16/16-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" серпня 2011 р. Справа № 16/16-09
вх. № 484/6-16
Суддя господарського суду Светлічний Ю.В.
при секретарі судового засідання Ліпчанська В.В.
за участю представників сторін:
позивача - не з"явився;
1 відповідача - не з"явився;
2 відповідача - не з"явився;
розглянувши справу за позовом Харківська міська рада, м. Харків
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Емпрім", м. Харків
2) Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради, м. Харків ;
про про визнання недійсним договору
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду Харківської області з позовом в якому просить визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення по вул. Полтавський шлях, 201 у м. Харкові загальною площею 12,6274 га від 10.07.2008р. №16/08, укладений між Харківською міською радою та ТОВ "Емпрім", зареєстрований в Державному реєстрі правочинів за №3013039. Позов обґрунтовано ст.ст. 203, 215 Цивільного кодексу України, оскільки продаж земельної ділянки несільськогосподарського призначення по вул. Полтавський шлях, 201 у м. Харкові загальною площею 12,6274 га було здійснено з порушенням норм ст. 134 Земельного кодексу України.
Сторони в призначеному 11 березня 2009 році звернулись до суду з письмовими заявами про продовження строку вирішення спору за межами строків, передбачених частиною 1 статті 69 ГПК України.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 11 березня 2009 року заяви сторін про продовження строку вирішення спору задовольнити та продовжити строк вирішення спору по даній справі за межами строків, передбачених частиною 1 статті 69 ГПК України.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 20 квітня 2011 року призначено по справі № 16/16-09 за позовом Харківської міської ради, м. Харків до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Емпрім", м. Харків; 2) Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради про визнання недійсним договору, судову архітектурно - будівельну експертизу та доручити її проведення Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса.
19 липня 2011 року до господарського суду Харківської області надійшло повідомлення експерта Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса про неможливість надання висновку судової експертизи разом із матеріалами справи.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 20 липня 2011 року провадження по справі було поновлено, розгляд справи призначено на "15" серпня 2011 р. о 12:15 год.
Присутній представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представник 1-го відповідача в судове засідання не з`явився, свого повноважного представника не направив, витребувані судом документи не надав.
Представник 2-го відповідача в судове засідання не з`явився, свого повноважного представника не направив, витребувані судом документи не надав.
Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно із статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача господарським судом встановлено наступне.
Рішенням 16 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 21.11.2007р. №255/07 "Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення юридичним особам України" на підставі ст.ст. 116, 127, 128 Земельного кодексу України, рішення 13 сесії Харківської міської ради 4 скликання "Про затвердження порядку продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Харкові, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок" від 30.04.2003 р. № 105/03, ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ст. 59 зазначеного Закону, Харківська міська рада вирішила ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЕМПРІМ" продати земельну ділянку площею 12,6274 га з земель житлової та громадської забудови, що розташована за адресою: м. Харків, вулиця Полтавський Шлях, 201 в Жовтневому районі, за ціною 17914829,00 грн. сімнадцять мільйонів дев'ятсот чотирнадцять тисяч вісімсот двадцять девять гривень 00 коп.) (без ПДВ) для будівництва торговельно-виставочного комплексу, адміністративно-побутових приміщень, готелю та гостьових стоянок машин та для подальшої експлуатації цього об'єкту.
Договір оренди земельної ділянки № 240667100071 від 26.09.2006 р. вважати таким, що припиняє дію з дня державної реєстрації Державного акту на право власності на земельну ділянку.
Рішенням 16 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про внесення змін до рішень Харківської міської ради" від 21.11.2007 р. № 245/07 було вирішено внести зміни до пункту 1.4. додатку до рішення 16 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про продаж земельних ділянок несільськогосподарського призначення юридичним особам України" від 21.11.2007 року, доповнивши його пунктом 1.5.3. наступної редакції:
1.4.3. Надати ТОВ "ЕМПРІМ" розстрочення кінцевого розрахунку терміном на один рік з внесенням початкового внеску розміром 20 % від повної вартості земельної ділянки у порядку, передбаченому Положенням про порядок розстрочення кінцевого розрахунку за продані земельні ділянки несільськогосподарського призначення."
На підставі вищезазначених рішень між Харківською міською радою та ТОВ "ЕМПРІМ" було укладено договір купівлі - продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення № 16/08 від 10.07.2008 р., який посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Галіщевою О.А. 10.07.2008р. та зареєстрований за № 606.
Згідно ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства , а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою ст.203 цього Кодексу.
Статтею. 203 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Враховуючи наведені норми законодавства Харківська міська рада вважає, що договір купівлі продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення № 16/08 від 10.07.2008р. укладений з грубими порушеннями.
Рішення 13 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 30.04.2003р. №105/03 затверджений "Порядок продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Харкові, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок" (далі - Порядок продажу).
Згідно ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 1.2 Порядку продажу встановлено, що об'єктами продажу є земельні ділянки несільськогосподарського призначення, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок. Ділянки повинні бути розташовані в межах м. Харкова, входити до категорії земель, що можуть бути придбані у власність згідно з чинним законодавством України.
Пунктом 1.3. Порядку продажу передбачено, що продаж земельних ділянок у власність проводиться шляхом викупу за заявами (клопотаннями) зацікавлених осіб. Продаж земельних ділянок шляхом викупу за заявами (клопотаннями) зацікавлених осіб (далі Покупець) полягає у передачі права власності Покупцю за ціною на підставі експертної грошової оцінки, визначеною в установленому порядку.
Відповідно до п. 2 Порядку продажу громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву до Харківської міської ради, у якій зазначаються місце розташування земельної ділянки, цільове призначення та її розмір. Міський голова розглядає подані заяви і дає доручення управлінню земельних відносин Головного управління містобудування, архітектури та земельних відносин (далі - Управління) на подальше опрацювання.
Відповідно до Положення Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради, затвердженого рішенням 2 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 31.05.2008р. № 21/06 (із змінами і доповненнями ) Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради є правонаступником Управління земельних відносин Харківської міської ради.
Відповідно до и. 2 Положення про управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин, управління є юридичною особою, має право здобувати майнові та немайнові права, нести зобов'язання, бути позивачем та відповідачем у суді.
Після надходження заяви Покупці - юридичні особи України подають до Управління наступні документи:
а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою;
б) план земельної ділянки та документ про її надання у разі відсутності
документа, що посвідчує право користування нею;
в) свідоцтво про реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності (або
нотаріально завірена копія);
г) установчі документи підприємства, установи, організації (нотаріально
завірені копії);
д) довідку про внесення до єдиного державного реєстру підприємств та
організацій України або нотаріально завірена копія;
е) документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно, зареєстровані в установленому порядку (нотаріально завірені копії);
ж) документ, що посвідчує право уповноваженої особи на виконання дій,
передбачених цим порядком (нотаріально завірений);
з) гарантійний лист Покупця про відсутність відносно нього порушення
справи про банкрутство або припинення його діяльності.
Рішенням 37 сесії Харківської міської ради 4 сесії від 06.07.2005 р. №121/05 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" ТОВ "ЕМПРІМ" надано земельну ділянку по вул. Полтавський Шлях (в районі вул. Коростельської) загальною площею 12,6274 га в оренду для будівництва торговельно-виставочного комплексу, адміністративно-побутових приміщень, готелю та гостьових стоянок машин до 01.12.2007 р. але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації") та для подальшої експлуатації цього об'єкту до 01.12.2030 р.
На підставі зазначеного рішення укладено договір оренди землі N240667100071 від 26.09.2006 р.
В порушення вищезазначених норм підзаконного нормативного акту ТОВ "ЕМПРІМ" заява про продаж зазначеної земельної ділянки від ТОВ "ЕМПРІМ" № 24 було подано до Харківської міської ради на ім'я міського голови 24.10.2007р.
В той час, як право власності на нежитлову будівлю літ. "А-1" загальною площею 6,8 кв.м. ТОВ "ЕМПРІМ" було набуто на підставі Рішення господарського суду Харківської області від 31.10.2007 р., та зареєстровано в КП "Харківське МіськБТІ" 14.11.2007р. (витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 14.11.2007 р. № 16644997).
Відповідно до ст. 331 Цивільного кодексу України якщо право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Крім цього, пунктом 1.1 Договору купівлі - продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення № 16/08 від 10.07.2008р. встановлено, що Харківська міська рада передає за плату, а покупець приймає у власність земельну ділянку по вул. Полтавський шлях, 201 загальною площею 12,6274 га, яка вільна від забудови, наявність об'єкту нерухомого майна не зазначено, що підтверджується планом земельної ділянки, що є додатком № 1 до договору купівлі - продажу земельної ділянки та відповідно п. 11.4 договору купівлі-продажу є невід'ємною частиною договору.
Пунктом 1.2 Договору купівлі продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення № 16/08 від 10.07.2008р. зазначено, що земельна ділянка продається для будівництва торговельно-виставочного комплексу, адміністративно - побутових приміщень, готелю та гостьових стоянок машин та для подальшої експлуатації цього об'єкту.
Згідно ч.1 ст. 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Продаж земельної ділянки ТОВ "ЕМГІРІМ" було здійснено в протиріч главі 21 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 134 Земельного кодексу України (яка діяла на 21.11.2007 р.) земельні ділянки комунальної власності, призначені для продажу суб'єктам підприємницької діяльності під забудову, підлягають продажу на конкурентних засадах.
Земельна ділянка по вул. Полтавський шлях, 201 ТОВ "ЕМПРІМ" для будівництва торговельно-виставочного комплексу, адміністративно-побутових приміщень, готелю та гостьових стоянок машин та для подальшої експлуатації об'єктів продані рішенням сесії Харківської міської ради від 21.11.2007 р. № 245/07 та №255/07, тобто без проведення аукціону, чим порушено вимоги ст. 134 Земельного кодексу України.
Враховуючи вищенаведене, суд знаходить позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати у даній справі покладаються на першого відповідача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 202, 203, 204, 215, 228, 626, 627, 509 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, - суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення по вул. Полтавській шлях, 201 ум. Харкові загальною площею 12,6274 га від 10 липня 2008 р., № 16/08, укладений між Харківською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕМПРІМ", зареєстрований в Державному реєстрі правочинів за №3013039.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕМПРІМ" (61034, м. Харків, вул. Кашуби, 10, ідентифікаційний код 33121731) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції,7 ідентифікаційний код 04059243) - 85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Светлічний Ю.В.
Справа №16/16-09
Повне рішення складене 17 серпня 2011 року.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.08.2011 |
Оприлюднено | 26.08.2011 |
Номер документу | 17868512 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні