11/83
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
17.07.2008 Справа № 11/83
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Українська авіаційна лізингова компанія”, м.Київ
до Спільного українсько-італійського підприємства „Лест-Сервіс””, с.Нижнє Селище Хустського району
про стягнення 17245,44грн.
Суддя Л.М.Якимчук
Представники:
від позивача: Боков О.Г. - представник, довіреність від 20.05.08;
від відповідача: не з'явився.
Суть спору: Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача збитків у сумі 17245,44 грн., спричинених неправомірними діями останнього, а саме, вартості робіт, деталей і матеріалів, витрачених на ремонт транспортних засобів, що були предметом договорів лізингу №№ 42-л , 43-л від 30.12.2006.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до договорів №№ 42-л і 43-л від 30.12.2006 він передав відповідачу два технічно справні нові автобуси БАЗ марки (турист) А 079.23, модель „Еталон”, кожний вартістю 231350,00грн., з врахуванням ПДВ.
Відповідно до пункту 3.4 кожного з договорів лізингоодержувач зобов'язаний користуватись транспортними засобами з розумною обережністю, зберігати його від будь-яких пошкоджень, втрат, включаючи крадіжки, жодним чином не псувати транспортний засіб. Однак, у зв'язку з недбалим використанням відповідачем транспортних засобів, йому (позивачу) заподіяно шкоду у розмірі 17245,44грн.
Відповідач явку свого уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, у зв"язку з чим слухання справи неодноразово відкладалось, відзив на позов та витребувані матеріали суду не надіслав, у дане судове засідання надіслав телеграму про відкладення розгляду справи, проти чого уповноважений представник позивача заперечував. Оскільки 23.07.08 закінчується строк розгляду справи, передбачений ч.1 ст.69 ГПК України, то суд позбавлений можливості ще раз відкласти слухання справи, у зв"язку з чим спір вирішується за наявними матеріалами у справі та без участі відповідача, відповідно до статті 75 ГПК України.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши зібрані у ній докази, заслухавши пояснення уповноваженого представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Між сторонами у спорі 30.12.2006 укладено договори фінансового лізингу (ліцензійні угоди) №42-л та 43-л, відповідно до яких відповідачу (лізингоодержувачу) передано у лізинг два автобуси БАЗ марки (турист) А079.23, модель «Еталон», кожний вартістю 231350грн., з врахуванням ПДВ.
Предметом лізингових угод є регулювання юридичних відносин між лізингодавцем та лізингоодержувачем з фінансового лізингу транспортного засобу, що набутий у власність лізингодавцем відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій. Вибір постачальника предмету лізингу здійснено лізингоодержувачем.
Відповідно до ч.1 ст.806 Цивільного кодексу України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг),або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).
Частиною другою вказаної статті передбачено, що до договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом.
Особливості окремих видів і форм лізингу встановлюються законом.
Відповідно до розділу 2 кожного з Договорів передача лізингодавцем та прийняття лізингоодержувачем в лізинг вказаних транспортних засобів засвідчується актами прийому- передачі транспортних засобів, що є додатками №3 до кожного з Договорів.
Такі акти підписані сторонами 22.01.2007. Згідно вказаних актів відповідач отримав два нові, технічно справні автобуси БАЗ марки (турист) А- 079.23, модель „Еталон”, кожний вартістю 231350грн., з врахуванням ПДВ.
Пунктом 2.1. лізингових угод передбачено, що як тільки відбудеться підписання додатку 3 (акт прийому транспортного засобу) лізингоодержувачем та лізингодавцем, транспортний засіб вважається взятим лізингоодерувачем у лізинг від лізингодавця на умовах лізингової угоди.
Пунктом 2.3 передбачено, що строк дії лізингу починається з початкової дати, під якою розуміють: дату підписання акту прийому лізингоодержувачем.
Відповідно до пункту 3.4 кожного з договорів лізингоодержувач зобов'язаний користуватись транспортними засобами з розумною обережністю, уберігати його від будь-яких пошкоджень, втрат, включаючи крадіжки, жодним чином не псувати транспортний засіб. Пунктом 3.3 вказаних договорів передбачено, що лізингоодержувач не має права здійснювати заміну, встановлення чи вилучення будь-яких деталей та пристроїв, будь-якого обладнання транспортного засобу, з будь-якою метою розбирати, збирати та ремонтувати транспортний засіб, за винятком заміни спущеної шини, крім випадків наявності у лізингоодержувача попереднього письмового дозволу лізингодавця. Лізингоодержувач самостійно несе ризик за втрату чи пошкодження транспортного засобу внаслідок забороненої діяльності, визначеної у попередньому реченні.
Пунктом 10.7 кожного з Договорів встановлено, що лізингодавець не несе витрат на ремонтні роботи, пов'язані з недбалим ставленням до транспортного засобу або його забороненим використанням, включаючи роботи, які необхідно виконати внаслідок нерегулярного обслуговування транспортного засобу.
Сторони також передбачили у договорі, що у випадку відмови від викупу транспортного засобу, лізингоодержувач зобов'язаний за власні кошти повернути транспортний засіб лізингодавцеві у задовільному станіз урахуванням нормального зносу за адресою, вказаною Лізингодавцем. У разі повернення транспортного засобу лізингоодержувач згідно з письмовою вимогою лізингодавця сплачує останньому як вартість ремонту та полагодження будь-якого роду пошкоджень або псування транспортного засобу, за винятком нормального зносу, як визначено в додатку 4 до Лізингової Угоди, так і вартість заміни відсутніх складових Транспортного засобу (у тому числі декоративних ковпаків колес, запасного колеса та інструментів) (пункт 12.2 договорів).
Згідно Додатку №4 (визначення нормального зносу) до кожного з Договорів регулярне технічне обслуговування і ремонт повинні проводитись уповноваженим дилером лізингодавця, відповідно до рекомендацій виробника транспортного засобу. Будь-які дефекти або пошкодження, що можуть виникнути внаслідок природного використання транспортного засобу, повинні бути усунені, як тільки будуть отримані повноваження для такого ремонту (п.1.1). Щоденна чистка і мийка транспортного засобу як зовні так і в середині, повинна забезпечити нормальний косметичний стан і зовнішній вигляд транспортного засобу (п.1.2). Будь-які пошкодження корпусу транспортного засобу повинні бути усунуті після їх виникнення. Вся робота по усуненню таких пошкоджень повинна бути зроблена професійно з використанням антикорозійних гарантій. Очевидні сліди ремонту, такі як невідповідність кольору, нез'єднання або неспівпадання панелей не допускається (п.2.1) Не допускається ум'ятини. Якщо численні ум"ятини з'явились на одній панелі, незалежно від їх розмірів, така панель повинна бути відремонтована або замінена за погодженням Лізингодавця. (п.2.2). Усі освітлювальні прилади повинні бути у робочому стані (п.2.6). Ум'ятини та пошкодження колісних дисків не допускається (п.4.4) тощо.
Відповідно до частини першої статті 773 Цивільного кодексу України наймач зобов'язаний користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору.
Аналогічну вимогу містить і стаття 14 Закону України "Про фінансовий лізинг", яка передббачає, що лізингоодержувач протягом усього часу перебування предмету лізингу в його користуванні повинен підтримувати його у справному стані.
Під час повернення транспортних засобів від лізингоодержувача до лізингодавця був документально зафіксований технічний стан кожного з транспортних засобів.
Так у акті перевірки транспортного засобу при його поверненні від СП «Лест-Сервіс» до ТОВ «Українська авіаційна лізингова компанія» від 15.05.2008, одержаного на підставі ліцензійної угоди №43-л були виявлені наступні недоліки: відсутність сервісної книжки, вогнегасника, тріщина правої стойки лобового скла: верх-4см., низ –1см., тріщина лівої стойки лобового скла верх-4см., відсутність інструменту крім домкрата, балона, ключа та монтіровки, подряпина лівої сторони без деформації метала –3см., царапина заднього бампера ліва сторона –5см., тріщина картера двигуна, люфт рульових наконечників, люфт круглих втулок стабілізаторів.
Актом повернення транспортного засобу, одержаного відповідачем на підставі ліцензійної угоди №42-л також встановлено недоліки транспортного засобу, зокрема: відсутність сервісної книжки, великої аптечки, тріщина панелі зеркала салона; тріщина правої стойки лобового скла верх-5см., низ -1см.; скол заднього лівого фонаря скла заднього ходу- 3см.2, знос втулок стабілізаторів, знос наконечників прокольної тяги.
Вказані акти підписані представниками лізингодавця та представників ВАТ "Іршавське АТП-12143", оскільки представники лізингоодержувача на виклик лізингодавця не з"явились.
Частиною другою статті 773 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо наймач користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушенням умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.
Відповідно до нарядів –замовлень №№РЛ-11 та РЛ-12 від 15.05.2008 спеціалізованої станції технічного обслуговування (СТО) –ВАТ «Іршавське АТП №12143»вартість робіт і матеріалів, витрачених позивачем на ремонт транспортних засобів, становить: автобусу БАЗ марки (турист) А079,23, модель «Еталон», номер техпаспорту ААС045586, номерний знак 01184КА - 8484,72грн., в тому числі ПДВ; автобусу БАЗ марки (турист) А079,23, модель «Еталон», номер технічного паспорту ААС045558, номерний знак 01185КА - 8760,72грн., враховуючи ПДВ. Вказані суми підтверджуються також рахунками-фактури №СФ-0000299 від 15.05.2008 та №СФ-0000300 від 16.05.2008.
Таким чином вартість виконаних робіт, деталей та матеріалів, витрачених позивачем на ремонт транспортних засобів, які були предметом договорів лізингу, укладених з відповідачем, становить 17245,44грн., в тому числі ПДВ.
Вказану суму відповідач (лізингоодержувач) не відшкодував позивачу (лізингодавцю), у зв'язку з чим вона підлягає стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України,
СУД ВИРІШИВ:
1.Позов задоволити повністю.
2. Стягнути зі Спільного українсько-італійського підприємства „Лест-Сервіс” (Закарпатска область, Хустський район, с.Нижнє Селище, вул.Центральна,157; код: 20439123) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Українська авіаційна лізингова компанія” (м.Київ, вул.Будівельників,32/2, кв.36; код:30181164) суму 17245,44грн. збитків, а також 172,45грн. у відшкодування витрат по оплаті державного мита; 118грн. у відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити, судові витрати в цій частині покласти на позивача.
4. Рішення набирає законної сили в порядку статті 85 ГПК України.
Повний текст рішення, відповідно до статті 84 ГПК України, виготовлено та підписано 24.07.2008.
Суддя Л.М.Якимчук
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2008 |
Оприлюднено | 30.07.2008 |
Номер документу | 1848341 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні