ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 53/410 10.10.11
За позовом Національно го комплексу «Експоцентр Укр аїни»
до Товариства з обмежен ою відповідальністю «Алекс-І нвест»
про стягнення 3 769,19 грн.
Су ддя Грєхова О. А.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1. - представник за довіреністю № 02-11/635 від 30.06.2011
від відповідача: не з' явил ися
СУТЬ СПОРУ :
Заявлено позов про стяг нення з Товариства з обмежен ою відповідальністю «Алекс-І нвест»заборгованості у розм ірі 3 769,19 грн., в тому числі 3 494,50 грн . основного боргу, 13,98 грн. інфля ційних втрат, 16,09 грн. 3 % річних, 244 ,62 грн. штрафу та судові витрат и.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не викон ані в повному обсязі зобов' язання щодо оплати коштів за виконані роботи відповідно до актів здачі-приймання над аних послуг та виконаних роб іт.
Ухвалою Господарського су ду міста Києва від 14.09.2011 порушен о провадження у справі № 53/410, ро згляд справи призначено на 10.1 0.2011.
В судовому засіданні 10.10.2011 п редставник позивача підтрим ав заявлені позовні вимоги, в важає їх правомірними, обґру нтованими та такими, що підля гають задоволенню.
Відповідач відзив на позо в не надав, явку уповноважено го представника в судове зас ідання не забезпечив, про час та місце судового розгляду б ув повідомлений належним чин ом. Ухвала суду, позовна заява надсилались відповідачу на всі відомі адреси, в тому числ і на юридичну адресу підприє мства згідно відомостей з єд иного державного реєстру під приємств та організацій Укра їни.
У відповідності з положенн ями п. 3.6 Роз'яснення Вищого арб ітражного суду України “Про деякі питання практики засто сування Господарського проц есуального кодексу України” від 18.09.1997 № 02-5/289 особи, які беруть у часть у справі, вважаються по відомленими про час і місце ї ї розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштово ю адресою, зазначеною у позов ній заяві.
У п. 4 Інформаційного листа В ищого господарського суду Ук раїни від 02.06.2006 № 01-8/1228 зазначено, щ о до повноважень господарськ их судів не віднесено устано влення фактичного місцезнах одження юридичних осіб або м ісця проживання фізичних осі б - учасників судового процес у на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому прим ірники повідомлень про вруче ння рекомендованої кореспон денції, повернуті органами з в'язку з позначками “адресат за зазначеною адресою не про живає” і т. п., з урахуванням ко нкретних обставин справи мож уть вважатися належними дока зами виконання господарськи м судом обов'язку щодо повідо млення учасників судового пр оцесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
За таких обставин, господар ський суд вважає, що відповід ач не скористався своїм прав ом на участь представника у с удовому засіданні.
При цьому, суд вважає достат німи матеріали справи для сл ухання справи у відсутності відповідача відповідно до ст . 75 Господарського процесуаль ного кодексу України за наяв ними в ній матеріалами.
На виконання вимог ст. 81-1 ГПК України складено протокол с удового засідання, який долу чено до матеріалів справи.
У судовому засіданні 10.10.2011 су дом оголошено вступну та рез олютивну частини рішення.
Розглянувши подані докуме нти і матеріали, заслухавши п ояснення представника позив ача, всебічно і повно з' ясув авши фактичні обставини, на я ких ґрунтується позов, об' є ктивно оцінивши докази, які м ають значення для розгляду с прави і вирішення спору по су ті, господарський суд міста К иєва
В С Т А Н О В И В:
Позивач на підставі зая вки відповідача (рахунок № 549/с від 19.06.2009) виконав роботи щодо р озміщення стендової реклами та території Експоцентру, що засвідчується актом здачі-п риймання наданих послуг та в иконаних робіт від 15.09.2009 на суму 10 483,50 грн.
Проте відповідач за викона ні роботи розрахувався частк ово на суму 6 989,00 грн., що підтвер джується доданими до матеріа лів справи належним чином за віреними копіями банківськи х виписок з особового рахунк у позивача та карткою рахунк у: 3611, у зв' язку з чим в останнь ого перед позивачем виникла заборгованість в сумі 3 494,50 грн .
09 червня 2011 року позивач напр авив на адресу відповідача п ретензію № 02-11/561, відповідно до я кої просив останнього сплати ти заборгованість за виконан і роботи, що засвідчується фі скальним чеком № 3366 від 09.06.2011 рок у, однак зазначена вимога зал ишена відповідачем без задов олення та належного реагуван ня.
Станом на день розгляду спр ави в суді суму боргу відпові дач не сплатив, жодних запере чень та доказів на спростува ння обставин, викладених поз ивачем відповідач не надав, т ому загальна заборгованість відповідача перед позивачем становить 3 494,50 грн.
Відповідно до ст. 509 Цивільно го кодексу України зобов' яз анням є правовідношення, в як ому одна сторона (боржник) зоб ов' язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) пе вну дію (передати майно, викон ану роботу, надати послуги, сп латити гроші тощо) або утрима тись від певної дії, а кредито р має право вимагати від борж ника виконання обов' язку.
Зобов' язання виникають з підстав, встановлених статт ею 11 цього Кодексу.
Згідно до ст. 11 Цивільного ко дексу України підставами вин икнення цивільних прав та об ов' язків, зокрема, є: договор и та інші правочини; створенн я літературних, художніх тво рів, винаходів та інших резул ьтатів інтелектуальної, твор чої діяльності; завдання май нової (матеріальної) та морал ьної шкоди іншій особі; інші ю ридичні факти.
Статтею 207 Цивільного кодек су України визначено, що прав очин вважається таким, що вчи нений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в од ному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими об мінялися сторони.
Правочин вважається таким , що вчинений у письмовій форм і, якщо воля сторін виражена з а допомогою телетайпного, ел ектронного або іншого техніч ного засобу зв'язку.
Правочин вважається таким , що вчинений у письмовій форм і, якщо він підписаний його ст ороною (сторонами).
Правочин, який вчиняє юриди чна особа, підписується особ ами, уповноваженими на це її у становчими документами, дові реністю, законом або іншими а ктами цивільного законодавс тва, та скріплюється печатко ю(ч.2 ст. 207).
Відповідно до статті 526 Циві льного кодексу України зобов ' язання має виконуватись на лежним чином відповідно до у мов договору та вимог ЦК Укра їни, інших актів цивільного з аконодавства, а за відсутнос ті таких умов та вимог - відп овідно до звичаїв ділового о бороту або інших вимог, що зви чайно ставляться.
Статтею 527 Цивільного кодек су України визначено, що борж ник зобов'язаний виконати св ій обов'язок, а кредитор - прий няти виконання особисто, якщ о інше не встановлено догово ром або законом, не випливає і з суті зобов'язання чи звичаї в ділового обороту.
Відповідно до ст. 193 Господар ського кодексу України, суб' єкти господарювання та інші учасники господарських відн осин повинні виконувати госп одарські зобов' язання нале жним чином відповідно до зак ону, інших правових актів, дог овору, а за відсутності конкр етних вимог щодо виконання з обов' язання - відповідно д о вимог, що у певних умовах зви чайно ставляться. Кожна стор она повинна вжити усіх заход ів, необхідних для належного виконання нею зобов' язання , враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення заг альногосподарського інтере су.
Частиною другою статті 530 Ци вільного кодексу України вст ановлено, що якщо строк (термі н) виконання боржником обов'я зку не встановлений або визн ачений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право ви магати його виконання у будь -який час. Боржник повинен вик онати такий обов'язок у семид енний строк від дня пред'явле ння вимоги, якщо обов'язок нег айного виконання не випливає із договору або актів цивіль ного законодавства.
Зважаючи на встановлені фа кти та вимоги вищезазначених правових норм, а також врахов уючи, що відповідач в установ леному порядку обставини, як і повідомлені позивачем не с простував, розміру позовних вимог не оспорив та належних доказів на заперечення відо мостей повідомлених позивач ем не надав, господарський су д приходить до висновку, що по зовні вимоги в частині стягн ення основного боргу нормати вно та документально доведен і, а тому підлягають задоволе нню повністю в сумі 3 494,50 грн.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного к одексу України, боржник вваж ається таким, що прострочив, я кщо він не приступив до викон ання зобов'язання або не вико нав його у строк, встановлени й договором або законом.
Відповідно зі ст. ст. 610, 611 Циві льного кодексу України, пору шенням зобов'язання є його не виконання або виконання з по рушенням умов, визначених зм істом зобов'язання (неналежн е виконання), а у разі порушенн я зобов'язання, настають прав ові наслідки, встановлені до говором або законом.
Відповідно до частин 1, 3 стат ті 549 Цивільного кодексу Украї ни, неустойкою (штрафом, пенею ) є грошова сума або інше майно , які боржник повинен передат и кредиторові у разі порушен ня боржником зобов'язання. Пе нею є неустойка, що обчислюєт ься у відсотках від суми несв оєчасно виконаного грошовог о зобов'язання за кожен день п рострочення виконання.
Згідно частини 2 статті 551 Цив ільного кодексу України, якщ о предметом неустойки є грош ова сума, її розмір встановлю ється договором або актом ци вільного законодавства.
Позивач керуючись ч. 2 ст. 231 ГК України, нарахував та просит ь стягнути з відповідача штр аф в розмірі 244,62 грн.
Відповідно до частини 1 стат ті 230 Господарського кодекс Ук раїни, штрафними санкціями в изнаються господарські санк ції у вигляді грошової суми (н еустойка, штраф, пеня), яку уча сник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійсн ення господарської діяльнос ті, невиконання або неналежн ого виконання господарськог о зобов'язання.
Згідно з частиною 2 статті 231 ГК України у разі якщо поруше но господарське зобов'язання , в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сект ора економіки, або порушення пов'язане з виконанням держа вного контракту, або виконан ня зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюдже ту України чи за рахунок держ авного кредиту, штрафні санк ції застосовуються, якщо інш е не передбачено законом чи д оговором, за прострочення по над тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі с еми відсотків вказаної варто сті.
Статтею 546 Цивільного кодек су України передбачено, що ви конання зобов'язання може за безпечуватися неустойкою, по рукою, гарантією, заставою, пр итриманням, завдатком. Догов ором або законом можуть бути встановлені інші види забез печення виконання зобов'язан ня.
Правочин щодо забезпеченн я виконання зобов' язання вч иняється у письмовій формі.
Правочин щодо забезпеченн я виконання зобов'язання, вчи нений із недодержанням письм ової форми, є нікчемним (ст. 547 Ц К України).
Відповідно до абзацу 3 пункт у 2 Інформаційного листа Вищо го господарського суду Украї ни “Про постанови Верховного Суду України, прийняті за рез ультатами перегляду судових рішень господарських судів” від 15.03.2011 р. N 01-06/249 застосування до боржника, який порушив госпо дарське зобов'язання, штрафн ої санкції, передбаченої абз ацом третім частини другої с татті 231 Господарського кодек су України, допускається за с укупності таких умов: якщо ін ший розмір певного виду штра фних санкцій не передбачений договором або законом; якщо, м іж іншим, порушено господарс ьке зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом гос подарювання, що належить до д ержавного сектора економіки ; якщо допущено прострочення виконання негрошового зобов 'язання, пов'язаного з обігом ( поставкою) товарів, виконанн ям робіт, наданням послуг, з ва ртості яких і вираховується у відсотковому відношенні ро змір штрафу (постанови від 06.12.2 010 N 42/563; від 20.12.2010 N 06/113-38).
Оскільки між сторонами уго да щодо неустойки у вигляді ш трафу не укладена, а штрафні с анкції визначені статтею 231 ГК України застосовуються у ра зі прострочення виконання не грошового зобов'язання, госп одарський суд приходить до в исновку, що позовні вимоги в ц ій частині задоволенню не пі длягають.
Відповідно до ст. 625 ЦК Україн и боржник не звільняється ві д відповідальності за неможл ивість виконання ним грошово го зобов'язання.
Боржник, який прострочив ви конання грошового зобов'язан ня, на вимогу кредитора зобов 'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого і ндексу інфляції за весь час п рострочення, а також три проц енти річних від простроченої суми, якщо інший розмір проце нтів не встановлений договор ом або законом.
Позивач нарахував та проси ть стягнути з відповідача 16,09 г рн. 3 % річних та 13,98 грн. інфляцій них втрат за період з 17.06.2011 року по 11.08.2011 року.
Здійснивши перерахунок 3 % р ічних та інфляційних втрат з урахуванням умов Договору, д ати виникнення прострочення (20.06.2011 року) та загальної суми за боргованості, господарський суд прийшов до висновку, що по зовні вимоги в частині стягн ення 3% річних підлягають задо воленню частково в сумі 15,22 грн ., а позовні вимоги в частині с тягнення інфляційних втрат з адоволенню не підлягають, пе рерахунок яких здійснено за період з 20.06.2011 року по 11.08.2011 року.
Відповідно до ст. 49 ГПК Украї ни судові витрати покладають ся на сторін пропорційно до р озміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, кер уючись ст.ст. 49, 82 - 85 Господарськ ого процесуального кодексу України, Господарський суд м іста Києва,
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задово льнити частково.
2.Стягнути з Товариства з об меженою відповідальністю «А лекс-Інвест»(01103, м. Київ, вул. Кік відзе, 12, код ЄДРПОУ 36087767, з будь-я кого рахунку, виявленого дер жавним виконавцем під час ви конання судового рішення) на користь Національного компл ексу «Експоцентр України»(03068 , м. Київ, просп. Академіка Глуш кова, буд. 1, код ЄДРПОУ 21710384) 3 494 (три тисячі чотириста дев' яносто чотири) грн. 50 коп. основного боргу, 15 (п'ят надцять) грн. 22 коп. 3% річн их, 94 (дев' яносто чотири ) грн. 98 коп. державного ми та та 219 (двісті дев' ятна дцять) грн. 75 коп. витрат н а інформаційно-технічне забе зпечення судового процесу.
3. Видати наказ відповідно до ст. 116 ГПК України.
4. В іншій частині позовни х вимог відмовити.
Рішення господарського с уду набирає законної сили пі сля закінчення строку поданн я апеляційної скарги, якщо ап еляційну скаргу не було пода но. У разі подання апеляційно ї скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи а пеляційним господарським су дом.
Суддя О.А.Грєхова
Повне рішення складено 12.10.2011
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2011 |
Оприлюднено | 09.11.2011 |
Номер документу | 18983802 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Грєхова О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні