична адреса: 01601, м.Київ. вул. Печерський узвіз, 3, код ЄДРПОУ 14229456, поштова адреса: 79008, м.Львів, вул.Винниченка,12/8) 100 грн. шкоди.

          4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

          5. Накази видати відповідно ст.116 ГПК України.

    

Суддя                                                                                             Манюк П.Т.        

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення01.08.2011
Оприлюднено12.08.2011
Номер документу17619220
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/3700/11

Рішення від 01.08.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Манюк П.Т.

Ухвала від 20.07.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Манюк П.Т.

Ухвала від 06.07.2011

Господарське

Господарський суд Львівської області

Манюк П.Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні