Постанова
від 26.06.2008 по справі 10/372-07
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

10/372-07

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

 26 червня 2008 р.                                                                                    № 10/372-07  

Вищий господарський  суд України у складі колегії суддів:

Кочерової Н.О., - головуючого,

Самусенко С.С.,Черкащенка М.М.(доповідач у справі),

розглянувши матеріали касаційної скаргиТОВ "Фінансово-правовий альянс"

на постанову

Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.03.2008 року

у справі господарського судуДніпропетровської області

за позовомТОВ "Фінансово-правовий альянс"

до3-тя особаМіністерства оборони УкраїниЦентральне спеціалізоване будівельне управління "Укробронобуд"

провизнання права власності та спонукання вчинити дії,

В засіданні взяли участь представники:

- позивача:не з"явився,

- відповідача:- Генеральної прокуратури України:Коваль О.Б., Шеремет О.В.,Попенко О.С.,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2007 року ТОВ "Фінансово-правовий альянс" звернулось до господарського суду з позовом до Центрального спеціалізованого будівельного управління "Укробронобуд" про усунення перешкод у користуванні спільним майном –військове містечко № 34, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Короленка, 24-А шляхом забезпечення доступу до зазначеного майна  та визнання за ТОВ "Фінансово-правовий альянс"  право спільної часткової власності на майно - військове містечко № 34, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Короленка, 24-А.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 06.12.2007 року позов задоволено повністю. Визнано за ТОВ "Фінансово-правовий альянс"  право спільної часткової власності на майно, а саме: будівля сховища з пристроєм складу, дробина; казарма, підвал, ґанок, приямки, вхід до підвалу; будівля, вхід до цокольного поверху; учбовий корпус, підвал, пристрій, ґанки, входи у підвал, приямки; вартове приміщення, пристрій, ґанок; теплиця; пункт заправки, підвал, вхід до підвалу; контрольно-технічний пункт, підвал, вхід до підвалу, дробина з навісом; гаражі; навіс; КПП, ґанок; пункт технічного обслуговування: кухня-столова, цокольний поверх, ґанки, рампа з навісом, ґанок з навісом; склад, підвал, входи до підвалу, рампа; будівля сховища для техніки; огорожа залізобетонна 371 п/м; огорожа шлакоблочна 440 п/м; асфальтні дороги та доріжки 760 п/м; плац 5000 п/м; асфальтована територія 11300 п/м; каналізація: від міської мережі; теплозабезпечення: від міської мережі; водозабезпечення: від міської мережі; Н/до електромережі: енергозабезпечення: від міської мережі через ТП 6/0.4 кв. н/в кабель 3,14 км; озеленення: декоративні дерева 120 шт.. чагарники 560 шт; газозабезпечення: від міської мережі., що знаходиться за адресою: військове містечко № 34 (м. Дніпропетровськ, вул. Короленка. 24-А). Зобов'язано Міністерство оборони України усунути перешкоди у користуванні спільним майном за адресою: військове містечко № 34 (м. Дніпропетровськ, вул. Короленка, 24-А), що складається з будівля сховища з пристроєм складу, дробина; казарма, підвал, ґанок, приямки, вхід до підвалу; будівля, вхід до цокольного поверху; учбовий корпус, підвал, пристрій, ґанки, входи у підвал, приямки; вартове приміщення, пристрій, ґанок; теплиця; пункт заправки, підвал, вхід до підвалу; контрольно-технічний пункт, підвал, вхід до підвалу, дробина з навісом; гаражі; Навіс; КПП, ґанок; пункт технічного обслуговування; кухня-столова, цокольний поверх, ґанки, рампа з навісом, ґанок з навісом: склад, підвал, входи до підвалу, рампа; будівля сховища для техніки; огорожа залізобетонна 371 п/м; огорожа шлакоблочна 440 п/м; асфальтні дороги та доріжки 760 п/м; плац 5000 п/м: асфальтована територія 11300 п/м; каналізація: від міської мережі; теплозабезпечення: від міської мережі; водозабезпечення: від міської мережі; Н/до електромережі; енергозабезпечення: від міської мережі через ТП 6/0.4 кв. н/в кабель 3,14 км; озеленення, декоративні дерева 120 шт., чагарники 560 шт; газозабезпечення: від міської мережі, шляхом забезпечення доступу ТОВ "Фінансово-правовий альянс"   до зазначеного майна.

          Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 06.12.2007 року позов задоволено повністю.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 18.02.2008 року залучено до участі у справі в якості відповідача Міністерство оборони України та в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача філію Центрального спеціалізованого будівельного управління "Укробронобуд".

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.03.2008 року рішення місцевого господарського суду від 06.12.2007 року скасовано, прийнято нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову. Визнано недійсним інвестиційний договір від 15.03.2006 року № 11-2/03-06/КД, укладений між Міністерством оброни України та ТОВ "Фінансово-правовий альянс".

Не погоджуючись з прийнятою постановою, ТОВ "Фінансово-правовий альянс" подало касаційну скаргу, в якій просить постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.03.2008 року скасувати, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 06.12.2007 року з даної справи залишити без змін.

В обґрунтування своїх вимог, скаржник посилається на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до прийняття незаконної постанови.

Судова колегія, розглянувши наявні матеріали, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального та процесуального права вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 15.03.2006 року між Міністерством оборони України, від імені якого діяв директор філії Центрального спеціалізованого будівельного управління (сторона - 1) та ТОВ "Фінансово-правовий альянс" (сторона - 2) було укладено інвестиційний договір № 11-2/03-06/КД про спільну діяльність шляхом будівництва (реконструкції) об'єктів житлово-цивільного призначення, розташованих на території військового містечка № 34 (м. Дніпропетровськ, вул. Короленка, 24-А), створення інженерної інфраструктури для їх будівництва (реконструкції) відповідно до розробленого і затвердженого у встановленому порядку проекту шляхом пайової участі сторін.

Відповідно до п. 2.1. договору,  сторони згідно до умов цього договору спрямовують свої сумісні дії і зусилля на проектування і будівництво та/або реконструкцію існуючих об'єктів житлово-цивільного призначення; їх матеріально-технічне забезпечення, належну експлуатацію, організацію управління майном при проектуванні, будівництві, реконструкції, що призведе до створення спільної часткової власності сторін цього договору. Договір укладено з об "єднанням вкладів сторін в момент його укладання.

Відповідно до ст. 1130 ЦК України за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об'єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об'єднання вкладів учасників.

Згідно зі ст. 1132 ЦК України, за договором простого товариства сторони (учасники) беруть зобов'язання об'єднати свої вклади та спільно діяти з метою одержання прибутку або досягнення іншої мети.

Статтею 1134 ЦК України передбачено, що внесене майно, яким володіли на праві власності, а також вироблена у результаті спільної діяльності продукція та одержані від такої діяльності плоди і доходи є спільною частковою власників учасників, якщо інше не встановлено договором простого товариства або законом. Внесене учасниками майно, яким вони володіли на підставі інших, ніж право власності, використовується і інтересах усіх учасників і є їх спільним майном.

Відповідно до п.2.7 договору, пайовий внесок (пай) сторони - 1 передається у спільну діяльність для цілей договору шляхом підписання акту прийому-передачі.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання умов договору, 15.03.2006 року сторони підписали акт прийому-передачі, за яким Міністерство оборони України передало, а  ТОВ "Фінансово-правовий альянс" прийняло майно - будівля сховища з пристроєм складу, дробина; казарма, підвал, ґанок, приямки, вхід до підвалу; будівля, вхід до цокольного поверху; учбовий корпус, підвал, пристрій, ґанки, входи у підвал, приямки: вартове приміщення, пристрій, ґанок; теплиця; пункт заправки, підвал, вхід до підвалу; контрольно- технічний пункт, підвал, вхід до підвалу, дробина з навісом; гаражі; Навіс; КПП, і пункт технічного обслуговування; кухня-столова, цокольний поверх, ґанки, рампа з па ґанок з навісом; склад, підвал, входи до підвалу, рампа; будівля сховища для те огорожа залізобетонна 371 п/м; огорожа шлакоблочна 440 п/м; асфальтні дороги та до 760 п/м; плац 5000 п/м; асфальтована територія 11300 п/м; каналізація: від міської м теплозабезпечення: від міської мережі; водозабезпечення: від  міської мережі; електромережі; енергозабезпечення: від міської мережі через ТП 6/0,4 кв. н/в кабель 3,14км, озеленення: декоративні дерева 120 шт., чагарники 560 шт; газозабезпечення: від міської мережі, що знаходиться за адресою: військове містечко № 34, м. Дніпропетровськ Короленка, 24-А. Передане майно є пайовим внеском Міністерства оборони України за даним договором.

Враховуючи, що передане Міністерством оброни України по акту майно належить державі на праві власності і є військовим, судова колегія погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про необхідність застосування в даному випадку приписів Закону України „Про правовий режим майна у Збройних Силах України” та Положення Про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 р. №1919.

Законом України „Про правовий режим майна у Збройних Силах України” визначено правовий режим майна, закріпленого за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України і повноваження органів військового управління та посадових осіб щодо управління цим майном.

Відповідно до ст. 3 Закону майно набуває статусу військового майна з моменту закріплення за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління і з цього часу його облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 2 Положення Про порядок відчуження та реалізації військового майна Збройних Сил, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 р. №1919, відчуження військового майна це вилучення військового майна із Збройних Сил у результаті його реалізації через уповноважені підприємства (організації).

Частина 2 статті 6 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" передбачає, що рішення про відчуження військового майна, яке є придатним для подальшого використання, але не знаходить застосування у повсякденній діяльності військ, надлишкового майна, а  також цілісних майнових комплексів та іншого нерухомого майна приймає Кабінет Міністрів України за поданням Міністерства оборони України.

Враховуючи приписи зазначених вище статей, те, що передача майна як вклад у спільну діяльність є його відчуженням, адже право власності на це майно переходить у спільну часткову власність учасників, а також враховуючи ту обставину, що відсутній дозвіл Міністерства оброни України та Кабінету Міністрів на відчуження спірного військового майна, суд апеляційної інстанції з урахуванням п.1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, дійшов вірного висновку про визнання договору про спільну діяльність від 15.03.2006 року №11-2/03-06/КД недійсним на підставі ст. 215 ЦК України.

З урахуванням вищевикладеного, судова колегія приходить до висновку, що оскаржувана постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.03.2008 року відповідає нормам матеріального й процесуального права, а доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.03.2008 року у справі № 10/372-07 залишити без змін.

Головуючий                                                                        Н. Кочерова

Судді:                                                                                 С. Самусенко

                                                                                           М. Черкащенко

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення26.06.2008
Оприлюднено10.07.2008
Номер документу1791381
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/372-07

Постанова від 26.06.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Черкащенко М.М.

Ухвала від 26.06.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Черкащенко М.М.

Ухвала від 11.06.2008

Господарське

Вищий господарський суд України

Черкащенко М.М.

Постанова від 24.03.2008

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Логвиненко А.О.

Постанова від 10.09.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Малафеєва І.В.

Ухвала від 20.08.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Малафеєва І.В.

Рішення від 01.08.2007

Господарське

Господарський суд Київської області

Тищенко О.В.

Ухвала від 18.06.2007

Господарське

Господарський суд Київської області

Тищенко О.В.

Ухвала від 07.08.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Малафеєва І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні