41/276
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 41/276
26.09.11
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Рамірент Україна»
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Буд –Стар»
простягнення 8 573,76 грн.
Суддя Спичак О.М.
Представники сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Рамірент Україна»звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Буд –Стар» про стягнення 6 808,93 грн. –основного боргу, 200,42 грн. –пені, 1 216,62 грн. –інфляційних втрат та 347,79 грн. –3% річних.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача сплачене державне мито та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не виконані в повному обсязі зобов'язання щодо своєчасної сплати орендних платежів за Договором оренди будівельного обладнання № 16/03/09-ДЮ від 16 березня 2009 року.
Ухвалою від 04.08.2011 року було порушено провадження по справі та призначено її розгляд на 05.09.2011 року.
Представник позивача в судовому засіданні 05.09.2011 року подав документи на виконання вимог ухвали суду про порушення провадження у справі та надав усні пояснення по справі, відповідно до яких просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.
В судове засідання 05.09.2011 року представник відповідача не з'явився, вимоги ухвали про порушення провадження у справі не виконав, про причину неявки суд не повідомив, про час та дату проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
У зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача, а також у зв'язку з необхідністю витребування додаткових доказів, ухвалою від 05.09.2011 року розгляд справи було відкладено на 26.09.2011 року.
Представник позивача в судове засідання 26.09.2011 року не з'явився, однак подав до канцелярії суду клопотання про відкладення розгляду справи, яке судом розглянуто та відхилено, так як відповідачем не надано належних доказів в його обґрунтування.
Представник відповідача в судове засідання 26.09.2011 року не з'явився, вимоги ухвали про порушення провадження у справі не виконав, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час слухання справи був повідомлений належним чином.
Згідно з абзацом 4 пункту 2 Інформаційного листа Вищого Господарського суду України № 01-08/140 від 15.03.2010 року «Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві»особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Відповідно до положень статті 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 26.09.2011 року на підставі ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
16 березня 2006 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Рамірент Україна», іменоване надалі «Орендодавець»(позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Буд –Стар», іменоване надалі «Орендар»(відповідач) був укладений договір оренди будівельного обладнання № 16/03/09-ДЮ (далі –Договір), відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове оплатне користування, яке є об'єктом власності орендодавця. Орендар використовує отримане за цим Договором обладнання у власній господарській діяльності дотримуючись вимог законодавства України та положень цього договору.
Відповідно до пункту 1.2 Договору найменування обладнання, яке передається орендарю за цим Договором, його комплектність технічні характеристики зазначаються в акті прийому –передачі, який є додатком до цього Договору.
Згідно з пунктом 2.1 Договору орендар використовує орендоване за цим договором обладнання за його технічним призначенням - проведення будівельних, монтаж, ремонтних робіт.
Відповідно до пункту 3.2 Договору при передачі орендодавцю кожної одиниці обладнання за цим договором сторони підписують акт прийому –передачі, який містить наступні необхідні умови: дата підписання акту яка засвідчує дату передачі конкретної одиниці обладнання орендарю на дату початку нарахування орендної плати; назва обладнання та його опис, відновну вартість переданого в оренду обладнання; орендну плату; строк оренди обладнання, окрім випадків, коли обладнання передається на невизначений строк; інші умови, які сторони вважають необхідними при підписанні акту.
Пунктом 4.1 Договору сторони узгодили, що початок перебігу строку оренди кожної одиниці обладнання, за який нараховується орендна плата, відраховується з дати підписання акту прийому –передачі такого обладнання.
Згідно з пунктом 5.10 Договору підтвердженням факту повернення орендованого майна орендодавцю є відповідним чином складений та підписаний акт повернення обладнання. До підписання сторонами такого акту, обладнання вважається таким, що знаходиться в користуванні орендаря та не повернуто орендодавцю.
Відповідно до пункту 6.1 Договору орендар сплачує орендну плату на розрахунковий рахунок орендодавця за весь строк користування орендованим обладнанням починаючи з дати підписання акту прийому –передачі обладнання в оренду згідно п. 32 Договору і закінчуючи датою підписання акту повернення обладнання орендодавцю згідно п. 5.10 Договору.
Згідно з пунктом 6.2 Договору орендна плата нараховується на основі тарифу орендодавця на добу або місяць оренди обладнання та вказується в акті прийому –передачі, який підписується сторонам договору.
Відповідно до пункту 6.6 Договору період розрахунків орендаря становить місяць, в якому здійснюється оренда обладнання. У вказані дати сторони підписують акти, якими засвідчується факт здійснення(надання) оренди обладнання за вказаний період. Орендар вносить орендну плату в наступному порядку:
6.6.1. орендна плата до кінця першого періоду розрахунків вноситься попередньо: після підписання цього договору, і до фактичного отримання обладнання в оренду;
6.6.2. за другий та кожний наступний період розрахунків, орендна плата вноситься попередньо: в строк за 3 робочих дня до початку такого періоду розрахунків.
6.6.3. не внесення попередньої орендної плати за період розрахунків, що наступає, є підставою для припинення відносин оренди за цим договором стосовно певного об'єкту оренди, користування яким попередньо не оплачено. Якщо орендар не вніс попередню плату за період розрахунків і продовжує користуватися обладнанням, він вважається таким, що прострочив (несвоєчасно оплатив) цей платіж.
6.6.4. якщо орендар повертає обладнання раніше дати закінчення чергового періоду розрахунків, сторони діють в такому випадку в наступному порядку: орендар повертає обладнання на склад орендодавця у встановленому договором порядку, та сторони підписують акт повернення обладнання; сторони підписують акт виконаних робіт (наданих послуг), яким засвідчують кількість днів фактичного користування орендованим обладнанням орендарем у розрахунковому періоді, протягом якого повертається обладнання; за даними акту виконаних робіт (наданих послуг) орендар направляє орендодавцю лист з вказанням строку зайво оплаченого орендного користування обладнанням та сумою переплати по орендній платі. Цим же листом орендар повідомляє орендодавця - або про необхідність перерахування вказаної суми переплати на зазначений в листі рахунок, або про зарахування цієї суми переплати в оплату по інших об'єктах орендованого обладнання.
Згідно з пунктом 6.7 Договору орендна плата вноситься орендарем в безготівковій формі на рахунок орендодавця на підставі виставленого рахунку. Неотримання орендарем рахунку орендодавця, не позбавляє його обов'язку своєчасно сплачувати орендну плату. В разі неотримання рахунку, орендар повинен самостійно сплатити орендну плату згідно умов (в строк) п.6.6. договору, інакше, орендар буде вважатися таким, що прострочив платіж.
Пунктом 6.8 Договору сторони узгодили, що орендна плата не включає в себе витрати на доставку, монтаж, нагляд за проведенням монтажних робіт, обслуговування, завантаження, розвантаження, ремонт обладнання на робочому майданчику орендаря, витрачені орендарем енергоносії та витратні матеріали, необхідні для належної експлуатації обладнання. Вказані послуги можуть бути надані орендарю за окрему плату на підставі відповідного договору, або окремо виставленого
рахунку орендодавця.
Відповідно до пункту 6.9 Договору у випадку затримки орендарем внесення орендної плати на строк, визначений в п.6.6. цього Договору, орендодавець має право здійснити в односторонньому порядку заходи по припиненню користування обладнанням, вилучити обладнання, розірвати договір та вимагати стягнення неустойки за прострочку сплати згідно з законом та договором. Будь-які витрати по демонтажу та поверненню обладнання орендодавцем в такому випадку відносяться на орендаря та сплачуються ним протягом двох днів після отримання відповідного рахунку орендодавця.
Згідно з пунктом 6.10 Договору орендна плата вважається сплаченою орендарем з дня зарахування її на рахунок орендодавця. У всіх інших випадках орендна плата вважається несплаченою.
На виконання умов укладеного між сторонами Договору позивач передав, а відповідач прийняв у платне строкове користування обладнання, що засвідчується актами прийому –передачі № R-00000217 від 17 березня 2009 року, № R-00000246 від 26 березня 2009 року, № R-00000448 від 05 травня 2009 року, № R-00000449 від 05 травня 2009 року, № R-00002106 від 31 серпня 2009 року, № R-00002117 від 01 вересня 2009 року, № R-00002157 від 07 вересня 2009 року, № R-00002228 від 15 вересня 2009 року, та довіреністю на отримання товарно –матеріальних цінностей (копії в матеріалах справи).
В подальшому, відповідачем було повернуто майже все орендоване обладнання, що підтверджується актами повернення № 0792 від 25.06.2009 року, № 0935 від 14.07.2009 року, № 0980 від 15.07.2009 року, № 0793 від 25.06.2009 року, № 0876 від 07.07.2009 року, № 1975 від 25.11.2009 року, № 2059 від 02.12.2009 року, № 1977 від 25.11.2009 року, № 2058 від 02.12.2009 року, № 2060 від 02.12.2009 року, однак останній своєчасно та в повному обсязі орендну плату за користування об'єктом оренди не сплатив, у зв'язку з чим у відповідача перед позивачем виникла заборгованість в сумі 6 808,93 грн., що засвідчується наявними в матеріалах справи документами.
07 квітня 2011 року позивач надіслав на адресу відповідача вимогу, відповідно до якої просив останнього повернути залишок орендованого обладнання та сплатити орендну плату, на доказ чого надано фіскальні чеки № 9313 та № 9314 від 07.04.2011 року, однак відповідач залишив вищезазначену вимогу без задоволення та належного реагування.
Станом на день розгляду справи в суді суму боргу відповідач не сплатив, належних заперечень та доказів на спростування обставин, викладених позивачем відповідач не надав, а тому загальна прострочена заборгованість останнього перед позивачем становить 6 808,93 грн.
Відповідно до статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Згідно з частиною 3 статті 285 Господарського кодексу України орендар зобов'язаний берегти орендоване майно відповідно до умов договору, запобігаючи його псуванню або пошкодженню, та своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Частиною 1 статті 286 Господарського кодексу України передбачено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до частин 1, 2 та 5 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.
Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до частини 1 статті 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до статті 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
Згідно зі статтею 291 Господарського кодексу України договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання –відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Стаття 525 Цивільного кодексу України встановлює, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, розміру позовних вимог не оспорив та належних доказів на заперечення обставин повідомлених позивачем не надав, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення суми заборгованості по орендній платі нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню повністю в сумі 6 808,93 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно зі ст.ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов'язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язань може забезпечуватись згідно з договором неустойкою, яку боржник повинен сплатити в разі неналежного виконання зобов'язань.
Відповідно до частин 1, 3 статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно частини 2 статті 551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до пункту 9.1.1 Договору за кожен день прострочки внесення орендної плати згідно строків оплати, визначених цим договором, орендар сплачує орендодавцю пеню в розмірі 2% від несвоєчасно сплаченої грошової суми за кожен день прострочки.
Позивач за прострочення строків сплати орендних платежів керуючись п. 9.1.1 Договору нарахував та просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 200,42 грн.
Здійснивши перерахунок пені з урахуванням умов Договору, прострочення по сплаті грошового зобов'язання, порядку розрахунків погодженого сторонами, а також врахувавши обмеження нарахування пені подвійною обліковою ставкою НБУ, господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення пені підлягають задоволенню повністю, відповідно до обґрунтованого розрахунку позивача.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач на підставі статті 625 Цивільного кодексу України нарахував та просить стягнути з відповідача 3% річних в сумі 347,79 грн. та 1 216,62 грн. –інфляційних втрат.
Відповідно до пункту 6.3 Договору якщо строк оренди обладнання складає менше місяця, орендна плата не підлягає індексації.
Здійснивши перерахунок 3 % річних та інфляційних втрат, з урахуванням умов Договору, прострочення по сплаті грошового зобов'язання та порядку розрахунків погодженого сторонами, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині стягнення 3% річних підлягають задоволенню повністю, а позовні вимоги в частині стягнення інфляційних втрат підлягають задоволенню частково в сумі 1 203,47 грн., перерахунок яких здійснено в межах періодів визначених позивачем.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись, ст.ст. 32, 33, 49, 82-85 ГПК України, суд, –
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Буд –Стар» (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Шевченківський р –н, вул. Артема, буд. 21; фактична адреса: 04074, м. Київ, вул. Бережанська, 4, код ЄДРПОУ 36051374) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Рамірент Україна» (місцезнаходження: 04074, м. Київ, Оболонський р –н, вул. Бережанська, буд. 9; код ЄДРПОУ 32664239) 6 808 (шість тисяч вісімсот вісім) грн. 93 коп. - основного боргу, 200 (двісті) грн. 42 коп. –пені, 1 203 (одну тисячу двісті три) грн. 47 коп. – інфляційних втрат, 347 (триста сорок сім) грн. 79 коп. –3% річних, 101 (сто одну) грн. 84 коп. - державного мита та 235 (двісті тридцять п'ять) грн. 64 коп. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Спичак О.М.
Дата підписання рішення
07.10.2011 року
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2011 |
Оприлюднено | 25.10.2011 |
Номер документу | 18719913 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Спичак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні